Varsity Track and Field

Check the All-Class MVPs from the 2019 Kansas high school state track and field meet

The 2019 Kansas high school state track and field meet is finally complete.

After three days of competition, the best athletes in Kansas have risen to the top. Here are the top point scorers from each class, boys and girls:

Boys

Top 3

_MG_9859 (2).JPG
Hayden Barber The Wichita Eagle

1. Tim Lambert - Smoky Valley, Sr.: 30.5 points

  • 1st, 100-meter dash: 10.55 (Class 3A record: Jordy Nelson - Riley County, 10.63, 2003)
  • 1st, 200-meter dash: 21.97
  • 1st, 4x100-meter relay: 42.93
  • 2nd, 300-meter hurdles: 39.48

2. Marshall Faurot - Scott City, Sr.: 30 points

  • 1st, pole vault: 16-1 (Class 3A record: Vinnie Wuertz - Richmond-Central Heights, 16-0, 2004)
  • 1st, 110-meter hurdles: 14.62
  • 1st, high jump: 6-6

2. Hadley Splechter - Yates Center, Sr.: 30 points

  • 1st, 800-meter run: 1:57.43
  • 1st, 1,600-meter run: 4:26.77
  • 1st, 3,200 meter-run: 9:45.06

Class 6A

wichita south high school boys track deron dudley
Wichita South’s Deron Dudley Hayden Barber The Wichita Eagle

1. Deron Dudley - Wichita South, Sr.: 21.5 points (Wichita area leader)

  • 1st, 100-meter dash: 10.61
  • 1st, 200-meter dash: 22.08
  • 3rd, 4x100-meter relay: 42.78

2. Nevan Tebb-Lolar - Blue Valley West, Sr.: 21 points

  • 1st, 4x100-meter relay: 42.09
  • 1st, 4x400-meter relay: 3:22.64
  • 2nd, 100-meter dash: 10.63
  • 2nd, 200-meter dash: 22.23

3. Tayezhan Crough - Hutchinson, Jr.: 18 points

  • 1st, 300-meter hurdles: 39.11
  • 2nd, 110-meter hurdles: 14.39

3. Quinton Hicks - Campus, Sr.: 18 points

  • 1st, discus: 166-3
  • 2nd, shot put: 52-11.5

Class 5A

bishop carroll high school track kody marvin
Bishop Carroll’s Kody Marvin Hayden Barber The Wichita Eagle

1. Kody Marvin - Bishop Carroll, Sr.: 20.25 points (Wichita-area leader)

  • 1st, 110-meter hurdles: 14.80
  • 1st, 300-meter hurdles: 39.66
  • 8th, 4x400-meter relay: 3:29.98

2. Elijah Mosley - Wichita Heights, So.: 19 points

  • 1st, 400-meter run: 48.29
  • 1st, 4x400-meter relay: 3:24.10
  • 3rd, 800-meter run: 1:57.64
  • 7th, 4x800-meter relay: 8:15.86

3. Terry Robinson - Lansing, Jr.: 15.5 points

  • 1st, 800-meter run: 1:56.00
  • 4th, 1,600-meter run: 4:21.65
  • 7th, 4x400-meter relay: 3:29.55

Class 4A

052519Track_fs11.jpg
Buhler’s Jordan Hawkins, center, wins the 4A 100 meter dash with a time of 10.65 at the Track and Field State Championships at Cessna Stadium Saturday. (May 25, 2019) Fernando Salazar The Wichita Eagle

1. Hunter Jones - Nickerson, Sr.: 27 points

  • 1st, high jump: 6-10
  • 2nd, javelin: 187-0
  • 4th, triple jump: 43-9.5
  • 5th, 300-meter hurdles: 39.86

2. Davonte’ Yates - Parsons, Sr.: 22 points

  • 1st, triple jump: 46-5
  • 1st, long jump: 22-5.25
  • 2nd, 4x100-meter relay: 43.12
  • 10th, 4x400-meter relay: 3:30.83

3. Jordan Hawkins - Buhler, Sr.: 21.5 points (Wichita area leader)

  • 1st, 100-meter dash: 10.65 (Class 3A record: Morgan Burns - Trinity Academy, 10.66, 2011)
  • 1st, 200-meter dash: 22.49
  • 3rd, 4x100-meter relay: 43.66

3. Aaron Modrow - Chapman: 21.5 points

  • 1st, 1,600-meter run: 4:34.31
  • 1st, 3,200-meter run: 9:49.25
  • 3rd, 4x800-meter relay: 8:20.18
  • 15th, 800-meter run: 2:15.67

Class 3A

_MG_9631 (2).JPG
Hayden Barber The Wichita Eagle

1. Tim Lambert - Smoky Valley, Sr.: 30.5 points

  • 1st, 100-meter dash: 10.55 (Class 3A record: Jordy Nelson - Riley County, 10.63, 2003)
  • 1st, 200-meter dash: 21.97
  • 1st, 4x100-meter relay: 42.93
  • 2nd, 300-meter hurdles: 39.48

2. Marshall Faurot - Scott City, Sr.: 30 points

  • 1st, pole vault: 16-1 (Class 3A record: Vinnie Wuertz - Richmond-Central Heights, 16-0, 2004)
  • 1st, 110-meter hurdles: 14.62
  • 1st, high jump: 6-6

3. Shane Quinlan - Perry-Lecompton, Sr.: 18 points

  • 1st, 400-meter run: 49.52
  • 2nd, 4x400-meter run: 3:23.11
  • 3rd, 200-meter dash: 22.37

Wichita area leader. Riley Petz - Cheney, Sr.: 17.5 points

  • 1st, 300-meter hurdles: 39.43
  • 3rd, 110-meter hurdles: 15.33
  • 4th, 4x400-meter relay: 3:30.08
  • 8th, 4x100-meter relay: 44.50

Class 2A

1. Hadley Splechter - Yates Center, Sr., :30 points

  • 1st, 800-meter run: 1:57.43
  • 1st, 1,600-meter run: 4:26.77
  • 1st, 3,200 meter-run: 9:45.06

2. Jax Holland - Maranatha Academy, Sr.: 29.5 points

  • 1st, 200-meter dash: 22.51
  • 1st, 400-meter run: 49.46
  • 2nd, long jump: 20-10
  • 8th, 4x400-meter relay: 3:35.13

3. Creed Puyear - Stanton County, Sr.: 21.5 ponts

  • 1st, long jump: 22-2
  • 1st, triple jump: 44-10.5
  • 3rd, 4x400-meter relay: 3:30.47

Wichita area leader. Wes Shaw - Hillsboro, Sr.: 20 points

  • 1st, shot put: 54-8.5
  • 1st, discus: 173-2

Class 1A

1. Thomas Atkins - Hanover, Sr.: 29.5 points

  • 1st, long jump: 21-4.5
  • 1st, 200-meter dash: 22.87
  • 2nd, triple jump: 43-9.25
  • 3rd, 4x400-meter relay: 3:32.88

2. Joshua Fielder - Udall, Sr.: 24 points (Wichita area leader)

  • 1st, triple jump: 44-7.5
  • 1st, 400-meter run: 49.83
  • 5th, long jump: 20-5.5
  • 10th, 4x400-meter relay: 3:38.35

3. Collin Oswalt - Hutchinson Central Christian, So.: 21.5 points

  • 1st, 1,600-meter run: 4:29.91
  • 1st, 3,200-meter run: 9:53.80
  • 3rd, 4x800-meter relay: 8:35.76

Girls

Top 3

052519Track_fs7.jpg
Gardner-Edgerton’s Kendra Wait, left, and Wichita West’s Lajada Owens battle it out in the 6A 100 meter dash at the Track and Field State Championships at Cessna Stadium Saturday. Wait edged out Owens to win the race with a time of 12.04. (May 25, 2019) Fernando Salazar The Wichita Eagle

1. Kendra Wait - Gardner Edgerton, So.: 34 points

  • 1st, 100-meter dash: 12.04
  • 1st, shot put: 42-11.75
  • 2nd, pole vault: 11-6
  • 4th, 200-meter dash: 25.67

2. Kindel Nordhus - Bishop Carroll, Sr.: 32 points

  • 1st, 400-meter run: 57.49
  • 2nd, 100-meter hurdles: 14.82
  • 2nd, 300-meter hurdles: 43.55
  • 3rd, 200-meter dash: 25.77

3. Grace Thompson - Sedgwick, Jr.: 31 points

  • 1st, discus: 131-4
  • 1st, shot put: 39-2
  • 2nd, 100-meter dash: 12.59
  • 6th, 200-meter dash: 26.64

Class 6A

olathe northwest high school track maddie righter
Olathe Northwest’s Maddie Righter Hayden Barber The Wichita Eagle

1. Kendra Wait - Gardner Edgerton, So.: 34 points

  • 1st, 100-meter dash: 12.04
  • 1st, shot put: 42-11.75
  • 2nd, pole vault: 11-6
  • 4th, 200-meter dash: 25.67

2. Maddie Righter - Olathe Northwest, Sr.: 26.75 points

  • 1st, high jump: 5-8
  • 2nd, 100-meter hurdles: 15.21
  • 2nd, long jump: 17-10.25
  • 6th, 4x100-meter relay: 49.87

2. Jaleesa McWashington - Olathe Northwest, ?: 26.75 points

  • 1st, long jump: 18-3
  • 1st, 300-meter hurdles: 45.79
  • 3rd, triple jump: 39-3.5
  • 6th, 4x400-meter relay: 4:08.24

Wichita area leader. Aneesa Abdul-Hameed - Derby, So.: 12.25 points

  • 2nd, 400-meter run: 57.58
  • 4th, 4x100-meter relay: 49.66
  • 6th, 100-meter dash: 12.34
  • 11th, 200-meter dash: 26.56

Class 5A

bishop carroll high school girls track kindel nordhus
Bishop Carroll’s Kindel Nordhus Hayden Barber The Wichita Eagle

1. Kindel Nordhus - Bishop Carroll, Sr.: 32 points (Wichita area leader)

  • 1st, 400-meter run: 57.49
  • 2nd, 100-meter hurdles: 14.82
  • 2nd, 300-meter hurdles: 43.55
  • 3rd, 200-meter dash: 25.77

2. Sarah Murrow - St. James Academy, Jr.: 28 points

  • 1st, 1,600-meter run: 5:15.47
  • 1st, 3,200-meter run: 11:04.87
  • 2nd, 800-meter run: 2:18.59

3. Faith Turner - Pittsburg, Jr.: 27.25 points

  • 1st, long jump: 18-1.75
  • 1st, triple jump: 39-1.75
  • 3rd, 100-meter dash: 12.33
  • 4th, 4x100-meter relay: 50.07

Class 4A

052519Track_fs4.jpg
Towards-Circle’s Kimalee Cook, left, wins the 4A 100 meter dash with a time of 12.25 at the Track and Field State Championships at Cessna Stadium Saturday. (May 25, 2019) Fernando Salazar The Wichita Eagle

1. Kimalee Cook - Circle, Sr.: 22.25 points (Wichita area leader)

  • 1st, 100-meter dash: 12.25
  • 1st, 200-meter dash: 26.28
  • 3rd, 4x100-meter relay: 50.37
  • 6th, 4x400-meter relay: 4:16.73

2. Katelyn Fairchild - Andale, So.: 21 points

  • 1st, javelin: 156-11
  • 3rd, shot put: 37-4.25
  • 4th, discus: 119-5

3. Sydney Burton - Abilene, Sr.: 20.5 points

  • 1st, 800-meter run: 2:17.03
  • 1st, 4x800-meter relay: 9:53.44
  • 2nd, 4x400-meter relay: 4:11.59
  • 3rd, 1,600-meter run: 5:20.78

Class 3A

cheney high school track and field layne needham
Cheney’s Layne Needham Hayden Barber The Wichita Eagle

1. Jacy Dalinghaus - Nemaha Central, Sr.: 30 points

  • 1st, shot put: 43-1.5
  • 1st, discus: 139-6
  • 1st, javelin: 146-9

2. Matti Price - Riverton, Jr.: 28 points

  • 1st, 100-meter dash: 12.39
  • 1st, 400-meter run: 56.74
  • 2nd, 200-meter dash: 25.98

3. Layne Needham - Cheney, Sr.: 26.5 points (Wichita area leader)

  • 1st, 100-meter hurdles: 14.93
  • 1st, 300-meter hurdles: 44.79
  • 1st, 4x100-meter relay: 49.95
  • 5th, 200-meter dash: 26.32

Class 2A

1. Grace Thompson - Sedgwick, Jr.: 31 points (Wichita area leader)

  • 1st, discus: 131-4
  • 1st, shot put: 39-2
  • 2nd, 100-meter dash: 12.59
  • 6th, 200-meter dash: 26.64

2. Brooke Hammond - Garden Plain, Fr.: 22.5 points

  • 1st, 100-meter dash: 12.48
  • 1st, 200-meter dash: 26.05
  • 1st, 4x100-meter relay: 50.05
  • 9th, 400-meter run: 1:04.15

3. Alysia Wagner - KC Christian, So.: 22 points

  • 1st, 3,200-meter run: 11:31.49
  • 2nd, 1,600-meter run: 5:22.83
  • 5th, 800-meter run: 2:25.70

Class 1A

1. Paige Baird - Northern Valley, Sr.: 30 points

  • 1st, 400-meter run: 58.39
  • 2nd, 100-meter hurdles: 15.29
  • 2nd, 300-meter hurdles: 45.38
  • 5th, 200-meter dash: 26.30

1. Alexandra Hart - Rolla, Jr.: 30 points

  • 1st, high jump: 5-2
  • 2nd, long jump: 17-1
  • 2nd, triple jump: 36-.25
  • 5th, 100-meter hurdles: 16.01

3. Jaycee Vath - Lincoln, So.: 27.5 points

  • 1st, 1,600-meter run: 5:23.81
  • 1st, 3,200-meter run: 11:27.53
  • 1st, 4x800-meter run: 10:03.22
  • 4th, 800-meter run: 2:28.58

Wichita area leader. Jamya O’Quinn - Moundridge, Sr.: 21 points

  • 1st, 100-meter dash: 12.40
  • 1st, 200-meter dash: 25.72
  • 5th, 4x100-meter relay: 51.68
Related stories from Wichita Eagle

  Comments