Varsity Football

The Eagle’s Top 11 football teams (1961-2012)

2012

Zach Befort, sr., Bishop Carroll

Will Geary, sr., Topeka

Drew Kite, sr., Scott City

Zeke Palmer, sr., Bishop Carroll

Braden Smith, jr, Olathe South

Cody Stanclift, sr., Lawrence Free State

Brett Sterbach, sr., Shawnee Mission West

Brad Strauss, sr., Lawrence

Trent Tanking, sr., Holton

Tanner Wood, sr., Conway Springs

Trae Wrench, jr, Gardner-Edgerton

Coach: Alan Schuckman, Bishop Carroll

2011

Dillon Call, sr., Derby

Trace Clark, sr., Collegiate

Tanner Fisher, sr., Buhler

Scott Gourley, sr., Olathe South

Garrett Griffin, sr., Louisburg

Tyler Matthews, sr., McPherson

Tre’ Parmalee, sr., Miege

Matt Reed, sr., Wichita Heights

Matt Seiwert, sr., Conway Springs

Joel Struckhoff, sr., Thunder Ridge

Najahaun Tipton-Wylie, sr., Hutchinson

Coach: Greg Slade, Rose HIll

2010

Ian Allen, sr., Blue Valley

Beau Bell, sr., Bishop Carroll

Ben Heeney, sr., Hutchinson

Tyler Ewy, sr., Louisburg

Mason Pauly, sr., Conway Springs

Dreamius Smith, sr., Wichita Heights

Bubba Starling, sr., Gardner-Edgerton

Christian Ulsaker, sr., McPherson

Evan Wessel, sr., Wichita Heights

Cody Whitehair, sr., Abilene

Brandon Willingham, sr., Olathe East

Coach: Rick Wheeler, Wichita Heights

2009

Blake Bell, sr., Bishop Carroll

BJ Finney, sr., Andale

James Franklin, sr., Olathe North

Justin Goetz, sr., Hutchinson

Blake Jablonski, sr., Wichita Collegiate

Justin McCay, sr., Bishop Miege

Cameron McLain, sr., Gardner-Edgerton

Jorden Oden, sr., Buhler

Demarcus Robinson, sr., Wichita Northwest

Josh Smith, sr., Hutchinson

Lucas Vincent, sr., Olathe North

Coach: Bill Messamore, Wichita Collegiate

2008

Blake Bell, jr., Bishop Carroll

Jaydan Bird, sr., Conway Springs

Bryce Brown, sr., Wichita East

Nate Dreiling, sr., Hutchinson

TJ McGreevy, sr., Topeka Hayden

Marshall Musil, sr., LaCrosse

Justin Nixon, sr., Smith Center

Forrest Stucky, sr., Hutchinson

Kyle Westmoreland, sr., Derby

Jake Woten, sr., Olathe East

Ty Zimmerman, sr., Junction City

Coach: Roger Barta, Smith Center

2007

Mike Besler, Blue Valley West

Arthur Brown, Wichita East

Bryce Brown, Wichita East

Logan Dold, Garden Plain

Matt Fairchild, Andale

Kyson Ginavan, Olathe South

Kirk Palmer, Smith Center

Logan Pegram, Silver Lake

Forrest Stucky, Hutchinson

William Thacker, Hutchinson

Braden Wilson, Smith Center

Coach: Gary O’Hair, Andale

2006

Bryce Brown, Wichita East

Jervon Graves, Olathe South

Tyler Graves, Hutchinson

Ryan Heil, Blue Valley

Garret Jacobsen, St. Marys

Cameron Kasel, Wichita Heights

Wes Kimmel, Hutchinson

Blake Lawrence, SM West

Zach Rampy, Blue Valley

Jeremy Reed, Great Bend

Jason Robben, Andale

Coach: C.J. Hamilton, Silver Lake

2005

David Diener, Salina Central

Kerry Gamble, Hutchinson

Brent Jepson, Olathe East

Taylor Jones, Smith Center

Sean Kolich, Olathe South

Scott Krehbiel, Pratt

Mike Roberts, Holton

Justin Schropp, Southeast-Saline

Cody Scribner, Blue Valley

Jake Sharp, Salina Central

Jeran Trotter, Wichita Northwest

Coach: Randy Dreiling, Hutchinson

2004

Gary Chandler, Wichita Heights

Jordan Cruz, Hutchinson

Quinn Cunningham, Salina South

Kendall Fisher, Garden Plain

Travis Greer, Olathe North

Dustin Moomau, Olathe North

Adam Rorabaugh, Smith Center

Darrin Seiwert, Conway Springs

Jake Sharp, Salina Central

Nick Stringer, Topeka Hayden

Brandon Wells, Great Bend

Coach: Roger Barta, Smith Center

2003

Daniel Anderson, Manhattan

Matt Boss, Cherryvale

Paul Byers, Marysville

Ben Gugler, Salina South

Caleb Farabi, Pittsburg Colgan

Todd Haselhorst, Olathe East

Kyle Kruger, Silver Lake

Josh Koerkenmeier, Blue Valley

John Sellers, Hutchinson

Darrin Seiwert, Conway Springs

Mark Smith, Pittsburg Colgan

Coach: Brooks Barta, Holton

2002

Beau Blackwell, Salina Central

Jim Bouknight, Olathe North

Zach Hemmerling, Hutchinson

Kyle Kruger, Silver Lake

Tim Lira, Wellington

A.J. Patterson, Topeka West

Nathan Pauly, Conway Springs

Josh Pinaire, Derby

John Randle, Wichita Southeast

Mark Smith, Pittsburg Colgan

Adam Venegas, Olathe North

Coach: Linn Hibbs, Wellington

2001

Donnie Anders, Salina South

Josh Carroll, Olathe North

Eric Clawson, Pittsburg Colgan

Justin Dyer, Olathe South

Taylor Hoover, Conway Springs

Jerome Kemp, Wichita Southeast

Maurice Mack, Olathe North

Luke Salmans, Hanston

Keith Staudinger, Claflin

Brandon Stephenson, Salina Central

Justin Wagoner, Wellington

Coach: Chuck Smith, Pittsburg Colgan

2000

Matt Butler, Manhattan

Josh Carroll, Olathe North

Loren Flaharty, Derby

Banks Floodman, Wichita Collegiate

Travis Jackson, Olathe South

Josh Lattimer, Fort Scott

D’Andre McGrew, Salina South

Matt Schirmer, Holton

Nick Smith, Pittsburg Colgan

Darren Sproles, Olathe North

Cole Vap, LaCrosse

Coach: Mike Gehrer, Wichita Collegiate

1999

Joe Hammond, Garden City

Tate Hancock, Salina Central

Travis Jackson, Olathe North

Marcus James, Liberal

Matt Lamatsch, Claflin

Eric Martin, Buhler

Matt Schirmer, Holton

Darren Sproles, Olathe North

Vernon Wiley, Belleville

Mike Wilson, Salina Central

Justin Wright, Garden City

Coach: Gregg Webb, Claflin

1998

Kipp Connell, Claflin

Dan Davis, Topeka Hayden

Beno Gore, Olathe North

Clayton Jenkins, Salina Central

Tyler Hood, Blue Valley Northwest

Matt Leiszler, Derby

Eric Pauly, Conway Springs

Kregg Schmidt, Garden City

John Tetuan, Topeka Hayden

Rashad Washington, Wichita Southeast

Karl Zubeck, Shawnee Mission East

Coach: Mark Bliss, Conway Springs

1997

Henri Childs, Shawnee Mission West

Rashid Hannibal, Olathe North

Trace Haskell, Liberal

Matt Jordan, Junction City

Shannon Kruger, Silver Lake

Brian Lamone, Salina Central

Eugene Langford, Wichita West

Kevin Oehme, Liberal

Sam Simmons, Kansas City Schlagle

Craig Steven, Bishop Carroll

David Tharp, Smith Center

Coach: Gene Wier, Olathe North

1996

Monty Beisel, Douglass

Nate Cornejo, Wellington

Dan Divilbiss, Salina Central

Termain Fulton, Topeka

Garrett Hill, Liberal

Harrison Hill, Wichita Collegiate

Cliff Holloman, Wichita Northwest

Eniak Mpwo, Olathe North

Michael Nash, Manhattan

Eric Rosel, Liberal

Parker Wallace, Salina Central

Coach: Marvin Diener, Salina Central

1995

Jay Alexander, Independence

Monty Beisel, Victoria

Arland Bruce, Olathe North

Thomas Daniels, Lawrence

DeAngelo Evans, Wichita Collegiate

Jarrod Foster, Derby

Tanner Hancock, Salina Central

Michael Jones, Garden City

Robbie Lanning, Liberal

Shad Meier, Pittsburg

Lee Myers, Lawrence

Coach: Gary Cornelsen, Liberal

1994

Derek Brau, Scott City

Lamar Chapman, Liberal

DeAngelo Evans, Wichita Collegiate

Mondriel Fulcher, Coffeyville

Brian Goolsby, Dodge City

Pat Phelts, Olathe East

Josh Riedel, Derby

Brian Shay, Paola

Mark Simoneau, Smith Center

Coby Tresner, Pratt

Matt Voth, Cheney

Coach: Tom Young, Derby

1993

DeAngelo Evans, Wichita Collegiate

Justin Igo, Derby

Mike Lankas, Atwood

Kenny McCoy, Wichita West

Brett McGraw, Garden City

P.J. Peters, Hays

Zack Siegrist, Andover

Jason Thoren, Lawrence

Jerame Tuman, Liberal

Eric Vann, El Dorado

Sam Wilson, Salina Central

Coach: Phil Wilson, Stockton

1992

Jason Broaddus, Rossville

Chris Clevenger, Wichita Collegiate

Levi Gillen, Leoti

Jarrett Grosdidier, St. Paul

Mike Lankas, Atwood

Scott Leon, Shawnee Heights

Brett McGraw, Garden City

Jason Parker, Blue Valley-Stilwell

Tyrone Phillips, Wichita Northwest

Luke Sills, Sublette

Eric Vann, El Dorado

Coach: Dick Purdy, Lawrence

1991

Andy Ball, Riverton

Michael Cosey, Lawrence

Richard DeLaRosa, Garden City

Chad Hayes, Atwood

Chris Jones, Newton

Jim Moore, Garden City

Tyrone Phillips, Wichita Northwest

Poncho Sales, Pittsburg

Brian Schottenheimer, Blue Valley-Stilwell

Curtis Turner, Scott City

Luke Yarnell, Washburn Rural

Coach: Dave Dunham, Scott City

1990

Mark Allison, Minneapolis

Andy Ball, Riverton

Michael Cosey, Lawrence

Haromma Dickerson, Kansas City Harmon

Dick Holt, Wichita Northwest

Jim Moore, Garden City

Ron Morgan, Olathe North

Charles Nez, Rossville

Phil Ruffin, Kapaun Mount Carmel

Poncho Sales, Pittsburg

Curtis Turner, Scott City

Coach: Dan Lankas, Atwood

1989

Leon Edwards, Wichita Southeast

Dart Forst, Salina Central

Keith Galindo, Dodge City

Kelly Greene, Manhattan

Jason Krone, Atchison

Shawn Meadows, Garden City

Shawn Miller, El Dorado

Ron Oelschlager, Lawrence

Sean Robbins, Waverly

Oliver Salmans, Hanston

Dan Shurley, Chaparral

Coach: Ron Bowen, Washburn Rural

1988

Mark Bean, Wichita Southeast

Maurice Benson, Manhattan

Charley Bowen, Lawrence

Mike Bryan, Garden City

Todd Caudle, Midway-Denton

Dwayne Chandler, McPherson

Leon Edwards, Wichita Southeast

Derrick Hart, Kansas City Schlagle

Dan Schmidt, Olathe North

Mike Steele, Wichita South

Tom Stubblefield, Dodge City

Coach: Doug Moeckel, Victoria

1987

Matt Gee, Arkansas City

Mark Johnson, Topeka West

Lance Lewis, Scott City

Mickey Lynch, Kapaun Mount Carmel

Mike Mohlman, Bishop Miege

Brad Peebler, Derby

Sean Richardson, Olathe North

Mike Ringgenberg, Manhattan

Jeff Simoneau, Smith Center

Dexter Smith, Wichita Northwest

Bret Wallerstedt, Manhattan

Coach: Bill Freeman, Lawrence

1986

Tony Barker, Wichita Northwest

John Brown, Dodge City

Antoine Dulan, Washburn Rural

Lance Flachsbarth, Lawrence

Brian Miller, Olathe South

Jeff Simoneau, Smith Center

Jerry Sonntag, Norton

Kenny Vernon, Wichita Southeast

Jim Watkins, Olathe North

Corey Welch, Kansas City Wyandotte

Mitch Whaley, Junction City

Coach: Neil Melillo, Norton

1985

John Baumgartner, Shawnee Mission West

Steve Ginavan, Emporia

Dave Gordon, Independence

Brad Hinkle, Olathe South

John Jimenez, Norton

Albert McGee, Kansas City Wyandotte

Doug Monty, Kapaun Mount Carmel

Barry Sanders, Wichita North

Craig Stoppel, Lawrence

Scott Vang, Wichita Northwest

Brad Wiesen, Bishop Carroll

Coach: Mark Juhl, Midway-Denton

1984

Jay Allen, Wichita Northwest

Bryan Carpenter, Olathe North

Putzer Dayton, Pittsburg Colgan

Keith DeLong, Lawrence

Melvin Hunter, Lawrence

Derrick Jackson, Junction City

Steve Mallory, Topeka West

J.D. Martin, Kapaun Mount Carmel

Brent Wasson, Andover

Mark Wentzel, Manhattan

Sean Wilson, Paola

Coach: Jim Lee, Paola

1983

Kirk Allen, Wichita East

Wes Anderson, Wichita East

Rick Bredisen, Shawnee Mission South

Chuck Eanes, Salina South

Chris Howard, Bishop Miege

Mike Rogers, Smith Center

Troy Slusher, Topeka

David Smith, Stanton County

Mark Standiford, Wichita North

Darrin Vaughn, Fredonia

Matt Wallerstedt, Manhattan

Coach: Gene John, Fredonia

1982

Mike Beckish, Kapaun Mount Carmel

Pat Boushka, Kapaun Mount Carmel

Tony Cherico, Shawnee Mission Northwest

Kevin Crawford, Wichita East

Kent Dean, Derby

Jeff Heller, Kapaun Mount Carmel

Damon Jones, Wellington

Les Miller, Arkansas City

Grady Newton, Bonner Springs

David Tryon, Santa Fe Trail

David Usher, Wichita East

Coach: Chuck Porter, Wichita East

1981

Pat Boushka, Kapaun Mount Carmel

Jan Demby, Lawrence

Richard Estell, Kansas City Harmon

Pat Falley, Emporia

John Kendrick, Topeka

Rob Maggard, Olathe North

Todd Moody, Ashland

Chip Schuler, Independence

Chris Spachman, Bishop Miege

Dennis Whitmer, Dorrance

Wayne Ziegler, Nickerson

Coach: Ed Kriwiel, Kapaun Mount Carmel

1980

Eric Bowen, Wichita Southeast

Sylvester Byrd, Kansas City Ward

Harvey Fields, Arkansas City

Brian Harrelson, Olathe

Jeff Long, Wichita Southeast

Wayne Loy, Lincoln

Tony Roberts, Fort Scott

David Smith, Fredonia

Greg Strahm, Hiawatha

Maurice Wedel, Halstead

James Witherspoon, Liberal

Coach: Dennis Cavalier, Wichita Southeast

1979

Cliff Abbott, Liberal

Harvey Fields, Arkansas City

Mark Hundley, Lyons

Jeff Peterson, Shawnee Mission Northwest

Doug Regnier, Arkansas City

Mike Reuther, Bishop Miege

Mark Reynolds, Wichita Southeast

Benny Simecka, Rossville

Jeff Smith, Wichita Southeast

Stan Weber, Goddard

Craig White, Lawrence

Coach: Ron Hill, Arkansas City

1978

Pat Barnett, Pittsburg

Gary Coleman, Lawrence

Alan Frye, Olathe

Richie Giesen, Chaparral

Mike Johnston, Kapaun Mount Carmel

Kirk Lowrey, Abilene

Kerry Sachetta, Columbus

Jeff Schleicher, Shawnee Mission North

Jeff Smith, Wichita Southeast

Dan Sparks, Great Bend

John Winslow, Shawnee Mission Sorth

Coach: Chuck Porter, Bishop Carroll

1977

Russ Bastin, Emporia

Kerry Benton, Wichita Southeast

Todd Bertsch, Dodge City

Mike Boushka, Kapaun Mount Carmel

Kevin Clinton, Wichita Southeast

Amos Donaldson, Norton

Roger Foote, Peabody

Doug Hoppock, Wichita Southeast

Mark Schmidt, Thomas More Prep

Joe Specht, Shawnee Mission North

Wade Wentling, Beloit

Coach: Len Mohlman, Bishop Miege

1976

Dick Boushka, Kapaun Mount Carmel

Jay Jeffrey, Shawnee Mission West

David Lawrence, Parsons

John McCroskey, Wichita Southeast

Jeff Meyers, Olathe

John Odell, Wellington

Roy Oeser, Kapaun Mount Carmel

Jerry Rouse, Liberal

Floyd Smith, Wichita Southeast

Steve Smith, Emporia

James Walker, Wichita East

Coach: Clayton Williams, Beloit

1975

Tom Balbierz, Kapaun Mount Carmel

Dave Harris, Fowler

Mark Haynes, Kansas City Harmon

Steve Hobus, Wichita Southeast

Greg Kolenda, Kansas City Ward

John Liebe, Manhattan

Tracy Levy, Wichita Southeast

Jim Matthews, Shawnee Mission North

Doug Oliver, Derby

Tom Rystrom, Shawnee Mission South

Mark Stenzel, Wichita West

Coach: No coach named

1974

Offense

Clay Gordon, Kapaun Mount Carmel

Brian Hanning, Wichita Southeast

Brad Horchem, Ness City

Rob Houchin, Wichita Southeast

Mike Keeley, Larned

Dave Kuklenski, Kansas City Ward

Dave Monroe, Independence

Bill O’Gara, Bishop Miege

Mike Sheahon, Salina Sacred heart

Jeff Shepler, Wichita North

Kurt Tushaus, Bishop Miege

Mike Woodfin, Highland Park

Defense

Mike Bell, Wichita Carroll

Robbie Butler, Derby

Terry Davis, Independence

Ron German, Garden City

Jeff Goble, Pittsburg

Lacy Guice, Wichita Southeast

Robb Hill, Fort Scott

Mark Hughes, Wellsville

Doug Miller, Shawnee Mission North

Kurt Tushaus, Bishop Miege

John Zeiger, Shawnee Mission North

1973

Offense

Tom Andalikiewicz, Kansas City Ward

Floyd Dorsey, Shawnee Mission South

Monty Hobbs, Great Bend

Derrick Jensen, Osawatomie

Brian Kaufmann, Moundridge

Jon Kroneberger, Salina South

Steve Little, Shawnee Mission South

Frank Osborn, West Elk

Dave Reynolds, El Dorado

Don Vaughn, Wichita North

Brad Wagner, Nemaha Valley

Defense

Mark Boyer, Shawnee Mission Northwest

Tom Dinkel, Shawnee Heights

Floyd Dorsey, Shawnee Mission South

James Emerson, Great Bend

Gerald Lawrence, Valley Center

Steve Little, Shawnee Mission South

Alan Neufeld, Moundridge

Gary Spani, Manhattan

Jerry Staab, Plainville

Don Vaughn, Wichita North

1972

Terry Beeson, Coffeyville

Don Bowden, Bishop Miege

Davey Butler, Derby

Vic Chandler, McPherson

Nolan Cromwell, Ransom

Dennis Dorr, Kansas City Ward

Bob Floyd, Lawrence

Rick Hansen, Wichita South

Ray Long, El Dorado

Steve Morris, Kapaun Mount Carmel

Steve Weatherford, Liberal

1971

Rex Archer, Shawnee Mission North

Paul Bower, Shawnee St. Joseph

Fred Flanigan, Arkansas City

Larry Fritz, Shawnee St. Joseph

Oliver Jones, Manhattan

Steve Keller, Garden City

Charlie Kilgore, Bishop Miege

Charles Masters, Burlingame

Todd Morgan, Shawnee Mission North

Rocky Osborn, Shawnee Mission South

Greg Whelan, Medicine Lodge

1970

Luis Hill, Council Grove

Jim Krsnich, Kapaun Mount Carmel

Don Law, Hill City

Darel McCullough, Dodge City

Larry Peck, Shawnee Mission North

Dave Specht, Shawnee Mission North

David Stough, Wichita North

Roger Stucky, Moundridge

Steve Towle, Shawnee Mission West

Odell Weidner, Topeka West

Wint Winter, Ottawa

1969

Randy Allen, Shawnee Mission West

Steve Anderson, Wichita Heights

Don Calhoun, Wichita North

Dennis Cohlmia, Wichita North

Jim Crawford, Mulvane

Bill Holman, Dodge City

Ed Johndrow, Shawnee Mission South

Don Parham, Wichita Southeast

Galen Schmitz, Salina Sacred Heart

Paul Steininger, Dodge City

Dirk Wedd, Lawrence

1968

Steve Brinker, St. Peter and Paul

Mickey Casey, Wichita North

Mike Cerne, Lawrence

Chris Chapin, Wellington

Hal Edwards, Shawnee Mission East

Dan Gay, Topeka

Dick Graves, Wellington

Richard Jones, Columbus

Gary Melcher, Marion

Don Perkins, Topeka Seaman

Carl Searcy, Valley Center

Ted Stealey, Shawnee Mission South

1967

Tony Anderson, Wichita East

Steve Beyrie, Bishop Carroll

John Calbeck, Pratt

Rick Heath, Shawnee Mission North

Dick Hertel, Shawnee Mission North

Nick Kanatzar, Kansas City Ward

John McCutchen, Coffeyville

Ken Page, Dodge City

Chuck Schmidt, Hays Cadets

Steve Wempe, Lawrence

George Williams, Wichita East

1966

David Antrim, Salina

Dave Boyd, Wichita West

Lynn Dickey, Osawatomie

Steve Elder, Salina

Kim Ewonus, Wichita Southeast

Gary Matassarin, Wichita Southeast

Mike Montgomery, Dodge City

James Orth, Dodge City

Paul Peters, Wichita West

John Riggins, Centralia

Randy Waters, Roosevelt

Ken White, Lawrence

1965

Dan Cott, Wichita West

Terry Hopkins, Lawrence

Pat Lindelow, Bethel Washington

Bob Long, Kansas City Wyandotte

Steve Lukert, Sabetha

Tom Morehead, Wichita Heights

John Mosier, Wichita West

Bill Pennbacker, Kansas City Washington

Mike Reeves, Concordia

Rod Turner, Wichita North

Bob Watt, Frontenac

1964

Keith Christensen, Concordia

Bobby Douglass, El Dorado

Terry Fry, Wichita West

Tom Penney, Augusta

Chuck Quantrell, Wichita West

Buzz Santner, Kapaun Mount Carmel

Willie Smith, Kansas City Wyandotte

Phil Taunton, Junction City

Rod Taylor, Lawrence

Ken Wertzberger, Lawrence

John Zook, Larned

1963

John Carter, Norton

Barry Egberg, Dighton

Don Harris, Shawnee Mission West

Steve Heck, Lawrence

Levi Lee, Topeka

Hi Lewis, Kapaun Mount Carmel

Rich Massion, Wamego

Charles Parden, Hutchinson

George Scantlin, Kapaun Mount Carmel

Leonard Schuckman, LaCrosse

Chuck Wretling, Elkhart

1962

Dan Baker, Topeka

Dennis Brown, Herington

Mike Burns, Independence

Larry Dewitt, Winfield

Jeff Elias, Salina

Bill Fenton, Kansas City Wyandotte

Ronnie Hopkins, Lawrence

Keith Just, Marion

Dave Langford, Washburn Rural

Greg Lassey, Miltonvale

Gary Ray, Lawrence

1961

Ernie Behnke, Liberal

Byron Berline, Caldwell

Mike Johnson, Garden City

Verl Jones, Chapman

John LaRocca, Chanute

Rod Nicholson, Maize

John Novosel, Kansas City Ward

Stan Pine, Manhattan

Roger Rains, Caldwell

Steve Renko, Kansas City Wyandotte

Jim Waskiewicz, Wichita East

  Comments