Other Varsity Sports

Cross country: boys and girls runners to watch and area schedule

The Wichita Eagle

BOYS

CITY LEAGUE

Carroll: Matt Harding, jr.; Wayne Hesse, sr.; Auggie Iseman, jr.; Jason Irwin, sr.; Adam Birch, jr.; Jack Pate, jr.

East: Jack Walsh, so.; Will Clayton, jr.; Eliu Ramirez, jr.; Dylan Stotzfus, so.; Gabe Vannuchi, jr.; Bridger Keane, jr.; Myeles Raux, jr.; Ronan Hallacy, fr.

Heights: Nathan Mier, sr.; Nathan Brainard, jr.

Kapaun: Adam Hernandez, jr.; Jack Niederee, jr.; Crayton Bina, jr.

North: Isaac Nelson, sr.; Martin Anima, sr.; Jared Milner, jr.; Andy Setser, jr.; Jack Setser, jr.; Michael Iyali, so.; Hamilton Kelly, sr.; Willy Acosta, jr.; Gabriel Chinya, so.

Northwest: Logan Anglemyer, jr.; Lincoln Phillips, jr.; Joseph Kitchen, jr.; Arron Russell, jr.; Gabe Winegarner, jr.; Levi Larson, so.

South: LarVonte Owens, sr.; Riley Brotherton, jr.; Kyle Silmon, so.; Jacob Chrans, sr.; Justin Miranda, sr.

Southeast: Dom Harris, sr.; Luke Smith, sr.; Mike Kelty, so.; Steven Boudreau, jr.; Anthony Torres, fr.; Kadyn Miller, jr.

West: Michael Alvarez, jr.; Logan Buttle, sr.; Elijah Salas, sr.; Trae Hannon, jr.; Wilford Hemams, sr.

AV-CTL I

Campus: Angel Duenez, jr.; Titus Terrill, sr.; Jax Pelkey, sr.

Derby: Jonathan Jones, sr.; Adrian Brown, sr.; Adin Gilmore, so.; Bradon Unkel, so.; Caleb Strohminger, sr.; Cooper Ross, jr.; Tyler Newbury, sr.

Hutchinson: Alex Mora, sr.; Noah Cole, so.; Trevin Lanker, sr.; Zane Allender, sr.; Matthew Schrag, jr.; Greg Vieyra, sr.; Josh Ivey, jr.

Maize: Nate Jones, sr.; Kael Ecord, jr.; Jack Carver, sr.; Peyton Wardell, sr.

Newton: Garrett Mick, sr.; Erik Brown, sr.; Javier Moreno, sr.; Jonah Hodge, jr.; Noah Massanari, jr.; Erik Jantz, so.; Grant Treaster, so.; Antonio Negrete, jr.; Shaun Lettau, sr.

AV-CTL II

Andover: Asher Moen, jr.; Connor O’Connell, sr.; Ryan Kinnane, so.; Will Vetter, so.; Josh Jackson, jr.; Sam McDavitt, fr.

Andover Central: Matthew Maki, sr.; Tanner Goertzen, sr.; Jacob Wilson, jr.; Monty Christo III, jr.; Kale Flores, so.; Brett Schoenhoffer, fr.; Connor Seible, fr.; Keegan Ellington, jr.; Tate Wall, so.

Arkansas City: Caleb Liermann, jr.; Corbin Liermann, jr.; Pierce Klaassan, jr.; Darius Stewart, so.; Colton Stage, jr.

Eisenhower: Ben Roberts, jr.; Brandon Martin, jr.; Devin Adams, jr.; Austin Ahlsteadt, sr.; Braden Kerr, sr.; Austin Fullerton, so.; Mark Butcher, fr.

Goddard: Andrew Sheridan, sr.; Ethan Delay, sr.; Dalton Pruitt, so.; Jackson LeFevre, fr.

Maize South: Bryce Merriman, sr.; Hayden Schmidt, sr.; Dane Wedge, sr.; Britte Magnuson, jr.; Luke Jennings, jr.; Trey Rios, so.; Jayce Meyer, so.

Valley Center: Brent Aarnodt, sr.; Parker Francis, so.; Diego Chavez, jr.; Derek Barton, jr.; Kyle Stamm, jr.; Jarrett Barton, sr.

AV-CTL III

Augusta: Brice Helton so.; John George, sr.; A.J. Linder, jr.; Adam Fernz, sr.

Buhler: Rand Lohrentz, jr.; Ryan Lee, jr.

Circle: Emmet Keller, so.; Avery Stuever, sr.; Ryan Derry, so.; Eli Jacobs, so.; Brycen Schoenhofer, so.; Simeon Keller, fr.; Corbin Tandy, so.

El Dorado: Cale Carson, sr.; Ezekiel Kemboi, jr.; Christian Price, jr.; Adam Haines, jr.

McPherson: Tyler Timson, sr.; Cole Hansen, sr.; Graedon Green, jr.; Isaiah Moyer, jr.

Winfield: Nathan Evans, jr.; John Kaiser, jr.; Craig LaBrue, fr.; James Yeager, sr.; Lucas Turner, jr.; Joey Bowlby, fr.; Andy Harris, jr.; Josh Reid, fr.; John Stout, sr.

AV-CTL IV

Andale: Hunter Stuber, sr.; Luke Hill, so.; Ian Tice, so.; Tyler Wegerer, sr.

Clearwater: Cole Bixler-Large, so.; Mateo Perea-Gowdy, sr.; Nathan Wells, so.; Gavin Mount, so.; Logan Mount, jr.; Zac Randolph, so.

Collegiate: Lakelin Conrad, sr.; Grant Henry, sr.; Ian Reddy, sr.

Mulvane: Ryan Roderick, jr.

Rose Hill: Trent Nusz, jr.; Sage Nottingham, so.

Wellington: Tier Brown, so.; Quinton Redford, so.; Chance Hamel, jr.; William Walker, so.

Central Plains League

Belle Plaine: Harvey Yeoman, sr.

Chaparral: Brandon Clark, sr.; Dalton Young, so.

Cheney: Dylan Helten, jr.; Sam Reno, sr.; Trey Akler, sr.

Douglass: Ashten Dodson, sr.; Reece Bourisaw, jr.; Dakota Tireman, jr.; Owen Porter, jr.; Fallon Gatliff, jr.; Sam Headrick, so.; Gauge Small, jr.; Roger Powell, fr.

Independent: Zach Hole, sr.; Michial Argotsinger, fr.

Trinity: Brec Voges, sr.; Will Brown, sr.

Central Kansas League

Halstead: Dakota Blaylock, sr.; Peyton Carr, sr.; Colby Hiebert, sr.; Neil Owens, sr.; Josh Talbott, jr.; Gage Carr, so.; Isaac Radke, so.; R.J. Stovall, jr.; Blake Bush, fr.

Haven: Luke Wells, sr.; Quinton Miller, jr.; Kenny Nisly, jr.; Kelton DeBord, so.; Clay Schmucker, so.; Eli Kraft, so.; Wyatt Carmichael, so.; Lucas Cheers.

Hesston: James Peters, so.; Jeb Carlson, so.; Sam Bartel, sr.; Johnny Yang, fr.; Rhain Isaac, fr.

Hillsboro: Caleb Remple, jr.; Tucker Moss, jr.; Orin Blecha, jr.

Hoisington: Dayne Yott, so.; Christopher Ball, sr.

Kingman: Owen Pearce, jr.; Dakota Hansard, jr.; Teagan Flanagan, jr.; Tanner Albright, jr.

Larned: Thomas Harmon, sr.; Justin Giesbrecht, sr.; Nicholas Orth, sr.; Kristopher Nolde, jr.; Hunter Fitzpatrick, sr.

Lyons: Marc Reyes, sr.; Brandon Kick, jr.; Elijah Gaines, so.; Carlos Valerio, so.; Daniel Villanueva, fr.; Blake Seidel, fr.

Nickerson: Alexander Nava, jr.

Pratt: Nate Kolm, jr.; Raul Orozco, so.; Sergio Adame, so.; Cody James, jr.; Elijah Gatlin, sr.

Smoky Valley: Joshua Peterson, jr.; Ryan Heline, fr.; Carter Couchman, sr.; Stephen Peterson, fr.; Ty Miller, fr.; Laurence Dahlsten, sr.; Zach Lott, sr.; Cole Brumbaugh, jr.

Other area teams

Caldwell: Jaryn Halling, sr.; Adrian Arnett, sr.; Austin Jones, so.; Titus Lee, fr.

Flinthills: Chaz Ratcliff, sr.; Bradon Totty, sr.; Kolton Melugin, sr.; Justin Lamb, sr.

Hutch Trinity: Memo Hernandez, sr.; Mac Pritchett, sr.; Connor Remar, sr.; Ryan Zipprich, fr.; Michael Maldonado, so.

Pratt Skyline: Colby Shriver, jr.; Erik Ghumm, jr.; Jackson Wallace, fr.; Kyle Hampton, fr.

Sedgwick: Garrison Harris, jr.; Colby Croxton, so.; Gavin Pore, so.

Sterling: Max Dutton, jr.; William Weiner, jr.

GIRLS

CITY LEAGUE

Carroll: Claire Winter, jr.; Grace Gorges, so.; Carly Honas, sr.; Camille Behring, fr.; Cameron Pascal, fr.

East: Emilee Endsley, sr.; Izze Vanlandingham, so.; Leyni Gomez, so.; Dara Boynton, sr.; Tarynn Brenner, so.; Kaedra Brenner, sr.; Maria Ballin, sr.; Kayla Nguyen, so.

Heights: Deniq Ingram, sr.; Alia Mathias, sr.; Hannah Roberts, jr.; Kenzie Niblack, jr.

Kapaun: Emily Michaelis, jr.; Brenna Hogan, sr.

North: Morgan Smith, sr.; Abigail Meza, jr.; Mariela Ornelas, sr.; Kayla Mendoza, jr.; Yulissa Cervantes, so.

Northwest: Joy Stanton, so.; Keyanna Patterson, sr.; Christina Peterjohn, jr.; Tadum Soetaert, jr.; Katie Rothwell, so.; Caroline Fincham, jr.; Kylie Mouser, fr.

South: Haley Flying Out, sr.; Deagiona Wilson, jr.; Brianna Escoto, jr.; Alyssa McNany, jr.; Abigail Martin, sr.

Southeast: Ali Anderson, so.; Eleanor Breen, so.; Adaliz Sandoval-Stuck, sr.; Sophie Greene, jr.; Delani Agnew, fr.; Cassie Agnew, so.; Elontae Hackney-Cooper, fr.; Brenda Martinez, fr.

West: Perla Salas, jr.; Julieta Macias, jr.; Yvette Fabela, sr.; Cinthia Jimenez, jr.

AV-CTL I

Campus: Ellie Groh, so.; Nikki Gorton, sr.; Chloe Ward, so.

Derby: Jaden Taylor, sr.; Marah Franke, jr.; Ashlyn Struble, fr.; Emily Hodgdon, sr.; Jessica Keasey, so.

Hutchinson: Jacqueline Lewton, jr.; Parker Atkinson, sr.; Lexi Williams, jr.; Carter McFadden, jr.; Maritza Jimenez, fr.; Savannah Smith, fr.; Makaila Bergeron, sr.

Maize: Anna Reimer, so.; Carson Pierce, sr.; Annie Allenbach, so.; Aria Sheldon, so.; Maya Stucky, sr.; Nicole Vick, jr.; Sydney Blair, sr.; Tania Allen, sr. Olivia Elmore, jr.; Cadence Ohl, jr.

Newton: Elaina Bergquist, sr.; Lylia Fernandez, jr.; Alaina Stucky, jr.; Nancy Gonzalez, sr.; Hailey Million, jr.; Mariah McDonald, so.; Megan Bartel, jr.; Jaden Anton, so.

AV-CTL II

Andover: Hannah Showalter, sr.; Sophie Braynock, sr.; Caroline Schwab, sr.; Sarah McDavitt, jr.; Ellie Braynock, fr.

Andover Central: Devin Gerber, jr.; Alexandra Schumann, jr.; Cailan Steward, jr.; Hannah Wiebe, jr.; Lindsey Kane, so.

Arkansas City: Cheyenne Johnson, fr.

Eisenhower: Alyssa Nelson, so.; Brooklyn Terstriep, so.; Ahlyia Al-Birekdar, so.; Jadyn Pavlik, fr.; Kennedy Nicholson, fr.

Goddard: Shannon Rose, sr.; Kamille Clark, so.

Maize South: Destini Eskridge, sr.; Mia Kossover, sr.; Graycee Meyer, sr.; Gabby Crowell, sr.; Madison Schepis, jr.; Katie Wagner, so.; Katie Molitor, so.

Valley Center: Karli Elsner, sr.; Sydney Martens, sr.; Holly Smith, jr.; Sarah Schaar, jr.; Riley Ranzau, so.

AV-CTL III

Augusta: Brittney Wendler, sr.; Sophie Stevens, so.; Natalee Rockers, sr.

Buhler: Jenna Ramsey, so.; Hannah Nuest, sr.; Iris Rees, so.; Emma Willison, so.

Circle: Kelsie Kelly, jr.; Kristen Horyna, sr.; Emma Willour, so.; Ciara Dutton, sr.; Katie Webb, so.; Alyssa Fullington, so.; Kayden Dobson, so.; Autumn Alvarez, so.

El Dorado: Olivia Babcock, so.

McPherson: Katie Bahr, jr.; Katelyn Beam, jr.; Hannah Dossett, jr.; Maggie Leaf, jr.; Brooke Miller, jr.; Mary Ann Wurm, jr.

Winfield: Bri Hulse, sr.; Kellson Hopkins, jr.; Brianna Dutton, jr.; Taylor Wallace, jr.; Bayleigh Harris, so.; Hope Evans, fr.; Sophia Sisk, fr.; Jessie Toon, fr.

AV-CTL IV

Andale: Jenna Prosser, so.; Hope Struber, jr.

Clearwater: Aimee Davis, so.; Grace Garrison, sr.

Mulvane: Erika Landes, sr.; Josie Russell, so.; Katie Hayes, sr.

Rose Hill: Maddie Bryant, so.

Wellington: Mackenzie Heacock, so.; Hope Maxwell, so.; Avery Barker, so.

Central Plains League

Belle Plaine: Felicia Duncan, sr.; Dawn Hammond, sr.

Cheney: Mollie Reno, so.; Blaire Hoeme, jr.

Douglass: Kryslyn Henderson, sr.; Taylor Gilpin, sr.; Hannah Reynolds, jr.; Darbie McGuire, jr.; Devon Cokeley, jr.; Kendall Coombes, fr.; Tessa Martin, fr.; Alessia Cokeley, sr.

Independent: Lea Coccetella, sr.

Trinity: Claire Leib, jr.; Liz Dixon, jr.; Emma Dunham, sr.; Lilly Carroll, jr.

Central Kansas League

Halstead: Lydia Johnson, jr.; Kaia Siebert, jr.; Courtney Grider, sr.; Cailleen Walters, sr.; Austyn White, sr.; Kayla Newman, sr.

Haven: Natalie Unruh, so.; Ryleigh Lacoy, so.; Brittney Smith, jr.

Hesston: Abby Weber, sr.; Hannah Ferguson, so.

Hillsboro: Abi Driggers, jr.; Millie Sechrist, so.

Hoisington: Jessi Kindscher, jr.

Kingman: Josie Albin, sr.; Myah Manz, sr.

Larned: Brooke Butler, jr.; Cierra Nord, so.; Makayla Leiker, so.

Lyons: Julianne Snyder, sr.; Jeneeth Martinez, jr.; Maggie Hays, fr.; Camile Mead, fr.

Pratt: Madalynn Wilson, jr.; Cindy Ibarra, so.; Shawndra Bare, so.; Katherine Shanline, so.

Smoky Valley: Kajsa Peterson, fr.; Hailey Priddy, jr.; Gracie Lott, jr.; Cailey Cornett, sr.; Taylor Koontz, sr.; Nevada Acheson, so.

Other area teams

Caldwell: Suzy Hagar, jr.; Abi Schmidt, so.; Billie Shaffer, fr.; Lexie Vanek, so.; Rylee Baker, jr.

Flinthills: Ashley Melugin, sr.

Hutch Trinity: Tessa Yackley, sr.; Abby Adelhardt, sr.; Sierra Garcia, so.; Emma Vogel, fr.; Olivia Shank, jr.

Pratt Skyline: Madison Tyler, sr.; Katelynn McGraw, so.; Adison Hampton, jr.

Sedgwick: Mallory Croxton, sr.

Sterling: Debi Schmidt, jr.; Nikki Clark, jr.; Zoe Miller, jr.

THE AREA SCHEDULE

August

31 — Great Bend (Lake Barton), Concordia (American Legion GC); Clearweater (Clearwater HS).

September

2 — J.K. Gold Classic (RAFT), Carroll (Lake Afton), Manhattan (Warner Park); 5 — Valley Center (Valley Point GC); 7 — Hesston (Turkey Creek and Hesston GC); 9 — Emporia (Jones Park), Wamego (Wamego GC), Wellington (Hargis Creek Watershed); 14 — Buhler (Prairie Ridge), Stafford (Stafford CC), Chaparral (Anthony Lake); 16 — Southeast (Cessna Activity Center), Circle (Wartick’s Farm); 21 — Goddard (Lake Afton), Oxford (Winfield Veterans’ Home), McPherson (Rolling Acres GC); 23 — Rim Rock (Rim Rock Farm); 28 — Wwinfield (Winfield Veterans’ Home), Berean Academy (Harvey County East Lake), Halstead (Wedgewood GC); 30 — Topeka (Topeka HS), Newton (Centennial Park), Junction City (Milford State Park).

October

5 — Sterling (Sterling HS), Cheney (Cheney State Park); 7 — El Dorado (Bluestem Point), Salina Central (Bill Burke Complex), Circle (Trinity Academy); 12 — AV-CTL III and IV (Prairie Hills MS); 14 — City League (Cessna Activity Center), AV-CTL I and II (Prairie Ridge Park); 21 — Regionals; 28 — 6A, 5A, and 3A State (Rim Rock), 4A, 2A, and 1A State (Wamego GC).

  Comments