Varsity Kansas

Boys soccer players to watch and 2017 area schedule

The Wichita Eagle

City League

Carroll: Alec Bevis, sr., D; Corbyn Howard, sr., F; Ryan Griffin, sr., D; Dawson Lee, sr., MF; Skyler Stuckey, sr., MF; Ryan Lee, sr., D; Ryan Sorochty, sr., MF; Aaron Valenciana, jr., D.

East: Brandon Savinon, sr., MF; Jaime Guardado, so., MF; Aaron Quezada, sr., D; Nathan Matzen, sr., GK; Ivan Quezada, fr., F.

Heights: Paul Mode, sr., GK; Matthew Shumaker, sr., MF; Emiliano Banuelos, so., D.

Kapaun: Cody Benedict, sr., MF; Ryan McCully, sr., D; Joe Chessmore, sr., GK; Alex Zachgo, sr., F; Jack Barrier, jr., MF.

North: Alejandro Orona, sr., D; Alfonso Ceballos, jr., MF; Jesus Aguilar, sr., MF; Edgar Pantoja, sr., F; Jesus Vitela, jr., F; Nicholas Dominick, jr., D; Enrique Najera, jr., D; Jacob Dominguez, sr., D; A’llec Medina, sr., F.

Northwest: Blake Arndt, sr., F; Fili Pinion, sr., MF; Makrae Rhodes, sr., MF; Josh Benoit, sr., D; Bryce Harman, sr., D; Baith Abkullah, jr., D; Jairo Ornelas, jr., F.

South: Juan Umana, so., F; Alberto Alferez, jr., MF; Johan Torres, jr.; Alejandro Marin, jr., F; Kyle Barrientos, jr., D; Donald Anson, so.

Southeast: Ramiro Trejo, sr., MF; Cedrick Price, so., MF; Abel Rodriguez, sr., D; Jonathan Davis, so., GK; Richard Berrios, sr., MF; Aaron Smith, sr., MF.

West: Justice Fogle, sr., MF; Danny Castaneda, sr., MF; Jonathan Ortiz, sr., D; Andres Villa, jr., F; Osvaldo Alvarez, jr., D; Omar Rios, so., MF.

AV-CTL I

Campus: Trinidad Tackett, sr., F; Dalton Rogers, sr., MF; Mehdi Al-Amood, sr., MF; Cole Thompson, jr., D; Simon Mourning, sr., D; Rylan Walter, jr., GK; Erique Holloway, jr., MF.

Derby: Grant Sacket, sr., MF; Adrian Schrage, sr., MF; Wade Baker, sr., MF; Kaleb Liu, sr., D; Francisco Vielmas, sr., D; Clayton Simmons, jr., MF; Ethan Hill, jr., D; Saul Munoz, so., F.

Hutchinson: Tyler Westfall, so., D; Francisco Villanueva, so., GK.

Maize: Will Thompson, sr., F; Hunter Clark, jr., D; Nick Reiswig, jr., MF; Logan Voran, jr., F; Ethan Kingrey, jr., D; Sam Bartlett, so., MF; Luke Coffman, sr., MF.; Antonio Melchor, sr., MF; Caleb Wessley, so., GK.

Newton: Andy Deckert, sr.; Brayden Cornejo, sr.; Sonny Ortiz, sr.; Bruno Duran, sr.; Jose Rojas, sr.; Henry Friesen-Guhr, sr.; Hervey Medina, sr.; Jesus Reyes, sr.; Kaden Weber-Gonzalez, jr.; Jose Moreno, jr.

Salina Central: Keaton Beach, sr., GK; Davieon Thomas, sr., D; Luke Beatty, sr., D; Zach Farmer, sr., F; Blake Olmsted, jr., MF; David Grammer, jr., MF; Mark Grammer, jr., MF; Brett Norris, jr., D; Justin Bartholomew, jr., D.

AV-CTL II

Andover: Kyle Hsaio, sr., MF; Conan Alexander, sr., MF; Ethan Lewis, so., MF; Josh Hamrick, sr., D.

Andover Central: Jackson Lewallen, sr., F; Bryce Fimreite, sr., F; Jacob Cromly, sr., MF; Davis Joseph, jr., GK; Jack Benedict, so., D.

Arkansas City: Nery Gramajo, so., GK; Eric Cabrera, sr., D; Justin Phillips, sr., D; Julio Manuel-Diego, sr., D; Dilen Gill, so., MF.

Eisenhower: Kwame Parry, sr., F; Ian Young, jr., MF; Ethan Doud, sr., MF; Christian Raffenengo, so., MF; Tanner Radford, jr., D; Corey Gleason, fr., MF.

Goddard: Eian Hailsett, sr., F; Rowan Heick, sr., MF; Joshua Martinez, sr., F.

Maize South: Nathan Truong, sr., MF; Devin Benter, sr., D; Cooper Joseph, so., MF.

Valley Center: Tyson Ridenour, sr., F; Colby Swift, jr., GK; Sam Fields, jr., MF; Max Fields, jr., D; Austin Wolff, so., F.

AV-CTL III-IV

Augusta: Jakob Bergkamp, jr., D; Anthony Orocio, fr., MF; Connor Davis, jr., MF; Wyatt Pankratz, sr., F.

Buhler: Cooper Allan, sr.; Cade Taylor, so., MF; Kaden Quint, jr., D; Neil Case, jr., D.

Circle: Caleb Page, sr., GK; Gavin Carson, jr., F; Alec Wilkinson, so., MF; Nathan Todd, sr., D; Gage Storm, jr., D; Brayden Ketley, jr.

McPherson: Darrius Armstrong, sr., F; Devin Cape, sr., D; Britton Haigh, so., MF; Trenton Stecklein, so., D; Tyler Hoxie, so., MF; Drew Schrader, so., F.

Mulvane: Caleb Clark, sr., MF; Caden Webb, jr., D.

Rose Hill: Tanner Williams, sr., F; Lathe Cobb, jr., D; Kolbi Chandler, jr., D.

Winfield: Jesus Ramirez, sr., MF; Kameron Knowles, jr., D; Trae Andreae, sr., MF; Matt Everett, jr., GK; Blake Torrance, sr., F; Drake Hill, jr., MF.

Other area teams

Classical: Will Kenas, jr., MF; Alex Henneberg, sr., GK; Jameson Logan, sr., F; Grant Luttrell, sr., D; Micah Dolloff, sr., D.

Home School: Dayton Jones, sr., MF; Isaiah Castillo, sr., F; Kaz Ammons, sr., MF; Jake Lallement, sr., D; Zachary Breshears, sr., D.

Independent: Hayden Chase, sr., MF; Mekonen Ney, sr., F; Jacob Estes, sr., D.

Trinity: Corbin Conrady, sr., MF; Calvin Pomeroy, sr., F; Riley May, sr., D; Sam Draper, sr., D; Hunter Waite, jr., D; Chase Anderson, jr., F; Jake Edwards, jr., MF.

AREA SCHEDULE

September

4-9 — Titan Classic at South, Goddard-Campus Invitational, Maize South Invitational; 8 — Classical at Berean; 11 — Mulvane at Classical; 12 — Andover Central at Derby, Maize at Andover, Augusta at Mulvane, Berean at Trinity, Buhler at Circle, Eisenhower at Campus, East at Carroll, Goddard at Salina Central, Hutchinson at Valley Center, North at South, Rose Hill at El Dorado, Salina South at Maize South, Southeast at Kapaun, West at Heights, Winfield at McPherson, Life Prep at Independent; 14 — Winfield at Arkansas City, Newton at Eisenhower, Augusta at El Dorado, Campus at Goddard, Andover at Hutchinson, Trinity at Mulvane, Kapaun at Northwest, Berean at Rose Hill, McPherson at Salina Central, Heights at South, East at Southeast, Buhler at Thomas More Prep, Carroll at West, Home School at North; 16 — Maize at Andover Central, Kapaun at Trinity; 18 — Huthcinson at South, Heights at Southeast; 19 — McPherson at Augusta, Independent at Berean; Northwest at Carroll, Eisenhower at Derby, North at East, Buhler at El Dorado, Kapaun at Heights, Campus at Maize South, Goddard at Newton, Andover Central at Salina South, Trinity at Southeast, Salina Central at Valley Center, South at West, Mulvane at Winfield; 20 — Arkansas City at Campus; 21 — Trinity at Anodver, Eisenhower at Augusta, Andover Central at Berean, Independent at Circle, Winfield at Goddard, East at Kapaun, El Dorado at Mulvane, Valley Center at Newton, Carroll at North, West at Northwest, Salina South at Rose Hill, Maize South at Salina Central, Southeast at South, Hays at Buhler; 23 — Liberal at North; 25 — Southeast at Berean, Augusta at Winfield; 26 — Eisenhower at Andover, Buhler at Augusta, Newton at Campus, Northwest at East, Andover Central at Goddard, Trinity at Independent, Salina Central at Maize, South at Manhattan, Heights at North, Derby at Salina South, Maize South at Valley Center, Southeast at West, El Dorado at Winfield, Dodge City at Hutchinson, Topeka Hayden at Kapaun; 28 — Valley Center at Andover Central, Rose Hill at Buhler, Hutchinson at Derby, Arkansas City at Eisenhower, Berean at El Dorado, Carroll at Heights, West at Kapaun, Goddard at Maize, Andover at Maize South, Mulvane at McPherson, Salina South at Newton, South at Northwest, Campus at Salina Central, North at Southeast, Berean at El Dorado, Life Prep at East.

October

2 — Mulvane at Arkansas City, Winfield at Berean, Independent at Southeast; 3 — Andover at Andover Central, Goddard at Arkansas City, West at Coffeyville; Berean at Home school; Maize at Hutchinson, Eisenhower at Maize South, El Dorado at McPherson, Buhler at Mulvane, Derby at Newton, Carroll at Northwest, Winfield at Rose Hill, South at Trinity, Campus at Valley Center, Independence at Independent; 5 — Valley Center at Arkansas City, Mulvane at Circle, Salina Central at Derby, Andover Central at Eisenhower, Maize South at Goddard, Southeast at Heights, Campus at Hutchinson, Newton at Maize, Northwest at North, McPherson at Salina South, Kapaun at South, Carroll at Trinity, East at West, Independence at Rose Hill; 9 — Southeast at Maize, Hutchinson at McPherson, Great Bend at Independent; 10-14 — The North Cup; 10 — Arkansas City at Andover, Rose Hill at Augusta, McPherson at Buhler, Maize at Campus, Winfield at Circle, South at Derby, Mulvane at El Dorado, Valley Center at Goddard, Andover Central at Maize South, Northwest at Manhattan, Salina Central at Newton, Hutchinson at Salina South, Independent at Thomas More Prep; 12 — Rose Hill at Andover Central, Augusta at Arkansas City, Eisenhower at Buhler, South at Carroll, El Dorado at Circle, Derby at Goddard, Independent at Junction City, Valley Center at McPherson, Andover at Newton, Maize at Northwest, Maize South at Pittsburg, Campus at Winfield; 13 — Berean at Classical; 14 — Carroll at Hays; 16 — Independent at Mulvane; Arkansas City at Andover Central, El Dorado at Augusta, Salina South at Campus, Maize at Derby, South at East, Goddard at Eisenhower, Newton at Maize South, Heights at Northwest, Mulvane at Rose Hill, Hutchinson at Salina Central, Carroll at Southeast, Berean at St. John’s Military, Andover at Valley Center, Buhler at Winfield, Dodge City at Kapaun; 19 — Goddard at Andover, Maize South at Arkansas City, Berean at Buhler, Derby at Campus, Augusta at Circle, McPherson at Great Bend, Newton at Hutchinson, North at Kapaun, Salina South at Maize, Andover Central at Salina Central, Heights at Trinity, Eisenhower at Valley Center.

  Comments