Varsity Kansas

Saturday’s Kansas track and field results

Brian Hayes

CLASS 6A

BOYS

Final Team Scores

Hutchinson 65, Manhattan 50, Wichita South 48, Garden City 38, Blue Valley 37, SM Northwest 37, Derby 35, Olathe South 35, Topeka 34, Gardner-Edgerton 30, Dodge City 25, Olathe Northwest 24, Campus 23, SM North 23, SM West 23, Olathe North 21, Wichita East 20, Wichita Northwest 20, Washburn Rural 15, Wichita Southeast 15, BV North 13, SM East 12, SM South 12, Lawrence 11, Free State 10, Olathe East 9, Junction City 8, BV West 5, Wichita West 3.

Individual Finals

100 — 1. Philip Landrum, W. South, 10.65; 2. Deron Dudley, W. South, 10.70; 3. Ollie McGee, W. Southeast, 10.74; 4. Davian Vigil, Hutchinson, 10.76; 5. Jai-Mein Berry, Topeka, 10.94; 6. Xavier Sellars, W. West, 11.05; 7. Vencent Brinkley-Allen, BV North, 11.07; 8. Richard Newman, Topeka, 11.53.

200 — 1. Philip Landrum, W. South, 21.73; 2. Ollie McGee, W. Southeast, 21.85; 3. Laron Calloway, BV North, 22.08; 4. Blake Nelson, BV West, 22.26; 5. Davian Vigil, Hutchinson, 22.28; 6. Hayden Goodpaster, SM Northwest, 22.42; 7. Federico Harvey, Campus, 22.47; 8. Sae-Vheon Alcorn, Gardner-Edgerton, 22.77.

400 — 1. Julian Lacey, Olathe Northwest, 48.96; 2. Hayden Goodpaster, SM Northwest, 49.0; 3. Federico Harvey, Campus, 49.57; 4. Brandon Denman, SM North, 50.0; 5. Cameron Waldo, Olathe South, 50.03; 6. Jaydon Baker, Hutchinson, 50.79; 7. Cole Phillips, Free State, 51.01; 8. Parker Tenove, Gardner-Edgerton, 51.25.

800 — 1. Brandon Clark, Olathe North, 1:56.56; 2. Alec Perrone, Hutchinson, 1:57.10; 3. Mitchell Brock, SM South, 1:58.33; 4. Jack Young, SM East, 1:58.78; 5. Hunter Wilcox, Blue Valley, 1:59.34; 6. Levi Chun, Olathe South, 1:59.39; 7. Ben Snyder, SM Northwest, 1:59.47; 8. Carter Jacobson, SM North, 1:59.66.

1600 — 1. Adam Owens, Blue Valley, 4:25.97; 2. Pierce Flanders, Washburn Rural, 4:26.01; 3. Garret Doll, Garden City, 4:27.12; 4. Trenton Cochran, Gardner-Edgerton, 4:27.19; 5. Brian Beach, Olathe North, 4:27.57; 6. Avant Edwards, Free State, 4:31.32; 7. Ben Harrell, SM Northwest, 4:32.02; 8. Carter Williams, BV North, 4:32.39.

110 hurdles — 1. KO Saito, Manhattan, 14.73; 2. Braden Richardson, Derby, 14.82; 3. Christopher Bell, W. South, 14.85; 4. Tayezhan Crough, Hutchinson, 15.03; 5. Samuel Unruh, Dodge City, 15.08; 6. Brody Jacobsen, Blue Valley, 15.41; 7. Nathan Lucas, Olathe East, 15.42; 8. Dominic Legato, Blue Valley, 15.48.

300 hurdles — 1. Adrian Brown, Derby, 38.59; 2. KO Saito, Manhattan, 38.71; 3. Emmanuel Okwuone, Olathe South, 39.26; 4. Samuel Unruh, Dodge City, 39.32; 5. Christopher Bell, W. South, 39.45; 6. Martavius Johnson, Hutchinson, 39.50; 7. Braden Richardson, Derby, 40.51; 8. Maxwell Lansdowne, Manhattan, 40.82.

400 relay — 1. W. South (Shapel Ross, Deron Dudley, Christopher Bell, Philip Landrum) 42.21; 2. W. East 42.26; 3. Topeka 42.37; 4. Hutchinson 42.40; 5. Olathe South 42.79; 6. SM North 42.91; 7. Gardner-Edgerton 42.98.

1600 relay — 1. Olathe South 3:21.65; 2. Blue Valley 3:24.17; 3. Wichita East 3:25.52; 4. Campus 3:25.95; 5. SM North 3:26.43; 6. Free State 3:27.08; 7. SM Northwest 3:27.09; 8. SM West 3:31.33.

3200 relay — 1. Hutchinson (Eduardo Ramirez, Alec Perrone, Seth Ramirez, Jaydon Baker), 8:06.02; 2. Olathe South, 8:06.52; 3. SM North, 8:08.17; 4. SM East, 8:09.52; 5. Olathe Northwest, 8:11.85; 6. Garden City, 8:13; 7. Olathe East, 8:13.68; 8. Dodge City, 8:13.76.

Long jump — 1. Richard Newman, Topeka, 22-4; 2. Matthew Winter, SM West, 22-2.75; 3. Cadin Gustafson, Derby, 22-0; 4. Elijah Roland, Olathe Northwest, 21-7; 5. Ekebo Ukoefreso, W. East, 21-1.5; 6. Reginald Edwards, SM West, 21-0; 7. Ty Juan Lewis, Olathe East, 20-9.25; 8. Hezekiah Newman, Olathe East, 20-5.25.

Pole vault — 1. Ruben Huerta, Garden City, 15-0; 2. Kristopher Wood, Derby, 15-0; 3. Brian Rodriguez, Garden City, 14-6; 4. Zachary Chandler, Washburn Rural, 14-0; 5. Gage Winter, W. Northwest, 13-6; 6. Jazz Davis, Gardner-Edgerton, 13-6; 7. Seth Mosburg, SM Northwest, 13-0; 8. Connor Kinkade, Blue Valley, 13-0.

Discus — 1. Erick Villa-Valverde, Dodge City, 158-5; 2. Hunter Degarmo, Hutchinson, 151-7; 3. Marcus Hicks, W. Northwest, 148-7; 4. James Higgs, Manhattan, 148-1; 5. Nicholas Orr, BV North, 144-9; 6. Quincie Fischer, SM South, 143-10; 7. Brandon Cook, Manhattan, 140-11; 8. Riley Cain, Derby, 138-11.

GIRLS

Final Team Scores

Junction City 68, Olathe Northwest 66, Hutchinson 57, Garden City 39, Olathe South 39, BV North 39, SM East 38, Free State 35, Manhattan 32, Olathe North 26, SM North 26, W. Southeast 26, Olathe East 24, SM South 22, Lawrence 21, BV West 21, Gardner-Edgerton 20, W. East 19, Washburn Rural 18, SM West 14, SM Northwest 13, Dodge City 10, Campus 8, BV Northwest 8, Blue Valley 7, W. Northwest 4, W. North 2.

Individual Finals

100 — 1. Jada Davis, BV West, 12.31; 2. Grace Williams, Olathe South, 12.47; 3. Amaya Booker, Junction City, 12.52; 4. Lyric Holman, Junction City, 12.59; 5. Kadisha Mpwo, Olathe North, 12.60; 6. Delaney Shaffer, Olathe Northwest, 12.66; 7. Destiny Ray, SM East, 12.67; 8. Andryce Jackson, Hutchinson, 12.71.

200 — 1. Christal Moseley, W. Southeast, 24.31; 2. Jada Davis, BV West, 25.07; 3. Addison Herzberg, W. East, 25.55; 4. Lyric Holman, Junction City, 25.61; 5. Destiny Ray, SM East, 25.82; 6. Amaya Booker, Junction City, 25.98; 7. Grace Williams, Olathe South, 26.06; 8. Sophie Reed, Olathe South, 26.35.

400 — 1. Christal Moseley, W. Southeast, 55.50; 2. Yazmine Wright, Hutchinson, 55.51; 3. Lyric Holman, Junction City, 58.06; 4. Evann Seratte, Lawrence, 58.12; 5. Lauren Graham, BV North, 59.85; 6. Chiamaka Okoro, Dodge City, 1:00.05; 7. Aileen Gurrola, Garden City, 1:01.45; 8. Eleecya Birney, Hutchinson, 1:02.96.

800 — 1. Sophie Scott, BV North, 2:17.24; 2. Hannah Stewart, Lawrence, 2:17.66; 3. Yazmine Wright, Hutchinson, 2:19.16; 4. Cara Melgares, Manhattan, 2:20.04; 5. Lindsey Rowatt, SM West, 2:20.18; 6. Aileen Gurrola, Garden City, 2:20.57; 7. Kelsey Kinkade, Blue Valley, 2:20.87; 8. Mikala Bourquin, Olathe Northwest, 2:23.18.

1600 — 1. Emily Venters, Free State, 4:59.70; 2. Sophie Scott, BV North, 5:01.47; 3. Cara Melgares, Manhattan, 5:03.37; 4. Amber Reed, SM North, 5:05.14; 5. Clara Mayfield, Manhattan, 5:13.71; 6. Sophie Call, BV West, 5:14.18; 7. Ingrid Worth, SM East, 5:16.23; 8. Kelsey Kinkade, Blue Valley, 5:18.97.

100 hurdles — 1. Keiana Newman, Junction City, 14.84; 2. Lillian Schenk, BV North, 14.90; 3. Janeia Wren, Hutchinson, 15.01; 4. Macy McKee, Olathe Northwest, 15.92; 5. Adanna Okere, Manhattan, 15.94; 6. Savana Wilson, Dodge City, 16.12; 7. Rachael Braun, Olathe South, 16.58; 8. Morgan Armbrust, Hutchinson, 17.85.

300 hurdles — 1. Keiana Newman, Junction City, 44.26; 2. Taylor Savolt, Garden City, 45.83; 3. Morgan Armbrust, Hutchinson, 46.19; 4. Janeia Wren, Hutchinson, 46.23; 5. Danielle Winslow, Olathe South, 46.57; 6. Alana Kramer, Junction City, 46.69; 7. Adanna Okere, Manhattan, 48.88; 8. Audrey Phelps, Dodge City, 49.12.

400 relay — 1. Junction City 48.38; 2. Olathe South 48.72; 3. Olathe Northwest 49.10; 4. SM South 49.59; 5. SM Northwest 49.75; 6. Manhattan 49.84; 7. Olathe North 49.88; 8. Lawrence 55.57.

1600 relay — 1. Hutchinson 3:57.38; 2. BV North 4:00.55; 3. Garden City 4:01.48; 4. Junction City 4:03.06; 5. Lawrence 4:03.13; 6. Blue Valley 4:03.58; 7. Dodge City 4:04.31; 8. Olathe South 4:08.76.

3200 relay — 1. SM West, 9:38.90; 2. SM North, 9:52.78; 3. SM East, 9:55.54; 4. Garden City, 10:00.29; 5. Olathe Northwest, 10:03.16; 6. Olathe North, 10:04.90; 7. SM South, 10:12.03; 8. Washburn Rural, 10:13.72

High jump — 1. Madeline Righter, Olathe Northwest, 5-8; 2. Summer Kragel, Olathe South, 5-8; 3. Christal Moseley, W. Southeast, 5-6; 4. Raegan Linenberger, Garden City, 5-6; 5. Dajanae Arnold, W. Northwest, 5-4; 6. Jessie Stindt, SM East, 5-4; 7. Ayi-lissa Dotson, Junction City, 5-4; 8. Olivia Barbosa, Olathe South, 5-2.

Javelin — 1. Dana Baker, Olathe North, 149-6; 2. Camryn Huggans, Campus, 130-6; Kennedy Comstock, Gardner-Edgerton, 126-10; 4. Jayla Bynum, Hutchinson, 125-11; 5. Madison Rosas, SM North, 121-10; 6. Baylee Unruh, Lawrence, 121-9; 7. Addison Hazen, Washburn Rural, 119-7; 8. Brenna Davidson, Gardner-Edgerton, 119-1.

CLASS 5A

BOYS

Final Team Scores

Aquinas 80.5, Carroll 65, Leavenworth 62, Newton 46, BV Southwest 44, Liberal 43, Seaman 42, Maize 37, Shawnee Heights 37, Valley Center 35, Andover 31, Great Bend 25, Salina South 20, Wichita Heights 19, Emporia 18, Pittsburg 15.5, DeSoto 14, Sumner Academy 14, Arkansas City 11, Eisenhower 11, KC Turner 10, St. James Academy 5, Topeka West, Kapaun 5, Mill Valley 3, Lansing 2, Goddard 1.

Individual Finals

100 — 1. Clifford Robinson, Leavenworth, 10.71; 2. Anthony Gould, Leavenworth, 10.76; 3. Kadin Remsberg, Newton, 1076; 4. Keyon Saunders, Valley Center, 10.98; 5. Ethan Rodriguez, DeSoto, 10.98; 6. Austin Mernagh, Carroll, 11.15; 7. Onterio Russell, W. Heights, 11.15; 8. Nahshon Houston, Sumner Academy, 11.39.

200 — 1. Clifford Robinson, Leavenworth, 21.72; 2. Kadin Remsberg, Newton, 21.83; 3. Anthony Gould, Leavenworth, 21.84; 4. Ethan Rodriguez, DeSoto, 22.30; 5. Keyon Saunders, Valley Center, 22.38; 6. Devin Diggs, Aquinas, 22.57; 7. Konrad Marshall, BV Southwest, 22.89; 8. Kwame Parry, Eisenhower, 23.12.

400 — 1. Austin Mullens, Liberal, 48.62; 2. Devin Diggs, Aquinas, 49.63; 3. Konrad Marshall, BV Southwest, 49.67; 4. Jordan Walker, Topeka West, 50.48; 5. Joseph Rohleder, Carroll, 51.01; 6. Jaelon Harley, Turner, 51.17; 7. Tommy Secord, Emporia, Emporia, 51.40; 8. Guy Ramos, Leavenworth, 51.80.

800 — 1. Jason Irwin, Carroll, 1:55.76; 2. Connar Southard, Pittsburg, 1:55.84; 3. Alexander Gill, Aquinas, 1:;58.44; 4. Will Crabtree, St. James Academy, 1:58.83; 5. Andrew Lawrence, BV Southwest, 1:59.07; 6. Eric Vazquez, Great Bend, 1:59.47; 7. Garrett Mick, Newton, 1:59.55; 8. Kael Ecord, Maize, 2:00.06.

1600 — 1. Alexander Gill, Aquinas, 4:22.94; 2. Alexander Moen, Andover, 4:25.28; 3. Kerby Depenbusch, Great Bend, 4:27.56; 4. Hunter Henderson, Shawnee Heights, 4:28.12; 5. William Cole, Aquinas, 4:28.29; 6. Dylan Miller, BV Southwest, 4:28.31; 7. Daniel Grasing, Aquinas, 4:30.55; 8. Michael McGreevy, Kapaun, 4:33.36.

110 hurdles — 1. Noah Green, Aquinas, 13.90 (meet record; old record 13.98, Green); 2. Austin Mullens, Liberal, 14.51; 3. Joseph Holthusen, Carroll, 14.65; 4. Benton McCann, Topeka Seaman, 15.06; 5. Zach Williams, Valley Center, 15.21; 6. Jerik Ochoa, Newton, 15.21; 7. Quinn Turnbull, Maize, 15.32; 8. Joseph Porter, W. Heights, 15.86.

300 hurdles — 1. Noah Green, Aquinas, 37.15; 2. Austin Mullens, Liberal, 37.60; 3. Benton McCann, Seaman, 39.44; 4. Joseph Holthusen, Carroll, 40.16; 5. Davion Scott, Turner, 40.26; 6. Gumaro Rodriguez, Pittsburg, 40.28; 7. Tanner Raubenstine, Salina South, 41.50; 8. Tyrique Chandler, Liberal, 42.27.

400 relay — 1. Leavenworth 42.07; 2. Valley Center 43.0; 3. Newton 43.28; 4. Arkansas City 43.61; 5. W. Heights 43.97; 6. Salina South 43.99; 7. Shawnee Heights 44.97.

1600 relay — 1. Aquinas 3:21.25; 2. BV Southwest 3:23.90 3. Liberal 3:25.45; 4. Shawnee Heights 3:25.91; 5. Leavenworth 3:27.41; 6. Seaman 3:29.17; 7. Carroll 3:30.01; 8. Emporia 3:31.39.

3200 relay — 1. BV Southwest, 8:07.16; 2. Great Bend, 8:07.35; 3. Carroll, 8:12.43; 4. Andover, 8:14.05; 5. Maize, 8:17.52; 6. Topeka Seaman, 8:19.01; 7. St. Thomas Aquinas, 8:19.71; 8. Mill Valley, 8:21.01.

High jump — 1. Michael Hoffer, Shawnee Heights, 6-8; 2. Jacob Herrs, Andover, 6-6; 3. Caleb Grill, Maize, 6-2; 4. Tyler Brown, Valley Center, 6-2; 5. Joel Kafka, Pittsburg, 6-2; 6. Austin Mernagh, Carroll, 6-0; 7. Isaac Smallwood, W. Heights, 6-0; 7. CJ Eddy, Aquinas, 6-0.

Triple jump — 1. Isaac Smallwood, W. Heights, 46-0.75; 2. Landon Moore, Newton, 45-1; 3. Luke Jones, Seaman, 45-0.25; 4. Jordan Berry, Leavenworth, 44-4.25; 5. Dawson Morstorf, Seaman, 44-2.5; 6. Devin Johnson, Salina South, 43-4.75; 7. Ryan Ward, Lansing, 42-10; 8. Trentin Johnson, Goddard, 42-7.

Discus — 1. Konner Swenson, Maize, 174-3; 2. Cade Holmes, Shawnee Heights, 152-7; 3. Myles Livingston, Emporia, 150-6; 4. Nathan Ahrens, Newton, 141-2; 5. Arik Parker, Leavenworth, 137-9; 6. William Erwin, KC Turner, 135-9; 7. Mitchell Miller, Topeka Seaman, 135-2; 8. Braden Wells, Kapaun, 132-5.

GIRLS

Final Team Scores

Newton 84, St. James Academy 70, Pittsburg 69, Mill Valley 67, Eisenhower 42, Carroll 41, Valley Center 40, Emporia 37.33, Lansing 33, Maize 30, Sumner Academy 28, BV Southwest 22, Great Bend 19.66, Aquinas 17.5, Kapaun 17, Arkansas City 15, Leavenworth 14, Goddard 12, Shawnee Heights 12, Liberal 10, Salina South 9, Salina Central 3.5, DeSoto 3, W. Heights 3, Topeka West 2, Andover 1.

Individual Finals

100 — 1. Kalli Anderson, Newton, 12.09; 2. Aarika Lister, Leavenworth, 12.28; 3. Savannah Simmons, Newton, 12.30; 4. Demitra Carter, Sumner Academy, 12.38; 5. Tatyana Hopkins, Maize, 12.49; 6. LoCora Bryant, Great Bend, 12.59;l 7. Jennifer Andres, Newton, 12.61; 8. Faith Turner, Pittsburg, 12.80.

200 — 1. Savannah Simmons, Newton, 24.82; 2. Demitra Carter, Sumner Academy, 24.84; 3. Aarika Lister, Leavenworth, 24.95; 4. LoCora Bryant, Great Bend, 25.40; 5. Jennifer Andres, Newton, 25.62; 6. Emma Gossman, St. James Academy, 25.75; 7. Isabella Hohl, Carroll, 26.21; 8. Amari Lipscomb, Andover, 26.28.

400 — 1. Emma Gossman, St. James Academy, 57.92; 2. Victoria Robinson, Lansing, 58.99; 3. Taylor Antonowich, Newton, 59.73; 4. Ashley Wurtenberger, St. James Academy, 1:00.06; 5. Hannah Turner, BV Southwest, 1:00.82; 6. Alexis Davies, Emporia, 1:00.96; 7. Kyah Arcayan, Salina Central, 1:01.74; 8. Grace Buessing, Carroll, 1:02.24.

800 — 1. McKenzie Wilks, Pittsburg, 2:19.37; 2. Victoria Robinson, Lansing, 2:19.41; 3. Katherine Moore, St. James Academy, 2:20.11; 4. McKenna Polus, BV Southwest, 2:22.83; 5. Grace Buessing, Carroll, 2:24.02; 6. Emma Bresser, Lansing, 2:24.05; 7. Baleigh Fry, Great Bend, 2:24.07; 8. Carson Pierce, Maize, 2:24.57.

1600 — 1. McKenzie Wilks, Pittsburg, 5:13.44; 2. Olivia Sovereign, Aquinas, 5:15.67; 3. Sarah Murrow, St. James Academy, 5:18.56; 4. Delaney Kemp, Mill Valley, 5:21.69; 5. Abigail Stewart, Emporia, 5:26.18; 6. Claire Winter, Carroll, 5:29.18; 7. Katie Horyna, Liberal, 5:30.47; 8. Camryn Slatten, Liberal, 5:32.32.

100 hurdles — 1. Taylor Muff, Pittsburg, 14.63; 2. Maggie Remsberg, Newton, 14.89; 3. Demitra Carter, KC Sumner, 15.22; 4. Autumn Hanna, Maize, 15.40; 5. Teresa Englebrecht, Carroll, 15.49; 6. Kindel Nordhus, Carroll, 15.56; 7. Sierra Jackson, Topeka West, 16.22; 8. Rachel Kelley, BV Southwest, 16.25.

300 hurdles — 1. Taylor Muff, Pittsburg, 44.37; 2. Celeste Buchanan, St. James Academy, 44.51; 3. Kindel Nordhus, Carroll, 45.12; 4. Demitra Carter, Sumner Academy, 45.49; 5. Maggie Remsberg, Newton, 45.52; 6. Adrie Nordhus, Carroll, 46.98; 7. Autumn Hanna, Maize, 48.97; 8. Rachel Kelley, BV Southwest, 51.69.

400 relay — 1. Newton (Kalli Anderson, Taylor Antonowich, Jennifer Andres, Savannah Simmons) 47.25; 2. Maize 49.45; 3. St. James Academy 49.67; 4. Eisenhower 49.87; 5. Kapaun 50.50; 6. Lansing 50.52; 7. Aquinas 50.96; 8. Shawnee Heights 51.78.

1600 relay — 1. St. James Academy 3:58.91; 2. Newton 3:59.10; 3. Carroll 4:07.83; 4. Aquinas 4:08.65; 5. Maize 4:10.38; 6. Lansing 4:12.81; 7. Eisenhower 4:13.39; 8. Salina Central 4:;17.14.

3200 relay — 1. Mill Valley, 9:38.35; 2. BV Southwest, 9:48.59; 3. St. James, 9:55.24; 4. Carroll, 9:57.69; 5. Lansing, 10:00.19; 6. Great Bend, 10:04.08; 7. St. Thomas Aquinas, 10:05.45; 8. Liberal, 10:11.53.

Shot put — 1. Taylor Latimer, Valley Center, 44-9.5; 2. Gabriel Hopkins, Mill Valley, 41-8.5; 3. Taylor Muff, Pittsburg, 40-1.5; 4. Emily Klusener, Valley Center, 38-1; 5. Mikayla Simons, Emporia, 37-2; 6. Brooke Lachenmayr, Newton, 36-9.25; 7. Kade Hackerott, Goddard, 35-3; 8. Amanda Dorrell, Newton, 35-1.

CLASS 4A

BOYS

Final Team Scores

Andale 59.5, Maize South 54, Scott City 46, Buhler 43, Miege 43, Paola 38, KC Piper 35.5, Holcomb 30.5, Pratt 27, Abilene 26.5, Clearwater 23, Ottawa 22, Holton 16, Tonganoxie 16, Winfield 16, El Dorado 12, Independence 12, Chapman 11, Clay Center 10, Mulvane 10, Hayden 10, Circle 10, Frontenac 9, Hays 9, Spring Hill 9, Collegiate 9, Eudora 8, Trinity Academy 8, Rose Hill 7, Ulysses 7, Andover Central 6, Atchison 6, Augusta 6, Baldwin 6, Bonner Springs 5, Smoky Valley 5, Wellington 5, Coffeyville 4, Colby 4, Fort Scott 4, Larned 3, Burlington 2, Prairie View 2, McPherson 2, Basehor-Linwood 2, Louisburg 1, Santa Fe Trail 1, Wamego 1.

Individual Finals

100 — 1. Jordan Hawkins, Buhler, 10.67; 2. Jayden Price, Mulvane, 10.72; 3. Zachary Shaffer, Independence, 10.87; 4. Jaden Johnson, Miege, 10.90; 5. Lamarc’a Tolbert, Atchison, 10.91; 6. Brison Cobbins, Miege, 10.98; 7. Noah Myers, Pratt, 11.00; 8. Devon Marshall, Piper, 11.12.

200 — 1. Jordan Hawkins, Buhler, 22.17; 2. Jaden Johnson, Miege, 22.31; 3. Zachary Shaffer, Independence, 22.45; 4. Jalen Taylor, Piper, 22.51; 5. Jordan Schippers, Colby, 22.58; 6. Hunter Kaufman, Pratt, 22.63; 7. Lamarc’a Tolbert, Atchison, 22.86; 8. Corey Minks, Maize South, 22.89.

400 — 1. Corey Minks, Maize South, 50.04; 2. John Unruh, Trinity Academy, 50.80; 3. Joshua Carney, Rose Hill, 50.82; 4. Tyler Fletcher, Paola, 50.84; 5. Tristan Guerra, Collegiate, 51.10; 6. Shevin Martin, Larned, 51.15; 7. Jayden Payne, Burlington, 51.89; 3. Bryan Garcia, Ulysses, 52.60;

800 — 1. Matthew Wilson, Paola, 1:55.77; 2. Cale Carson, El Dorado, 1:56.55; 3. Ryan Derry, Circle, 1:57.95; 4. Alex Barbosa, Ulysses, 1:58.59; 5. Kasey Spigle, Ottawa, 1:59.61; 6. Colton Popkey, Buhler, 2:00.06; 7. Britte Magnuson, Maize South, 2:00.53; 8. Mason Strader, Holton, 2:00.76.

1600 — 1. Eathan Kossover, Maize South, 4:25.79; 2. Mason Strader, Holton, 4:26.14; 3. Bryce Merriman, Maize South, 4:27.62; 4. Logan Windholz, Smoky Valley, 4:29.75; 5. Robert Schmidt, Hayden, 4:30.34; 6. Jack Thomas, Scott Community, 4:30.75; 7. Britte Magnuson, Maize South, 4:31.02; 8. Tony Ibarra, Pratt, 4:31.77.

110 hurdles — 1. Carter Blackburn, Holcomb, 14.71; 2. Marshall Faurot, Scott City, 14.85; 3. Derek Hemmen, Andale, 15.08; 4. Kale Mills, Clearwater, 15.09; 5. Kamaron Wilson, Coffeyville, 15.11; 6. Bryce Stegman, Pratt, 15.53; 7. Tyson Stites, McPherson, 15.62; 8. Steven Roudybush, Wamego, 15.64.

300 hurdles — 1. Carter Blackburn, Holcomb, 39.57; 2. Sawyer Simon, Andale, 39.76; 3. Kale Mills, Clearwater, 40.19; 4. Dominick Campbell, Abilene, 40.66; 5. Darryl Givens, Andover Central, 40.77; 6. Tristan Fay, Frontenac, 41.23; 7. O’Rion Davis, Prairie View, 41.99; 8. Carson Eilts, Paola, 42.69.

400 relay — 1. Piper 42.77; 2. Miege 42.96; 3. Winfield 43.52; 4. Buhler 43.56; 5. Pratt 43.66; 6. Holton 43.72; 7. Mulvane 44.20; 8. Bonner Springs 44.31.

1600 relay — 1. Paola 3:23.41; 2. Pratt 3:24.89; 3. Scott 3:24.97; 4. Andale 3:26.24; 5. Holton 3:27.82; 6. Buhler 3:28.66; 7. Holcomb 3:31.20; 8. El Dorado 3:36.90.

3200 relay — 1. Maize South (Dane Wedge, Britte Magnuson, Eathan Kossover, Bryce Merriman), 7:59.99; 2. Scott City, 8:09.43; 3. Paola, 8:13.41; 4. Andale, 8:15.46; 5. Circle, 8:17.85; 6. El Dorado, 8:23.86; 7. Basehor-Linwood, 8:24.59; 8. Hays, 8:28.10.

Shot put — 1. Micaiah Noel, Piper, 56-4.5; 2. Shane Berens, Hays, 56-3.5; 3. LeeRoi Johnson, Tonganoxie, 54-0.5; 4. Braden Rose, Buhler, 52-7.0; 5. Chancelor Sterba, Eudora, 51-11.5; 6. Mason Fairchild, Andale, 51-7.0; 7. Brock Reed, Ottawa, 51-5.5; 8. Sam Arnold, Spring Hill, 50-4.0.

Javelin — 1. Collin Ellis, Clearwater, 182-4; 2. Davon Spexarth, Andale, 179-7; 3. Blake Adamson, Baldwin, 178-1; 4. Jeffrey Schartz, Paola, 176-2; 5. Braden Rose, Buhler, 174-8; 6. Shawn Spurling, Eudora, 174-4; 7. Dylan Dowling, Miege, 162-8; 8. Gage Greenfield, Santa Fe Trail, 160-3

GIRLS

Final Team Scores

Andale 72, Maize South 61, Baldwin 57, Paola 55, McPherson 45, Girard 35, Andover Central 34, Jefferson West 34, Concordia 30, Pratt 27, Chanute 19, Santa Fe Trail 18, Independence 16, Chapman 13, Clay Center 12, Tonganoxie 12, Augusta 11, Spring Hill 11, Abilene 10, Labette County 10, Circle 10, Trinity Academy 10, Larned 8, Topeka Hayden 8, Scott Community 7, El Dorado 6, Eudora 6, KC Piper 6, Bonner Springs 5, Rose Hill 5, Rock Creek 5, Wamego 5, Collegiate 5, Anderson County 4, Buhler 4, Wellington 4, Coffeyville 3, Goodland 3, Smoky Valley 3, Nickerson 3, Burlington 2.5, Hays 2.5, Louisburg 2, Miege 2.

Individual Finals

100 — 1. Ninti Little, Chapman, 12.26; 2. Samantha Van Hoecke, Paola, 12.5; 3. Kyndal Frederick, Chanute, 12.53; 4. Emma Ruddle, McPherson, 12.66; 5. Kasidee Eck, Andale, 12.77; 6. Pauline Sauter, Baldwin, 12.82; 7. Alex Moran, Piper, 12.84; 8. Cydney Bergmann, Concordia, 12.86.

200 — 1. Kyndal Frederick, Chanute, 25.46; 2. Sophie Jones, Paola, 25.82; 3. Kasidee Eck, Andale, 25.92; 4. Haley Jacques, Maize South, 25.94; 5. Darian Hillebert, Hayden, 26.28; 6. Paris Vincze, Collegiate, 26.39; 7. Pauline Sauter, Baldwin, 26.41.

400 — 1. Kassidy Johnson, Maize South, 58.15; 2. Emma Wahlmeier, Concordia, 58.54; 3. Sidney Howland, El Dorado, 58.94; 4. Sophie Jones, Paola, 59.04; 5. Corrin Searcy, Tonganoxie, 59.82; 6. Kyndal Frederick, Chanute, 1:00.02; 7. Jordan Hawman, Jefferson West, 1:00.58; 8. Paige Winderlin, Scott Community, 1:02.56.

800 — 1. Cailie Logue, Girard, 2:12.27; 2. Kassidy Johnson, Maize South, 2:13.39; 3. Hannah Wiebe, Andover Central, 2:20.04; 4. Halle Helfriech, Pratt, 2:21.30; 5. Natalie Beiter, Baldwin, 2:23.61; 6. Tara Davis, Nickerson, 2:23.75; 7. Emily Chambers, Tonganoxie, 2:24.02; 8. Anna Keller, Circle, 2:26.36.

1600 — 1. Callie Logue, Girard, 5:04.31; 2. Sierra Mortenson, Maize South, 5:14.02; 3. Hannah Honeyman, Santa Fe Trail, 5:22.22; 4. Destini Eskridge, Maize South, 5:22.91; 5. Andrea Chestnut, Clay Center, 5:25.72; 6. Katie Wagner, Maize South, 5:27.75; 7. Averi Wilson, Anderson County, 5:28.69; 8. Natalie Beiter, Baldwin, 5:29.13.

100 hurdles — 1. Jewell Bolden, Andover Central, 14.27 (meet record; old record 14.30, Shawnee Call, Ellsworth); 2. Emma Ruddle, McPherson, 14.39; 3. Abby Smarsh, Andale, 14.98; 4. Mariah Murdie, Jefferson West, 15.42; 5. Morgan Howard, McPherson, 15.52; 6. Cydney Bergmann, Concordia, 15.58; 7. Aziza Patillo, Paola, 16.01; 8. Shelby Cox, Andale, 16.88.

300 hurdles — 1. Abby Smarsh, Andale, 45.25; 2. Abby Ogle, Baldwin, 46.08; 3. Cydney Bergmann, Concordia, 46.55; 4. Elizabeth Holmes, Abilene, 47.12; 5. Stephanie Reichenberger, Pratt, 47.21; 6. Meredith Galloway, Smoky Valley, 48.62; 7. Kynzie Underwood, Wamego, 49.14; 8. Aziza Patillo, Paola, 50.21.

400 relay — 1. Pratt (Nicole Reichenberger, Stephanie Reichenberger, Brooklynn Bourgeois, Halle Helfriech) 49.58; 2. Independence 49.86; 3. Baldwin 49.95; 4. Andale 50.13; 5. McPherson 50.19; 6. Wamego 50.55; 7. Buhler 50.56; 8. Miege 52.01.

1600 relay — 1. Baldwin 4:04.05; 2. Pratt 4:06.55; 3. Tonganoxie 4:07.03; 4. Andover Central 4:07.83; 5. Scott Community 4:08.04; 6. Concordia 4:09.84; 7. Abilene 4:15.49; 8. Maize South 4:19.21.

3200 relay — 1. Maize South (Katie Wagner, Samantha Bally, Sierra Mortenson, Kassidy Johnson), 9:43.09; 2. Jefferson West, 10:00.74; 3. Circle, 10:01.94; 4. Girard, 10:04.29; 5. Baldwin, 10:05.33; 6. Abilene, 10:13.12; 7. Scott City, 10:13.90; 8. Chapman, 10:16.73.

Long jump — 1. Jewell Bolden, Andover Central, 18-7; 2. Elle Barrett, McPherson, 17-3.75; 3. Carly Lindenmeyer, Baldwin, 17-1.5; 4. Kimberly Whetstone, Bonner Springs, 17-0; 5. Kyra Bauer, Hayden, 16-11.25; 6. Hannah Cole, Andover Central, 16-8.75; 7.Paris Vincze, Collegiate, 16-7.75; 8. Jessica Williams, Concordia, 16-3.5.

Triple jump — 1. Elle Barrett, McPherson, 37-9.5; 2. Mariah Murdie, Jefferson West, 37-7.5; 3. Kenzie Goering, McPherson, 36-5.75; 4. Holly Forrester, Rock Creek, 35-6.5; 5. Brooke Dillenbeck, Jefferson West, 35-3.25; 6. Karrington Turner, Coffeyville, 35-2.75; 7. McKenna Kirkpatrick, Chapman, 35-1.5; Lauren Lane, Clay Center, 34-8.

Pole vault — 1. Samantha Van Hoecke, Paola, 12-6; 2. Jessica Williams, Concordia, 11-6; 3. Jaden Eck, Andale, 11-6; 4. Jewel Eck, Andale, 11-0; 5. Hannah Fowles, Clay Center, 11-0; 6. Margaux Thompson, Goodland, 10-6; 7. Isabelle Holtzen, Louisburg, 10-0; 8. Taylor Smith, Andale, 10-0.

CLASS 3A

BOYS

Final Team Scores

Hoisington 62, Norton 53.5, Nemaha Central 40, Garden Plain 39, Beloit 29, Ellsworth 28, Hoisington 27, Marion 24.5, Kingman 24, Hesston 23, Sabetha 19.5, Halstead 19, Russell 19, West Franklin 19, Humboldt 18.5, Independent 18, Caney Valley 16, Cherryvale 16, Galena 16, Royal Valley 13, Cheney 12, Cimarron 12, Council Grove 12, Hiawatha 10, Osage City 10, Riley County 10, Riverton 10, Remington 10, Perry-Lecompton 10, Lakin 9, Pleasant Ridge 8, Jayhawk Linn 7, Silver Lake 6, SE-Saline 6, Chaparral 6, Mission Valley 5, Marysville 5, Riverside 5, Wellsville 5, Fredonia 4, Maur Hill Mt. Academy 3, Douglass 3, St. Marys 3, Conway Springs 1, Thomas More Prep 1, Sterling 1.

Individual Finals

100 — 1. Jacob Koelzer, Nemaha Central, 10.81; 2. Kaden Davis, Ellsworth, 10.96; 3. Parker Roth, Hesston, 11.14; 4. Tanner Brown, Russell, 11.17; 5. Seth Carinder, Cherryvale, 11.25; 6. Jason Hubener, Cheney, 11.27; 7. Tevin Petrie, Norton, 11.31; 8. Jefferson Gilleland, Lakin, 11.55.

200 — 1. Kaden Davis, Ellsworth, 22.0; 2. Jacob Koelzer, Nemaha Central, 22.19; 3. Jack Schneider, Marion, 22.51; 4. Jefferson Gilleland, Lakin, 22.61; 5. TreNez Wilkinson, Riverside, 22.63; 6. Tanner Brown, Russell, 22.70; 7. Seth Carinder, Cherryvale, 22.75; 8. Jason Hubener, Cheney, 23.76.

400 — 1. Kaden Davis, Ellsworth, 49.13; 2. Tyus Henson, Norton, 49.52; 3. Tanner Brown, Russell, 50.06; 4. Mitchell Hamlin, Hugoton, 50.51; 5. Pedro Ordonez, Hugoton, 51.51; 6. Nick Caudle, Maur Hill, 51.78.

800 — 1. Zachary Esau, Hesston, 2:00.16; 2. Trenton Worley, West Franklin, 2:00.77; 3. Patrick Porch, Halstead, 2:01.67; 4. Joe Kline, Humboldt, 2:03.92; 5. Matt Goeckel, Council Grove, 2:04.45; 6. Jahaziel Garcia, Hugoton, 2:04.92; 7. Luke Oatney, Pleasant Ridge, 2:05.87; 8. Eric Perry, Hugoton, 2:06.20.

1600 — 1. Joe Kline, Humboldt, 4:31.83; 2. Robert Pearce, Kingman, 4:32.88; 3. Luke Oatney, Pleasant Ridge, 4:35.79; 4. Abraham Garcia, Hugoton, 4:36.21; 5. Brett Kulp, Riley County, 4:36,72; 6. William Bailey, West Franklin, 4:36.93; 7. Patrick Porch, Halstead, 4:38.11; 8. Colin Williams, Marion, 4:40.22.

110 hurdles — 1. Tyler Watts, Caney Valley, 14.75; 2. Nicholas Ast, Cimarron, 15.10; 3. Jared Becker, Garden Plain, 15.23; 4. Jonathan Ball, Hoisington, 15.30; 5. Zachary Buessing, Nemaha Central, 15.43; 6. Mason Engelken, Sabetha, 15.79; 7. Hayden Broyles, Jayhawk-Linn, 15.91; 8. Christopher Ball, Hoisington, 16.12.

300 hurdles — 1. Jace Ruder, Norton, 40.10; 2. Gavin Lierz, Hiawatha, 40..21; 3. Jared Becker, Garden Plain, 4054; 4. Keaton Koenig, Riley County, 40.57; 5. Zachary Buessing, Nemaha Central, 40.64; 6. Lucas Broxterman, Royal Valley, 40.86; 7. Nicholas Ast, Cimarron, 41.58; 8. Jonathan Ball, Hoisington, 42.58.

400 relay — 1. Nemaha Central 43.42; 2. Norton 43.81; 3. Chaparral 44.17; 4. Hugoton 44.36; 5. Perry-Lecompton 44.42; 6. Lakin 44.65; 7. Silver Lake 44.67.

1600 relay — 1. Hugoton 3:25.75; 2. Norton 3:26.09; 3. Perry-Lecompton 3:29.13; 4. Hoisington 3:29.17; 5. Fredonia 3:31.69; 6. Marion 3:32.04; 7. Beloit 3:32.18; 8. Halstead 3:32.63.

3200 relay — 1. Halstead (Cory Hiebert, Joshua Talbott, Braden Gerber, Patrick Porch), 8;16.88; 2. Hugoton, 8:24.85; 3. Kingman, 8:32.34; 4. Sabetha, 8:36.02; 5. Hesston, 8:37.44; 6. Beloit, 8:37.67; Hiawatha, 8:43.59; 8. Galena, 8:44.57.

Triple jump — 1. Chance Main, Cherryvale, 45-7; 2. Colin Budke, Beloit, 43-11.5; 3. Chandler White, Council Grove, 43-7; 4. Patrick Sarwinski, Galena, 43-4.5; 5. Aveon Hodge, Independent, 42-9.25; 6. Caleb Ellis, Garden Plain, 42-7; 7. Seth Rudeen, Mission Valley, 41-11.5; 8. TreNez Wilkinson, Riverside, 41-11.

Pole vault — 1. Jonathan Ball, Hoisington, 14-0; 2. Nicholas Dooley, Garden Plain, 13-6; 3. Chandler Heid, Caney Valley, 13-6; 4. Christopher Ball, Hoisington, 13-6; 5. Caleb Henry, Nemaha Central, 13-0; 6. Kolby Caster, Douglass, 13-0; 7. Bryce Shults, Marion, 12-6; 8. Christian Meyer, Sabetha, 12-6.

Shot put — 1. Garet Johnson, Remington, 53-4.25; 2. Eric Renyer, Sabetha, 51-8.5; 3. Jacob Green, Norton, 50-10.75; 4. Neema Fathi, W. Independent, 50-9.5; 5. Samuel Thimmesch, Garden Plain, 48-10.25; 6. Tyler Palic, Marion, 48-5.5; 7. Jaylen Pickle, Cimarron, 47-10; 8. Brett Oden, Sterling, 46-7.25.

Javelin — 1. Carter Swindale, Osage City, 185-3; 2. Trey Patterson, Cheney, 180-6; 3. Gareth Pettijohn, SE-Saline, 179-2; 4. Trajen Smith, Wellsville, 178-9; 5. Tristen Stoner, Silver Lake, 167-3; 6. Dayne Brown, Marysville, 165-8; 7. Jonny Becker, Garden Plain, 159-8; 8. Kenneth Aitkens, Royal Valley, 159-2.

GIRLS

Final Team Scores

Nemaha Central 71.33, Beloit 54, Cheney 50, Sterling 49, Sedgwick 46, Belle Plaine 34, Russell 32.33, Norton Community 30, Wellsville 27, Lakin 26, Thomas More Prep 24, Garden Plain 23.5, Hiawatha 21, Silver Lake 19, Kingman 15.5, Hutchinson Trinity 15, Perry-Lecompton 14.33, St. Marys 14, Rossville 12, Caney Valley 11, Marysville 10, Neodesha 8, Hesston 7, Erie 6, Hoisington 6, Marion 6, Jayhawk Linn 6, Central Heights 6, Lyons 5, Riverton 5, SE-Saline 5, Maur Hill Mt. Academy 5, Sabetha 4.5, ,Chaparral 4, Douglass 4, Council Grove 3, Ellsworth 3, Mission Valley 3, Osage City 3, West Franklin 3, Remington 3, Galena 2, Hugoton 2, Minneapolis 2, SE-Cherokee 1.5.

Individual Finals

100 — 1. Shae Ware, Sedgwick, 12.37; 2. Jessica Heidel, Belle Plaine, 12.43; 3. Slayten Braun, Norton, 12.70; 4. Cali Coleman, Perry-Lecompton, 12.92; 5. Mercedes Gassman, Garden Plain, 12.94; 6. Grace Thompson, Sedgwick, 12.99; 7. Ashlyn Kelley, Sterling, 13.02; 8. Lauren Carlson, Council Grove, 13.34.

200 — 1. Shae Ware, Sedgwick, 25.34; 2. Jessica Heidel, Belle Plaine, 25.61; 3. Slayten Braun, Norton, 26.14; 4. Alleigh Kramer, Nemaha Central, 26.36; 5. Ashlyn Kelley, Sterling, 26.52; 6. Paige McDaniel, Wellsville, 26.53; 7. Cali Coleman, Perry-Lecompton, 26.67; 8. Allison Rottinghaus, Nemaha Central, 26.72.

400 — 1. Paige McDaniel, Wellsville, 59.05; 2. Emerson Tice, Garden Plain, 59.19; 3. Alexandra Ferguson, Silver Lake, 59.68; 4. Shae Ware, Sedgwick, 1:00.40; 5. Darby McGuire, Douglass, 1:01.02; 6. Hope Thiel, Remington, 1:01.15; 7. Elise Kaiser, Hesston, 1:01.51; 8. Logan Hurla, St. Marys, 1:03.49.

800 — 1. Paige McDaniel, Wellsville, 2:22.80; 2. Julia Werth, Thomas More, 2:26.15; 3. Kate Dawson, Jayhawk Linn, 2:26.17; 4. Taylor Bittner, Rossville, 2:27.50; 5. Lexia Jamison, Perry-Lecompton, 2:28.09; 6. Celia Biel, Hutchinson Trinity, 2:28.32 7. Britney Wilkins, Osage City, 2:28.92; 8. Jaclyn Schulte, Russell, 2:29.19.

1600 — 1. Celia Biel, Hutchinson Trinity, 5:20.30; 2. Hannah Burks, Beloit, 5:27.52; 3. Lexi Kats, Norton, 5:28.18; 4. Mollie Reno, Cheney, 5:30.70; 5. Bailey Bangert, Kingman, 5:35.85; 6. Taylor Bittner, Rossville, 5:35.88; 7. Elizabeth Kettler, Hiawatha, 5:37.19; 8. Samantha Trejo, Lyons, 5:38.36.

100 hurdles — 1. Taya Wilson, Sterling, 15.34; 2. Kaylee Line, Lakin, 15.47; 3. Ashlynn Aikins, Erie, 15.50; 4. Miranda Ortiz, Cheney, 15.68; 5. Taylor Bergman, Chaparral, 15.69; 6. Layne Needham, Cheney, 15.79; 7. Kendra Werth, TMP, 15.93; Alexus Edwards, Sterling, 16.01.

300 hurdles — 1. Miranda Ortiz, Cheney, 45.47; 2. Layne Needham, Cheney, 46.31; 3. Taya Wilson, Sterling, 47.35; 4. Sydney Hilliard, Sedgwick, 47.54; 5. Kendra Werth, Thomas More, 48.04; 6. Claire Clark, Garden Plain, 48.66; 7. Ryleigh Willard, Galena, 49.04; 8. Abbi Good, Council Grove, 50.91.

400 relay — 1. Sterling (Grace Rowland, Eryn Spangenberg, Alexus Edwards, Ashlyn Kelley) 50.40; 2. Nemaha Central 50.95; 3. Norton 51.07; 4. Cheney 51.29l; 5. Russell 51.47; 6. St Marys 51.95; 7. Minneapolis 51.96. 8. Council Grove 52.19.

1600 relay — 1. Silver Lake 4:06.66; 2. Russell 4:10.93; 43. Cheney 4:11.21; 4. Sedgwick 4:12.89; 5. Garden Plain 4:15.03; 6. St. Marys 4:15.25; 7. Wellsville 4:18.56; 8. Kingman 4:22.11.

3200 relay — 1. Kingman (Josie Albin, Bailey Bangert, Makayla Oeding, Olivia Neises), 10:15.68; 2. TMP, 10:18.54; 3. St. Marys, 10:18.61; 4. Maur Hill, 10:22.70; 5. Rossville, 10:22.75; 6. Hiawatha, 10;26.33; 7. Beloit, 10:34.35; 8. Osage City, 10:34.52.

Long jump — 1. Jessica Heidel, Belle Plaine, 17-6.5; 2. Alaina Gfeller, Russell, 17-4; 3. Marissa Jacobson, Marion, 17-0; 4. Grace Rowland, Sterling, 16-6.5; 5. Allison Rottinghaus, Nemaha Central, 16-6; 6. Alleigh kramer, Nemaha Central, 16-3; 7. Ashlyn Kelley, Sterling, 15-11.25; 8. Madeline Layton, St. Marys, 15-10.

Discus — 1. Jacey Dalinghaus, Nemaha Central, 127-3; 2. Grace Thompson, Sedgwick, 125-0; 3. Kaley Dalinghaus, Nemaha Central, 123-0; 4. Sydney Johnson, Beloit, 123-0; 5. Haley Albers, Cheney, 115-1; 6. Macey Clark, Silver Lake, 111-8; 7. Jocelynn Pedigo, Hoisington, 111-8; 8. Kadie Smith, Cheney, 105-0.

Shot put — 1. Kaley Dalinghaus, Nemaha Central, 43-2; 2. Kourtni Hubert, Beloit, 41-11.25; 3. Jacy Dalinghaus, Nemaha Central, 40-5.25; 4. Molly Chitty, SE-Saline, 39-6.5; 5. Sydney Johnson, Beloit, 39-3.75; 6. Kadie Smith, Cheney, 38-4.5; 7. Grace Newhouse, Wellsville, 38-3; 8. Valarie Morgenstern, Russell, 37-5.5.

CLASS 2A

BOYS

Final Team Scores

Plainville 88, Stanton County 73.5, Smith Center 67, Washington County 54, Yates Center 54, Ness City 36, Sacred Heart 36, Republic County 25, Kowa County 23, Pittsburg Colgan 23, Meade 21, Herington 18, Macksville 15, Hillsboro 14, Bennington 13, Ellis 12, St. John 10, Moundridge 9.5, Central Plains 9, McLouth 9, Berean Academy 8, Inman 8, Solomon 8, Leoti 8, Jefferson North 7, Pleasanton 6, Maranatha 6, Wabaunsee 6, Hill City 5, Jackson Heights 5, Bluestem 5, KC Christian 4.5, Valley Heights 4, Ellinwood 3, Olathe Heritage 2, Spearville 2, Oakley 2, Sublette 1, Chase County 0.5.

Individual Finals

100 — 1. Hayden Friend, Plainville, 11.10; 2. Devin Berens, Stanton County, 11.17; 3. Micah Webb, Maranatha Academy, 11.25; 4. Samuel Kaup, Plainville, 11.32; 5. Thayne Smith, Yates Center, 11.34; 6. Drew Blake, Ellinwood, 11.37; 7. Nathan Miller, Pleasanton, 11.40; 8. Javon Allen, Bennington, 11.54.

200 — 1. Hayden Friend, Plainville, 22.602; 2. Jacob Faerber, Sacred Heart, 22.609; 3. Jacob Rein, Macksville, 22.80; 4. Josh Hayes, Colgan, 22.82; 5. Nathan Miller, Pleasanton, 23.05; 6. Samuel Kaup, Plainville, 23.12; 7. Levi Cooper, Yates Center, 23.18; 8. Cole Kinnamon, St. John, 23.21.

400 — 1. Jacob Faerber, Sacred Heart, 49.54; 2. Deon Dyke, Republic County, 49.98; 3. Levi Cooper, Yates Center, 51,26; 4. Clay Hogoboom, Bluestem, 51.30; 5. Devin Berens, Stanton County, 51.32; 6. Logan Zabel, Smith Center, 51.70; 7. Josh Hayes, Colgan, 51.87; 8. Dimitri Tullis, McLouth, 53.74.

800 — 1. Caleb Carrasco, Stanton County, 1:57.61; 2. Jorge Gallegos, W. County, 1:59.24; 3. Frank Cuevas, Kiowa County, 2:00.21; 4. Kameron Wurtz, Wabaunsee, 2:00.76; 5. Hadley Splechter, Yates Center, 2:02.03; 6. Alonso Paraiso, Moundridge, 2:02.08; 7. Dalton Chartier, Jackson Heights, 2:02.17; 8. Ethan Thompson, Meade, 2:02.33.

1600 — 1. Hadley Splechter, Yates Center, 4:21.70; 2. Caleb Carrasco, Stanton County, 4:21.80; 3. Frank Cuevas, Kiowa County, 4:29.96; 4. Ethan Thompson, Meade, 4:37.36; 5. Jordan Smith, Yates Center, 4:38.82; 6. Luke Rovenstine, KC Christian, 4:39.03; 7. Mithell LaGue, Heritage Christian, 4:40.23; 8. Jonathan Hinerman, Hillsboro, 4:44.35.

110 hurdles — 1. Kaden Meitler, Smith Center, 15.18; 2. Zach Gaskill, Sacred Heart, 15.19; 3. Connor Smith, Colgan, 15.54; 4. Jerrod Hoover, Washington County, 15.97; 5. Devon Waters, Meade, 16.35; 6. Ryan Buresh, P.lainville, 16.42; 7. Knox Tweed, Jefferson County North, 16.99.

300 hurdles — 1. Kaden Meitler, Smith Center, 40.06; 2. Toby Penner, Berean Academy, 40.20; 3. Devon Waters, Meade, 40.75; 4. Kash Marietta, Colgan, 42.06; 5. Matt Ramey, Inman, 42.32; 6. Ryan Buresh, Plainville, 42.66; 7. Jacob Harmon, Solomon, 42.86; 8. Zach Gaskill, Sacred Heart, 44.01.

400 relay — 1. Plainville 43.57; 2. Ellis 43.99; 3. Stanton County 44.39; 4. Sacred Heart 44.48; 5. Republic County 44.78; 6. Colgan 45.01; 7. Jefferson County North 45.60; 8. Yates Center 45.62.

1600 relay — 1. Smith Center 3:27.30; 2. Republic County 3:27.63; 3. Plainville 3:28.64; 4. Stanton County 3:29.40; 5. Ellis 3:31.58; 6. Jefferson County North 3:31.76; 7. Colgan 3:33.02; 8. Wabaunsee 3:37.49.

3200 relay — 1. Yates Center 8:19.61; 2. St. John 8:24.25; 3. Bennington 8:25.66; 4. Central Plains 8:28.66; 5. Inman 8:29.31; 6. Stanton County 8:30.91; 7. Oakley 8:30.93; 8. KC Christian 8:31.44.

Long jump — 1. Jonathan Lollar, Herington, 22-1.5; 2. Chandler Stiawalt, Ness City, 21-4.75; 3. Creed Puyear, Stanton County, 21-4.5; 4. Deon Dyke Republic County, 20-8.5; 5. Jacob Rein, Macksville, 20-8.25; 6. Brett Meyer, Smith Center, 20-6.25; 7. Dimitri Tullis, McLouth, 20-4.

Triple jump — 1. Chandler Stiawalt, Ness City, 45-5.75; 2. Jonathan Lollar, Herington, 44-5; 3. Dimitri Tullis, McLouth, 43-3.75; 4. Jacob Rein, Macksville, 43-1; 5. Creed Puyear, Stanton County, 42-10.25; 6. Wyatt Olberding, Jackson Heights, 42-6.25; 7. Chase Cellmer, Plainville, 42-6.25; 8. Jacob Burdine, Solomon, 42-5.25.

Javelin — 1. Jerrod Hoover, Washington County, 184-4; 2. Dawson Miller, Washington County, 183-0; 3. Hesston Maxwell, Smith Center, 175-4; 4. Colton Hutchinson, Smith Center, 170-11; 5. Riley Nyp, Plainville, 170-5; 6. Mason Dyck, Moundridge, 168-6; 7. Henry Cuevas, Kiowa County, 164-1; 8. John Pfannenstiel, Ness City, 161-10.

GIRLS

Final Team Scores

Valley Heights 76, Bennington 52.5, Meade 40, Kiowa County 36, Hill City 34, Maranatha 33, Olathe Heritage 32, Herington 30, Ellis 29, Kinsley 29, Berean Academy 27, Chase County 24, WaKeeney 23.5, Sublette 20, Moundridge 18, Plainville 17, Smith Center 17, Marmaton Valley 16, Wabaunsee 15, Lincoln 13, Jackson Heights 11, Ness City 10, Pittsburg Colgan 10, Republic County 10, Troy 10, Sacred Heart 9.5, Central Plains 8, Oberlin 8, Washington County 7, Stanton County 6, Solomon 5.5, Hillsboro 5, St. John 4, Jefferson North 3, Lyndon 3, Spearville 2, Wes Elk 2, Canton-Galva 1, Ellinwood 1, McLouth 1, Flinthills 1, Uniontown 1, Oakley 1.

Individual Finals

100 — 1. Brooke Brownlee, Maranatha Academy, 12.35; 2. Laiten Greeson, Sublette, 12.44; 3. Jamya O’Quinn, Moundridge, 12.49;l 4. Brittney Wesley, Decatur, 12.83; 5. Kayla Smith, Valley Heights, 12.98; 6. Phoebe Hines, Maranatha Academy, 13.08; 7. Morgan Powell, Kiowa County, 13.09; 8. Payton Gawith, Flinthills, 13.17.

200 — 1. Brooke Brownlee, Maranatha Academy, 25.27; 2. Laiten Greeson, Sublette, 25.63; 3. Jamya O’Quinn, Moundridge, 25.71; 4. Rylee Gleason, Kinsley, 26.07; 5. Aubree Dewey, Plainville, 26.54; 6. Brecken VandenHoek, Kiowa County, 26.84; 7. Ehlaina Hartman, Spearville, 26.87; 8. Kayla Smith, Valley Heights, 27.;02.

400 — 1. Aubry Donley, Lincoln, 58.78; 2. Aubree Dewey, Plainville, 1:00.04; 3. Brooke Reimer, Meade, 1:00.35; 4. Kellie Rhodes, Kiowa County, 1:00.79; 5. Marci VanBecelaere, Colgan, 1:01.21; 6. Bree Frieling, Smith Center, 1:01.35; 7. Kayla Webb, Solomon, 1:03.08; 8. Maddie Snow, Canton-Galva, 1:05.39.

800 — 1. Halle Johnson, Bennington, 2:19.89; 2. Samantha Vermetten, Valley Heights, 2:20.24; 3. McKenzie Shippy, Herington, 2:21.15; 4. Adell Riedel, Trego, 2:21.29; 5. Brooke Reimer, Meade, 2:21.55; 6. Aubry Donley, Lincoln, 2:23.01; 7. Faith Little, Jackson Heights, 2:23.25; 8. Joanna Strecker, Ellinwood, 2:28.03.

1600 — 1. Halle Johnson, Bennington, 5:12.18; 2. Samantha Vermetten, Valley Heights, 5:13.93; 3. McKenzie Shippy, Herington, 5:19.72; 4. Adell Riedel, Trego, 5:21.75; 5. Madeline Hess, Wabaunsee, 5:29.08; 6. Erin Topham, Berean Academy, 5:29.37; 7. Rebeca Avelar, Stanton County, 5:34.61; 8. Helen Giefer, Trego, 5:34.75.

100 hurdles — 1. Jaylin Stapleton, Meade, 15.57; 2. Kloie McIntyre, Herington, 15.78; 3. Rylee Gleason, Kinsley, 15.91; 4. Madalyn Nelson, Hill City, 16.01; 5. Jersey Kaiser, Plainville, 16.19; 6. Hayden Bachman, Meade, 16.34; 7. Baylee Holecek, Ness City, 16.88; 8. Clara Eldridge, Berean Academy, 17.37.

300 hurdles — 1. Rylee Gleason, Kinsley, 45.76; 2. Kate Allen, Heritage Christian, 46.62; 3. Jaylin Stapleton, Meade, 46.86; 4. Karsen Schultz, Wabaunsee, 46.91; 5. Chloe Stanley, Bennington, 47.50; 6. Madalyn Nelson, Hill City, 47.77; 7. Ellika Ptacek, Moundridge, 48.46; 8. Jersey Kaiser, Plainville, 51.98.

400 relay — 1. Maranatha Academy 50..35; 2. Heritage Christian 50.40; 3. Kiowa County 50.50; 4. Ellis 51.09; 5. Moundridge 51.18; 6. Meade 51.37; 7. Lyndon 51.68; 8. Sublette 52.20.

1600 relay — 1. Heritage Christian 4:11.13; 2. Meade 4:11.56; 3. Bennington 4:13.58; 4. Kiowa County 4:14.23; 5. Kinsley 4:15.60; 6. Colgan 4:17.66; 7. Jackson Heights 4:17.72; 8. Oakley 4:17.73.

3200 relay — 1. Bennington, 10:06.78; 2. Berean Academy, 10:11.93; 3. WaKeeney, 10:18.62; 4. Jackson Heights, 10:26.73; 5. Kinsley, 10:30.68; 6. Pittsburg Colgan, 10:35.55; 7. Jefferson North, 10:36.16; 8. Lyndon, 10:39.61.

Triple jump — 1. Kayla Smith, Valley Heights, 38-0.75; 2. Abby Burton, Ellis, 37-7.25; 3. Bailey Griffith, Marmaton Valley, 36-6; 4. Jordyn Schrader, Herington, 36-4; 5. Alisyn Davis, Kiowa County, 35-7.25; 6. Skyler Saunders, Valley Heights, 35-3.25; 7. Ashley Cookson, West Elk, 35-2.25; 8. Amanda Stock, Troy, 34-9.50.

Pole vault — 1. Madison Scott, Republic County, 10-6; 2. Bree Frieling, Smith Cengter, 10-0; 3. Skyler Saunders, Valley Heights, 9-6; 4. Sienna Kaufman, Hillsboro, 9-6; 5. Bailey Burns, St. John, 9-6; 6. Chloe Stanley, Bennington, 9-0; 6. Cheyenne Nickelson, WaKeeney, 9-0; 8. Hannah Melton, Kiowa County, 9-0.

Discus — 1. Allyssa Miller, Hill City, 141-4; 2. Shelby Vermetten, Valley Heights, 130-6; 3. Sabrina Thomas, Kiowa County, 115-4; 4. Kaylyn Foster, Ellis, 114-4; 5. Bailee Swift, Chase County, 110-10; 6. Brenna Linenberger, Washington County, 106-8; 7. Meghan Dunn, Berean Academy, 104-10; 8. Tierra West, Kiowa County, 104-9.

CLASS 1A

BOYS

Final Team Scores

South Gray 93, Olpe 65, Beloit-St. John’s 47.5, Pike Valley 45, Centralia 42, St. Francis 36, Osborne 31, Stockton 30, Victoria 24, Ashland 22, Brewster 19, Wallace County 19, Lebo 17, Hanover 16.5, Hodgeman County 13.5, Cedar Vale 13, Northern Valley 11.5, South Barber 11, Attica 10, Pretty Prairie 10, Southern Coffey County 10, Burlingame 8, Lakeside 8, Tipton 8, Colony-Crest 7, Dighton 7, Central Christian 7, Logan 7, Norwich 6, Satanta 6, South Haven 6, Rock Hills 5, Ingalls 4, Minneola 4, Otis-Bison 4, Peabody-Burns 4, Wilson 4, Axtell 3, Clifton-Clyde 3, Frankfort 3, Greeley County 3, La Crosse 3, Little River 2, Wakefield 2, Caldwell 1, Wheatland 1.

Individual Finals

100 — 1. Lane Peters, Pike Valley, 10.77; 2. Craig Griebel, South Gray, 11.08; 3. Collin Kisner, Victoria, 11.11; 4. Demetrius Adkins, Cedar Vale, 11.19; 5. Blake Bahr, Otis-Bison, 11.20; 6. Lander Martin, Minneola, 11.25; 7. Wyatt Hackler, St. Francis, 11.26; 8. Jordan Raby, St. Francis, 11.44.

200 — 1. Lane Peters, Pike Valley, 22.21; 2. Collin Kisner, Victoria, 22.373; 3. Craig Griebel, South Gray, 22.376; 4. Billy Lyda, Colony-Crest, 22.51; 5. Cole Strickler, Pike Valley, 22.725; 6. Demetrius Adkins, Cedar Vale, 22.728; 7. Trevor Morgan, Hodgeman County, 23.24; 8. Taylor Rogers, St. Francis, 23.59.

400 — 1. Collin Kisner, Victoria, 50.83; 2. Craig Griebel, South Gray, 51.14; 3. Jordan Raby, St. Francis, 51.46; 4. Gavin Doherty, South Barber, 51.54; 5. Trevor Morgan, Hodgeman County, 51.71; 6. Cullen Grabast, Osborne, 52.06; 7. Billy Lyda, Colony-Crest, 52.26; 8. Colten Ward, Caldwell, 53.96.

800 — 1. Kyler True, Olpe, 1:54.52; 2. Matt Burkert, Olpe, 1:;58.21; 3. Quanah Gardiner, Ashland, 1:59.69; 4. Lucas Skinner, South Gray, 2:00.72; 5. Cullen Grabast, Osborne, 2:00.83; 6. Pierce Wolters, Osborne, 2:00.89; 7. Evan Crotinger, Greeley County, 2:01.76; 8. Carlin Springsteel, Wallace County, 2:02.60.

1600 — 1. Kyler True, Olpe, 4:07.17; 2. Lucas Skinner, South Gray, 4:27.88; 3. Matt Burkert, Olpe, 4:29.23; 4. David Lutgen, Beloit-St. John’s, 4:30.11; 5. Quanah Gardiner, Ashland, 4:32.67; 6. Anton Reeves, Pike Valley, 4:34.07; 7. Pierce Wolters, Osborne, 4:39.60; 8. Brodric Shirley, Frankfort, 4:40.45.

110 hurdles — 1.Derrek Berg, South Gray, 15.33; 2. Chonnor Ludolph, Southern Coffey, 15.35; 3. Braydyn Wilkey, South Haven, 16.07; 4. Austin Stroede, Lakeside, 16.14; 5. Gabriel McFall, Ingalls, 16.22; 6. Brady Jeffrey, Rock Hills, 16.36; 7. Michael Spehr, Clifton-Clyde, 16.52; 8. Carter Cox, Olpe, 18.13.

300 hurdles — 1. Dylan Boeckman, Centralia, 40.05; 2. Derek Davies, Lebo, 40.16; 3. Cole Coggins, South Barber, 40.79; 4. Tad Holm, Brewster, 41.54; 5. Demetrius Adkins, Cedar Vale, 41.68; 6. Michael Jueneman, Hanover, 42.02; 7. Chonnor Ludolph, Southern Coffey, 42.22; 8. Nathanael Ohlde, Clifton-Clyde, 42.96.

400 relay — 1.St. Francis 43.96 (43.953); 2. Pike Valley 43.96 43.957);.3. Brewster 45.54; 4. Stockton 45.62; 5. Ashland 45.66; 6. Hodgeman County 45.95; 7. Centralia 46.33; 8. Rock Hills 59.61.

1600 relay — 1. St. Francis 3:25.71; 2. South Gray 3:29.00; 3. Osborne 3:33.06; 4. Olpe 3:34.64; 5. Lebo 3:35.28; 6. Centralia 3:36.50; 7. Ashland 3:37.76; 8. Hanover 3:38.17.

3200 relay — 1. Olpe 8:21.0; 2. Osborne 8:28.76; 3. St. Francis 8:36.38; 4. Lebo 8:37.08; 5. Dighton 8:42.57; 6. Beloit-St. John’s 8:44.10; 7. Hanover 8:44.19; 8. Greeley County 8:46.89.

High jump — 1. Davis Dubbert, Beloit-St. John’s, 6-6; 32. Brady Palen, Beloit-St. John’s, 6-4; 3. Ethan Moore, Pretty Prairie, 6-2; 4. Caden Bach, Northern Valley, 6-2; 5. Kyle Goldwater, Wilson, 6-2; 6. Trevor Morgan, Hodgeman County, 6-2; 6. William Peters, Hanover, 6-2; 8. Weston Lewis, Wheatland, 6-0.

Shot put — 1. Gilbert Peters, South Gray, 52-2; 2. Tristan Lee, Burlingame, 47-7; 3. Trent Poe, Norwich, 47-7; 4. Grady Hammer, Wallace County, 47-0.5; 5. Andrew Wedel, Peabody-Burns, 46-9; 6. J.T. Duree, Central Christian, 45-11.5; 7. Jonah Nelson, Little River, 45-10.5; 8. Kalen Thielenhaus, La Crosse, 44-11.5.

Javelin — 1. Davis Dubbert, Beloit-St John’s, 175-10; 2. Joshua Hasenkamp, Centralia, 175-1; 3. David Enns, South Gray, 174-6; 4. Derek Naegele, Osborne, 170-4; 5. Caden Bach, Northern Valley, 167-3; 6. Dylan Foos, Dighton, 165-5; 7. Clayton Herdman, La Crosse, 161-10; 8. Bryce Harms, Hodgeman County, 157-1.

GIRLS

Final Team Scores

Centralia 47.5, Hanover 46, Dighton 39, Central Christian 38, Downs-Lakeside 37, Sylvan-Lucas 34, Northern Valley 31, Beloit-St. John’s 28, Olpe 28, Linn 25, Wallace County 24, Axtell 21, Victoria 21, Osborne 20, BV-Randolph 20, South Gray 20, Fowler 16, Frankfort 16, Rock Hills 16, Thunder Ridge 15, Rolla 12, Ingalls 11, Otis-Bison 11, South Central 10, Quinter 9, Golden Plains 9, Pawnee Heights 8, Goessel 7.5, Stockton 7.5, Bucklin 7, La Crosse 7, Centre 6, Logan 6, Natoma 6, Weskan 5.5, Cunningham 5, Clifton-Clyde 4, Deerfield 4, Southern Coffey County 4, Burrton 3, Hope 3, Langdon-Fairfield 3, Norwich 3, Hodgeman County 3, Minneola 2, Doniphan West 1, Madison 1, South Barber 1.

Individual Finals

100 — 1. Raelee Ibarra, Central Christian, 12.37; 2. Kali Weber, Victoria, 12.57; 3. Afftin Conway, Osborne, 12.72;p 4. Emlee Ebert, Frankfort, 12.76; 5. Abbey Oborny, La Crosse, 12.83; 6. Morgan Kramer, Centralia, 12.86; 7. Clara Eilert, Beloit-St. John’s, 12.92; 8. Tori Poe, Norwich, 13.21.

200 — 1. Raelee Ibarra, Central Christian, 25.72; 2. Kali Weber, Victoria, 26.05; 3. Paige Baird, Northern Valley, 26.16; 4. Morgan Kramer, Centralia, 26.38; 5. Rachel Miller, Lakeside, 26.61; 6. Emily Salmans, South Gray, 26.81; 7. Shelby Ohlde, Linn, 26.94; 8. KayCee Miller, Golden Plains, 26.95.

400 — 1. Paige Baird, Northern Valley, 48.78; 2. Emily Salmans, South Gray, 59.35; 3. Mabel Lugo, Golden Plains, 1:00.86; 4. Sara Cramer, Dighton, 1:01.18; 5. Maegan Koch, Centralia, 1:01.37; 6. Claire Zarybnicky, Hanover, 1:01.65; 7. Tatum Hamilton, Stockton, 1:02.03; 8. Jaden Boden, Thunder Ridge, 1:04.41.

800 — 1. Claire Zarybnicky, Hanover, 2:23.33; 2. Elizabeth Walter, Beloit-St. John’s, 2:28.67; 3. Sara Cramer, Dighton, 2:29.07; 4. Sarah Bird, Quinter, 2:29.73; 5. Autumn Princ, Sylvan-Lucas, 2:29.90; 6. Brittney Hiebert, Goessel, 2:30.57; 7. Regan Carlson, Pawnee Heights, 2:31.35; 8. Jaysie Bowser, Clifton-Clyde, 2:32.16.

1600 — 1. Autumn Princ, Sylvan-Lucas, 5:25.64; 2. Paige Harris, Fowler, 5:37.75; 3. Kathryn Hutson, Blue Valley, 5:40.91; 4. Regan Carlson, Pawnee Heights, 5:41.84; 5. Robin Selzer, Wallace County, 5:42.13; 6. Kaylee Simon, Ingalls, 5:43.47; 7. Olivia Kuckelman, Axtell, 5:49.61; 8. Jill Stephens, Stockton, 5:52.95.

100 hurdles — 1. Rachel Miller, Lakeside, 14.78; 2. Georgia Hatesohl, BV-Randolph, 15.20; 3. Afftin Conway, Osborne, 156.41; 4. Paige Baird, Northern Valley, 15.50; 5. Patricia Hokanson, Bucklin, 16.15; 6. Summer Casey, Central Christian, 16.27; 7. Hannah Pletcher, Wallace County, 16.46; 8. Alexandra Hart, Rolla, 16.62.

300 hurdles — 1. Paige Baird, Northern Valley, 46.12; 2. Afftin Conway, Osborne, 47.13; 3. Hannah Pletcher, Wallace County, 47.36; 4. Clara Eilert, Beloit-St. John’s, 48.32; 5. Georgia Hatesohl, Blue Valley, 48.38; 6. Patricia Hokanson, Bucklin, 49.22; 7. Bailey Liby, Hanover, 49.65; 8. Shayna Wilson, Doniphan West, 50.24.

400 relay — 1. Central Christian (Paisley Jaye, Kylee Bartlett, Josie Ibarra, Raelee Ibarra) 51.64; 2. Hanover 52.20; 3. Natoma 52.79; 4. Victoria 52.83; 5. Centralia 52.84; 6. Linn 53.06; 7. Blue Valley 53.16; 8. La Crosse 53.48.

1600 relay — 1. Hanover 4:13.91; 2. Centralia 4:14.03; 3. Logan 4:14.88; 4. South Central 4:16.38; 5. South Gray 4:18.15; 6. Hodgeman County 4:18.71; 7. Stockton 4:19.44; 8. Lakeside 4:20.85.

3200 relay — 1. Olpe, 10:19.78; 2. Hanover, 10:20.01; 3. Lakeside, 10:24.89; 4. South Central, 10:40.96; 5. Quinter, 10:41.15; 6. Ingalls, 10:42.12; 7. Axtell, 10:49.53; 8. Goessel, 10:50.59.

Long jump — 1. Brooke Diederich, Linn, 17-2.25; 2. Emilee Ebert, Frankfort, 17-1; 3. Mariah Deters, Axtell, 16-9.25; 4. Taylor Regan, Otis-Bison, 16-6; 5. Emilee Whelchel, Rock Hills, 16-5.5; 6. Ellie Schwertfeger, Fairfield, 16-5; 7. KayCee Miller, Golden Plains, 16-2; 8. Brianna Vogts, Olpe, 15-11.

High jump — 1. Shelby Ohlde, Linn, 5-6; 2. Alexandra Hart, Rolla, 5-6; 3. Mariah Stauffer, Thunder Ridge, 5-4; 4. Mariah Deters, Axtell, 5-4; 5. Sheridan Rodriguez, Deerfield, 5-2; 6. Clara Eilert, 5-2; 7. Jill Stephens, Stockton, 5-0; 7. Olivia Duerksen, Goessel, 5-0.

Discus — 1. Jordan Speer, Dighton, 122-2; 2. Monica Jirak, Thunder Ridge, 119-3; 3. Haylee Hennick, Wallace County, 117-9; 4. BayLee Brummet, Lakeside, 116-2; 5. Logan Batchman, Sylvan-Lucas, 110-4; 6. Samantha Simoneau, Burrton, 10-9-3; 7. Baylie Bowser, Clifton-Clyde, 101-0; 8. Ashley Wolgram, Madison, 99-8.

  Comments