Varsity Kansas

Coaches association All-State football

Coaches association

All-State football

Top 12

Kyle Ball, DL, SM East; Alex Barnes, RB, Pittsburg; Colton Beebe, LB, KC Piper; Tyler Burns, RB, Trinity Academy; Denzel Goolsby, RB, Bishop Carroll; Colton Howell, QB, Bishop Carroll; Chris Ivy, OL, Wichita Heights; Darreon Jackson, DB, Derby; Hunter Knoblauch, RB, Andale, Derrick McGreevy, LB, Topeka Hayden; Blaik Middleton, RB, Hutchinson; Isaiah Ross, WR, Leavenworth.

Coach of the year: Gary O’Hair, Andale

Class 6A

Offense

Coleman Clanton, TE, Olathe South; Bryce Hinson, OL, Olathe East; Chase Latscha, OL, Olathe South; Blaik Middleton, RB, Hutchinson; Humberto Perez, OL, Garden City; Dalton Schoen, WR, BV Northwest; Caleb Tramp, WR, Garden City; Matt Washee, OL, Wichita Northwest; Curtis Whitten, RB, Derby; Josiah Wilson, OL, Wichita Southeast; Turner Wintz, QB, Hutchinson.

Defense

Kyle Ball, DL, SM East; Nate Crossman, LB, Derby; Draven Gaskill, LB, Campus; Nathan Hale, DL, Hutchinson; Darreon Jackson, DB, Derby; Brendan Johnson, DB, Wichita Northwest; Isaiah Macklin, DB, SM West; Tyrick Nas-Carmickle, LB, Junction City; Carter Pembridge, DL, SM West; Sam Pottenger, LB, SM East; Andres Ronquillo, DL, Wichita Northwest; Jake Seurer, DB, Olathe South.

Coach of the year: Dustin Delaney, SM East

Class 5A

Offense

Seth Allen, OL, Salina South; Evan Applegate, OL, Mill Valley; Tony Barksdale, RB, Shawnee Heights; Alex Barnes, RB, Pittsburg; Denzel Goolsby, RB, Bishop Carroll; Colton Howell, QB, Bishop Carroll; Austen Hubert, WR, Shawnee Heights; Chris Ivy, OL, Wichita Heights; Evan Pierce, OL, Maize South; Alex Queen, OL, Salina Central; Kyle Ravnig, TE, Aquinas; Isaiah Ross, WR, Leavenworth.

Defense

Chris Bluml, DL, Valley Center; Kale Bulloch, DB, Maize South; Javon Burse, DB, Salina Central; Ben Ewing, DL, Aquinas; Nick Gadwood, LB, Aquinas; Zane Heigele, LB, Salina Central; Josh Hornback, DB, Bishop Carroll; Anthony Hunt, LB, Leavenworth; DrakeMarkley, DL, Pittsburg; Logan Mormando, LB, Maize South; Juwan Potts, DB, Leavenworth; Malik Stanley, DB, Shawnee Heights; Carlos Taylor, DL, Wichita Heights.

Coach of the year: Randy Dreiling, Aquinas

Class 4A-Division I

Offense

Avery Boehm, OL, Paola; Jacob Head, QB, Hayden; Tyler Harris, WR, Andover Central; Jared Hiss, OL, Basehor-Linwood; Connor Hurst, WR, Augusta; Ladarrius Johnson, RB, Coffeyville; Marquise Johnson, RB, Independence; Chuck Mayfield, OL, Coffeyville; Marcus Meier, TE, Hayden; Evan Speicher, OL, Independence; Derek Weaver, OL, Paola; Dakota Wolf, WR, Buhler.

Defense

Colton Beebe, LB, KC Piper; Chaydon Carter, DB, Augusta; Ty Hart, LB, McPherson; Trevon Jones, DB, KC Piper; Kyler Kinnamon, DB, McPherson; Derrick McGreevy, LB, Hayden; Kevin Olney, DL, Andover Central; Sean Pahls, DL, KC Piper; Riley Rahe, DL, Mulvane; Chase Shantz, DL, Buhler; Blake Watkins, DL, Augusta; Nick Wintjen, LB, Coffeyville.

Coach of the year: Bill Arnold, Hayden

Class 4A-Division II

Top 11

John Barrows, WR, Frontenac; Tyler Burns, RB, Trinity Academy; Kord Curran, LB, Girard; Hank Eck, RB, Andale; Brady Hammel, P, Clay Center; Nathan Hemby, DE, Frontenac; Hunter Knoblauch, RB, Andale; Garrett Kuntz, TE, Trinity Academy; Juan Ortiz, K, Girard; Austin Seward, QB, Frontenac; Luke Walstad, QB, Andale.

Coach of the year: Gary O’Hair, Andale

Class 3A

Offense

Roger Clark, WR, Chaparral; Logan Creek, OL, Conway Springs; Zach Drum, OL, Garden Plain; Luke Fisher, RB, Conway Springs; Corbin Horak, WR, Rossville; Thatcher Horak, RB, Rossville; John Kelley, TE, Minneapolis; David Loucks, OL, Halstead; Grant Raleigh, QB, Hesston; Breven Sondergaard, OL, Norton; Jared Tallent, RB, Norton; Devon Wenger, OL, Hesston.

Defense

Mason Berryman, DB, Neodesha; Nate Brown, LB, Pittsburg Colgan; Jacob Carpenter, LB, Humboldt; JJ Fisher, DL, Conway Springs; Jake Fleming, LB, Minneapolis; Jaden Helms, DL, Chaparral; RJ Jackson, DL, Beloit; Deon Lyle, DB, Norton; Gage Mortimer, DB, Minneapolis; Aidan Murray, DL, SE-Saline; Troy Puetz, DB, Garden Plalin; Nick Reesor, LB, Rossville.

Coach of the year: Derrick Hammes, Rossville

Class 2-1A

Top 11

Louie Arceo, Ell-Saline; Jack Garcia, La Crosse; Luke Jacobs, Phillipsburg; Andrew Jay, La Crosse; Bo Krueger, Olpe; Stewart Lennemann, Phillipsburg; Joseph Marak, Sacred Heart; Evan Morrical, Ell-Saline; Joe Redeker, Olpe; Sheldon Schmidt, La Crosse; Logan Smith, Sacred Heart; Cody Walters, Ell-Saline.

Coach of the year: Chris Schmidt, Olpe

  Comments