High School Sports

State high school basketball tournament scoreboard (March 12)

McPherson's Spenser Wine (35) struggles to maintain control of the ball against Andover Central’s Darraja Parnell.
McPherson's Spenser Wine (35) struggles to maintain control of the ball against Andover Central’s Darraja Parnell. Salina Journal

BOYS

Class 6A

At Koch Arena

Thursday’s Quarterfinals

Lawrence 55, Dodge City 46

Wichita Southeast 78, Olathe East 61

BV Northwest 70, Wichita South 51

SM North 55, Wichita East 52

Friday’s Semifinals

Wichita Southeast 74, Lawrence 61

SM North 54, BV Northwest 42

Southeast falls in 6A title game.

Saturday’s Finals

Championship: SM North 80, Wichita Southeast 56

Third place: Lawrence 74, BV Northwest 66

Class 5A

At Kansas Expocentre, Topeka

Wednesday’s Quarterfinals

KC Washington 69, Eisenhower 62

Mill Valley 55, Salina Central 46

Kapaun 55, Bonner Springs 51

Highland Park 56, Liberal 52

Friday’s Semifinals

Mill Valley 65, KC Washington 37

Kapaun 71, Highland Park 69, OT

Saturday’s Finals

Championship: Mill Valley 87, Kapaun 84, OT

Third place: KC Washington 67, Highland Park 54

Class 4A-I

At Bicentennial Center, Salina

Thursday’s Quarterfinals

Paola 78, Coffeyville 43

Miege 55, Eudora 49

McPherson 64, Rose Hill 45

Andover Central 87, Wamego 60

Friday’s Semifinals

Miege 62, Paola 56

McPherson 73, Andover Central 68

Miege boys beat McPherson in the 2016 Class 4A-I title game at Salina's Bicentennial Center. Game highlights of Drew Pyle, Ben Pyle, Marcus McDaniel, Spenser Wine, Bol Bol. Video by Joanna Chadwick of the Wichita Eagle, VarsityKansas.com and Kansa

Saturday’s Finals

Championship: Miege 69, McPherson 59

Third place: Andover Central 81, Paola 70

Class 4A-II

At White Auditorium, Emporia

Thursday’s Quarterfinals

Girard 77, Baldwin 49

Wichita Collegiate 83, Pratt 55

Hugoton 78, Anderson County 42

Rock Creek 65, Smoky Valley 43

Friday’s Semifinals

Wichita Collegiate 50, Girard 44

Hugoton 50, Rock Creek 44

Saturday’s Finals

Championship: Wichita Collegiate 68, Hugoton 49

Third place: Rock Creek 85, Girard 74

Wichita Collegiate players and fans celebrate a state basketball championship. Jeffrey Lutz/The Wichita Eagle

Class 3A

At Hutchinson Sports Arena

Wednesday’s Quarterfinals

Osage City 60, Wellsville 44

SE-Saline 55, Norton 46

Sabetha 43, Scott City 40, OT

Garden Plain 71, Fredonia 49

Friday’s Semifinals

Osage City 74, SE-Saline 45

Sabetha 40, Garden Plain 32

Saturday’s Finals

Championship: Osage City 56, Sabetha 49

Third place: SE-Saline 48, Garden Plain 44

Class 2A

At Bramlage Coliseum, Manhattan

Thursday’s Quarterfinals

Hill City 74, Sedan 69

Jackson Heights 53, Berean Academy 44

Central Plains 77, Seabury 56

Sacred Heart 75, South Gray 57

Friday’s Semifinals

Jackson Heights 68, Hill City 48

Sacred Heart 62, Central Plains 52

Saturday’s Finals

Championship: Jackson Heights 64, Sacred Heart 55

Third place: Central Plains 56, Hill City 25

Class 1A-I

At Dodge City Civic Center

Wednesday’s Quarterfinals

Hanover 61, St. Paul 40

Centralia 58, Pretty Prairie 42

Osborne 53, Minneola 37

Victoria 70, Lebo 58

Friday’s Semifinals

Centralia 54, Hanover 44

Osborne 43, Victoria 33

Saturday’s Finals

Championship: Centralia 38, Osborne 27

Third place: Victoria 63, Hanover 60

Class 1A-II

At United Wireless Center, Dodge City

Wednesday’s Quarterfinals

Beloit St. John’s-Tipton 71, Sylvan-Lucas 27

Hartford 65, Central Christian 64, OT

Attica 46, Dighton 32

Logan 48, Deerfield 43

Friday’s Semifinals

Hartford 41, Beloit St. John’s-Tipton 38

Attica 54, Logan 41

Saturday’s Finals

Championship: Attica 54, Hartford 52

Third place: Beloit St. John’s-Tipton 56, Logan 41

GIRLS

Class 6A

At Koch Arena

Wednesday’s Quarterfinals

Olathe South 50, Dodge City 32

SM Northwest 44, Washburn Rural 29

Wichita South 62, SM West 48

Olathe East 51, Derby 39

Friday’s Semifinals

SM Northwest 38, Olathe South 36

Wichita South 43, Olathe East 36

South wins fourth straight 6A title

Saturday’s Finals

Championship: Wichita South 36, SM Northwest 30

Third place: Olathe East 56, Olathe South 44

Class 5A

At Kansas Expocentre, Topeka

Thursday’s Quarterfinals

St. Thomas Aquinas 43, KC Schlagle 37

Salina Central 55, Mill Valley 43

Leavenworth 42, Newton 40

Carroll 47, Goddard 27

Friday’s Semifinals

St. Thomas Aquinas 48, Salina Central 39

Leavenworth 54, Carroll 36

Saturday’s Finals

Championship: St. Thomas Aquinas 39, Leavenworth 38

Third place: Carroll 45, Salina Central 44, OT

The Bishop Carroll girls basketball team claims third place after edging Salina Central in Topeka. Video by Taylor Eldridge/Eagle correspondent

Class 4A-I

At Bicentennial Center, Salina

Wednesday’s Quarterfinals

Wellington 62, DeSoto 57

Paola 62, Abilene 60, OT

Miege 67, Andale 46

Labette County 53, McPherson 45

Friday’s Semifinals

Paola 64, Wellington 51

Miege 64, Labette County 46

Miege girls win their third straight Class 4A-I basketball title and 60th straight game. Interviews with Tristen McFeders, Shelbe Piggie and Lakesha Lamaster-Stephens. Video by Joanna Chadwick of the Wichita Eagle, VarsityKansas.com and Kansas.com

Saturday’s Finals

Championship: Miege 67, Paola 56

Third place: Wellington 65, Labette County 62

Class 4A-II

At White Auditorium, Emporia

Wednesday’s Quarterfinals

Girard 49, Burlington 41

Topeka Hayden 55, Haven 35

Hugoton 53, Wichita Collegiate 39

Clay Center 53, Baldwin 48

Friday’s Semifinals

Topeka Hayden 50, Girard 37

Clay Center 53, Hugoton 42

Saturday’s Finals

Championship: Clay Center 56, Topeka Hayden 50

Third place: Hugoton 61, Girard 59

Class 3A

At Hutchinson Sports Arena

Thursday’s Quarterfinals

Silver Lake 77, West Franklin 22

Thomas More Prep 51, Garden Plain 29

Sabetha 47, SE-Saline 26

Sterling 70, Caney Valley 40

Friday’s Semifinals

Silver Lake 61, Thomas More Prep 44

Sabetha 50, Sterling 43

Saturday’s Finals

Championship: Silver Lake 57, Sabetha 44

Third place: TMP 76, Sterling 70

Class 2A

At Bramlage Coliseum, Manhattan

Wednesday’s Quarterfinals

Central Plains 48, Pittsburg Colgan 24

Hill City 74, Meade 69, OT

Valley Falls 61, Republic County 41

Olpe 61, Moundridge 28

Friday’s Semifinals

Central Plains 53, Hill City 47

Olpe 46, Valley Falls 34

Saturday’s Finals

Championship: Central Plains 62, Olpe 51

Third place: Valley Falls 54, Hill City 50

Class 1A-I

At Dodge City Civic Center

Thursday’s Quarterfinals

Hoxie 59, Hanover 46

Centralia 53, South Barber 38

St. Paul 43, Kinsley 28

Waverly 64, Thunder Ridge 42

Friday’s Semifinals

Centralia 45, Hoxie 30

Waverly 45, St. Paul 35

Saturday’s Finals

Championship: Centralia 54, Waverly 36

Third place: St. Paul 31, Hoxie 30

Class 1A-II

At United Wireless Center, Dodge City

Thursday’s Quarterfinals

Ingalls 60, Sylvan-Lucas 40

Axtell 53, Elyria Christian 26

Wetmore 47, Norwich 39

Dighton 68, Golden Plains 39

Friday’s Semifinals

Axtell 52, Ingalls 29

Dighton 47, Wetmore 36

Saturday’s Finals

Championship: Dighton 64, Axtell 56

Third place: Ingalls 64, Wetmore 51

Related stories from Wichita Eagle

  Comments