High School Sports

Tuesday’s Kansas high school playoff football, soccer scores (Nov. 4)

Tuesday’s Football Scores

Class 3A

Sabetha 28, Nemaha Central 8

Silver Lake 60, Maur Hill 13

Wellsville 52, NE Arma 0

Caney Valley 35, Riverton 27

Centralia 50, Horton 6

Rossville 56, Pleasant Ridge 0

Pittsburg Colgan 46, Jayhawk-Linn 7

Galena 26, Neodesha 0

Chaparral 47, Bluestem 14

Halstead 54, SE Saline 13

Minneapolis 59, Beloit 34

Hoisington 48, Cimarron 6

Collegiate 56, Conway Springs 34

Hesston 42, Hutch Trinity 28

Norton 49, Riley County 14

Scott City 56, Ellsworth 0

Saturday’s Second Round

Sabetha (8-2) at Silver Lake (9-1)

Caney Valley (9-1) at Wellsville (8-2)

Centralia (9-1) at Rossville (10-0)

Pittsburg Colgan (8-2) at Galena (6-4)

Chaparral (9-1) at Halstead (8-2)

Hoisington (9-1) at Minneapolis (7-3)

Hesston (10-0) at Collegiate (9-1)

Scott City (10-0) at Norton (10-0)

Eight-Man, Division I

Marais des Cygnes 42, Cedar Vale-Dexter 34

Osborne66, Peabody-Burns 44

Udall 62, Uniontown 12

Hanover 70, Madison 22

Central Plains 50, South Central 14

Spearville 52, Atwood 14

Little River 62, Pratt Skyline 14

Ness City 36, Oberlin 32

Saturday’s Quarterfinals

Marais des Cygnes (8-2) at Osborne (9-1)

Udall (10-0) at Hanover (10-0)

Spearville (10-0) at Central Plains (10-0)

Ness City (8-2) at Little River (7-3)

Eight-Man, Division II

Axtell 78, Sylvan-Lucas 28

Chetopa 76, Caldwell 54

Pike Valley 58, Chase 34

Attica-Argonia 84, Southern Coffey 14

Minneola 44, Satanta 32

Victoria 34, Hoxie 20

Ingalls 56, Stafford 6

Sharon Springs 46, Beloit-St. John’s 0

Saturday’s Quarterfinals

Chetopa (10-0) at Axtell (8-2)

Attica-Argonia (10-0) at Pike Valley (5-5)

Victoria (9-1) at Minneola (9-1)

Ingalls (10-0) at Sharon Springs (10-0)

Boys Soccer

Class 6A

Wichita East 3, Garden City 2

Washburgn Rural 4, Manhattan 0

Olathe East 1, SM Northwest 0

BV Northwest 4, Olathe South 2

Friday’s Semifinals

At Hummer Sports Complex, Topeka

Olathe East (18-1) vs. Wichita East (15-3-1), 5 p.m.

Washuburn Rural (17-2) vs. BV Northwest (15-2-1), 7 p.m.

Class 5A

Carroll (11-3-4) at Salina South (16-2), 6 p.m.

Goddard (13-4-1) at Andover (15-2-1), 6 p.m.

St. Thomas Aquinas 2, Mill Valley 0

KC Harmon 4, BV Southwest 2

Friday’s Semifinals

At College Boulevard Activity Center, Olathe

Aquinas (17-2) vs. Carroll (12-3-4), 5 p.m.

Andover (16-2-1) vs. KC Harmon (17-2), 7 p.m.

Class 4-1A

Rose Hill 2, Trinity Academy 1

Ottawa 2, McPherson 1

De Soto 1, Baldwin 0

Bishop Miege 3, Tonganoxie 0

Ottawa 2, McPherson 1

McPherson

0

1

1

Ottawa

2

0

2

First half—Ottawa, Faulk (Stepp); Ottawa, Faulk. Second half—McPherson, McGil. Shots—McPherson 0-3—3; Ottawa 3-1—4. Saves—McPherson, Minnick 1-1—2; Ottawa, Stepp 0-2—2.

Friday’s Semifinals

At Bonner Springs

Rose Hill (18-1) vs. De Soto (13-4-2), 5 p.m.

Bishop Miege (13-4-2) vs. Ottawa (16-2-1), 7 p.m.

  Comments