Varsity Soccer

State championship scoreboard (May 29)

Baseball

Class 6A

At Hoglund Stadium, Lawrence

Friday's Quarterfinals

SM Northwest 6, Goddard 5

Blue Valley 6, Manhattan 0

Maize 3, Olathe North 2

Lawrence Free State 11, Wichita Northwest 0

Saturday's Results

Semifinals

Blue Valley 8, SM Northwest 2

Maize 1, Lawrence Free State 0 (8 inn.)

Championship Round

Championship: Blue Valley 11, Maize 3

Third: SM Northwest 9, Lawrence Free State 1

Class 5A

At Falley Field, Topeka

Friday's Quarterfinals

Topeka Seaman 6, Great Bend 5

Salina Central 9, Andover Central 3

Bishop Carroll 5, Bishop Miege 3

Lansing 5, Shawnee Mill Valley 3

Saturday's Results

Semifinals

Topeka Seaman 7, Salina Central 6

Bishop Carroll 4, Lansing 1

Championship Round

Championship: Topeka Seaman 4, Bishop Carroll 3

Third: Lansing 9, Salina Central 8

Class 4A

At Evans Stadium, Salina

Friday's Quarterfinals

Valley Center 8, Silver Lake 7

KC Ward 5, Fort Scott 0

Spring Hill 2, Scott City 1

Topeka Hayden 9, Mulvane 1

Saturday's Results

Semifinals

KC Ward 6, Valley Center 1

Spring Hill 10, Topeka Hayden 2

Championship Round

Championship: KC Ward 6, Spring Hill 4

Third: Topeka Hayden 12, Valley Center 5

Class 3A

At Norvell Field, Manhattan

Friday's Quarterfinals

Thomas More Prep 9, Riley County 4

Hillsboro 11, Wellsville 0

Douglass 8, Doniphan County 1

Galena 12, Neodesha 1

Saturday's Results

Semifinals

Thomas More Prep 22, Hillsboro 18

Galena 14, Douglass 9

Championship Round

Championship: Galena 10, Thomas More Prep 0

Third: Hillsboro 10, Douglass 0

Class 2-1A

At Soden's Grove, Emporia

Friday's Quarterfinals

Pittsburg Colgan 6, Moundridge 1

Ellis 8, Sublette 0

Ell-Saline 1, Jayhawk-Linn 0

Valley Falls 3, Central-Burden 2

Saturday's Results

Semifinals

Pittsburg Colgan 11, Ellis 0

Valley Falls 4, Ell-Saline 2

Championship Round

Championship: Pittsburg Colgan 12, Valley Falls 2

Third: Ell-Saline 9, Ellis 8

Softball

Class 6A

At Arrocha Ball Park, Lawrence

Friday's Quarterfinals

Washburn Rural 5, Olathe North 3

Maize 8, Garden City 0

SM North 3, Olathe Northwest 2

Olathe South 6, Wichita Northwest 1

Saturday's Results

Semifinals

Maize 5, Washburn Rural 3

Olathe South 4, SM North 3 (9 inn.)

Championship Round

Championship: Maize 10, Olathe South 4

Third: SM North 1, Washburn Rural 0

Class 5A

At Hummer Sports Complex, Topeka

Friday's Quarterfinals

St. Thomas Aquinas 2, Newton 0

Andale-Garden Plain 8, Shawnee Mill Valley 2

Bishop Carroll 2, Arkansas City 1

Salina South 2, Topeka Seaman 0

Saturday's Results

Bishop Carroll 3, St. Thomas Aquinas 2

Andale-Garden Plain 5, Salina South 1

Championship Round

Championship: Andale-Garden Plain 11, Bishop Carroll 1

Third: St. Thomas Aquinas 3, Salina South 2

Class 4A

At Burke Park, Salina

Friday's Quarterfinals

Buhler 2, Silver Lake 0

Basehor-Linwood 3, Colby 0

Mulvane 1, Girard 0

Paola 4, Holton 0

Saturday's Results

Semifinals

Mulvane 2, Buhler 0

Basehor-Linwood 6, Paola 4

Championship Round

Championship: Basehor-Linwood 5, Mulvane 2

Third: Paola 4, Buhler 0

Class 3A

At Twin Oaks Complex, Manhattan

Friday's Quarterfinals

Medicine Lodge 3, Riley County 0

Hillsboro 8, Thomas More Prep 2

Osage City 10, Caney Valley 0

Riverton 4, St. Marys 3

Saturday's Results

Semifinals

Osage City 4, Medicine Lodge 2

Riverton 2, Hillsboro 1

Championship Round

Championship: Riverton 4, Osage City 3

Third: Medicine Lodge 12, Hillsboro 2

Class 2-1A

At Trusler Sports Complex, Emporia

Friday's Quarterfinals

Spearville 14, Yates Center 6

Pittsburg Colgan 2, Wabaunsee 1

Chase County 9, Inman 4

Chetopa 9, Sylvan/Lucas-Luray 1

Saturday's Results

Semifinals

Spearville 9, Chase County 1

Pittsburg Colgan 10, Chetopa 4

Championship Round

Championship: Pittsburg Colgan 14, Spearville 2

Third: Chase County 12, Chetopa 4

Girls Soccer

Class 6A

At Olathe District Athletic Complex

Friday's Semifinals

BV Northwest 3, Garden City 0

BV West 7, Maize 2

Saturday's Championship Round

Championship: BV West 2, BV Northwest 1Third: Maize 3, Garden City 0

Class 5-1A

At Hummer Sports Complex, Topeka

Friday's Semifinals

Kapaun Mount Carmel 5, Topeka Hayden 2

St. Thomas Aquinas 4, Salina Central 0

Saturday's Championship Round

Championship: St. Thomas Aquinas 2, Kapaun Mount Carmel 1Third: Topeka Hayden 1, Salina Central 0

  Comments