Varsity Basketball

Tuesday's Kansas high school basketball scores (Jan. 21)

BOYS

Area Tournaments

First Round Unless Noted

Baldwin

Bonner Springs 63, Perry-Lecompton 58

Baldwin 68, Anderson County 37

Wellsville 47, Bishop Ward 39

Augusta 65, KC Christian 36

Burrton

Little River 76, Inman 74, OT

Berean Academy vs. Pretty Prairie

Canton-Galva

Rock Creek 64, Ell-Saline 42

Wichita Homeschool 78, St. John’s Military 37

Centre

Marion vs. Solomon

Rural Vista 59, Elyria Christian 16

Peabody-Burns vs. Flint Hills Job Corps

Wakefield at Centre

Halstead

Andale 65, Rose Hill 29

Cheney 45, Halstead 41

Hillsboro

Hillsboro 50, Goodland 47

Wamego 63, Republic County 58

Neodesha

Semifinals

Girard 47, Caney Valley 26

Independence 68, Bluestem 25

Losers Bracket

Fredonia vs. Cherryvale 49, Fredonia 42

Erie 60, Neodesha 50

Pratt Skyline

South Barber 70, Stafford 54

Word of Life 54, Kinsley 43

Attica 65, Cunningham 34

Norwich 53, Pratt Skyline 46

St. John

Larned 60, Medicine Lodge 41

St. John 60, Nickerson 46

Salina

Abilene 73, Clay Center 33

Salina South 62, Sacred Heart 47

Salina Central 62, Andover 58

Concordia 69, Smoky Valley 38

SCBL

Udall 60, Cedar Vale-Dexter 21

Argonia 44, Sedan 38

West Elk 59, South Haven 15

Caldwell 51, Oxford 41

Flinthills 48, Elk Valley 31

Spring Hill

Louisburg 41, KC Sumner 39

Eisenhower 85, KC (Mo.) Metro 47

KC Piper 65, Osawatomie 34

Gardner-Edgerton 55, Spring Hill 53

Sterling

Sterling 68, SE-Saline 66, OT

Maize South 56, Lyons 42

Hutchinson Trinity 59, Remington 26

Basehor-Linwood

Platte County (Mo.) vs. Topeka Hayden

Ottawa vs. Park Hill (Mo.)

Burlington

Sabetha 74, Rossville 43

Burlington 50, Lenexa Christ Prep 48

Paola 60, Santa Fe Trail 40

Labette County 65, Iola 59, OT

Cherokee

Round Robin

Baxter Springs vs. Oswego

Columbus at SE-Cherokee

Hi-Plains League

At Sublette

Meade 63, Syracuse 56

Elkhart vs. Southwestern Heights

Sublette vs. Satanta

Cimarron 64, Lakin 54

Hoisington

Otis-Bison 57, Ellinwood 37

Minneapolis 68, Russell 35

Leavenworth Immaculata

Round Robin

Bishop Seabury at Immaculata

McLouth

Heritage Christian 79, Oskaloosa 64

McLouth 88, KC Maranatha 87

Valley Falls 67, Atchison County 17

Riverside 60, Jefferson North 56

Nemaha Valley

St. Marys vs. Falls City (Neb.)

Jackson Heights 64, Horton 53

Nemaha Valley 51, Hiawatha 33

Marysville vs. Silver Lake

Northern Plains League

Semifinals

Beloit St. John’s-Tipton 57, Osborne 34

Sylvan-Lucas 61, Thunder Ridge 48

Losers Bracket

Rock Hills 42, Natoma 37

Southern Cloud 42, Wilson 28

Consolation

Pike Valley 50, Chase 41

Lakeside 42, Lincoln 32

Pleasanton

Round Robin

Jayhawk-Linn vs. Uniontown

Humboldt 76, Central Heights 70

Pleasanton vs. Altoona-Midway

Tonganoxie

Jefferson West 44, Tonganoxie 35

Other Scores

Burlingame 77, Waverly 59

Clifton-Clyde 70, Doniphan West 60

Dighton 62, Oberlin 47

Flinthills 48, Elk Valley 31

Kiowa County 46, Ingalls 42

Marais des Cygnes 67, Madison 44

Olpe 55, Lebo 43

Southern Coffey County 60, Hartford 47

South Gray 73, Hodgeman County 36

Sunrise Christian 81, St. Mary’s 41

Wallace County 75, Leoti 38

Washington County 55, Wetmore 41

`

GIRLS

Regular-Season Games

City League

Carroll 38, Heights 33

Kapaun 59, East 19

Northwest 50, North 30

South 66, Southeast 15

Ark Valley-Chisholm Trail League

Andover Central 51, Maize 39

Augusta 35, El Dorado 23

Eisenhower 58, Campus 46

Rose Hill 48, Collegiate 32

Derby 43, Arkansas City 35

Hutchinson 49, Goddard 38

McPherson 47, Circle 33

Mulvane 40, Clearwater 39

Maize South 51, Nickerson 35

Newton 40, Valley Center 25

Other Regular Season

Minneola 50, Fowler 45

Moundridge at Goessel

Sunrise Christian at St. Mary's

Area Tournaments

First Round Unless Noted

Centre

Marion vs. Wakefield

Rural Vista vs. Peabody-Burns

Elyria Christian vs. Solomon

Flint Hill Jobs Corps at Centre

Hillsboro

Hesston 51, Goodland 18

Hillsboro 47, Republic County 23

Neodesha

Winners Bracket

Cherryvale 45, Girard 32

Independence 51, Caney Valley 38

Losers Bracket

Erie 47, Bluestem 32

Neodesha 48, Fredonia 39

Sterling

Round Robin

Sterling 65, Word of Life 31

Lyons 74, SE-Saline 56

Statewide Tournaments

Basehor-Linwood

Topeka Hayden 67, Platte County (Mo.) 32

Ottawa 44, Park Hill (Mo.) 35

St. Joseph (Mo.) Benton vs. Holton

Pembroke Hill (Mo.) at Basehor-Linwood

Burlington

Paola 49, Rossville 30

Sabetha 76, Northfield 7

Santa Fe Trail 54, Labette County 36

Burlington 49, Iola 22

Cherokee

Round Robin

Columbus at SE-Cherokee

St. Paul 51, Oswego 34

Flint Hills League

At Emporia

Council Grove 63, West Franklin 17

Lyndon 53, Mission Valley 47

Northern Heights 69, Osage City 18

Chase County 50, Herington 37

Hi-Plains League

At Sublette

Cimarron 71, Lakin 42

Southwestern Heights vs. Elkhart

Syracuse 42, Stanton County 38

Meade 70, Satanta 30

Hoisington

Hoisington 60, Victoria 46

Minneapolis 47, Otis-Bison 24

Leavenworth Immaculata

Round Robin

Lenexa Christ Prep at Immaculata

Northern Plains League

Semifinals

Thunder Ridge 33, Beloit St. John’s-Tipton 30

Osborne 59, Wilson 44

Losers Bracket

Pike Valley 45. Southern Cloud 30

Sylvan-Lucas 43, Natoma 41, OT

Consolation

Tescott 41, Rock Hills 33

Lincoln 33, Lakeside 26

Pleasanton

Round Robin

Pleasanton vs. Uniontown

Jayhawk-Linn vs. Central Heights

Homboldt vs. Altoona-Midway

Tonganoxie

Silver Lake 67, Atchison 45

Tonganoxie 40, Eudora 35

South Central Border

Oxford 46, Elk Valley 16

Twin Valley league

Consolation

Troy 47, Onaga 33

Doniphan West 39, Clifton-Clyde 38

Frankfort 42, BV-Randolph 40

Other Statewide Games

Burlingame 38, Waverly 31

Dighton 44, Rawlins County 11

Dodge City 71, Hays 28

Emporia 43, Junction City 35

Great Bend 64, Larned 34

Hartford 32, Southern Coffey County 29

Hoxie 65, St. Francis 13

Kiowa County 49, Ingalls 40

Marais des Cygnes 50, Madison 37

Perry-Lecompton 58, Oskaloosa 29

Spearville 52, Deerfield 12

Tescott 41, Rock Hills 33

Wakeeney 56, Leoti 27

Wallace County 63, Oberlin 42

  Comments