Varsity Basketball

The Eagle’s All-State girls basketball teams (1976-2013)

2013

Kelsey Brooks, sr., Olathe Northwest

Jacee Kramer, jr., Jefferson North

Katelyn Loecker, sr., McPherson

Paige Lungwitz, sr., Maize

Kaylee Page, jr., Wamego

Coach: Antwain Scales, Wichita South

2012

Megan Balcom, sr., Olathe South

Taylor Chandler, sr., Wichita Heights

Jordan Kramer, sr., Jefferson North

Katelyn Loecker, jr., McPherson

Paige Lungwitz, jr., Maize

Coach: Marvin Estes, Kapaun

2011

Jhasmin Bowen, sr., Wichita Heights

Kathryn Flott, sr., Olpe

DeShawn Harden, sr., St. Thomas Aquinas

Natalie Knight, sr., Olathe South

Ashia Woods, sr., Wichita Collegiate

Coach: Terrence Phox, Wichita Collegiate

2010

Tiffany Bias, sr., Andover Central

Jhasmin Bowen, jr., Wichita Heights

Janna Graf, sr., SM East

Natalie Knight, jr., Olathe South

Ashia Woods, jr., Wichita Collegiate

Coach: Rex Casner, Cheney

2009

Tiffany Bias, jr., Andover Central

Lindsey Keller, sr., Goddard

Joanna McFarland, sr., Derby

LaSharra Riley, sr., Washburn Rural

Ashia Woods, so., Wichita Collegiate

Coach: Bill Annan, Washburn Rural

2008

Kendra Frazier, Labette County

Bailey Gee, Andover Central

Jennifer Lane, Wichita Heights

Lindsey Keller, Goddard

Joanna McFarland, Derby

Coach: Stana Jefferson, Andover Central

2007

Morgan Boyd, Olathe East

JuliAnne Chisholm, Hillsboro

Shekeira Copeland, Wichita Heights

Tierra Ford, Bishop Miege

Brittney Miller, Paola

Coach: Kip Pulliam, Wichita Heights

2006

Lindsay Ballweg, St. Thomas Aquinas

Ashley Bell, W. Collegiate

Kari Kincaid, Andover Central

Danielle McCray, Olathe East

Ashley Sweat, McPherson

Coach: Randy Jordan, Newton

2005

Jacie Hoyt, Hoxie

Shalee Lehning, Sublette

Kelsey Nelson, Riley County

Ashley Sweat, McPherson

Meghan Welch, Goddard

Coach: Harold Oliver, Riley County

2004

Shalee Lehning, Sublette

Carolyn McCullough, St. Thomas Aquinas

Jackie McFarland, Derby

Michelle Stueve, Olpe

Sarah White, Washburn Rural

Coach: Don Racine, Bishop Carroll

2003

Jessica Hocker, Spring Hill

Taylor McIntosh, Wichita Heights

Lindsey Vogts, Moundridge

Brooke Ubelaker, Osborne

Lauren Wenski, St. Thomas Aquinas

Coach: Annie Toews, Moundridge

2002

Marchele Campbell, KC Schlagle

Crystal Kemp, Topeka

Sarah Klaassen, Remington

Jessica McFarland, Derby

Brooke Ubelaker, Osborne

Coach: Lane Lord, Wichita Heights

2001

Stacey Becker, McPherson

Katie Houlehan, Bishop Miege

Brooke Ubelaker, Osborne

Kendra Wecker, Marysville

Lauren Wenski, St. Thomas Aquinas

Coach: John Darrow, Garden Plain

2000

Angela Buckner, Kapaun Mount Carmel

Jeneka Joyce, Washburn Rural

Laurie Koehn, Moundridge

Miklannet Tennal, Centralia

Kendra Wecker, Marysville

Coach: Darel Wolters, Osborne

1999

Rikki Hall, Goddard

Jeneka Joyce, Washburn Rural

Laurie Koehn, Moundridge

Shahidrah Roberts, Blue Valley North

Kendra Wecker, Marysville

Coach: Sue Hetzke, Moundridge

1998

Katie Gates, Bishop Miege

Jeneka Joyce, Washburn Rural

Laurie Koehn, Moundridge

Amy Prose, Little River

Alyssa Shriver, Salina South

Coach: Scott Schaefer, McPherson

1997

Jennifer Butcher, Olathe North

Katie Gates, Bishop Miege

Kendra Jones, W. Northwest

Jodi Rausch, Garden Plain

Jackie Stiles, Claflin

Coach: Dave Royse, Wichita Northwest

1996

Tara Holloway, Moundridge

Jackie Stiles, Claflin

Nicky Ramage, Little River

Corey Sweeney, Bishop Miege

Susan Woolf, Andover

Coach: Shane Cordell, Little River

1995

Kate Benson, SM South

Rashonda Reed, KC Washington

Jackie Stiles, Claflin

Lindsay Thornton, SM West

Susan Woolf, Andover

Coach: Becky Carlson, Hillsboro

1994

Kate Benson, SM South

Jennifer Dieterich, Ottawa

Kim Martin, Kapaun Mt. Carmel

Lindsay Thornton, SM West

Susan Woolf, Andover

Coach: Bill Nienstedt, Lebo

1993

Toni Gross, Parsons

Kim Martin, Kapaun Mt. Carmel

Crecia Meitler, Sylvan Grove

Elizabeth Rulon, Emporia

Lorrie Wells, Southwestern Heights

Coach: Rick Strecker, Topeka Hayden

1992

Kate Benson, SM South

Amelia Holmes, Topeka Seaman

Rachel Matakas, Olathe South

Stacy Neal, Winfield

Jennifer Wichmann, Bishop Miege

Coach: Ernie Alexander, Burrton

1991

Shelley Foster, Topeka Seaman

Ann Hollingsworth, Manhattan

Kellynn Reed, Derby

Amy Scoby, Sabetha

Sauna Witherspoon, KC Washington

Coach: Ron Vinduska, Topeka Seaman

1990

Kelly Dennis, Rose Hill

Kelly Dougherty, Leavenworth

Beth Fisher, Topeka

Camilla Hartzler, Spearville

Kellynn Reed, Derby

Coach: Terry English, Bishop Miege

1989

Nikki Coates, Leavenworth

Michelle Mamie, KC Ward

Rhonda Matzke, Silver Lake

Kelly Moylan, St. Marys

Amy Renyer, Sabetha

Coach: Mike Weatherman, Sylvan Grove

1988

Robin Baker, Buhler

Shannon Bloxom, Leavenworth

Geri Kay Hart, Independence

Suzanne Spencer, Chaparral

Kareema Williams, W. Southeast

Coach: Stuart Ordman, Leavenworth

1987

Kristie Bahner, Topeka

Nadira Hazim, Topeka West

Diana Miller, Buhler

Rachelle Roulier, Colby

Kareema Williams, W. Southeast

Coach: Harvey Romans, Chaparral

1986

Diana Miller, Buhler

Rachelle Roulier, Colby

Brenda Shaffer, Shawnee Heights

Kelly St. Clair, Baxter Springs

Kareema Williams, W. Southeast

Coach: Doug Kinley, Wichita Southeast

1985

P.J. Barrett, Derby

Amy Bullock, Norton

Iris McIntosh, Wichita West

Ramona Ricketts, Derby

Kelly St. Clair, Baxter Springs

Coach: Dick Woodson, Hutchinson

1984

Lisa Dougherty, Leavenworth

Kelly Jennings, Topeka

Amy Leinhard, Lawrence

Denae Stensaas, Concordia

Tonya Wondra, Andover

Coach: Loren Ziegler, Silver Lake

1983

Bridget Chaney, Wichita Heights

Ann Costello, SM East

LaNell Cox, Norton

Susan Green, Chaparral

Maggie LeValley, BV-Stanley

Coach: Jim Baker, Buhler

1982

Kym Carter, Wichita East

Tracy Crawford, Topeka

Stacy Goss, Kansas City Turner

Maggie LeValley, BV-Stanley

Tina Stauffer, Emporia

Coach: John Hoffman, McPherson

1981

Tracy Crawford, Topeka

Joni Davis, Highland

Kay Griffith, Ulysses

Lois Neises, Oxford

Brenda Phillips, Golden Plains

Coach: Ted Juneau, Topeka

1980

Becky Dobbins, Humboldt

Mary Kennedy, Kapaun

Paula Redo, Wichita Heights

Jackie Reiter, Great Bend

Angie Snider, Bishop Miege

Coach: Terry English, Bishop Miege

1979

Susan Hamilton, Stockton

Mary Kennedy, Kapaun

Karla Redo, Wichita Heights

Sandy Schrant, Chaparral

Chris Ward, Protection

Coach: Marvin Estes, Kapaun

1978

Jeanne Daniels, Valley Center

Kari Jones, Pratt Skyline

Shyra Holden, Wichita South

Beets Kolarik, Bishop Miege

Chris Ward, Protection

1977

Kari Jones, Pratt Skyline

Kim Price, Hutchinson

Tammy Siefkes, Buhler

Gayla Williams, Chase County

Lynette Woodard, Wichita North

Coach: Terry English, Bishop Miege

1976

Susie Dinkel, Hill City

Diane Mannebach, Andale

Kim Price, Hutchinson

Nerissa Redo, Wichita Heights

Lynette Woodard, Wichita North

  Comments