Varsity Basketball

The Eagle’s All-State boys basketball selections by school

Wichita East (17) — Carlin Whitten (2005), Taj Gray (2002, 2001), Korleone Young (1997, 1996), Adrian Griffin (1992, 1991), Mark Hutton (1990), Clint Normore (1984), Dennis Schumacher (1982), Chris Boyd (1976), Jonathan Young (1973), Terry Benton (1968), Mike Hollimon (1966), Wayne Whitcomb (1964), Jamie Thompson (1963), Kelly Pete (1962).

Wichita South (17) — Darrin Williams (1996), Manny Dies (1995, 1994), Jamall Walker (1994), B.J. Williams (1993, 1992), Mark Eck (1993), Johnny Murdock (1991), Steve Woodberry (1990), Val Barnes (1989, 1988), Marcus Ziegler (1987), Eddie Smith (1981), Ricky Ross (1979, 1978), Michael Sims (1978), Steve Roberts (1975).

McPherson (17) — Christian Ulsaker (2011), Jordan Fithian (2004), Aubrey Bruner (2003), Matt Robins (1999), Josh Alexander (1996), Ryan Herrs (1992), Brian Henson (1991), Todd Alexander (1989), Steve Henson (1986, 1985), Brad Underwood (1982), Jeff Kline (1974), Vic Chandler (1973), John Pyle (1967), Dick Thompson (1967), Tom Pyle (1965), George Czaplinski (1962).

Kansas City Wyandotte (15) — Victor Williams (1998), William Davis (1985), David Johnson (1983), Calvin Thompson (1982), Kevin Ross (1978), Larry Drew (1976), Robert Gray (1971), Richard Morsden (1970), Glenn Russell (1970), Walt Williams (1969), Ronnie Russell (1969), Alonzo Thomas (1968), Pierre Russell (1967), Lucius Allen (1965, 1964).

Wichita Heights (13) — Perry Ellis (2012, 2011, 2010, 2009), Evan Wessel (2011), Cortez Barnes (1990), Aubrey Sherrod (1981, 1980), Antoine Carr (1979), Calvin Alexander (1977), Darnell Valentine (1977, 1976), Warren Hollins (1970).

Wichita Southeast (11) — Joe Mitchell (2009), Jordan Cyphers (2008), Dupree Lucas (2003), Rashad Washington (1999), Bubba Sheafe (1989), Greg Williams (1980), Nate Payne (1971), Randy Canfield (1969, 1968), Ross Alexander (1966), Bob Matzen (1965).

Leavenworth (9) — Wayne Simien (2001, 2000), Mike McMahan (1987), Danny Schmidt (1981), Brad Sanders (1975), Clint Sanders (1974), Pat Taylor (1968), Oliver Gillom (1966), Jim Tibbetts (1965).

Wichita North (11) — Conner Frankamp (2013, 2012), Brandon Polk (2002), Gaylon Nickerson (1988), Mike Mason (1987), Leroy Leep (1974), Sidney Ford (1973), Larry Dennis (1972), Bob Love (1969), Mike Creed (1967), Riney Lochmann (1962).

Kansas City Schlagle (6) — Malcolm Campbell (2000), Kris Weems (1995), Vinson Smith (1993), Eddie Guinn (1986), Leonard Thomas (1985), John Roberson (1978).

Topeka (6) — John Dean (1989), Tyrone Hudson (1988, 1986), Deon Kayhill (1970), Ray Johnson (1969), Preston Carrington (1967).

Hutchinson (5) — Jamaal Norris (2002, 2001), Danny Knight (1971, 1970), Jaye Ediger (1965).

Kansas City Sumner (5) — Reese Holliday (2010), Jeff Hawkins (2001), Kelyn Block (1998), James Caruthers (1972), Donald Moore (1965).

Atchison (4) — Cougar Downing (1988), Dale Birch (1986, 1985), Robert Smith (1976).

Bishop Miege (4) — Trevor Releford (2010, 2009), Travis Releford (2008, 2007).

Highland Park (4) — Rico Richardson (2009), Lamont Austin (2006, 2007), James Patrick (1976).

Lawrence (4) — Lee Stevens (1986), Danny Manning (1984), Chris Piper (1983), Ralph Light (1963).

Scott City (4) — Drew Kite (2013) Ron Baker (2011), Corbin Kuntzsch (2007), Mike Fyler (1975).

Shawnee Mission South (4) — Will Spradling (2010), Greg Gurley (1991, 1990), Carl Gerlach (1972).

Topeka Hayden (4) — Jeff Reid (2009, 2008), Tom Meier (1983), Ed Tucker (1963).

Emporia (3) — Wes Book (2004), Bret Wise (2000), Alan Robinson (1964).

Kansas City Ward (3) — Bob Kolich (1968), Bill Wewers (1964), Ron Franz (1963).

Kapaun Mount Carmel (3) — Greg Dreiling (1981, 1980), Mike Boushka (1978).

Olathe South (3) — Caleb Holmes (2004), Ryan Rundberg (2003), Brett McFall (1997).

Parsons (3) — Mark Pellock (1984), Henry Morton (1975), Steve Odaffer (1973).

Salina Central (3) — Kevin Muff (1982), Nino Samuel (1972, 1971).

Shawnee Mission West (3) — Matt Freije (2000), Ben Panos (1999), Doug Jackson (1966).

Wichita West (3) — Kent Hill (1983), Karl Papke (1980, 1979).

Blue Valley Northwest (2) — Clay Custer (2012, 2013)

Burlington (2) — Tyrel Reed (2006, 2007).

Campus (2) — Ron Meyer (1983), Ron Becker (1975).

Coffeyville (2) — Tony Pauzauskie (1972), Tony Heaven (1971).

Dodge City (2) — Steve Reid (1980, 1979).

Fort Scott (2) — Austin Boots (2005), Bryan Banks (1977).

Great Bend (2) — Matt Simmons (2006), Jason Schneider (2005).

Hillsboro (2) — Micah Ratzlaff (1998), Craig Duerksen (1992).

Kansas City Washington (2) — Tra’Vaughn White (2011), Milton Garner (1984).

Liberal (2) — Martin Lewis (1993), James Lister (1973).

Nickerson (2) — John Ontjes (1991), Randy Stange (1981).

Ottawa (2) — Semi Ojeleye (2013, 2012)

Shawnee Mission North (2) — Skip Jones (1967), Sonny Brock (1964).

Topeka West (2) — Jay Tunnell (2005), C.B. McGrath (1994).

Washburn Rural (2) — Brady Sisk (2004), Ron Paradis (1962).

Wichita Collegiate (2) — Maurice Evans (1997, 1996).

Abilene (1) — Jordy Canfield (1992).

Andover Central (1) — Stephen DuCharme (2004).

Blue Valley (1) — Dirk Katstra (1987).

Bonner Springs (1) — Hughes Suffren (1984).

Brewster (1) — Josh Reid (1996).

Burrton (1) — Alex Santiago (2010).

Chanute (1) — Jeff Guiot (1982).

Circle (1) — Ryan Murphy (1999).

Columbus (1) — L. Dee Murdock (1995).

Garden City (1) — Chris Nelson (2003).

Goddard (1) — Ken Koenigs (1974).

Goessel (1) — Lonnie Hiebert (1989).

Halstead (1) — Dennis Latimore (2001).

Haven (1) — Tod Bernard (1988).

Hays Cadets (1) — Larry Weigel (1962).

Hill City (1) — Geoff Riley (1998).

Horton (1) — John Crider (1998).

Independence (1) — Scott Hastings (1978).

Ingalls (1) — Ty Walker (1985).

Junction City (1) — Quentin Buchanan (1999).

Kansas City Turner (1) — Ken Dillon (1966).

Labette County (1) — Ryan Odaffer (2000).

Lakin (1) — Derek Ramos (2002).

Lawrence Free State (1) — Brady Morningstar (2005).

Lyndon (1) — Randy Dawson (1977).

Lyons (1) — Blaine Clark (2006)

Manhattan (1) — J.T. Marshall (1987).

Medicine Lodge (1) — Stan Dohm (1997).

Minneapolis (1) — Ryan Wedel (2006).

Moundridge (1) — Jacy Holloway (1993).

Newton (1) — David Piehler (1979).

Olathe East (1) — Carter Arnett (1994).

Paola (1) — Cam Lindsey (1995).

Pittsburg (1) — Steve Laskey (1968).

Pratt (1) — Micah Swank (2012)

Riley County (1) — Jordy Nelson (2003).

Salina (1) — Jeff Elias (1963).

Salina South (1) — Kelly Knight (1979).

Santa Fe Trail (1) — Eric Carter (1997).

Shawnee Heights (1) — Gary Woodland (2002).

South Gray (1) — Sean Jantz (2007).

St. John (1) — Russell Shields (1974).

St. Thomas Aquinas (1) — Clinton Mann (2008).

Trinity Academy (1) — Cole Graddy (2008).

Waverly (1) — Sean Robbins (1990).

Wellsville (1) — Brent Dorsey (1994).

Wichita Northwest (1) — Tyrone Brown (1995).

  Comments