Varsity Basketball

The Eagle’s All-State boys basketball teams (1962-2013)

2013

Clay Custer, jr., BV Northwest

Trevon Evans, jr., Eisenhower

Conner Frankamp, sr., Wichita North

Drew Kite, sr., Scott City

Semi Ojeleye, sr., Ottawa

Coach: Glenn O’Neil, Scott City

2012

Clay Custer, so., BV Northwest

Perry Ellis, sr., Wichita Heights

Conner Frankamp, jr., WIchita North

Semi Ojeleye, jr., Ottawa

Micah Swank, sr., Pratt

Coach: Joe Auer, Wichita Heights

2011

Ron Baker, sr., Scott City

Perry Ellis, jr., Wichita Heights

Christian Ulsaker, sr., McPherson

Evan Wessel, sr., Wichita Heights

Tra’Vaughn White, sr., KC Washington

Coach: Lewis Wiebe, Berean Academy

2010

Perry Ellis, so., Wichita Heights

Reese Holliday, sr., KC Sumner

Trevor Releford, sr., Bishop Miege

Alex Santiago, sr., Burrton

Will Spradling, sr., SM South

Coach: Rick Zych, Bishop Miege

2009

Perry Ellis, fr., Wichita Heights

Joe Mitchell, sr., Wichita Southeast

Jeff Reid, sr., Topeka Hayden

Trevor Releford, jr., Bishop Miege

Rico Richardson, jr., Topeka Highland Park

Coach: Joe Auer, Wichita Heights

2008

Jordan Cyphers, Wichita Southeast

Cole Graddy, Trinity Academy

Clinton Mann, St. Thomas Aquinas

Jeff Reid, Topeka Hayden

Travis Releford, Bishop Miege

Coach: Ken Darting, Highland Park

2007

Lamont Austin, Highland Park

Sean Jantz, South Gray

Corbin Kuntzsch, Scott City

Tyrel Reed, Burlington

Travis Releford, Bishop Miege

Coach: Mitch Fiegel, Wichita Collegiate

2006

Lamont Austin, Highland Park

Blaine Clark, Lyons

Tyrel Reed, Burlington

Matt Simmons, Great Bend

Ryan Wedel, Minneapolis

Coach: Eric Hofer-Holdeman, W. Northwest

2005

Austin Boots, Fort Scott

Brady Morningstar, Lawrence Free State

Jason Schneider, Great Bend

Jay Tunnell, Topeka West

Carlin Whitten, Wichita East

Coach: Ron Allen, Wichita East

2004

Wes Book, Emporia

Stephen DuCharme, Andover Central

Jordan Fithian, McPherson

Caleb Holmes, Olathe South

Brady Sisk, Washburn Rural

Coach: Tim Martin, Burlington

2003

Aubrey Bruner, McPherson

Dupree Lucas, Wichita Southeast

Chris Nelson, Garden City

Jordy Nelson, Riley County

Ryan Rundberg, Olathe South

Coach: Kurt Kinnamon, McPherson

2002

Taj Gray, Wichita East

Jamaal Norris, Hutchinson

Brandon Polk, Wichita North

Derek Ramos, Lakin

Gary Woodland, Shawnee Heights

Coach: Terry Taylor, Augusta

2001

Taj Gray, Wichita East

Jeff Hawkins, Kansas City Sumner

Dennis Latimore, Halstead

Jamaal Norris, Hutchinson

Wayne Simien, Leavenworth

Coach: Phil Anderson, Hutchinson

2000

Malcolm Campbell, Kansas City Schlagle

Matt Freije, Shawnee Mission West

Ryan Odaffer, Labette County

Wayne Simien, Leavenworth

Bret Wise, Emporia

Coach: Craig Cox, Shawnee Heights

1999

Quentin Buchanan, Junction City

Ryan Murphy, Circle

Ben Panos, Shawnee Mission West

Matt Robins, McPherson

Rashad Washington, W. Southeast

Coach: Carl Taylor, W. Southeast

1998

Kelyn Block, Kansas City Sumner

John Crider, Horton

Micah Ratzlaff, Hillsboro

Geoff Riley, Hill City

Victor Williams, KC Wyandotte

Coach: Darrel Knoll, Hillsboro

1997

Eric Carter, Santa Fe Trail

Stan Dohm, Medicine Lodge

Maurice Evans, Wichita Collegiate

Brett McFall, Olathe South

Korleone Young, Wichita East

Coach: Brian Luther, Santa Fe Trail

1996

Josh Alexander, McPherson

Maurice Evans, Wichita Collegiate

Josh Reid, Brewster

Darrin Williams, Wichita South

Korleone Young, Wichita East

Coach: Kurt Kinnamon, McPherson

1995

Tyrone Brown, Wichita Northwest

Manny Dies, Wichita South

Cam Lindsey, Paola

L. Dee Murdock, Columbus

Kris Weems, Kansas City Schlagle

Coach: Chuck Minor, KC Schlagle

1994

Carter Arnett, Olathe East

Manny Dies, Wichita South

Brent Dorsey, Wellsville

C.B. McGrath, Topeka West

Jamall Walker, Wichita South

Coach: Mike Henson, McPherson

1993

Mark Eck, Wichita South

Jacy Holloway, Moundridge

Martin Lewis, Liberal

Vinson Smith, KC Schlagle

B.J. Williams, Wichita South

Coach: Steve Eck, Wichita South

1992

Jordy Canfield, Abilene

Craig Duerksen, Hillsboro

Adrian Griffin, Wichita East

Ryan Herrs, McPherson

B.J. Williams, Wichita South

Coach: Vance Unrau, Moundridge

1991

Adrian Griffin, Wichita East

Greg Gurley, SM South

Brian Henson, McPherson

Johnny Murdock, Wichita South

John Ontjes, Nickerson

Coach: Steve Eck, Wichita South

1990

Cortez Barnes, Wichita Heights

Greg Gurley, SM South

Mark Hutton, Wichita East

Sean Robbins, Waverly

Steve Woodberry, Wichita South

Coach: Mike Henson, McPherson

1989

Todd Alexander, McPherson

Val Barnes, Wichita South

John Dean, Topeka

Lonnie Hiebert, Goessel

Bubba Sheafe, Wichita Southeast

Coach: Don Moeckel, Nickerson

1988

Val Barnes, Wichita South

Tod Bernard, Haven

Cougar Downing, Atchison

Tyrone Hudson, Topeka

Gaylon Nickerson, Wichita North

Coach: Steve Eck, Wichita South

1987

Dirk Katstra, Blue Valley-Stilwell

JT Marshall, Manhattan

Mike Mason, Wichita North

Mike McMahan, Leavenworth

Marcus Ziegler, Wichita South

Coach: Wes Schultz, Wichita North

1986

Dale Birch, Atchison

Eddie Guinn, Kansas City Schlagle

Steve Henson, McPherson

Tyrone Hudson, Topeka

Lee Stevens, Lawrence

Coach: Chic Downing, Atchison

1985

Dale Birch, Atchison

Williams Davis, KC Wyandotte

Steve Henson, McPherson

Leonard Thomas, KC Schlagle

Ty Walker, Ingalls

Coach: Bruce Krase, Hesston

1984

Milton Garner, KC Washington

Danny Manning, Lawrence

Clint Normore, Wichita East

Mark Pellock, Parsons

Hughes Suffren, Bonner Springs

Coach: Randy Springs, KC Wyandotte

1983

Kent Hill, Wichita West

David Johnson, KC Wyandotte

Tom Meier, Topeka Hayden

Ron Meyer, Campus

Chris Piper, Lawrence

Coach: Ben Meseke, Topeka Hayden

1982

Jeff Guiot, Chanute

Kevin Muff, Salina Central

Dennis Schumacher, Wichita East

Calvin Thompson, KC Wyandotte

Brad Underwood, McPherson

Coach: Mike Bonczyk, Wichita West

1981

Greg Dreiling, Kapaun Mount Carmel

Danny Schmidt, Leavenworth

Aubrey Sherrod, Wichita Heights

Eddie Smith, Wichita South

Randy Stange, Nickerson

Coach: Bob Mannebach, Salina Sacred Heart

1980

Greg Dreiling, Kapaun Mount Carmel

Karl Papke, Wichita West

Steve Reid, Dodge City

Aubrey Sherrod, Wichita Heights

Greg Williams, Wichita Southeast

Coach: Jerry Gerber, Garden Plain

1979

Antoine Carr, Wichita Heights

Kelly Knight, Salina South

David Piehler, Newton

Steve Reid, Dodge City

Ricky Ross, Wichita South

Coach: Gene Hanson, Newton

1978

Mike Boushka, Kapaun Mount Carmel

Scott Hastings, Independence

Kevin Ross, KC Wyandotte

Ricky Ross, Wichita South

Michael Sims, Wichita South

1977

Calvin Alexander, Wichita Heights

Bryan Banks, Fort Scott

Randy Dawson, Lyndon

John Roberson, KC Schlagle

Darnell Valentine, Wichita Heights

Coach: Lafayette Norwood, Wichita Heights

1976

Chris Boyd, Wichita East

Larry Drew, KC Wyandotte

James Patrick, Highland Park

Robert Smith, Atchison

Darnell Valentine, Wichita Heights

1975

Ron Becker, Campus

Mike Fyler, Scott City

Henry Morton, Parsons

Steve Roberts, Wichita South

Brad Sanders, Leavenworth

1974

Clint Johnson, Leavenworth

Jeff Kline, McPherson

Ken Koenigs, Goddard

Leroy Leep, Wichita North

Russell Shields, St. John

1973

Vic Chandler, McPherson

Sidney Ford, Wichita North

James Lister, Liberal

Steve Odaffer, Parsons

Jonathan Young, Wichita East

1972

James Caruthers, KC Sumner

Larry Dennis, Wichita North

Carl Gerlach, SM South

Tony Pauzauskie, Coffeyville

Nino Samuel, Salina Central

1971

Robert Gray, KC Wyandotte

Tony Heaven, Coffeyville

Danny Knight, Hutchinson

Nate Payne, Wichita Southeast

Nino Samuel, Salina Central

1970

Warren Hollins, Wichita Heights

Deon Kayhill, Topeka

Danny Knight, Hutchinson

Richard Morsden, KC Wyandotte

Glenn Russell, KC Wyandotte

1969

Randy Canfield, Wichita Southeast

Ronnie Russell, KC Wyandotte

Bob Love, Wichita North

Ray Johnson, Topeka

Walt Williams, KC Wyandotte

1968

Terry Benton, Wichita East

Randy Canfield, Wichita Southeast

Bob Kolich, Kansas City Ward

Steve Laskey, Pittsburg

Pat Taylor, Leavenworth

Alonzo Thomas, KC Wyandotte

1967

Preston Carrington, Topeka

Mike Creed, Wichita North

Skip James, SM North

Pierre Russell, KC Wyandotte

John Pyle, McPherson

Dick Thompson, McPherson

1966

Ross Alexander, Wichita Southeast

Ken Dillon, Kansas City Turner

Oliver Gillom, Leavenworth

Mike Hollimon, Wichita East

Doug Jackson, SM West

1965

Lucius Allen, KC Wyandotte

Jaye Ediger, Hutchinson

Bob Matzen, Wichita Southeast

Donald Moore, KC Sumner

Tom Pyle, McPherson

Jim Tibbetts, Leavenworth

1964

Lucius Allen, KC Wyandotte

Sonny Brock, SM North

Alan Robinson, Emporia

Bill Wewers, Kansas City Ward

Wayne Whitcomb, Wichita West

1963

Jeff Elias, Salina

Ron Franz, Kansas City Ward

Ralph Light, Lawrence

Jamie Thompson, Wichita East

Ed Tucker, Topeka Hayden

1962

George Czaplinski, McPherson

Riney Lochmann, Wichita North

Ron Paradis, Washburn Rural

Kelly Pete, Wichita East

Larry Weigel, Hays Cadets

  Comments