Varsity Basketball

99 state tournaments, by the numbers

All marks are through the 2010 season

Teams

Most Championships

Boys

KC Wyandotte 20

Newton 13

McPherson 10

Wichita South 10

Salina Sacred Heart 8

Wichita/Wichita East 8

Winfield 8

Buhler 7

Topeka Hayden 7

Moundridge 6

Russell 6

Salina/Salina Central 6

Topeka Highland Park 6

Atchison 5

Halstead 5

Pittsburg Colgan 5

Wichita Collegiate 5

Brewster 4

Fort Scott 4

Garden Plain 4

Hanover 4

Hanston 4

Inman 4

KC Sumner 4

Lawrence 4

Shawnee Heights 4

Wichita Southeast 4

Chapman 3

Haven 3

Hill City 3

Hillsboro 3

Hutchinson 3

Kapaun Mount Carmel 3

Natoma 3

Northern Valley 3

Parsons 3

Pretty Prairie 3

Shawnee Mission 3

South Gray 3

St. John 3

Topeka 3

Washburn Rural 3

Wichita Heights 3

Girls

Bishop Miege 16

Buhler 7

McPherson 7

Moundridge 6

Centralia 5

Wichita Heights 5

Little River 4

Nemaha Valley 4

Silver Lake 4

Spearville 4

Topeka Hayden 4

Andale 3

Blue Valley North 3

Canton-Galva 3

Chaparral 3

Garden Plain 3

Hillsboro 3

Lawrence 3

Pratt Skyline 3

Protection 3

Southwestern Heights 3

St. Marys 3

Sublette 3

Washburn Rural 3

Consecutive Championships

Boys

KC Wyandotte 5 (1957-61)

KC Wyandotte 4 (1967-70)

Moundridge 4 (1990-93)

Wichita South 4 (1978-81)

McPherson 3 (1972-74)

McPherson 3 (1990-92)

Salina Sacred Heart 3 (1979-81)

Topeka Highland Park 3 (2007-09)

Winfield 3 (1927-29)

Girls

Bishop Miege 4 (1989-1992)

Little River 4 (1995-1998)

Moundridge 4 (1996-1999)

Spearville 4 (1987-1990)

Bishop Miege 3 (1994-1994)

Bishop Miege 3 (2001-2003)

Canton-Galva 3 (1984-1986)

McPherson 3 (1997-1999)

Undefeated Seasons

Boys

KC Wyandotte 5

Wichita South 3

Halstead 2

McPherson 2

Moundridge 2

Natoma 2

Girls

Little River 3

Sublette 3

Andover Central 2

Bishop Miege 2

Concordia 2

Frontenac 2

Lebo 2

McPherson 2

Olpe 2

Riley County 2

Silver Lake 2

Spearville 2

Championship Game Appearances

Boys

Kansas City/KC Wyandotte 30

Newton 22

McPherson 20

Wichita/Wichita East 15

Pittsburg Colgan 11

Wichita South 11

Buhler 10

Lawrence 10

Parsons 10

Russell 10

Salina/Salina Central 10

Topeka 10

Topeka Hayden 10

Topeka Highland Park 10

Winfield 10

Girls

Bishop Miege 21

McPherson 11

Moundridge 10

Buhler 9

Southwestern Heights 9

Wichita Heights 9

Centralia 8

St. Thomas Aquinas 8

Topeka Hayden 7

Little River 6

Nemaha Valley 6

Spearville 6

Andale 5

Baileyville 5

Baldwin 5

Chaparral 5

Concordia 5

Garden Plain 5

Hutchinson 5

Sabetha 5

Silver Lake 5

Washburn Rural 5

Tournament Appearances

Boys

KC Wyandotte 61

Topeka 53

McPherson 49

Wichita/Wichita East 49

Parsons 48

Newton 44

Dodge City 41

Salina/Salina Central 37

Winfield 36

Emporia 35

Lawrence 34

Hutchinson 30

Arkansas City 29

Pittsburg 29

Girls

Bishop Miege 29 McPherson 24

Topeka Hayden 22

Garden Plain 21

Shawnee Heights 21

Olpe 20

Labette County 18

Emporia 17

Moundridge 17

St. Thomas Aquinas 17

Bishop Carroll 16

Hutchinson 16

Southwestern Heights 16

Wichita Heights 16

Andale 15

Baileyville 15

Derby 15

Frontenac 15 SM South 15

Washburn Rural 15

Buhler 14

Colby 14

Hillsboro 14

Independence 14

Kapaun Mount Carmel 14

Little River 14

Newton 14

Consecutive Appearances

Boys

KC Wyandotte 17 (1924-45)

Topeka 14 (1926-39)

KC Wyandotte 13 (1953-65)

Newton 13 (1920-32)

Kansas City (became Wyandotte) 10 (1916-25)

McPherson 10 (1988-97)

Arkansas City 9 (1916-24)

Winfield 9 (1916-24)

Pittsburg Colgan 9 (2002-10)

Girls

St. Thomas Aquinas 16 (1995-2010)

McPherson 13 (1996-2008)

Little River 11 (1994-2004)

Bishop Miege 10 (2001-2010)

Garden Plain 10 (1988-1997)

Bishop Miege 9 (1977-1985)

Hutchinson 8 (1997-2004)

Olpe 8 (2003-2010)

Shawnee Heights 8 (1996-2006)

Sylvan Grove 8 (1986-1993)

Topeka Hayden 8 (1990-1997)

Tournament Wins

Boys

KC Wyandotte 123

Newton 108

Wichita/Wichita East 86

McPherson 77

Winfield 70

Topeka 63

Parsons 58

Arkansas City 49

Lawrence 48

Buhler 47

Girls

Bishop Miege 66

McPherson 36

Wichita Heights 32

Moundridge 31

Buhler 30

Nemaha Valley 27

Bishop Carroll 26

St. Thomas Aquinas 26

Garden Plain 25

Shawnee Heights 24

Olpe 24

Southwestern Heights 23

Centralia 22

Washburn Rural 21

Little River 20

Hutchinson 19

Andale 18

Chaparral 17

Silver Lake 17

Consecutive Wins

Boys

KC Wyandotte 20 (1964-71)

KC Wyandotte 17 (1957-62)

Winfield 15 (1927-35)

Moundridge 15 (1990-97)

Newton 14 (1916-18)

Girls

Bishop Miege 23 (1989-97)

Moundridge 15 (1994-2000)

Little River 12 (1995-98)

Spearville 12 (1987-90)

Nemaha Valley 11 (1986-92)

Silver Lake 11 (1983-89)

Bishop Miege 10 (2001-04)

Canton-Galva 9 (1984-96)

McPherson 9 (1997-99)

Wichita Heights 9 (2001-05)

Undefeated Champions

Boys

Class 6A

Newton (1919, 1931)

KC Wyandotte (1923, 1933, 1957, 1965, 1970)

Wichita Heights (1977)

Wichita South (1978, 1988, 1993)

SM South (1990)

Hutchinson (2001)

Class 5A

KC Sumner (1969)

McPherson (1990, 1994)

Topeka Highland Park (2007)

Bishop Miege (2010)

Class 4A

Russell (1949)

Goodland (1959)

Leavenworth Immaculata (1962)

Wamego (1968)

Colby (1970)

Topeka Hayden (1983)

Santa Fe Trail (1997)

Class 3A

Sublette (1941)

Halstead (1944, 1945)

Downs (1950)

Natoma (1959)

Americus (1961)

Salina Sacred Heart (1937, 1975)

Lindsborg (1982)

Nemaha Valley (1988)

Lakin (2002)

Burlington (2004)

Wichita Collegiate (2009)

Class 2A

St. John (1982)

Troy (1984)

Moundridge (1992, 1993)

Quinter (2004)

Pittsburg Colgan (2005)

Class 1A

Tescott (1957)

Durham (1963)

Dwight (1966)

Natoma (1975)

Golden Plains (1985)

Wheatland (1987)

Northern Valley (1991)

Waverly (1992)

Centralia (2002)

Macksville (2006)

Hanover (2009)

Girls

Class 6A

Lawrence (1984)

Wichita Southeast (1987)

Topeka West (1994)

Class 5A

Wichita South (1974)

Kapaun (1979)

McPherson (1999, 2005)

Andover Central (2008, 2010)

Class 4A

Hiawatha (1979)

Bishop Miege (1978, 1980)

Chaparral (1988)

Burlington (2000)

Marysville (2001)

Concordia (1985, 2009)

Cheney (2010)

Class 3A

Buhler (1974)

St. Marys (1982)

Wichita Collegiate (2006)

Riley County (2005-2008)

Class 2A

Medicine Lodge (1973)

Hill City (1976)

Frontenac (1979, 1982)

Canton-Galva (1984)

Southwestern Heights (1992)

Spearville (1988, 1990)

Moundridge (1998)

Osborne (2000)

Belleville (2006)

Class 1A

Jackson Heights (1976)

Protection (1979)

Sylvan Grove (1993)

Sabetha (1997)

Santa Fe Trail (1998)

Lebo (1994, 2001)

Little River (1995, 1996, 1997)

Centralia (2000)

Ness City (2003)

Sublette (1984, 2004, 2005)

South Haven (2007)

Olpe (1981, 2010)

South Gray (2010)

Single-Game Points

Boys

6A 101 Dodge City1979

5A 104 Washburn Rural1982

4A 98 Kingman (Class A) 1953

3A 95 Hillsboro1996

2A 88 Spearville1989

2A 88 LaCrosse1991

1A 98 Little River1970

Girls

6A 75 Leavenworth 1988

5A 79 Bishop Miege 1991

4A 75 Bishop Ward 1975

3A 71 Silver Lake 1983

2A 94 Moundridge 1998

1A 82 Little River 1995

Coaching

Championships

Boys

Walt Shublom, KC Wyandotte 10

Frank Lindley, Newton 8

Ken Darting, Silver Lake/Highland Park 6

Steve Eck, Wichita South 6

Ben Meseke, Topeka Hayden 6

Randy Springs, High.Pk./Wyandotte/Sumner 6

Wayne Cichon, Pittsburg Colgan 5

Chic Downing, Atchison 5

Mitch Fiegel, Wichita Collegiate 5

Jay Frazier, Burdett/Pr.Prairie/McPherson 5

Mike Henson, McPherson 5

Vance Unrau, Moundridge 5

Kim Lohse, Hanover 4

Bill Mannebach, Salina Sacred Heart 4

Amos Morris, Russell 4

John Ravenscroft, Newton 4

Doug Reusink, Northern Valley/Norton 4

Carl Taylor, Bonner Spgs/W. Southeast 4

Anthony Zamrzla, Salina Sacred Heart 4

Girls

Terry English, Bishop Miege 16

Jim Baker, Buhler 6

Shane Cordell, Little River 4

Sue Hetzke, Moundridge 4

Scott Schaefer, McPherson 4

Mike Terpening, Nemaha Valley 4

Loren Ziegler, Silver Lake 4

Bill Annan, Washburn Rural 3

Becky Carlson, Hillsboro/Iola 3

Ann Fritz, Blue Valley North 3

Harold Oliver, Riley County 3

Rick Strecker, Topeka Hayden 3

Kimbrook Tennal, Centralia 3

Consecutive Titles

Boys

Walt Shublom, KC Wyandotte 5

Vance Unrau, Moundridge 4

Ken Darting, Highland Park 3

Jay Frazier, McPherson 3

Bill Himebaugh, Wichita South 3

Bob Mannebach, Salina Sacred Heart 3

Bill Martin, Winfield 3

Walt Shublom, KC Wyandotte 3

Girls

Terry English, Bishop Miege 4

Shane Cordell, Little River 4

Sue Hetzke, Moundridge 4

Terry English, Bishop Miege (twice) 3

Scott Schaefer, McPherson 3

Players

Single-Game Scoring

Boys

6A 44 Adams Peakes, BV North 1991

5A 37 Martin Lewis, Liberal 1991

37 Matt Brumley, Arkansas City 1994

4A 39 Jim Baxter, Russell (Class A) 1959

39 Austin Martin, Atchison Co. 1995

3A 46 Blaine Clark, Lyons 2006

2A 39 Rod Shrum, Erie1978

39 Shane Dennis, Uniontown1990

1A 53 Alex Santiago, Burrton2010

Girls

6A 42 Nadira Hazim, Topeka West 1987

5A 40 Jennifer Dietrich, Ottawa1994

4A 41 Kendra Wecker, Marysville 2000

3A 37 Rhonda Matzke, Sliver Lake 1988

37 Jennifer Perine, Rossville 1995

2A 40 Laurie Koehn, Moundridge 1998

1A 53 Jackie Stiles, Claflin 1994

Three-Game Scoring

Boys

6A 97 Ernie Goolsby, Dodge City 1979

5A 95 Greg Dreiling, Kapaun 1981

4A 99 Dale Birch, Atchison 1985

3A 103 Brian Markle, Lyons 1989

2A 106 Gene Dodd, Hill City 1970

1A 116 Dennis Bolen, Quenemo 1960

Girls

6A 113 Lynette Woodard, W. North1997

5A 89 Tiffany Bias, Andover Central2010

4A 95 Kendra Wecker, Marysville2000

3A 91 Rhonda Matzke, Silver Lake1988

2A 104 Laurie Koehn, Moundridge2000

1A 120 Jackie Stiles, Claflin1997

Related stories from Wichita Eagle

  Comments