Varsity Basketball

Preseason Eagle basketball Rankings (Dec. 3)

Boys

Overall (last year in parentheses)

1. Wichita Heights (23-2)

2. Wichita East (15-6)

3. BV Northwest (17-8)

4. Olathe East (17-5)

5. McPherson (22-3)

6. Bishop Miege (25-0)

7. Dodge City (17-5)

8. Gardner-Edgerton (20-5)

9. Highland Park (17-5)

10. KC Harmon (18-4)

Girls

Overall

1. Wichita Heights (23-2)

2. Olathe South (24-1)

3. SM West (17-5)

4. McPherson (20-3)

5. St. Thomas Aquinas (23-2)

6. Washburn Rural (21-4)

7. Bishop Carroll (22-3)

8. Bishop Miege (17-8)

9. Andover Central (25-0)

10. Cheney (26-0)

Class rankings

Boys

Class 6A

1. Wichita Heights (23-2)

2. Wichita East (15-6)

3. BV Northwest (17-8)

4. Olathe East (17-5)

5. Dodge City (19-4)

Others: Leavenworth (17-8), Olathe South (18-3), SM Northwest (15-7), Topeka (15-7), Washburn Rural (12-9), Wichita Northwest (11-11), Wichita Southeast (9-13).

Class 5A

1. McPherson (22-3)

2. Bishop Miege (25-0)

3. Gardner-Edgerton (20-5)

4. Highland Park (17-5)

5. KC Harmon (18-4)

Others: Andover Central (20-3), Great Bend (15-8), Hays (15-7), KC Washington (13-10), Pittsburg (16-6).

Class 4A

1. Topeka Hayden (18-6)

2. Basehor-Linwood (20-3)

3. Pratt (22-3)

4. Ottawa (22-4)

5. KC Sumner (22-4)

Others: Abilene (16-7), Augusta (15-7), Buhler (12-10), Cheney (18-4), Circle (14-10), Coffeyville (21-5), Hesston (16-7), Lenexa St. James (15-7), Trinity Academy (15-7).

Class 3A

1. Wichita Collegiate (25-1)

2. Hutchinson Trinity (16-7)

3. Rossville (21-5)

4. Minneapolis (21-5)

5. Halstead (19-5)

Others: Burlington (17-6), Council Grove (13-11), Atchison County (15-8), Galena (21-3), Holcomb (15-8), KC Christian (18-8), Lakin (15-9), Remington (12-10), Scott City (17-6), Silver Lake (12-9).

Class 2A

1. Pittsburg Colgan (22-4)

2. Berean Academy (25-1)

3. Moundridge (18-4)

4. Nemaha Valley (15-11)

5. Salina Sacred Heart (21-5)

Others: Burlingame (14-8), Ellis (16-7), Hill City (21-3), Inman (14-8), Leoti (13-9), Lyndon (16-8), Oswego (19-4), Spearville (22-2), Sublette (12-9), Syracuse (18-5), Washington County (16-7).

Class 1A

Division I

1. Hanover (27-1)

2. Centralia (16-9)

3. South Gray (26-2)

4. Baileyville (24-4)

5. Macksville (22-4)

Others: Ashland (18-6), Burrton (21-5), Crest (19-5), Lakeside (19-5), Olpe (21-3), Pretty Prairie (21-5), Quinter (26-2), Waverly (18-6).

Division II

1. Greeley County (24-2)

2. Quivira Heights (22-3)

3. Frankfort (16-7)

4. Otis-Bison (14-9)

5. Caldwell (15-12)

Others: Fowler (10-11), Hope (5-16), Ingalls (14-10), Palco (17-6), Wallace County (14-9), Thunder Ridge (13-8), Wilson (15-6).

Girls

Overall

1. Wichita Heights (23-2)

2. Olathe South (24-1)

3. SM West (17-5)

4. McPherson (20-3)

5. St. Thomas Aquinas (23-2)

6. Washburn Rural (21-4)

7. Bishop Carroll (22-3)

8. Bishop Miege (17-8)

9. Andover Central (25-0)

10. Cheney (26-0)

Class 6A

1. Wichita Heights (23-2)

2. Olathe South (24-1)

3. SM West (17-5)

4. Washburn Rural (21-4)

5. Wichita Southeast (15-6)

Others: Dodge City (20-5), Goddard (11-11), Manhattan (17-5), Olathe East (14-8), Topeka (13-9), Wichita Northwest (15-7).

Class 5A

1. McPherson (20-3)

2. St. Thomas Aquinas (23-2)

3. Bishop Carroll (22-3 )

4. Bishop Miege (17-8)

5. Andover Central (25-0)

Others: Andover (17-5), Blue Valley (15-8), Emporia (19-4), Gardner-Edgerton (16-6), Lansing (19-3), Newton (17-6), Salina Central (11-10), Salina South (15-7).

Class 4A

1. Cheney (26-0)

2. Holton (24-2 )

3. Basehor-Linwood (16-8)

4. Circle (19-5)

5. Ottawa (21-3)

Others: Abilene (14-7), Baldwin (15-8), Colby (17-6), Concordia (25-1), Girard (24-2), Hesston (17-7), Independence (14-7), KC Sumner (14-8), Labette County (18-5), Nickerson (14-8), Spring Hill (15-8), Wellington (13-10).

Class 3A

1. Southwestern Heights (22-1)

2. Wichita Collegiate (21-2)

3. Thomas More Prep (25-1)

4. Jefferson North (23-3)

5. Marion (20-6)

Others: Atchison County (13-9), Beloit (18-6), Burlington (20-2), Central Heights (17-5), Conway Springs (14-8), Douglass (15-7), Eureka (18-5), Frontenac (17-7), Garden Plain (20-6), Hillsboro (18-6), Holcomb (16-5), Medicine Lodge (13-8), Osage City (18-4), Sabetha (16-5), Silver Lake (15-8), Smith Center (18-4), SE-Saline (14-8), Riley County (13-11).

Class 2A

1. Hill City (23-3)

2. Berean Academy (21-5)

3. Oskaloosa (14-8)

4. Lincoln (18-8)

5. Washington County (18-5)

Others: Atwood (12-10), Chase County (13-7), Cimarron (12-9), Ell-Saline (13-9), Inman (14-8), Madison (21-4), Moundridge (16-7), Oakley (19-3), Osborne (20-6), Oswego (17-6), Pittsburg Colgan (20-4), Pratt Skyline (20-3).

Class 1A

Division I

1. Olpe (26-0)

2. South Gray (28-0)

3. St. John (26-2 )

4. Spearville (20-4)

5. Burrton (20-4 )

Others: Cedar Vale-Dexter (16-6), Centralia (17-7), Claflin (14-10), Clifton-Clyde (15-10), Hoxie (15-9), Minneola (16-7), Satanta (18-8), Southern Coffey (18-5), South Central (17-5), St. Paul (25-2), Waverly (15-9).

Division II

1. Argonia (27-1)

2. Hutchinson Central Christian (21-4)

3. Wilson (17-9)

4. Weskan (22-3)

5. Quivira Heights (18-4)

Others: Beloit-St. John's (21-4), Bern (14-10), Dighton (14-9), Frankfort (23-3), Norwich (14-9), Tribune (20-6), South Barber (22-2).

  Comments