Varsity Basketball

Tonight's sub-state finals (March 6)

Boys

Class 6A

Blue Valley—BV North vs. Olathe South, 5:30 p.m.; BV Northwest vs. Olathe East, 7:45.

SM Northwest—Lawrence Free State vs. SM South, 5:30 p.m.; Leavenworth at SM Northwest, 7:45.

Wichita East—Topeka vs. Wichita Heights, 5:30 p.m.; Manhattan vs. Wichita Southeast, 7:45.

Wichita South—Maize vs. Wichita North, 5:30 p.m. Dodge City vs. Wichita Northwest, 7:45.

Class 4A

Basehor-Linwood—KC Sumner at Basehor-Linwood, 7:30 p.m.

Hesston—Nickerson at Hesston, 7:30 p.m.

Kingman—Pratt vs. Scott City, 7:30 p.m.

Labette County—Parsons vs. Coffeyville, 7:30 p.m.

Maize South—Rose Hill vs. Circle, 7:30 p.m.

Osawatomie—Ottawa vs. Louisburg, 7:30 p.m.

Royal Valley—Holton vs. Pleasant Ridge, 7:30 p.m.

Topeka Hayden—Abilene at Topeka Hayden, 7:30 p.m.

Class 3A

Beloit—Minneapolis at Beloit, 7:30 p.m.

Conway Springs—Douglass vs. Wichita Collegiate, 7:30 p.m.

Eureka—Burlington vs. Council Grove, 7:30 p.m.

Frontenac—Cherryvale vs. Galena, 7:30 p.m.

Horton—Effingham vs. KC Christian, 7:30 p.m.

Lakin—Southwestern Heights at Lakin, 7:30 p.m.

Rossville—St. Marys at Rossville, 7:30 p.m.

Sterling—Halstead vs. Sedgwick, 7:30 p.m.

Class 2A

Bennington—Stockton vs. Salina Sacred Heart, 7:30 p.m.

Herington—Olpe at Herington, 7:30 p.m.

Lebo—Lyndon at Lebo, 7:30 p.m.

Leoti—Spearville vs. Syracuse, 7:30 p.m.

Oswego—Pittsburg Colgan at Oswego, 7:30 p.m.

Oxford—Berean Academy vs. Hutchinson Trinity, 7:30 p.m.

Valley Heights—Nemaha Valley vs. Washington County, 7:30 p.m.

WaKeeney—Ellis vs. Hill City, 7:30 p.m.

Class 1A

Clay Center—Hanover vs. Clifton-Clyde, 7:30 p.m.

Colby—Palco vs. Tribune, 7:30 p.m.

Dodge City—Macksville vs. Quivira Heights, 7:30 p.m.

El Dorado—Burrton vs. Crest, 7:30 p.m.

Emporia—Pretty Prairie vs. St. Paul, 7:30 p.m.

Hays—Quinter vs. Victoria, 7:30 p.m.

Larned—Ashland vs. South Gray, 7:30 p.m.

Riley County—Baileyville vs. Linn, 7:30 p.m.

Girls

Class 5A

Andover—Andover Central vs. Liberal, 5:30 p.m.; Bishop Carroll at Andover, 7:45.

Bishop Miege—St. Thomas Aquinas vs. Shawnee Mill Valley, 5:30 p.m.; Gardner-Edgerton at Bishop Miege, 7:45.

McPherson—Emporia vs. Newton, 5:30 p.m.; Salina South at McPherson, 7:45.

Topeka Highland Park—Lansing vs. Shawnee Heights, 5:30 p.m.; Topeka Seaman at Highland Park, 7:45.

Class 4A

Basehor-Linwood—Baldwin at Basehor-Linwood, 6 p.m.

Hesston—Andale at Hesston, 6 p.m.

Kingman—Cheney vs. Colby, 6 p.m.

Labette County—Girard at Labette County, 6 p.m.

Maize South—Circle vs. Wellington, 6 p.m.

Osawatomie—Ottawa vs. Spring Hill, 6 p.m.

Royal Valley—Holton vs. Perry-Lecompton, 6 p.m.

Topeka Hayden—Concordia vs. Silver Lake, 6 p.m.

Class 3A

Beloit—Smith Center at Beloit, 6 p.m.

Conway Springs—Garden Plain vs. Wichita Collegiate, 6 p.m.

Eureka—Marion at Eureka, 6 p.m.

Frontenac—Caney Valley at Frontenac, 6 p.m.

Horton—Marysville vs. Jefferson North, 6 p.m.

Lakin—Thomas More Prep vs. Southwestern Heights, 6 p.m.

Rossville—Riley County vs. St. Marys, 6 p.m.

Sterling—Hillsboro vs. Remington, 6 p.m.

Class 2A

Bennington—Osborne vs. Rock Hills, 6 p.m.

Herington—Madison vs. Olpe, 6 p.m.

Lebo—Wabaunsee at Lebo, 6 p.m.

Leoti—Spearville vs. Syracuse, 6 p.m.

Oswego—Pittsburg Colgan at Oswego, 6 p.m.

Oxford—Berean Academy vs. Moundridge, 6 p.m.

Valley Heights—Washington County at Valley Heights, 6 p.m.

WaKeeney—Hill City vs. Ellis, 6 p.m.

Class 1A

Clay Center—Bern vs. Lincoln, 7:30 p.m.

Colby—Lucas-Luray vs. Tribune, 7:30 p.m.

Dodge City—Satanta vs. St. John, 7:30 p.m.

El Dorado—Little River vs. Argonia, 7:30 p.m.

Emporia—Hutchinson Central Christian vs. St. Paul, 7:30 p.m.

Hays—Weskan vs. Wilson, 7:30 p.m.

Larned—South Gray vs. Pratt Skyline, 7:30 p.m.

Riley—Beloit St. John's vs. Frankfort, 7:30 p.m.

  Comments