Varsity Basketball

2011 area all-league basketball teams

BOYS

CITY LEAGUE

First teamYr.School

Perry Ellis Jr. HeightsConner Frankamp So. NorthCraig Nicholson Jr. NorthwestBrian Rohleder Sr. CarrollGavin Thurman Jr. SoutheastEvan Wessel Sr. HeightsJa’ln Williams Sr. EastCoach: Joe Auer, Heights

Second team

E.J. DobbinsSr.Heights

Spenser Gales Jr. NorthwestHayden Harris Sr. SoutheastNathan Jackson Jr. EastJalen Love Jr. EastMichael Martin Jr. Kapaun

Honorable mention—Jordan Bieberle, jr., Carroll; Jay Bradley, sr., West; Troy Brooks, sr., Southeast; Nick Cook, jr., Kapaun; Dionte Craig, sr., South; Chad Darland, sr., Carroll; Larry Dennis, so., East; Ben Dreiling, sr., Carroll; Dorian Flournoy, sr., West; Taylor Floyd, sr., Kapaun; Kevin Gunter, jr., Southeast; June Johnson, jr., Northwest; Cisco Kemp, jr., North; Grant Landenberger, sr., Northwest; Keaton Lewis, sr., Kapaun; R.J. Melbert, sr., East; Kendrick Miller, jr., Northwest; Terrence Moore, jr., Heights; Tanner Palmore, jr., Carroll; Matthew Perkins, sr., South; Dreamius Smith, sr., Heights; Adam Sueper, sr., Carroll; Daylin Thomas, jr., West; Diallo Wesley, jr., South; Reggie Williams, sr., Southeast; Tarius Williams, fr., North.

ARK VALLEY-CHISHOLM TRAIL I

First teamYr.School

Cameron Cornelius Sr. DerbyDeshawn Dinwiddie Sr. HutchinsonDerek Lee Sr. MaizeRyan McCarthy Sr. MaizeCody Neuburger Sr. Salina SouthShay Wooten (MVP) Sr. Salina Central

Coach: Doug Finch, Salina Central

Second team

Sean GoodwinSr.Hutchinson

Treyton Hines Fr. Salina CentralKyle McQuaige Jr. Salina CentralAlec Meier Sr. CampusKyler Steadman Jr. DerbyAndy Wiechman Sr. Salina South

Honorable mention—Trenton Forrester, sr., Salina South; Scottie Gardner, sr., Salina Central; Ben Heeney, sr., Hutchinson; Devon James, sr., Salina Central; Demetrias Jones, sr., Salina South; Kyle Preston, sr., Newton; Jabril Richardson, sr., Derby; Devin Smith, sr., Salina South; JC Sturgeon, jr., Maize; Brett Thomas, sr., Campus; Austin Vermillion, jr., Newton.; Scott Weber, sr., Hutchinson; Steven Wolgamott, sr., Maize.

ARK VALLEY-CHISHOLM TRAIL II

First teamYr.School

Zach Bush Jr. GoddardDylan McCullough Sr. Valley CenterJack Pyle Sr. McPhersonBoston Stiverson Sr. Andover CentralChristian Ulsaker (MVP) Sr. McPhersonAdam Wilks Sr. Andover Central

Coach: Kurt Kinnamon, McPherson

Second team

Trevon EvansFr.Goddard

Trent Garman Sr. AndoverParker Hambley Sr. McPhersonJordan Hart Jr. McPhersonCory Horton Sr. McPhersonRobert Peare Jr. AndoverKevin Triplett Sr. Goddard

Honorable mention—David Boxman, jr., Ark City; Wes Brantley, jr., Ark City; Cody Hollister, sr., Ark City; Taylor Lock, jr., Andover Central; Landon Oberg, sr., Andover; Grant Ralston, sr., Andover; Travell Robinson, jr., McPherson; Alex Shoemaker, jr., Goddard; Zach Tipton, sr., Goddard; Zach Winter, so., Andover Central.

ARK VALLEY-CHISHOLM TRAIL III

First teamYr.School

Connor Carman Sr. AugustaTravis Erwin (MVP) Sr. AugustaBrandon Givens Jr. BuhlerJ.P. Lohrentz Jr. BuhlerSam Newton Sr. Rose HillTrevor Torgerson Jr. Buhler

Coach: Dennis Wahlgren, Buhler

Second team

Kutter BookoutSr.El Dorado

Jeremy Groene Sr. WinfieldDrew Pankratz Sr. BuhlerTaylor Satterthwaite Sr. WinfieldGus Strunk Sr. MulvaneLuke Wilson Jr. Rose Hill

Honorable mention—Quinton Allen, jr., Buhler; Kyle Anderson, jr., Rose Hill; Landon Fox, so., Winfield; Sheldon Higgins, sr., Mulvane; Brandt Patterson, jr., Augusta; Kyle Pritchard, sr., Rose Hill; Nolan Smith, so., Mulvane.

ARK VALLEY-CHISHOLM TRAIL IV

First teamYr.School

Doug Burton Sr. CollegiateTrace Clark Jr. CollegiateDylan Hawkins (MVP) Sr. AndaleJordan Phillips Sr. CircleTrey Vargas Sr. WellingtonNick Warren Sr. Circle

Coach: Mitch Fiegel, Collegiate

Second team

Austin AdamsSr.Clearwater

Alex Gardinier Sr. CircleDylan Heath Sr. WellingtonDaniel Kihle Jr. AndaleAustin Meyer Jr. AndaleRaymond Taylor Sr. Collegiate

Honorable mention—Colin Frickey, so., Clearwater; Levi Gurley, jr., Wellington; Micah Kiser, so., Maize South; Wes Phillips, so., Maize South; Markus Phox, so., Collegiate; Kevin Richardson, sr., Collegiate; Brett Tunnell, sr., Circle.

CENTRAL PLAINS LEAGUE

First teamYr.School

Morgan Burns Sr. Trinity AcademyMichael Harris Sr. Conway SpringsBryan Hellman Jr. Medicine LodgeJared Holthaus Sr. DouglassSean Osler Sr. Cheney

Second team

Hunter BolingerSr.Cheney

Austin Kessinger Sr. Trinity AcademyScotty McCartney Jr. ChaparralMatt Seiwert Jr. Conway SpringsChris Sponsel Sr. Garden Plain

Honorable mention—Brice Dean, so., W. Independent; Jon Dohm, sr., Trinity Academy; Ben Gooch, sr., Belle Plaine; Joe Hubener, sr., Cheney; Matt Kaufman, jr., W. Independent; Chris Kerschen, sr., Garden Plain; Alex Muckenthaler, sr., Bluestem; Austin Pauly, sr., Conway Springs; Jason Piha, sr., Douglass; Gage Scheer, jr., Cheney; Storm Scott, jr., Belle Plaine; Kelvin Shinliver, jr., Medicine Lodge; Ronnie Sobanek, jr., Douglass; Justin Wilcox, sr., Chaparral.

CENTRAL KANSAS LEAGUE

First teamYr.School

McCaulley Klusener Sr. NickersonAustin Maxwell So. SterlingSimon McKee Sr. HalsteadSeth Nelson Sr. Smoky ValleyTaylor Redding Sr. HesstonMatt Swank Sr. PrattWayd Thomas Sr. Smoky Valley

Second team

Mikabe ErdmanJr.Kingman

Ridge Foster Sr. HavenGarrett Johnson Sr. LyonsTrea Lott Sr. SterlingLucas Petrocci Sr. HesstonAndrew Pjesky Jr. HalsteadBrett Weinbrenner Fr. Hillsboro

Honorable mention—Jesse Allen, jr., Hillsboro; Blake Bergkamp, sr., Kingman; Kevin Borntrager, sr., Haven; Nick Deterding, jr., Smoky Valley; Stephen DeWitt, sr., Smoky Valley; Brenton Drake, sr., Lyons; Seth Humphreys, jr., Sterling; Payson Maydew, jr., Pratt; Blazik McBride, sr., Nickerson; Dylan Snodgrass, sr., Haven; Jesse Voth-Gaeddert, sr., Hesston.

GIRLS

CITY LEAGUE

First teamYr.School

Jamillah Bonner Sr. SoutheastJhasmin Bowen Sr. HeightsCathy Brugman Sr. CarrollBrianna Caldwell Sr. NorthwestJessa Molina Jr. SouthTahlia Pope Sr. Heights

Coach: Kip Pulliam, Heights

Second team

Katie AndersenJr.Kapaun

Sarah Balderas Sr. CarrollRelina Johnson So. EastKathryn Mies Sr. CarrollT. Nolen Sr. NorthwestAlaina Shine Sr. NorthwestMary Sims Sr. Heights

Honorable mention—Taylor Chandler, jr., Heights; Zoe Clark, sr., South; Allegria Chisom, sr., Heights; Kelsea Evans, sr., North; Cassidy Harbert, so., Northwest; Sawyer Hobbs, sr., East; Ashlee Ivy, jr., Heights; KeNesha Jones, sr., West; Sydney Kuhn, fr., Kapaun; Emily Lantz, sr., Kapaun; Angie Linnebur, sr., Carroll; Laurel Lujano, jr., Kapaun; Jada Lynch, so., Heights; Ashley Malone, sr., East; Joyea Marshall, jr., Southeast; Brittany Maxwell, sr., Southeast; Aujanae McCoy, so., West; Mac Millspaugh, sr., Northwest; Maddie Northcutt, fr., North; Katie Palmer, so., Heights; Latreece Patterson, jr., North; Jana Reichenberger, jr., Carroll; Kayla Scales, jr., West; Tori Spann, so., East; Takoya Thompson, sr., Southeast; Taylor Williams, jr., North.

ARK VALLEY-CHISHOLM TRAIL I

First teamYr.School

Logan Antenen (co-MVP) Sr. Salina SouthKate Lehman (co-MVP) Sr. NewtonPaige Lungwitz So. MaizeShaelyn Martin Fr. Salina CentralJurnee Reid So. MaizeSally Thompson Sr. Salina South

Coach: Randy Jordan, Newton

Second team

Megan HollowaySo.Salina South

Devon McCreath Sr. MaizeShelby Morford Jr. HutchinsonErin Roeser Sr. MaizeAvery Vogts Sr. NewtonEmily Wood Fr. Salina Central

Honorable mention—Bre Bennett, sr., Salina Central; Alyxis Bowen, so., Derby; Ashley Carey, sr., Salina South; Brooke Dickey, sr., Campus; McKenzie Hartzog, jr., Maize; Emily Hiebert, so., Newton; Michaela Libst, jr., Derby; Taylor Mayes, jr., Hutchinson; Janai Mitchell, so., Salina South; Maddie Pendry, jr., Newton; Kendra Scott, jr., Newton; Bri Starks, jr., Hutchinson; Courtney Wiggins, sr., Salina Central; Bri Zerger, sr., Hutchinson.

ARK VALLEY-CHISHOLM TRAIL II

First team Yr.School

Casyn Buchman Sr. McPhersonCatherine Cranmer Sr. AndoverKjia Hart Sr. GoddardKatelyn Loecker (MVP) So. McPhersonAudrey Meisch Jr. AndoverShelby Zoglman Sr. Goddard

Coach: Chris Strathman, McPherson

Second team

Sarah GaeddertSr.McPherson

Cami Gee Jr. Andover CentralTanner Hein Jr. McPhersonJustyce Perez So. Andover CentralMorgan Wedekind So. Valley CenterAmy Williams Sr. Andover

Honorable mention—Mary Brantley, jr., Arkansas City; Ashley Foss, jr., Goddard; Leigh Loving, sr., McPherson; Caitlynn McVey, jr., Arkansas City; Hannah Puthoff, sr., Goddard; Taylor Tilson, sr., Andover; Madison Wedekind, so., Valley Center; Meagan Williams, so., Valley Center.

ARK VALLEY-CHISHOLM TRAIL III

First team Yr.School

Kyrsten Crawford Sr. AugustaHayli Jo Smith Sr. WinfieldKayla Justice Jr. Rose HillKelsey Miller Sr. MulvaneKelsey Weber (MVP) Sr. Rose HillJosie Williams So. Buhler

Coach: Jenny Page, Rose Hill

Second team

Madison BishJr.Mulvane

Jaimie House Sr. El DoradoLindsay Klein Sr. El DoradoTaryn Torgerson Fr. BuhlerKaitlyn Utech Sr. El DoradoTaylor Williams Jr. Augusta

Honorable mention—Bailey Burnett, sr., Rose Hill; Taylor Childers, so., Augusta; Elise Gerlach, so., Mulvane; Jolee Gosch, sr., Mulvane; Tessa Heslop, sr., El Dorado; Kim Patterson, jr., Buhler; Bridget Winter, jr., Buhler.

ARK VALLEY-CHISHOLM TRAIL IV

First team Yr.School

Dani Anderson Jr. WellingtonJill Ast Jr. AndaleKyrstie Ehm Sr. CircleHannah Tjaden Sr. ClearwaterAshlyn Whaley Jr. WellingtonAshia Woods (MVP) Sr. Collegiate

Coach: Terrence Phox, Collegiate

Second team

Erianna AdamsJr.Wellington

Denise Blosi Sr. AndaleKatie Broberg Sr. CollegiateHannah Flaming Sr. CircleCharity Hon Sr. CircleEmily Martin Sr. Maize South

Honorable mention—Madi Becker, sr., Wellington; Keli Dunn, so., Collegiate; Jessica Jax, sr., Clearwater; Kayla Morton, sr., Circle; Shea Poynter, sr., Maize South; McKenna Pynter, so., Maize South.

CENTRAL PLAINS LEAGUE

First team Yr.School

Megan Honas Sr. Medicine LodgeMerissa Quick Sr. CheneyAnna Renyer Sr. Garden PlainShanise Rice Sr. Medicine LodgePayton Scheer Jr. Cheney

Second team

Anne ColemanSr.Trinity Academy

Jessica Ebenkamp Sr. Conway SpringsAnnmarie Hamersky Jr. Belle PlaineAlli Heimerman So. Garden PlainAlly Nikkel Sr. Cheney

Honorable mention—Shanndi Boor, sr., Medicine Lodge; Chelsea Ebenkamp, so., Conway Springs; Imani Fenner, sr., W. Independent; Jordan Flowers, sr., Bluestem; Sierra Hays, jr., Garden Plain; Abby Koester, jr., Conway Springs; Lydia Manning, sr., Trinity Academy; Casady Marlnee, fr., Bluestem; Kylie Patterson, sr., Cheney; Taylor Scott, sr., Belle Plaine; Sierra Smith, jr., Chaparral; Anique Valmont, sr., W. Independent; Sarah Wright, so., Douglass; Hayley Young, sr., Douglass.

CENTRAL KANSAS LEAGUE

First team Yr.School

Lori Dauer Sr. Smoky ValleyCheyenne Eisenhour Sr. PrattAubrey Hoover Jr. PrattTena Loewen So. HillsboroBrandy Mader Sr. NickersonRachel Miller Sr. HavenSam Short Jr. Hesston

Second team

Sage EzellSr.Haven

Allie Faul Sr. HillsboroAddie Lackey Fr. HillsboroHayley Mertens Sr. KingmanAnna Nusser Sr. LyonsAshley Rogers So. HavenAshley Weaver So. Hesston

Honorable mention—Ashley Almquist, jr., Nickerson; Hailey Davis, so., Haven; McKenna Deckard, sr., Nickerson; Dani Dowell, so., Sterling; Amelia Govert, sr., Kingman; Payton Hoeme, so., Pratt; Kimi Lindshield, jr., Smoky Valley; Crystal Maurath, sr., Halstead; Laci McCartney, jr., Hesston; Dani Molitor, jr., Kingman; Mollie Nebel, sr., Hesston; Aubree Nuest, fr., Sterling; Victoria Roberts, sr., Halstead; Megan Schottler, sr., Lyons; Hannah Splitter, jr., Sterling; Dominique Staats, jr., Pratt; Taylor Whittaker, sr., Smoky Valley.

  Comments