Varsity Baseball

See the 2018 coaches' All-League baseball teams from around Wichita

Heights junior Jordan Ellison was among those selected to the All-City League first team.
Heights junior Jordan Ellison was among those selected to the All-City League first team. The Wichita Eagle

There was some outstanding play around the Wichita area in 2018, and the coaches have chosen who they believe to be the their league's best players.

Here are the 2018 Kansas high school All-League baseball teams from around the Wichita area:

City League

First Team

Carroll - Brady Bockover, Jr., P

Carroll - Reece Flax, Jr., DH

Carroll - Blake Freeman, Sr., OF

Carroll - R.J. Lara, Sr., OF

Carroll - A.J. Peters, Sr., 2B

East - Casey Steward, Sr., C

East - Jackson Wilcox, Sr., SS

Heights - Tanner Day, So., 1B

Heights - Jordan Ellison, Jr., P

Heights - Houston McFarlane, Sr., OF

Heights - Kaden Tate, Sr., OF

Heights - Cody Troyer, Sr., 3B

Kapaun - Nate Hungate, Sr., P

West - Steve Ramos, Sr., P

West - Treven Veltman, Sr., UTIL

Second Team

Carroll - Jack Ebright, Jr., P

Carroll - Carsen Pracht, Jr., 3B

Carroll - Skyler Stuckey, Sr., 1B

East - Sam Burkhart, Sr., P

East - Austin Hutson, Sr., OF

Heights - Bryce Boomsma, Sr., SS

Heights - Alec Kealey, Sr., P

Heights - Paul Mode, Sr., C

Kapaun - Braden Barr, Jr., OF

Kapaun - Scott Valentas, Jr., DH

North - Ty Bruckner, Sr., 2B

North - Diego Escamilla, So., UTIL

Northwest - Tyler Gates, So., OF

Northwest - Cameron Pierce, So., P

Southeast - Crawford Anderson, Sr., OF

Honorable Mention

Carroll - Tyler Alverson, Sr., C

Carroll - Jorey Faber, Fr., P

Carroll - Jesse Peoples, Jr., SS

Carroll - Jadyn St. Vrain, Sr., UTIL

East - Sam Loerke, Jr., 3B

East - Calvin Steward, Jr., OF

Kapaun Andrew Gimino, Fr., UTIL

Kapaun - Tiger Jones, Fr., SS

Kapaun - Luke Meyerhoff, Sr., C

Kapaun - Chris Wolgamuth, Sr., 3B

North - Sage Erwin, Sr., P

Northwest - Grant Bridwell, Jr., SS/UTIL

Northwest - Taylor Hicks, Jr., 2B

Northwest - Ryan Phillis, Jr., C

Northwest - Walk Thompson, So., 3B

South - Kasdon Arehart, Sr., P/UTIL

South - Santos Limon, Jr., C

South - Michael Ross, Sr., SS

Southeast - Luke Smith, UTIL

Southeast - Hayden Whitt, Sr., 1B

West - Tre Hungria, Sr., P

West - Treven Veltman, Sr., P

Coach of the Year: Heights - Jeff Topping

AVCTL I

First Team

Campus – Jackson Hartley, P/3B

Campus – Tyler Kahmann, SS

Campus – Tanner Leslie, OF

Campus – Mateo Martinez, C

Derby – Grant Adler, P/UTIL

Derby – Jackson Syring, OF

Maize – Adrian Perez, P

Newton – Alex Kern, 2B

Salina Central – Zach Farmer, OF

Salina Central – Ethan Kickhaefer, P/DH (Unanimous)

Salina South – Layne Haddock, OF

Salina South – Mason Lundgrin, 1B (Unanimous)

Second Team

Campus – Corey Hahn, OF

Campus – Tanner Leslie, P

Derby – Noah Johnson, P

Derby – Brayden Paxton – 1B

Hutchinson – Korey Holmberg, DH

Hutchinson – Brody Smith, UTIL

Maize – Deriq Doty, P

Maize – Jordan Helm, SS

Maize – Camden Jurgensen, 2B

Maize – Gage Kennedy, OF

Maize – Carson Shively, 3B

Newton – Colton Davis, OF

Salina Central – Ryan Dix, C

Salina Central – Ben Driver, OF

Salina South – Cole Wassenberg, P

Honorable Mention

Campus – Corey Hahn, P

Campus – Cole Martins, 2B

Campus – Austin Warkins, 1B

Derby – Hunter Igo, SS

Derby – Drew Maddox, DH

Derby – Weston Murrow, P

Derby – Coleson Syring, OF

Derby – Brett Westerman, 2B

Hutchinson – Carson Biehler, 2B

Hutchinson – Ryan Cherry, OF

Hutchinson – Brody Smith, P/OF

Hutchinson – Trenton Turner, P

Maize – Gage Kennedy, UTIL

Maize – Brock McCollough, OF

Maize – Adrian Perez, DH

Maize – Noah Sisemore, P

Newton – Bryan Cusick, UTIL

Newton – Christian Malcolm, P

Newton – Jace Maxwell, OF

Newton – Matt Seirer, C

Salina Central – Luke Beatty, P/OF

Salina Central – Dawson Maring, 3B

Salina Central – Brayden Pavey, SS

Salina Central – Brogen Richardson, 2B

Salina South – Cason Long, 3B

Salina South – Brady McAfee, P

Salina South – Luke Streit, OF

Player of the Year: Campus – Jackson Hartley, P/3B; Salina Central – Ethan Kickhaefer, P/DH

Coach of the Year: Maize – Rocky Helm

AVCTL II

First Team

Andover - Casey Mayes, Sr., OF

Andover Central - Cooper Elliot, Sr., SS

Andover Central - Jackson Lewallen, Sr., OF

Andover Central - Clark Schoonover, Sr., C

Andover Central - Stratton Stamp, Sr., DH

Andover Central - Austin Zellers, Sr., P

Arkansas City - Andrew Brautman, Sr., UTIL

Arkansas City - Hunter O'Toole, Sr., P

Arkansas City - Garrett VanDeventer, Jr., P

Goddard - Blake Mitchell, So., OF

Goddard - Garrett Morrow, Sr., 1B

Maize South - Alex Epp, Jr., P

Maize South - Brody Hanna, Sr., 2B

Maize South - Jack Wagner, Sr., 3B

Second Team

Andover Central - Hunter Flanigan, Sr., P

Arkansas City - Halen David, Jr., 2B

Arkansas City - Cade Gonzales, Sr., SS

Arkansas City - Brice Nittler, Jr., C

Arkansas City - Hunter O'Toole, Sr., 3B

Arkansas City - Nate Spencer, Sr., OF

Arkansas City - Chase Watkins, Sr., OF

Goddard - AJ Vang, Sr., DH

Maize South - Hayden Bontrager, Jr., P

Valley Center - Aaron Diehl, Jr., OF

Valley Center - Chandler Henkelman, Sr., 1B

Valley Center - Blayne Hightower, Jr., OF

Valley Center - Wyatt Jones, Jr., P

Valley Center - Kadin Pearson, Sr., UTIL

Honorable Mention

Andover - Danny Helmer, Jr., P

Andover - Jackson Nicklaus, Fr., P/UTIL

Andover Central - Brett Blackman, Sr., OF

Andover Central - Austin Zellers, Sr., 1B

Eisenhower - Evan Ellingson, Sr., 3B

Eisenhower - Collin Mackey, So., OF

Eisenhower - Andrew Nuessen, Sr., 1B

Eisenhower - Wade Reynolds, Jr., UTIL

Eisenhower - Andrew Wisner, Jr., P

Goddard - Koby Burdett, So., 3B

Goddard - Isaiah Cohens, Jr., SS/UTIL

Goddard - Cole Gordon, So., P

Goddard - Kaden Hoefer, So., OF

Goddard - Alec Robinson, Jr., C

Goddard - Jake Shope, Fr., P

Maize South - Hayden Bontrager, Jr., UTIL

Maize South - Justin Looper, Sr., P

Maize South - Cade Koster, Sr., 1B

Maize South - Bradyn Wiens, Sr., SS

Valley Center - Bailey Burns, Sr., 2B

Valley Center - Kadin Pearson, Sr., SS

Valley Center - Colten Richardson, Sr., C

Player of the Year: Andover Central - Cooper Elliot, Sr., SS

Pitcher of the Year: Arkansas City - Hunter O'Toole, Sr.

Coach of the Year: Arkansas City - Aaron Buhcer

AVCTL III

First Team

Augusta - Jonny Clausing, Sr., 1B

Augusta - Jaren Jackson, So., UTIL

Augusta - Clay Wesbrooks, Sr., P

Buhler - Jake Brown, Sr., OF

Buhler - Jhet Burkhart, Sr., 2B

Buhler - Ben Epp, Sr., OF

Buhler - Dawson Dreher, Sr., P

Buhler - Colton Goans, Jr., DH

Buhler - Lawson Schultz, Sr., C

Circle - Lane Coulter, Sr., OF

Circle - Easton Unruh, Jr., P

McPherson - Zane Meyers, Sr., 3B

McPherson - Gunnar Reiss, Sr., OF

McPherson - Dylan Werries, Sr., P/SS

Winfield - Traiton Suttles, Sr., P

Second Team

Augusta - Trace Blakesley, Sr., P

Augusta - JC Roberts, Jr., C

Augusta - Chance Whitehead, Sr., OF

Buhler - Connor Ogburn, So, P

Buhler - Adam Schrag, Sr., SS

Buhler - Logan Sweet, Sr., 3B

Circle - Easton Barrier, Jr., DH

Circle - Gunnar Hutson, So., 1B

El Dorado - Jarin Koehler, Jr., OF

El Dorado - Chase Veatch, Jr., C

McPherson - Gabe Hoover, Jr., UTIL

McPherson - Honestee Whittker, Jr., OF

McPherson - Chandler Wiard, Jr., P

Winfield - KC Crandall, So., 2B

Winfield - Steele Morin, So., OF

Honorable Mention

Augusta - Zac Burton, Jr., 3B

Augusta - Clay Wesbrooks, Sr., SS

Buhler - Jake Brown, Sr., P

Buhler - Taiden Hawkinson, Fr., P

Cirlce - Aidan Boettcher, Jr., 2B

Circle - Brayden Ketley, Jr., OF

Circle - Brandon Terrones, Jr., C

El Dorado - Kaden Clites, Sr., DH

McPherson - Jakob Feil, So., 2B

Winfield - Grant Bloyer, Sr., UTIL

Winfield - Traiton Suttles, Sr., SS

WInfield - Connor Woods, So., P

League MVP: McPherson - Dylan Werries, Sr., P/SS

Coach of the Year: Buhler - John Neill

AVCTL IV

First Team

Andale - Seth Bugner, Jr., 3B

Andale - Brody Cates, Sr., P

Andale - Caleb Hitt, Jr., OF

Clearwater - Jaron Bluejacket, Jr., C

Clearwater - Corbin Lill, Sr., P/SS

Collegiate - Riley Dick, Sr., OF

Mulvane - Matt Beyer, So., DH

Mulvane - Gage Gerlach, So., OF

Mulvane - Brett Nelson, Sr., 2B

Mulvane - Jayden Price, Sr., P

Mulvane - Kyler VanderGiesen, Sr., 1B

Rose Hill - Aaron Moore, Sr., UTIL

Wellington - Grey Hatfield, Jr., OF

Wellington - Cade Phelps, Sr., P

Second Team

Andale - Brody Cates, Sr., OF

Andale - Michael Post, Sr., P

Andale - Trevor Meyer, Sr., OF

Andale - Sam Savoie, Sr., 2B

Clearwater - Jake Wellington, Fr., P

Clearwater - Bryce Wiens, Sr., OF

Collegiate - Connor Allen, So., C

Collegiate - Cole Thorton, So., P

Mulvane - Ethan Booe, Sr., P

Mulvane - Caleb Dameron, Sr., UTIL

Mulvane - Jayden Price, Sr., SS

Wellington - Julian Jimenez, Jr., 3B

Wellington - Cade Phelps, Sr., 1B

Wellington - Arlis Troutman, Sr., OF

Honorable Mention

Andale – Ethan Baalmann, Jr., SS

Andale – Hunter Barbeau, Sr., 1B

Andale – Seth Bugner, Jr., P

Andale – Dylan Hann, Jr., P

Clearwater – Austin Carlson, Fr., UTIL

Clearwater – Tanner Cash, Fr., OF

Clearwater – Denton Demel, So., 3B

Clearwater – Blake Robinson, Sr., P

Clearwater – Nolan Streit, So., OF

Clearwater – Brock Toothaker, Fr., 2B

Collegiate – Trey Charbonneau, Jr., 1B

Collegiate – Riley Dick, Sr., P

Collegiate – Nate Kelley, Sr., 3B

Collegiate – Myles Parkhurst, Sr., P

Collegiate – Kaden Ramos, Jr., SS

Mulvane – Graeson Benefiel, Sr., P

Mulvane – Ethan Booe, Sr., OF

Mulvane – Cole Diffenbaugh, So., OF

Mulvane – Caleb Heird, Jr., P

Mulvane – Nathan Klein, Jr., C

Mulvane – Kyler Vandergiesen, Sr., P

Wellington – Cade Fairbanks, So., P

Wellington – Jack Nuss, Jr., C

Wellington – Matt Rinehart, Jr., 2B

Wellington – Aaron Shoemann, Sr., P

League MVP: Clearwater – Corbin Lill, Sr., P/SS

Co-Coach of the Year: Mulvane – Daniel Myears, Wellington – Jeff Frazee

Central Plains League

First Teams

Belle Plaine - Caleb Stover, , Sr. OF

Chaparral - Drake Whealy, Jr., C

Cheney - Micah Grover, Sr., 3B

Cheney - Kauy Kuhn, Jr., P

Cheney - Trent Scheer, Sr., OF

Cheney - Dawson Winter, Jr., P/SS

Medicine Lodge - Drew Honas, Sr., DH

Medicine Lodge - Garrett Randals, Sr., UTIL

Trinity Academy - Nate Adler, Jr., P

Trinity Academy - Reese Bayliff, Sr., OF

Trinity Academy - Andrew Dettwiler, Sr., 2B

Trinity Academy - Jake McKenzie, So., 1B

Honorable Mention

Belle Plaine - Tim Bible, Fr., 1B

Belle Plaine - Tristan Warren, Jr., P

Chaparral - Jarret Fox, Sr., 3B

Chaparral - Jarrett Shelton, Jr., SS

Cheney - Hunter Adolf, Sr., OF

Cheney - Kauy Kuhn, Jr., 2B

Cheney - Lakin Petz, Sr., OF

Douglass - Mylan Baker, Sr., 1B

Douglass - Kaden Pichler, Jr., UTIL

Independent - Levi Newman, Jr., P

Medicine Lodge - Garrett Burden, Jr., P/3B

Medicine Lodge - Micah Dvorak, Fr., C

Medicine Lodge - Drew Honas, Sr., P/SS

Trinity Academy - Collin Pall, So., OF

Central Kansas League

First Team

Haven - James Henkle, Sr., 1B

Hesston - Cameron Cox, Jr., OF

Hillsboro - Brooks Gardner, Jr., 3B

Kingman - Logan Waldschmidt, Sr., OF

Larned - Alex Barger, P

Nickerson - Carson Cornelius, Jr., P/2B

Nickerson - Chandler Eaton , So., C

Nickerson - Josh Salazar, Sr., OF

Nickerson - Tanner Schrag, Jr., P/SS

Pratt - Hunter Huber, So., DH

Pratt - Justin Lamatsch, Sr., C

Pratt - Landen Studer, Sr., OF

Pratt - Travis Theis, Jr., UTIL

Smoky Valley Zach Able, Sr., OF

Second Team

Halstead - Dalton Kraus, Sr., SS

Haven - Haxton Smith, Sr., OF

Haven - Jackson States, Sr., P

Hesston - Cameron Cox, Jr., P

Hillsboro - Jacob Funk, Sr., 1B

Hillsboro - Kaden Kleiner, Sr., DH

Hillsboro - Caleb Potucek, So., 2B

Hoisington - Myles Minges, Jr., C

Kingman - Gage Pickering, Sr., UTIL

Kingman - Logan Waldschmidt, Sr., P

Nickerson - Kaleb Jackson, Jr., OF

Nickerson - Kolbie Schrag, Sr., 3B

Pratt - Grant Bolen, Jr., P

Pratt - Kaden Evert, Jr., OF

Honorable Mention

Halstead - David Schulte, So., UTIL

Haven - Wyatt Boese, Sr., DH

Haven - Nathan Rohling, Sr., P/OF

Haven - Jackson States, Sr., 3B

Hesston - Austin Griffin, So., DH

Hillsboro - Jorge Hanschu, Jr., C

Hoisington - Jared Bieberle, Jr., OF

Hoisington - Braxton Donovan, Jr., 2B

Kingman - Kyle Livingston, Sr., 2B

Kingman - Joe McGinnis, Sr., P

Nickerson - Johnny Huggard, So., P

Pratt - Grant Bolen, Jr., 3B

Pratt - Nate Kolm, Jr., 2B

Pratt - Wyat Schrag, Jr., 1B

Smoky Valley - Brett Heitschmidt, Sr., C

Smoky Valley - Brandon Malm, Fr., UTIL

  Comments