Other Varsity Sports

The Varsity Kansas girls golf rankings (Sept. 19)

TOP 10 INDIVIDUALS

1. Hayley Jones, Andover senior

Results: 39, 1st at Derby (Derby G&C) on Aug. 28; 63, 1st at Andover Central (Sierra Hills) on Aug. 29; 36, 1st at Valley Center (Sand Creek Station) on Sept. 12; 76, 1st at Andover (Crestview CC) on Sept. 18.

Up next: Maize South Invitational (Auburn Hills) on Thursday.

2. Hanna Hawks, Trinity sophomore

Results: 34, 1st at Nickerson (Crazy Horse) on Aug. 29; 39, 1st at Augusta on Sept. 2; 71, 1st at Buhler (Hesston GC) on Sept. 15; 75, 2nd at Cheney (Cherry Oaks) on Sept. 18.

Up next: Arkansas City Invitational (Ark City CC) on Thursday.

3. Madison Slayton, Trinity sophomore

Results: 41, t-4th at Nickerson (Crazy Horse) on Aug. 29; 41, 2nd at Augusta on Sept. 2; 43, 1st at Circle (Prairie Trails) on Sept. 14; 74, 3rd at Buhler (Hesston GC) on Sept. 15; 75, 1st at Cheney (Cherry Oaks) on Sept. 18.

Up next: Arkansas City Invitational (Ark City CC) on Thursday.

4. Morgan Brasser, Andale sophomore

Results: 37, t-2nd at Nickerson (Crazy Horse) on Aug. 29; 49, 4th at Circle (Prairie Hills) on Sept. 14; 73, 2nd at Buhler (Hesston GC) on Sept. 15; 76, 3rd at Cheney (Cherry Oaks) on Sept. 18.

Up next: Nickerson Invitational (Crazy Horse) on Thursday.

5. Kenni Henson, Derby senior

Results: 39, 2nd at Derby (Derby G&C) on Aug. 28; 82, 1st at Winfield (Winfield CC) on Sept. 7; 39, 4th at Valley Center (Sand Creek Station) on Sept. 12; 38, 1st at Eisenhower (Tex Consolver) on Sept. 14; 61, 3rd at Salina (Salina Municipal) on Sept. 18.

Up next: Maize South Invitational (Auburn Hills) on Thursday.

6. Baylee Bloom, Andover senior

Results: 41, 3rd at Derby (Derby G&C) on Aug. 28; 67, 3rd at Andover Central (Sierra Hills) on Aug. 29; 41, t-7th at Valley Center (Sand Creek Station) on Sept. 12; 78, 2nd at Andover (Crestview CC) on Sept. 18.

Up next: Maize South Invitational (Auburn Hills) on Thursday.

7. Jacy Anderson, Andale junior

Results: 37, t-2nd at Nickerson (Crazy Horse) on Aug. 29; 68, 5th at Andover Central (Sierra Hills) on Sept. 5; 83, 5th at Cheney (Cherry Oaks) on Sept. 18.

Up next: Nickerson Invitational (Crazy Horse) on Thursday.

8. Winnie Shaw, Independent senior

Results: 42, t-6th at Nickerson (Crazy Horse) on Aug. 29; 39, 1st at Pratt (Park Hills) on Sept. 11; 80, 4th at Cheney (Cherry Oaks) on Sept. 18.

Up next: Arkansas City Invitational (Ark City CC) on Thursday.

9. Emma Johnson, Derby junior

Results: 42, 4th at Derby (Derby G&C) on Aug. 28; 90, 4th at Winfield (Winfield CC) on Sept. 7; 38, t-2nd at Valley Center (Sand Creek Station) on Sept. 12; 46, t-3rd at Eisenhower (Tex Consolver) on Sept. 14; 73, 12th at Salina (Salina Municipal) on Sept. 18.

Up next: Maize South Invitational (Auburn Hills) on Thursday.

10. Alivia Nguyen, Andover freshman

Results: 46, t-7th at Derby (Derby G&C) on Aug. 28; 68, t-4th at Andover Central (Sierra Hills) on Aug. 29; 41, t-7th at Valley Center (Sand Creek Station) on Sept. 12; 89, 5th at Andover (Crestview CC) on Sept. 18.

Up next: Maize South Invitational (Auburn Hills) on Thursday.

Others to watch

Tiffany Chan, Andover freshman; Megan Elliott, Trinity senior; Kelsey Hawley, Andover sophomore; Parker Hoopes, Northwest sophomore; Riley Hunter, Maize junior; Tessa Kilian, Maize senior; Shauna Lee, Andover freshman; Regan Lesser, Trinity senior; Sadie Revell, Winfield senior; Jacqueline Strunk, Garden Plain senior.

TOP 5 TEAMS

1. Trinity Academy Knights

Team: Hanna Hawks, Madison Slayton, Megan Elliott, Regan Lesser, Ashley Sawyer, Shayna Smits.

Results: 160, 1st at Nickerson (Crazy Horse) on Aug. 29; 322, 1st at Buhler (Hesston GC) on Sept. 15; 321, 1st at Cheney (Cherry Oaks) on Sept. 18.

Up next: Arkansas City Invitational (Ark City CC) on Thursday.

2. Andover Trojans

Team: Hayley Jones, Baylee Bloom, Alivia Nguyen, Shauna Lee, Tiffany Chan, Kelsey Hawley.

Results: 170, 1st at Derby (Derby G&C) on Aug. 28; 264, 1st at Augusta (Sierra Hills) on Aug. 29; 158, 1st at Valley Center (Sand Creek Station) on Sept. 12; 326, 1st at Andover (Crestview CC South) on Sept. 18.

Up next: Maize South Invitational (Auburn Hills) on Thursday.

3. Andale Indians

Team: Morgan Brasser, Jacy Anderson, Jacqueline Strunk, Karlie Hopper, Lauren Koehler, Isabelle Fontes.

Results: 165, 2nd at Nickerson (Crazy Horse) on Aug. 29; 361, 2nd at Buhler (Hesston GC) on Sept. 15; 339, 2nd at Cheney (Cherry Oaks) on Sept. 18.

Up next: Nickerson Invitational (Crazy Horse) on Thursday.

4. Maize Eagles

Team: Riley Hunter, Tessa Kilian, Amber Donker, Hannah Scheuermann, Lauren Arnett, Brooklyn Blasdel.

Results: 376, 1st at Emporia (Emporia CC) on Aug. 29; 397, 3rd at Dodge City (Mariah Hills) on Sept. 7; 175, 3rd at Valley Center (Sand Creek Station) on Sept. 12; 186, 1st at Eisenhower (Tex Consolver) on Sept. 14; 296, 3rd at Salina (Salina Municipal) on Sept. 18.

Up next: Maize South Invitational (Auburn Hills) on Thursday.

5. Derby Panthers

Team: Kenni Henson, Emma Johnson, Tayler Brown, Jenny Perry, Abbey Simonsen, Macey Truitt.

Results: 188, 2nd at Derby (Derby G&C) on Aug. 28; 387, 2nd at Winfield (Winfield CC) on Sept. 7; 171, 2nd at Valley Center (Sand Creek Station) on Sept. 12; 188, 2nd at Eisenhower (Tex Consolver) on Sept. 14; 301, 4th at Salina (Salina Municipal) on Sept. 18.

Up next: Maize South Invitational (Auburn Hills) on Thursday.

Others to watch

Andover Central, Arkansas City, Augusta, Bishop Carroll, Buhler, Eisenhower, Goddard, Hutchinson, Kapaun Mt. Carmel, Maize South.

  Comments