Other Varsity Sports

Girls tennis: players to watch and area schedule

Wichita Independent state champion Anna Riedmiller, center, and her teammates hold their trophy after winning the Class 3-1A state tennis tournament at the Riverside Tennis Complex last season.
Wichita Independent state champion Anna Riedmiller, center, and her teammates hold their trophy after winning the Class 3-1A state tennis tournament at the Riverside Tennis Complex last season. The Wichita Eagle

CITY LEAGUE

Carroll: Brittany Steven, jr.; Brayden Steven, jr.; Lauren Steven, jr.

East: Aditi Joshi, sr.; Cassidy Steward, sr.; Evelyn Johnson, jr.; Emilea Vazeos, so.; Tanvie Karmarkar, sr.

Heights: Tierra Johnson, sr.; Aubrey Stephenson, sr.

Kapaun: Kelly House, sr.; Eleanor Baldwin, jr.; Clara Whitaker, fr.

North: Tiahna Padilla, sr.; LyNise Jackson, sr.; Karina Bello, jr.; Marla Martinez, sr.; Kari Coster, jr.; Nyaisha Scifres, sr.

Northwest: Madison Surmeier, sr.; Madison Snodgrass, sr.; Shanice Gitungo, sr.; Isabol McCarty, sr.; Savannah McHugh, jr.

South: Maddie Garcia, so.; Sandy Tran, sr.

Southeast: Cierra Hill, sr.

West: Ciana Timmins, so.; Jocelyn Ruiz, so.

AV-CTL I

Campus: Amaya Molinar, jr.; Venus Thanasouk, so.

Derby: Katrina Mason, jr.; Hailey Vinroe, jr.; Averi Baker, sr.; Kandice Anderson, jr.; Mia Agpoon, fr.; Jessica Perea, jr.; Lauren Towns, fr.

Hutchinson: Raegan Wessel, sr.; Sydnee Foster, jr.; Chloe Foster, jr.; Lauren Ollenburger, jr.; Emilee Railsback, fr.; Caroline Fee, jr.

Maize: Emma Wituk, jr.; Kennadee Utech, jr.; Ana Vo, sr.; Madison Arnold, sr.; Lillie Williams, jr.; Sydney McGrown, sr.; Alaina Cunningham, jr.; Lindsay Adams, jr.

Newton: Quinn Rhodes, jr.; Ashley Schmidt, sr.; Cattie Arrowsmith, jr.; Faye Smith, jr.

AV-CTL II

Andover: Carinne Hild, sr.; Natalie Anderson, sr.; Meagan Aune, sr.

Andover Central: Jordyn Maddex, sr.; Libuse Cermakova, sr.; Samara Haenggi, jr.; Grace Flynn, sr.; April Page, jr.; Sydney Sagehorn, sr.

Arkansas City: Kelsie Burr, jr.; Chassidy Weathers, sr.; Beth Walker, sr.

Eisenhower: Amy Truong, sr.; Alex Taylor, jr.; Elyse Bozarth, fr.

Goddard: Sydney LeFevre, sr.; Dori Freund, sr.; Morgan Jilka, sr.

Maize South: Emma Queen, sr.; Kaylan Ebendroth-Fields, so.; Maddi Wilkinson, fr.; Courtney Sellens, sr.; Kennedy Miller, sr.; Madi Zorn, sr.; Calissa Brown, so.

Valley Center: Rachel Binau, sr.; Jessica Sharp, jr.; Victoria Bishop, sr.; Jacque Toews, sr.; Mallory Feather, so.; Madison Isham, sr.; Kara Harden, jr.

AV-CTL III-IV

Augusta: Kelli Stewart, sr.; Logan Malm, sr.; Jordan Curry, sr.; Olivia Richardson, so.; Sophia Steuven, sr.; Riley Rowland, sr.; Ashlyn Bowen, fr.

Buhler: Michaela Esau, sr.; Lucy Mann, sr.; Addie White, sr.; Meredith Smith, jr.; Payton DeMeyer, so.; Aliyah Frederick, so.

Circle: Summer Scharenberg, sr.

Collegiate: Syd Lair, jr.; Lauren Conrad, jr.; Hannah Geoffroy, jr.; Riley Ruffin, jr.; Sallie Lair, so.

El Dorado: Abby Edwards, sr.; Gretchen Shum, sr.; Kaylah Jackson, jr.; Rachel Spencer, jr.; Nalea Payton, so.

McPherson: Maisie Edmonson, sr.; Rachel Carlson, so.; Taylor Bruce, so.; CeAnna Allen, fr.; Ashley Achilles, jr.; Daphane Carrillo, jr.

Wellington: Mekenna Adams, sr.; Kylie Aufdengarten, so.; Abby Lowe, sr.; Lexi Saffell, sr.; Avery Rusk, sr.; Jacelyn Buck, jr.; Rylee Rusk, fr.

Winfield: Megan Nihart, jr.; Courtney Priest, jr.; Britney Bounvongxay, jr.

OTHER AREA TEAMS

Chaparral: Maggie Mathes, jr.; Madison Myers, sr.; Hannah Moss, sr.; Samantha Clover, sr.; Caitlin Coggins, sr.; Olivia Proffit, sr.; Hannah Foley, sr.

Conway Springs: Sabrina Bellar, sr.; Jera Wolke, sr.; Karlee Osner, so.

Hesston: Halle Krehbiel, so.; Kylie Martin, jr.; Ashley Hubbard, jr.; Makaiya Russell, sr.; Michaela Martin, fr.; Mackenzie Unruh, so.; Alexia Boles, so.

Hillsboro: Ellian Wiesbeck, sr.; Shelby Johnson, sr.; Kayla Gunn, jr.

Hoisington: Aurora Ingram, sr.

Independent: Sensey Cadman, so.; Winnie Shaw, sr.; Sydney Hicks, sr.

Smoky Valley: Kira Haxton, jr.; Sophie Smith, sr.

South Barber: Savannah Hughbanks, jr.

Sterling: Katie Comley, sr.; Lydia Miller, jr.; Jasmine Bates, jr.; Morgan Simpson, jr.; McKiah San Miguel, jr.; Natalie Schweizer, fr.

Trinity: Karah Keene, sr.; Lauren Cusick, sr.; Kelsey Todd, jr.; Elizabeth Weber, so.; Elsa Cozine, so.; Briana Winter, fr.

THE AREA SCHEDULE

August

30 — Northwest at South; 31 — Maize tournament, McPherson tournament, Emporia tournament, Salina Central tournament, Circle tournament, Southeast at West, Kapaun at North.

September

2 — Salina Central tournament; 5 — Wellington tournament, Andover Central tournament, Valley Center tournament, Newton tournament, West at Carroll, South at Heights, Kapaun at Northwest, East at Southeast; 6 — Carroll at East; 7 — Circle tournament, Collegiate tournament, South at North, Heights at West, Southeast at Carroll, East at Northwest; 9 — Salina Central tournament, Hesston tournament, Emporia tournament, El Dorado tournament; Pratt tournament; 11 — Maize South tournament, South at East, Carroll at Kapaun; 12 — Conway Springs tournament, Goddard tournament, Andover Central tournament, Maize tournament, Northwest at Heights, West at South, North at Southeast; 13 — Heights at Kapaun, Northwest at North; 14 — Arkansas City tournament, Buhler tournament, Circle tournament, Derby tournament, Heights at East; 16 — Valley Center tournament, Kingman tournament, Smoky Valley tournament; 18 — Collegiate tournament, Heights at Southeast; 19 — Aquinas tournament, Collegiate tournament; East at West, Kapaun at Southeast, North at Heights, South at Carroll; 21 — Andover tournament, Salina South tournament, Winfield tournament, Southeast at Northwest, West at Kapaun, North at Carroll; 23 — Tournament of Champions at Collegiate, Chaparral tournament, Emporia tournament; 25 — Collegiate tournament, Eisenhower tournament, Kapaun at South, Northwest at West; 26 — Goddard tournament, Augusta tournament, Kingman tournament, North at East, Carroll at Heights, Southeast at South; 27 — Campus tournament; 28 — Hutchinson tournament; 30 — McPherson tournament, City League at WSU.

October

2 — AV-CTL I at Maize, AV-CTL II at Eisenhower, AV-CTL III-IV at Collegiate, Central Plains League at WSU; 6-7 — Regionals; 13-14 — State.

  Comments