Other Varsity Sports

State swimming results, Day 1 (May 18)

Class 6A

Finals

Diving

1. Allison Thomas, Olathe Northwest, 423.60; 2. Emma Roush, BV West, 386.40; 3. Sarah Sanders, SM North, 372.05; 4. Cassie Sterbenz, SM East, 359.45; 5. Annie Soderberg, Free State, 348.40; 6. Jen Lanman, SM North, 337.50; 7. Martha Wilson, Derby, 324.40; 8. Tessa Mathews, BV North, 324.00;

Preliminaries

200 medley relay

1. Washburn Rural (Haley Molden, Elise Valdez, Jamie Fritsch, Molly Christensen), 1:48.93; 2. BV North (Amy Sevcik, Grace Stafford, Delaney Cross, Ellie Stafford), 1:50.93; 3. Lawrence (Miranda Rohn, Gretchen Frick, Heather Cistola, Annie Odrowski), 1:53.27; 4. SM East (Lili Stalder, Sarah Freshnock, Hallie Beck, Elizabeth Bittiker), 1:54.19; 5. Free State (Lucy Sirimongkhon-Dyck, Kate LaFever, Kate McCurdy, Courtney Caldwell), 1:55.33; 6. Wichita East (Olivia Tran, Kate Spitz, Samantha King, Caitlyn Goodman), 1:55.39; 7. SM West (Lauren Metzler, Courtney Klema, Kate Snyder, Shauna Jones), 1:55.90; 8. Olathe East (Abbey Johnstone, Brianne Grudek, Caitlin Ware, Taylor Rusch), 1:57.61.

200 freestyle

1. Molden, Washburn Rural, 1:48.13 (record; old: 1:49.10, Amy Oberhalman, Manhattan, 1994); 2. Cistola, Lawrence, 1:56.88; 3. Mackenna Rife, Olathe Northwest, 1:57.52; 4. Katie Vaughan, Olathe Northwest, 1:58.92; 5. Megan Stanley, SM East, 1:59.20; 6. Emily Minick, SM East, 1:59.21; 7. Molly Rockefeller, Washburn Rural, 1:59.27; 8. Pilar Dritz, Manhattan, 1:59.99.

200 individual medley

1. Frick, Lawrence, 2:10.27; 2. Freshnock, SM East, 2:10.78; 3. Mackenzie Neeley, Olathe Northwest, 2:12.05; 4. Fritsch, Washburn Rural, 2:14.43; 5. Meredith, SM South, 2:15.85; 6. Sirimongkhon-Dyck, Free State, 2:16.69; 7. Cross, BV North, 2:18.68; 8. Alyssa Newbury, Derby, 2:19.00.

50 freestyle

1. Caldwell, Free State, 23.49 (record; old: 23.57; Shara Stafford, Topeka High, 2006); 2. Shawna Elsey, Olathe East, 24.69; 2. Christensen, Washburn Rural, 24.90; 4. Tiernan Shank, SM East, 24.93; 5. Abbey Lassley, Wichita North, 24.94; 6. Ashlee Foster, Olathe East, 25.50; 7. Madeline Peters, SM East, 25.60; 8. Katie Thill, BV Northwest, 25.74.

100 butterfly

1. Meredith, SM South, 58.37; 2. Snyder, SM West, 58.79; 3. Sevcik, BV North, 59.03; 4. Cistola, Lawrence, 59.56; 5. Taylor Kirtley, BV Northwest, 59.93; 6. Fritsch, Washburn Rural, 1:00.12; 7. Cross, BV North, 1:01.61; 8. Newbury, Derby, 1:01.89.

100 freestyle

1. Caldwell, Free State, 51.86; 2. Elsey, Olathe East, 53.42; 2. Shank, SM East, 55.11; 4. Foster, Olathe East, 55.15; 5. Vaughan, Olathe Northwest, 55.20; 6. Elliott, Olathe East, 55.73; 7. Nordell-Morris, BV Northwest, 55.84; 8. Markway, Olathe East, 56.31.

500 freestyle

1. Molden, Washburn Rural, 4:50.37 (record; old: 4:53.39, Emma Berry, BV Northwest, 2006); 2. Frick, Lawrence, 5:07.48; 3. Rife, Olathe Northwest, 5:09.73; 4. Stanley, SM East, 5:15.34; 5. Rockefeller, Washburn Rural, 5:16.10; 6. Dritz, Manhattan, 5:19.97; 7. Minick, SM East, 5:20.14; 8. Bryant, Olathe Northwest, 5:20.96.

200 freestyle relay

1. SM East (Leek, Peters, Bittiker, Shank), 1:40.24; 2. Olathe East (Elsey, Markway, Elliott, Foster), 1:41.88; 3. BV North (Sevcik, Cross, Trussell, E. Stafford), 1:42.29; 4. BV Northwest (Kirtley, Nordell-Morris, Beridenthal, Thill), 1:42.59; 5. Olathe Northwest (Neeley, Rife, Stewart, Vaughan), 1:43.74; 6. Manhattan (Scipio, Walters, Bucholtz, Dritz), 1:44.29; 7. Washburn Rural (Handley, Allison Vlach, Valdez, Rockefeller), 1:44.94; 8. Wichita East (White, Spitz, Goodman, Vu), 1:46.19.

100 backstroke

1. Lassley, Wichita North, 59.98; 2. Snyder, SM West, 1:00.06; 3. Neeley, Olathe Northwest, 1:00.15; 4. Sirinmongkhon-Dyck, Free State, 1:00.74; 5. Kirtley, BV Northwest, 1:00.87; 6. Ricks, Topeka High, 1:01.14; 7. Rohn, Lawrence, 1:01.44; 8. Sevcik, BV North, 1:02.00.

100 breaststroke

1. G. Stafford, BV North, 1:08.12; 2. Christensen, Washburn Rural, 1:08.39; 3. Fee, Hutchinson, 1:08.89; 4. Chesser, Wichita Southeast, 1:08.93; 5. Valdez, Washburn Rural, 1:09.66; 6. Spitz, Wichita East, 1:09.74; 7. Freshnock, SM East, 1:09.78; 8. Spraetz, BV West, 1:10.74.

400 freestyle relay

1. Washburn Rural (Fritsch, Rockefeller, Christensen, Molden), 3:38.33; 2. SM East (Stanley, Minick, Shank, Freshnock), 3:39.52; 3. Free State (Anderson, Miller, Sirimongkhon-Dyck, Caldwell), 3:41.02; 4. Olathe Northwest (Neeley, Vaughan, Schwartz, Rife), 3:41.15; 5. Lawrence (Frick, Odrowski, Rohn, Cistola), 3:41.77; 6. Olathe East (Laflin, Elsey, Brown, Foster), 3:45.48; 7. BV Northwest (Nordell-Morris, Thill, Kirtley, Breidenthal), 3:45.69; 8. Manhattan (Scipio, Walters, Bucholtz, Dritz), 3:51.92.

Class 5-1A

Finals

Diving

1. Courtney Gammill, St. James Academy, 350.10; 2. Payton Meyer, Blue Valley, 347.95; 3. Gabi McNeilly, Emporia, 339.00; 4. Ashley Wheeler, Emporia, 329.15; 5. Abbey Davies, Emporia, 307.45; 6. Annie Wilcoxon, Blue Valley, 287.45; 7. Regan Bellerive, Aquinas, 245.70; 8. Katelyn Bridges, Blue Valley, 193.60.

Preliminaries

200 medley relay

1. Lawrence Seabury (Reese Edwards, Phoebe Grabill, Maddie McCaffrey, Elizabeth Padgett), 1:55.04; 2. Andover (Audra Hansen, Katie League, Meg Plank, Julia Hilts), 1:56.86; 3. Blue Valley (Becca Bond, Helena Bertels, Katya Vakshteyn, Erin Rambo), 1:56.94; 4. Carroll (Madison Hutchinson, Brooke Biby, Gabi Biby, Clara Seiwert), 1:58.10; 5. Newton (Katrina Gerbrand, Hana Robinson, Christina Entz, Sarah Schmidt), 1:58.54; 6. BV Southwest (Katie Kirkpatrick, Abby Brake, Anna Rasmussen, Megan Becker), 1:59.04; 7. Emporia (Hayley Guion, Meg Detwiler, Regan Hastert, Shannon Ernst), 1:59.88; 8. St. James Academy (Augusta Garies, Lauren Amrein, Hannah Sanchez, Emily Abraham), 2:00.19.

200 freestyle

1. Kate Wickham, Wichita Independent, 1:59.86; 2. Schmidt, Newton, 2:01.66; 3. Plank, Andover, 2:01.82; 4. Kaela Ropson, Aquinas, 2:01.90; 5. Stewart, SE-Cherokee, 2:02.99; 6. Beth Houghton, Blue Valley, 2:04.33; 7. Martina Schartz, Salina South, 2:05.76; 8. Sara Slifer, Newton, 2:06.47.

200 individual medley

1. Betti Fuhr, Newton, 2:09.97; 2. Rasmussen, BV Southwest, 2:12.01; 3. Brooke Brittain, Wichita Independent, 2:13.54; 4. Edwards, Lawrence Seabury, 2:15.38; 5. Garies, St. James, 2:15.79; 6. Vakshteyn, Blue Valley, 2:16.97; 7. Emily Knocke, Wichita Trinity, 2:18.61; 8. Gerbrand, Newton, 2:18.83.

50 freestyle

1. Hansen, Andover, 24.61; 2. Becker, BV Southwest, 24.95; 3. Chelsey Kilgore, Wichita Trinity, 25.12; 4. Entz, Newton, 25.21; 5. Laura Dicus, Topeka West, 25.70; 6. Turner, Winfield, 25.80; 7. Padgett, Lawrence Seabury, 25.84; 8. Virginia Bono, Aquinas, 25.97.

100 butterfly

1. Grabill, Lawrence Seabury, 59.37; 2. Entz, Newton, 1:00.35; 3. Hutchison, Carroll, 1:00.46; 4. Bond, Blue Valley, 1:02.20; 5. Garies, St. James, 1:02.60; 6. Plank, Andover, 1:3.77; 7. M. Regier, McPherson, 1:03.85; 8. McCaffrey, Lawrence Seabury, 1:04.86.

100 freestyle

1. Hansen, Andover, 52.88; 2. Bertels, Blue Valley, 54.96; 3. Kilgore, Wichita Trinity, 55.12; 4. Becker, BV Southwest, 55.18; 5. Stewart, SE-Cherokee, 56.22; 6. Turner, Winfield, 57.34; 7. Schmidt, Newton, 57.37; 8. Bono, Aquinas, 57.50.

500 freestyle

1. Grabill, Lawrence Seabury, 5:12.82; 2. Ropson, Aquinas, 5:17.32; 3. Wickham, Wichita Independent, 5:19.09; 4. Houghton, Blue Valley, 5:37.43; 5. Slifer, Newton, 5:45.00; 6. Rassette, Blue Valley, 5:45.98; 7. Leonard, BV Southwest, 5:48.49; 8. Sami McCormick, Blue Valley, 5:50.36.

200 freestyle relay

1. Newton (Schmidt, Slifer, Entz, Fuhr), 1:43.09; 2. Andover (Plank, HIlts, League, Hansen), 1:45.57; 3. Aquinas (Bono, Hanson, Erica Gammill, Ropson), 1:46.26; 4. Emporia (Ernst, Guion, Payne, Hastert), 1:46.95; 5. Blue Valley (Rambo, Richards, Selba, Houghton), 1:47.94; 6. BV Southwest (Weidner, Price, Ghekas, Leonard), 1:48.51; 7. St. James (Amrein, Brigid Pikus, Emily Abraham, Garies), 1:48.62; 8. McPherson 9Regier, Almquist, Regier, Glazner), 1:50.18.

100 backstroke

1. Rasmussen, BV Southwest, 57.84; 2. Hutchison, Carroll, 58.76; 3. Brittain, Wichita Independent, 59.04; 4. Bond, Blue Valley, 1:00.86; 5. Edwards, Lawrence Seabury, 1:01.20; 6. Dicus, Topeka West, 1:03.05; 7. Gerbrand, Newton, 1:03.74; 8. Vakshteyn, Blue Valley, 1:03.84.

100 breaststroke

1. Fuhr, Newton, 1:06.84; 2. H. McGowan, Shawnee Heights, 1:11.19; 3. Bertels, Blue Valley, 1:11.57; 4. C. Alexander, Hayden, 1:12.39; 5. Meyer, Kapaun, 1:13.18; 6. Robinson, Newton, 1:13.40; 7. Burris, Winfield, 1:14.39; 8. League, Andover, 1:14.44.

400 freestyle relay

1. BV Southwest (Becker, Leonard, Kirkpatrick, Rasmussen), 3:47.67; 2. Blue Valley (Vakshteyn, Houghton, Bond, Bertels), 3:49.31; 3. Aquinas (Bittel, Kongs, Ropson, Bono), 3:53.57; 4. Lawrence Seabury (Padgett, Padgett, Edwards, Grabill), 3:55.29; 5. Newton (Gerbrand, Robinson, Slifer, Fuhr), 3:55.90; 6. Emporia (Ernst, Payne, Guioin, Slayden), 4:02.15; 7. Carroll (Seiwert, Rau, B. Biby, Hutchison), 4:05.37; 8. Salina South (Schartz, Tomlins, Ouderkirk, Paul), 4:06.53.

Related stories from Wichita Eagle

  Comments