Other Varsity Sports

City League wrestling, swimming standings, leaders (Feb. 6)

Wrestling

Standings

CL Only

W-L

Heights 7-0Kapaun 6-1Northwest 5-2Carroll 3-4South 3-5North 2-5East 2-5West 2-5Southeast 2-7

Individuals

(Min. 4 decisions, 1 loss)

W-L Pins

Matt Reed, Heights 7-0 7Tyler Dryden, Kapaun 7-0 6Daniel Deshazer, Heights 7-0 5Parker Howell, Kapaun 7-0 5Trey Schrimscher, Heights 7-0 4Diego Malache, Northwest 7-0 3Hunter Jameson, Heights 7-0 1Devin Payne, South 7-1 5Dylan Penka, Kapaun 6-0 4Devin Weber, South 6-0 4Jonathan Nelson, East 6-0 3Greg Jones, Heights 6-0 2Billy Snapp, East 6-1 4Caleb Franklin, North 6-1 4Barry Newton, Heights 6-1 2Ulysses Deshazer, Heights 5-0 5Luke Bean, Kapaun 5-0 5Anthony Johnson, Southeast 5-0 4Conner Neal, Heights 5-1 4Caleb Warden, South 5-1 4Justin Reynolds, Heights 5-1 3Alex Mills, Kapaun 5-1 2Keaton Dugan, Carroll 4-0 4Tyler Dulaney, Kapaun 4-0 3Andy Suriano, North 4-0 3Patrick Burrus, Kapaun 4-0 2Sean Bennett, Northwest 4-1 4Dominique Henderson, Heights 4-1 3Erick Perez, Northwest 4-1 3Terrez Griffin, Northwest 3-1 3Marty Ziegler, Carroll 3-1 2Andrew Sperle, Carroll 3-1 1Luke Sponsel, Carroll 3-1 1Luke McCormack, North 3-1 1

Swimming

CL Duals Only

W-L-T

East 8-0-0Bishop Carroll 5-3-0Northwest 4-3-0Kapaun 4-2-1Heights 4-2-1South 2-5-0North 1-6-0Southeast 0-7-0

Leading Individuals

50 free — 1. Jake Spitz, East, 22.26; 2. Ryan Zwick, Kapaun, 22.59; 3. John Moreland, Heights, 22.97.

60 free — 1. Logan Lassley, North, 26.68; 2. Ryan Zwick, Kapaun, 27.50; 3. John Moreland, Heights, 28.07.

100 free — 1. Jake Spitz, East, 49.58; 2. Logan Lassley, North, 50.44; 3. Nate Pirner, East, 50.80.

200 free — 1. Kyle Cullinan, Heights, 1:52.40; 2. Charlie King, East, 1:53.35; 3. Andrew Sousa, East, 1:56.75.

160 IM — 1. Ben Karnes, Carroll, 1:42.86; 2. Kevin Kilgour, East, 1:43.57; 3. Michael Simpson, South, 1:44.43.

200 IM — 1. Nate Pirner, East, 2:03.75; 2. John Moreland, Heights, 2:10.59; 3. Brandon Shinsato, East, 2:12.13.

500 free — 1. Alec Khoury, Carroll, 5:04.56; 2. Nate Pirner, East, 5:07.50; 2. Brandon Vandeventer, East, 5:22.24.

100 backstroke — 1. Jake Spitz, East, 56.25; 2. Kyle Cullinan, Heights, 57.13; 3. Brandon Shinsato, East, 57.62.

100 breaststroke — 1. John Moreland, Heights, 1:02.24; 2. Nate Pirner, East, 1:03.60; 3. Andrew Sousa, East, 1:05.39.

100 butterfly — 1. Alex Vulgamore, Carroll, 58.51; 2. Joseph Bachman, Carroll, 58.53; 3. Paul Knapp, Kapaun, 59.09.

160 free relay — 1. Kapaun 1:13.91; 2. Heights 1:16.45; 3. Carroll 1:16.63.

160 medley relay — 1. Carroll 1:22.16; 2. Northwest 1:25.00; 3. North 1:25.26.

200 free relay — 1. East 1:35.26; 2. Kapaun 1:35.55; 3. Northwest 1:35.77.

200 medley relay — 1. East 1:42.39; 2. Northwest 1:48.60; 3. Heights 1:50.23.

320 free relay — 1. Carroll 2:43.43; 2. East 2:46.70; 3. Heights 2:48.60.

400 free relay — 1. East 3:27.97; 2. Heights 3:37.42; 3. Kapaun 3:40.54.

Diving — 1. Jake Seamster-Davis, East, 250.00; 2. Devin Bacha, Carroll, 167.00; 3. Will Schultz, South, 132.85.

  Comments