Other Varsity Sports

City League wrestling, swimming standings, leaders (Dec. 19)

Wrestling

Standings

CL Only

W-L

Kapaun 3-0

Heights 2-0

Northwest 2-1

West 2-1

Carroll 1-1

Southeast 1-1

North 0-2

South 0-2

East 0-3

Individuals

(Min. 2 decisions, 0 losses)

W-L Pins

Luke Bean, Kapaun 3-0 3

Sean Bennett, Northwest 3-0 3

Tyler Dryden, Kapaun 3-0 3

Jacob Mills, Kapaun 3-0 3

Tyler Dulaney, Kapaun 3-0 2

Parker Howell, Kapaun 3-0 2

Lucas Maki, Kapaun 3-0 2

Diego Malache, Northwest 3-0 2

Jonathan Nelson, East 3-0 2

Aaron Sanchez, West 3-0 2

Billy Snapp, East 3-0 1

John Gittrich, Southeast 2-0 2

Tony Johnson, Southeast 2-0 2

Conner Neal, Heights 2-0 2

Rhett Oakley, Southeast 2-0 2

Matt Reed, Heights 2-0 2

Justin Reynolds, Heights 2-0 2

Daniel Deshazer, Heights 2-0 1

Greg Jones, Heights 2-0 1

Barry Newton, Heights 2-0 1

Devin Payne, South 2-0 1

Dylan Penka, Kapaun 2-0 1

Trey Schrinscher, Heights 2-0 1

Brett Schueller, North 2-0 1

Andy Surano, North 2-0 1

Seth Sundeen, Carroll 2-0 1

Marty Ziegler, Carroll 2-0 1

Hunter Jameson, Heights 2-0 0

Alex Whitworth, North 2-0 0

Swimming

CL Duals Only

W-L

East 3-0

Kapaun 2-0

Carroll 2-1

Heights 2-1

Northwest 2-1

Southeast 0-2

North 0-3

South 0-3

Leading Individuals

50 free — 1. Ryan Zwick, Kapaun, 23.05; 2. John Moreland, Heights, 23.15; 3. Paul Wyckoff, Northwest, 23.76.

60 free — 1. Ryan Zwick, Kapaun, 28.48; 2. Luke Mason, Southeast, 2911; 3. Matthew Clough, East, 29.54.

100 free — 1. Matthew Clough, East, 1:02.18; 2. Luke Vanderpool, Kapaun, 1:02.43; 3. Kevin Kilgour, East, 1:03.24.

200 free — 1. Brandon Lunde, South, 1:59.54; 2. Andrew Sousa, East, 1:56.75; 3. Brandon Vandeventer, East, 2:01.59.

160 IM — 1. Kevin Kilgour, East, 1:43.57; 2. Michael Simpson, South, 1:45.40; 3. Brandon Kingrey, East, 1:46.12.

200 IM — 1. Ben Boutwell, Northwest, 2:13.69; 2. Ben Karnes, Carroll, 2:16.13; 3. Michael Simpson, South, 2:18.90.

500 free — 1. Brandon Vandeventer, East, 5:25.84; 2. Andrew Sousa, East, 5:28.97; 3. Brandon Kingrey, East, 5:32.36.

100 backstroke — 1. Matthew Clough, East, 1:02.18; 2. Luke Vanderpool, Kapaun, 1:02.43; 3. Kevin Kilgour, East, 1:03.24.

100 breaststroke — 1. John Moreland, Heights, 1:06.65; 2. Ben Karnes, Carroll, 1:07.88; 3. Brandon Kingrey, East, 1:08.59.

100 butterfly — 1. Ben Boutwell, Northwest, 59.86; 2. Paul Knapp, Kapaun, 59.90; 3. Ben Karnes, Carroll, 59.93.

160 free relay — 1. Carroll 1:16.63; 2. Kapaun 1:16.74; 3. East 1:18.75.

200 free relay — 1. Heights 1:38.46; 2. Northwest 1:38.58; 3. Kapaun 1:39.16.

200 medley relay — 1. Northwest 1:48.60; 2. Kapaun 1:50.35; 3. Carroll 1:50.89.

320 free relay — 1. Carroll 2:44.44; 2. 2:46.70; 3. Kapaun 2:53.76.

400 free relay — 1. Kapaun 3:51.65; 2. Carroll 3:55.00; 3. Heights 4:07.10.

1 meter diving — 1. Jake Seamster-Davis, East, 207.20; 2. Devin Bacha, Carroll, 158.25; 3. Adam Rodriguez, North, 116.95.

  Comments