Other Varsity Sports

Wednesday's results scoreboard (April 21)

Boys Golf

City League

Team—Kapaun 283, Carroll 302, Northwest 332, East 357, Southeast 366, Heights 366, North 372, South 523

Individuals—1. Cantele, Kapaun, 67; 2. Childs, Carroll, 69; Leichner, Heights, 70; 4. (tie) Gebert, Kapaun, 72; Auer, Kapaun, 72; Lazzo, Kapaun, 72; 7. Peter, Carroll, 75; 8. Glasgow, Kapaun, 76; 9. Iseman, Carroll, 78; 10. (tie) Campos, Northwest, 79; Shelley, East, 79.

Girls Soccer

W. Trinity 1, Dodge City 0

Wichita Trinity1 0 — 1 Dodge City0 0 — 0

First half—W. Trinity, Shimp (UA). Shots— W. Trinity 10-9—19; Dodge City 4-3—7. Saves— W. Trinity, McPherson 4-3—7; Dodge City, Sanchez 9-9—18.

Maize 10, Newton 0

Newton0 0 — 0 Maize4 6— 10

First half—Maize, Cinotto (Shupe); Shupe (Terry); Terry (Lyden); Shupe (Mir. Holmes). Second half— Maize, Mir. Holmes (UA); Lyden (Terry); Lyden (Kern); Lyden (Beales); Terry (Mad. Holmes); Mad. Holmes (Mir. Holmes). Shots— Newton 0-0—0; Maize 15-13—28. Saves— Newton, Langley 11-7—18; Maize, Black 0-0—0.

Baseball

Maize 12, Derby 2

Derby100 010 — 2 3 0 Maize200 631 — 12 9 0

W—Byers 2-0. L—Lankford. HR—Derby, Ashford.

Maize 11, Derby 1

Derby000 010 — 1 2 4 Maize304 202 — 11 9 3

W—Knight 2-0. L—Jenkins. HR—Maize, Reid (1).

0McPherson 10, Winfield 7

Winfield400 200 1 — 7 10 4 McPherson400 330 x — 10 10 3

W—Paramore 3-0. L—Brogan 2-1. HR—Winfield, Bailey; McPherson, Piper, Davenport.

McPherson 9, Winfield 1

Winfield100 000 0 — 1 5 2 McPherson213 300 x — 9 9 0

W—Piper 2-1. L—Bannister 1-1. HR—McPherson, Piper.

Softball

Heights 22, West 0

West000 — 0 0 5 Heights877 — 22 15 0

W—Farkas. L—Fair.

Heights 23, West 2

West200 — 2 0 6 Heights (18)50 — 23 9 1

W—Farkas. L—Wright.

Carroll 15, East 0

East000 0— 0 1 6 Bishop Carroll563 1— 15 14 0

W—Wilson. L—Wiebe.

Carroll 15, East 0

East000 0— 0 1 4 Bishop Carroll107 7— 15 15 0

W—Chrisman. L—Wiebe. HR—Carroll, Carney.

South 12, North 1

North100 00 — 1 1 6 South245 1x — 12 9 1

W—A. Gregg. L—A. Johnson.

South 18, North 7

North511 00 — 7 5 6 South420 93 — 18 8 1

W—A. Herrman. L—J. Yost.

Girls Swimming

Kapaun 129, Carroll 50

200 Medley Relay—1. Kapaun (Grant, Meyer, Clark, Ayala) 2:04.97; 2. Kapaun 2:11.01; 3. Carroll 2:13.94. 200 Free— Baudouin, K, 2:13.85; 2. Grant, K, 2:28.18; 3. Morton, K, 2:31.34. 200 IM— 1. Biby, BC, 2:42.52; 2. Daily, K, 2:43.76; 3. Neises, BC, 2:46.51. 50 Free— 1. Clark, K, 26.50; 2. Ayala, K, 28.74; 3. Suellentrop, K, 29.11. Diving— 1. Duling, BC, 141.95; 2. Koehn, K, 128.10. 100 Fly— 1. Clark, K, 1:07.07; 3. Kaiser, K, 1:20.25. 100 Free— 1. Davied, K, 1:02.67; 2. Ayala, K, 1:06.51; 3. Curmode, BC, 1:06.54. 500 Free— 1. Baudouin, K, 6:09.62; 2. Miller, BC, 6:16.73; 3. Meyer, K, 6:24.04. 200 Free relay— 1. Kapaun (Suellentrop, Davied, Rathert, Ayala) 1:59.33; 2. Carroll 2:02.75; 3. Kapaun, 2:05.79. 100 Back— 1. Grant, K, 1:10.98; 2. Rathert, K, 1:12.41; 3. Keating, BC, 1:12.95. 100 Breaststroke— 1. Meyer, K, 1:16.55; 2. Schuster, K, 1:22.39; 3. Davied, K, 1:24.54. 400 Free relay— 1. Kapaun (Davied, Grant, Meyer, Clark) 4:21.07; 2. Carroll 4:32.23; 3. Kapaun B 4:33.42.

Track and Field

Independent Invitational

Girls

Team results — 1. Hesston 115; 2. Independent 77; 3. Haven 40; 4. Peabody-Burns 28; 5. Marion 2.

100 — 1. Kohl, Independent, 13.77; 2. Calderella, PB, 14.70; 3. Rogers, Haven, 15.33. 100 hurdles — 1. Mason, Hesston, 19.14; 2. Honeycutt, Haven, 23.55. 1600 — 1. Peters, Hesston, 6:29.52; 2. Baumgartner, Hesston, 7:06.14; 3. Morton, Haven, 8:07.18. 200 — 1. Kohl, Independent, 29.99; 2. Burkholder, Hesston, 32.74; 3. DeMeyers, Independent, 32.87. 300 hurdles — 1. Fishburn, Hesston 1:06.08; 2. Mason, Hesston, 1:06.87. 3200 — 1. Baumgartner, Hesston 14:32.02; 2. Morton, Haven, 19:10.51. 400 relay — 1. Hesston 1:00.61; 2. Haven 1:02.78. 1600 relay — 1. Hesston 5:21.40. 400 — 1. Sliki, Hesston, 1:23.67; 2. Honeycutt, Haven, 1:28.14. 800 — 1. Peters, Hesston, 2:52.04. Discus — 1. Chew, Hesston, 102-2; 2. Ramseyer, Independent, 96-10; 3. S. Carter, Independent, 86-2. High jump — 1. Loucks, PB, 4-6; 2. Kirkwood, Haven, 4-4; 3. Valmont, Independent, 4-4. Javelin — 1. A. Capps, Independent, 99-11; 2. S. Carter, Independent, 92-4; 3. Ramseyer, Independent, 84-1. Long jump — 1. Kohl, Independent, 13-11 3/4; 2. Loucks, PB, 13-8; 3. Weber, Hesston, 13-1. Shot put — 1. Chew, Hesston 32-10 1/2; 2. Ramseyer, Independent, 30-8 1/2; 3. S. Carter, Independent, 29-3 3/4. Triple jump — 1. Loucks, PB, 29-1; 2. Weber, Hesston, 29-0.

Boys

Team results — 1. Peabody-Burns 112; 2. Hesston 94; 3. Independent 71; 4. Marion 28; 5. Haven 27.

100 — 1. Petrocci, Hesston, 11.49; 2. B. Dean, Independent, 12.17; 3. Lohrnolder, Hesston, 12.24. 110 — 1. Werner, Independent, 17.08; 2. Frederick, PB, 17.27; 3. S. Topham, PB, 19.11. 200 — 1. Petrocci, Hesston 23.81; 2. Rostetter, Hesston, 24.27; 3. Burnett, PB, 24.58. 300 hurdles — 1. Werner, Independent, 43.52; 2. Frederick, PB, 44.55; 3. S. Topham, PB, 47.89. 3200 — 1. A. Topham, PB, 10:48.7; 2. Hageman, Hesston, 11:28.81; 3. Brannan, Haven, 11;57.99. 400 relay — 1. Hesston 48.08; 2. Peabody-Burns 49.99; 3. Haven 54.68. 1600 relay — 1. Haven 3:58.30; 2. Peabody-Burns 4:15.95; 3. Hesston 4:40.96. 3200 relay — 1. Peabody-Burns 9:42.21; 2. Hesston 11:30.62. 400 — 1. Schreiner, Independent, 58.64; 2. Keller, Haven, 1:00.30. 800 — 1. Klaemann, PB, 2:11.46; 2. Hageman, Hesston, 2:25.14; 3. Steele, Hesston, 2:29.18. Discus — 1. Klenda, Marion, 165-4; 2. Burnett, PB, 133-9; 3. Williams, Hesston 127-6. High jump — 1. S. Topham, PB, 5-6; 2. Larsen, PB, 4-10. Javelin — 1. Friend, Independent, 184-2; 2. Martin, Hesston, 138-4; 3. Klenda, Marion, 135-1. Long jump — 1. Friend, Independent, 17-10; 2. Rosletter, Hesston, 16-10 1/4; 3. Miller, Hesston, 16-8. Shot put — 1. Klenda, Marion, 44-8; 2. Burnett, PB, 39-0 1/4; 3. Loucks, PB, 36-10 3/4. Triple jump — 1. Frederick, PB, 39-1; 2. Chang, Independent, 37-9; 3. Hickey, Haven, 38-6 1/2.

McPherson Invitational

Girls

Team results — 1. Newton 150 1/2; 2. Hays 95; 3. McPherson 81; 4. Salina Central 77; 5. Maize 65; 6. Salina South 37; 7. Hutchinson 30; 8. Buhler 19 1/2; 9. Campus 3.

3200 relay — 1. McPherson 10:22.00; 2. Newton 10:25.43; 3. Maize 10:32.25. 100 hurdles — 1. Eigruber, McPherson, 15.47; 2. Pavlik, McPherson, 16.37; 3. Tomasu, Maize, 16.66. 100 — 1. Ingwerson, Newton, 12.53; 2. Gaeddert, Newton, 12.85; 3. Kinnamon, McPherson, 12.91. 1600 — 1. Ahlstedt, Newton, 7:26.11; 2. Holloway, Salina South, 7:31.49; 3. Beam, McPherson, 7:32.64. 400 relay — 1. Newton 50.17; 2. Hays 50.81; 3. McPherson 51.30. 400 — 1. Walker, Maize, 59.39; 2. Pfannenstiel, Hays, 1:00.14; 3. Gaeddert, Newton, 1:02.72. 300 hurdles — 1. Tomasu, Maize, 47.94; 2. Schrock, Hutchinson, 49.98; 3. Roberts, Newton, 50.03. 800 — 1. Walker, Maize, 2:18.51; 2. Zimmerman, Hays, 2:28.02; 3. Loving, McPherson, 2:29.24. 200 — 1. Ingwerson, Newton, 26.65; 2. Pfannenstiel, Hays, 26.74; 3. Kinnamon, McPherson, 27.31. 3200 — 1. Ahlstedt, Newton, 12:21.39; 2. Coffman, Newton, 12:24.30; 3. Loeffler, Newton, 12:25.44. 1600 relay —1. Maize 4:13.01; 2. hays 4:17.14; 3. Newton 4:24.75. High jump — 1. Goodness, Salina South, 5-4; 2. Eigruber, McPherson, 5-2; 3. Lee, Hutchinson, 4-10. Pole vault — 1. Swanson, Salina Central, 9-0; 2; Sullivan, Hutchinson, 9-0; 3. (tie) Jantz, Newton, Kroll, Maize, 8-6. Long jump — 1. Goodness, Salina South, 16-8; 2. Bennett, Salina Central, 15-11 1/4; 3. Hardwick, Hays, 1506 3/4. Triple jump — 1. Dryden, Hays, 36-7 1/4; 2. Bennett, Salina Central, 32-7 3/4; 3. Swanson, Salina Central, 32-3. Discus — 1. Suenram, Salina Central, 131-5; 2. Rebarchek, Hays, 131-1; 3. Bradley, Newton, 121-4. Javelin — 1. Suenram, Salina Central, 108-9; 2. Minkevitch, Newton, 101-2; 3. Woodard, Buhler, 91-0. Shot put — 1. Regier, Newton, 37-9; 2. Rebarchek, Hays, 36-3; 3. Deines, Hays, 35-11 1/2.

Boys

Team results — 1. Hays 140 1/2; 2. McPherson 81; 3. Salina Central 80; 4. Newton 76; 5. Maize 75 1/2; 6. Campus 45; 7. Buhler 32; 8. Salina South 18; 9. Hutchinson 10.

3200 relay — 1. Hays 8:20.36; 2. Newton 8:30.83; 3. McPherson 8:47.73. 110 hurdles — 1. Ukaoma, Maize, 14.81; 2. McKenzie, Hays, 15.23; 3. Johns, Newton, 15.39. 100 — 1. James, Salina Central, 11.20; 2. Valdez, Newton, 11.41; 3. O'Connor, McPherson, 11.44. 1600 — 1. Porter, McPherson, 4:22.50; 2. Muntsch, Hays, 4:22.65; 3. Keirns, Campus, 4:40.00. 400 relay — 1. Salina Central 44.13; 2. McPherson 44.46; 3. Hays 44.76. 400 — 1. Hoch, Maize, 50.03; 2. Gawanda, McPherson, 50.23; 3. Lohrentz, Buhler, 51.50. 300 hurdles — 1. Ukaoma, Maize, 38.72; 2. Johns, Newton, 39.90; 3. Frank, Salina South, 41.12. 800 — 1. Munsch, Hays, 2:01.60; 2. Hoch, Maize, 2:01.70; 3. Lalouette, Newton, 2:04.18. 200 — 1. Ukaoma, Maize, 22.67; 2. Erving, Salina Central, 23.14; 3. Cochran, Campus, 23.41. 3200 — 1. Nooney, Campus, 9:56.66; 2. Tophoj, Hays, 10:01.69; 3. Sprague, Hutchinson, 10:08.09. 1600 relay — 1. Maize 3:28.47; 2. Salina Central 3:29.60; 3. McPherson 3:31.40. High jump — 1. Deterding, Hays, 6-6; 2. Wickham, Hays, 6-2; 3. Williams, Salina Central, 6-0. Pole vault — 1. Lawrence, McPherson, 13-6; 2. Pope, Buhler, 13-6; 3. Bolte, Salina Central, 11-6. Long jump — 1. Johns, Newton, 21-4 3/4; 2. Pruter, Hays, 21-0 1/4; 3. Jones, Salina South, 20-10 1/2. Triple jump — 1. Pruter, Hays, 44-2 1/2; 2. Williams, Salina Central, 42-8 1/2; 3. Bowers, McPherson, 42-0. Discus — 1. Rathke, Hays, 161-8; 2. Rambo, Newton, 161-4; 3. Clary, McPherson, 146-2. Javelin — 1. Gaughan, Hays, 154-3; 2. Morris, Buhler, 154-3; 3. Gonzalez, Salina Central, 151-6. Shot put — 1. Rambo, Newton, 57-3 1/2; 2. Rathke, Hays, 51-0; 3. Engel, Buhler, 47-1.

Goessel Invitational

Girls

Team results — 1. Goessel 105; 2. Hillsboro 93; 3. Sterling 73; 4. Herington 39; 5. Canton-Galva 17.

Pole vault — 1. Bartel, Hillsboro, 5-6. Triple jump — 1. Blackwell, Herington, 31-10; 2. Goertzen, Goessel, 30-11; 3. Brazil, Hillsboro,k 29-0 1/2. Long jump — 1. Kaufman, Hillsboro, 15-7 3/4; 2. Van Horn, Goessel, 15-1 1/4; 3. Enfield, Sterling, 14-11. 100 — 1. Blackwell, Herington, 13.2; 2. Kaufman, Hillsboro, 13.4; 3. Enfield, Sterling, 13.9. 400 — 1. Flaming, Goessel, 1:06.0; 2. Serene, Hillsboro, 1:06.7; 3. Harvey, Goessel, 1:11.4. 800 — 1. Harvey, Goessel, 2:42.7; 2. Serene, Hillsboro, 2:45.5; 3. Lambert, Sterling, 2:48.1. Shot put — 1. Proffitt, Sterling, 34-5; 2. Dierksen, Sterling, 29-7 1/2; 3. Espada, Hillsboro, 29-5. High jump — 1. Somers, C-G, 4-6; 2. Klassen, Goessel, 4-1; 3. Mayfield, Hillsboro, 4-2. 3200 relay — 1. Goessel 11;20.2; 1600 — 1. Frey, Goessel, 5:49.3; 2. Pankratz, Hillsboro, 7:41.5; 3. Winter, Hillsboro, 8:24.9. Javelin — 1. Frey, Goesel, 105-9; 2. Kaufman, Hillsboro, 97-0; 3. Espada, Hillsboro, 77-10. 200 — 1. Enfield, Sterling, 28.1; 2. Kaufman, Hillsboro, 29.0; 3. Somers, C-G, 29.2. 3200 — 1. Czarnowski, Goessel, 13:40.3; 2. Prather, Sterling, 13:55.0; 3. Pankratz, Hillsboro, 16:49.8. 100 hurdles — 1. Blackwell, Herington, 17.5; 2. Oden, Sterling, 17.7; 3. Goertzen, Goessel, 18.4. 400 relay — 1. Sterling 56.4; 2. Hillsboro 59.5. 300 hurdles — 1. Blackwell, Herington, 48.1; 2. Oden, Sterling, 51.4; 3. Goertzen, Goessel, 52.0. 1600 relay — 1. Goessel 4:38.3.

Boys

Team results — 1. Hillsboro 93; 2. (tie) Goessel 84, Herington 84; 4. Sterling 74; 5. Canton-Galva 6.

Pole vault — 1. Richert, Hillsboro 9-0; 2. Proffitt, Hillsboro, 8-6. Javelin — 1. Riggs, Hillsboro, 138-9; 2. DeFreese, Goessel, 127-7; 3. Stephens, Sterling, 114-10. Triple jump — 1. Bennett, Sterling, 38-4; 2. D. Barber, Herington, 38-3; 3. Knopp, Herington, 38-1. High jump — 1. Heibert, Goessel, 6-2; 2. Thiessen, Hillsboro, 5-8; 3. Humphreys, Sterling, 5-6. 400 — 1. Vogel, Hillsboro, 50.0; 2. T. Barber, Herington, 50.4; 3. Agbo, Sterling, 54.7. 200 — 1. D. Barber, Herington, 23.5; 2. Day, Hillsboro, 24.3; 3. Stultz, Goessel, 24.6. 3200 — 1. Allen, Hillsboro, 10:28.9; 2. Reimer, Goessel, 10:33.7; 3. Goertzen, Goessel, 10:42.3. Long jump — 1. Barber, Herington, 21-0 3/4; 2. Day, Hillsboro, 19-4 1/2; 3. Thiessen, Hillsboro, 18-10 1/4. 100 — 1. T. Barber, Herington, 11.3; 2. D. Barber, Herington, 11.4; 3. Day, Hillsboro, 11.4. 1600 — 1. Allen, Hillsboro, 4:51.4; 2. Roberts, Sterling, 4:53.1; 3. Reimer, Goessel, 5:00.3. 300 hurdles — 1. Heibert, Goessel, 43.8; 2. Engelland, Sterling, 47.1; 3. Jowers, C-G, 47.9. 1600 relay — 1. Sterling 3:42.8; 2. Goessel, 3:44.0; 3. Herington, 3:49.0. Shot put — 1. Bukowski, Herington, 40-6; 2. Hewitt, Sterling, 40-3 1/2; 3. DeFreese, Goessel, 35-3 1/2. 3200 relay — 1. Sterling 9:12.9; 2. Hillsboro 9:15.9; 3. Herington 9:49.6. Discus — 1. Hewitt, Sterling, 133-1; 2. Bukowski, Herington, 126-10; 3. Simmons, Herington, 86-6 1/2. 400 relay — 1. Goessel 46.1; 2. Sterling 47.8; 3. Herington 50.0. 800 — 1. Mueller, Hillsboro, 2:14.1; 2. Kruger, Goessel, 2:15.3; 3. Richert, Hillsboro, 2:16.9.

  Comments