Other Varsity Sports

Friday's results scoreboard (April 9)

Track and Field

Shocker Pre-State Challenge

Boys

Elite

3200 relay — 1. Hays, 8:21.02; 2. W. Northwest, 8:22.89; 3. Olpe, 8:26.96. 110 hurdles — 1. Etheridge, W. Northwest, 14.26; 2. Hardyway, Hays, 15.12; 3. Kennedy, Derby, 15.54. 100 — 1. Burns, W. Trinity, 10.71; 2. Fisher, Valley Center, 10.74; 3. Moeder, LaCrosse, 10.94. 400 relay — 1. W. Heights, 43.47; 2. Andale, 44.63; 3. Shawnee Heights, 44.7. 400 — 1. Pauly, Garden Plain, 49.53; 2. Burns, W. Trinity, 49.68; 3. Maus, Carroll, 51.67. 300 hurdles — 1. Etheridge, W. Northwest, 40.45; 2. Barnes, Baldwin, 41.65; 3. Schwieger, Carroll, 41.96. 800 — 1. Munsch, Hays, 1:59.76; 2. Thor, Carroll, 2:00.96; 3. Herbert, Northwest, 2:01.55. 200 — 1. Fisher, Valley Center, 21.7; 2. Burns, W. Trinity, 22.10; 3. Pauly, 22.4, Garden Plain. 440 shuttle hurdle — 1. Hutchinson, 1:11.08. 1600 relay — 1. Shawnee Heights, 3:31.2; 2. Carroll, 3:32.46; 3. Baldwin, 3:33.26. Discus — 1. Rathke, Hays, 165-10; 2. Smith, Augusta, 148-8; 3. Allen, Hays, 145-3. High jump — 1. Miller, Royal Valley, 6-6 1/2; 2. Baumgartner, Hesston, 6-2 1/2; 3. Dinwiddie, Hutchinson, 6-0 1/2. Long jump — Moeder, LaCrosse, 22-5 1/2; 2. Barber, Herington, 22-4; 3. Breech, Flinthills, 21-7 1/2. Pole vault — 1. Rosson, Ponca City, 14-6; 2. Koehn, Holcomb, 14-0; 3. Arnold, Carroll, 14-0. Shot put — 1. Rathke, Hays, 52-3; 2. Simmons, Great Bend, 51-10 1/2; 3. Talbert, KC Homeschool, 47-9. Triple jump — 1. Barber, Herington, 45-5; 2. Miller, Royal Valley, 45-3; 3. Pruter, Hays, 45-0.

Class 3-1A

3200 relay — 1. LaCrosse, 8:59.02; 2. Belle Plaine, 9:06.85; 3. Council Grove, 9:10.83. 110 hurdles — 1. Mullins, Garden Plain, 17.02; 2. Frye, Council Grove, 17.09; 3. Fleming, W. Collegiate, 17.11. 100 — 1. Breech, Flinthills, 11.23; 2. Kepple, Ness City, 11.29; 3. Vaughn, Belle Plaine, 11.53. 400 relay — 1. Garden Plain, 44.92; 2. Ness City, 45.66; 3. Douglass, 46.37. 400 — 1. Hall, Olpe, 52.69; 2. Oates, Flinthills, 52.8; 3. Kraft, Ness City, 53.15. 300 hurdles — 1. Mullins, Garden Plain, 43.26; 2. Becker, Garden Plain, 44.44; 3. Webs, LaCrosse, 44.72. 800 — 1. Klarmann, Peabody-Burns, 2:08.78; 2. Topham, Peabody-Burns, 2:09.84; 3. Cherryholmes, Remington, 2:09.86. 200 — 1. Cooper, Sunrise, 22.65; 2. Breech, Flinthills, 23.05; 3. Runyan, Mission Valley, 23.46. 1600 relay — 1. LaCrosse, 3:40.76; 2. Ness City, 3:44.17; 3. Holcomb, 3:44.91. Discus — 1. Keitel, Mission Valley, 127-10; 2. Hewitt, Sterling, 126-1; 3. Bleske, Victoria, 120-9. High jump — 1. Stull, LaCrosse, 5-10 1/2; 2. Beckman, Ness City, 5-8 1/2; 3. Nachbor, Douglass, 5-8 1/2. Long jump — 1. Klausmeyer, Garden Plain, 20-0; 2. (tie) Fleming, W. Collegiate, and Frye, Council Grove, 19-2 1/2. Pole vault — 1. Bennett, Remington, 11-6; 2. Robinson, Holcomb, 11-6; 3. Miller, Mission Valley, 11-6. Shot put — 1. Ragan, Ellinwood, 42-0; 2. Youngers, Garden Plain, 41-1; 3. Bleske, Victoria, 40-11. Triple jump — 1. Cooper, Sunrise, 42-3 1/4; 2. Whitaker, Ellinwood, 41-8; 3. Kraft, Ness City, 41-4.

Class 6-4A

3200 relay — 1. Mulvane, 8:29.27; 2. Derby, 8:353.52; 3. Kapaun, 8:42.13. 110 hurdles — 1. Schwieger, Carroll, 16.01; 2. Zachman, Russell, 16.19; 3. Willard, Andover, 16.44.. 100 — 1. Tipton, Andale, 11.26; 2. Gatson, W. Heights, 11.27; 3. McNeal, Carroll, 11.38. 400 relay — 1. Campus, 45.44; 2. Hays, 45.84; 3. Russell, 45.97. 400 — 1. Dobbs, Mulvane, 52.74; 2. Melichar, Andale, 53.31; 3. Hannon, Baldwin, 53.77. 300 hurdles — 1. Willard, Andover Central, 42.17; 2. Horsch, Andale, 42.59; 3. Wiseman, Hays, 43.04. 800 — 1. Wieczorek, Ponca City, Okla., 2:01.69; 2. Beverly, Andover Central, 2:03.78; 3. Alstrom, Cheney, 2:03.8. 200 — 1. Axelson, Russell, 22.78; 2. Gatson, W. Heights, 22.90; 3. Davis, Campus, 23.22. 1600 relay — 1. Ponca City, Okla., 3:36.47; 2. Mulvane, 3:37.21; 3. Derby, 3:39.78. Discus — 1. Gaughan, Hays, 138-11; 2. Fisher, Derby, 138-6; 3. Binder, Hays, 135-11. High jump — Bombardier, Hays, 6-2 1/4; 2. Oliver, W. Northwest, 6-0 1/2; 3. Biedron, Carroll, 5-10 1/2. Long jump — 1. Egbert, Andale, 20-7; 2. Triplett, Goddard, 20-6 3/4; 3. Denning, Carroll, 20-3 1/2. Pole vault — 1. Meyer, Carroll, 13-0; 2. Baalman, Andale, 12-6; 3. Miller, Mulvane, 12-0. Shot put — 1. Valentine, Baldwin, 44-5; 2. Reese, Hays, 44-0; 3. Holly, Shawnee Heights, 43-4. Triple jump — 1. Cross, Heights, 41-11 1/4; 2. Wickham, Hays, 40-11 3/4; 3. Horsch, Andale, 40-8 3/4.

Girls

Elite

3200 relay —1. Rossville, 10:00.67; 2. Valley Center, 10:09.67; 3. Baldwin, 10:10.76. 100 hurdles — 1. Lober, Baldwin, 16.23; 2. Nebel, Hesston, 16.36; 3. Baier, Holcomb, 16.67. 100 — 1. Pickens, Peabody-Burns, 12.28; 2. Parker, Shawnee Heights, 12.33; 3. Green, Douglass, 12.52. 400 relay — 1. Shawnee Heights, 51.26; 2. Baldwin, 51.63; 3. Douglass, 52.04. 400 — 1. Pickens, Peabody-Burns, 57.66; 2. Kuhlman, Sharon Springs, 59.53; 3. Bias, Andover Central, 1:00.2. 300 hurdles — 1. Downing, Shawnee Heights, 48.83; 2. Sponsel, Carroll, 48.96; 3. Burkhart, Baldwin, 49.37. 800 — 1. Ruder, Thomas More Prep, 2:23.56; 2. Kuhlman, Sharon Springs, 2:24.52; 3. Barnes, Baldwin, 2:25.62. 200 — 1. Pickens, Peabody-Burns 25.32; 2. Parker, Shawnee Heights, 25.43; 3. Green, Douglass, 25.92. 400 shuttle hurdle — 1. Carroll, 1:08.11; 2. Baldwin,1:10.41; 3. Andale, 1:17.54. 1600 relay — 1. Shawnee Heights, 4:10.25; 2. Baldwin, 4:14.2; 3. Hays, 4:21.5. Pole vault — 1. Detmer, Carroll, 11-6; 2. Stuhlsatz, Garden Plain, 10-6; 3. Gardner, Douglass, 10-6. Long jump — 1, Parker, Shawnee Heights, 19-2 1/4; 2. Weiss, Russell, 17-6 1/2; 3. Simon, Andale, 16-2 3/4. Shot put — 1. Hartig, Great Bend, 41-8 1/4; 2. Cook, Kapaun, 41-4 3/4; 3. Kehl, Baldwin, 38-1 1/2. Discus — 1. Hartig, Great Bend, 142-2; 2. Cook, Kapaun, 133-4; 3. Kehl, Baldwin, 128-2. High jump — 1. Robinson, Andover, 5-1 3/4; 2. Parr, Rossville, 5-1 3/4; 3. Knab, Andover Central, 4-11 3/4. Triple jump — 1. Clark, Andover, 35-2 1/2; 2. Dryden, Hays, 35-1; 3. Clifton, Andover, 34-4.

Class 3-1A

3200 relay — 1. Douglass 10:45.44, 2. Ellinwood 10:54.94, 3. 3. Belle Plaine 10:56.98. 100 hurdles — 1. Channel, Rossville, 16.97; 2. Karlin, Victoria, 18.04; 3. Rudeen, Mission Valley, 18.30. 100 — 1. Idelman, Flinthills, 13.21; 2. Wasinger, Victoria, 13.56; 3. Floyd, Mission Valley, 13.61. 400 relay — 1. Rossville, 51.58; 2. W. Collegaite, 52.76; 3. Garden Plain, 52.79. 400 — 1. Fisher, Gardfen Plain, 1:03.63; 2. Bergley, Douglass, 1:04.33; 3. Regier, Remington, 1:05.77. 300 hurdles — 1. Wilson, Rossville, 50.28; 2. Thill, Ellinwood, 51.98; 3. Oden, Sterling, 52.45. 800 — 1. Seele, Rossville, 2:28.72; 2. Vanderplas, Phillipsburg, 2:35.14; 3. Doyle, Belle Plaine, 2:35.86. 200 — 1. Hallagin, Thomas More Prep, 27.98; 2. Idelman, Flinthills, 28.42; 3. Kidd, Sunrise, 28.48. 1600 relay — 1. Douglass, 4:21.53; 2. Rossville, 4:23.68; 3. W. Collegiate, 4:30.21. Discus — 1. Parrot, LaCrosse, 98-8; 2. Irons, Council Grove, 96-4; 3. Proffitt, Sterling, 90-5. Pole Vault — 1. Taylor, Thomas More Prep, 7-6; 2. (tie) Langley, Remington, 7-0 and Karlin, Victoria, 7-0. Long jump — 1. Enfield, Sterling, 15-1; 2. Wasinger, Victoria, 15-1; 3. Hoheisel, Garden Plain, 15-0 3/4. Shot put — 1. Hoheisel, Garden Plain, 34-8 1/2; 2. McDougald, Olpe, 31-11 1/2; 3. Proffitt, Sterling, 31-7 1/4. High jump — 1. Redeker, Olpe, 4-10; 2. Zink, Ellinwood, 4-10; 3. Herrick, Olpe, 4-8. Triple jump — 1. Hoheisel, Garden Plain, 32-7 1/2; 2. Aldag, W. Collegiate, 32-2 1/2; 3. Wasinger, Victoria, 31-1 1/2.

Class 6-4A

3200 relay — 1. Bishop Carroll, 10:24.70; 2. Kapaun Mount Carmel, 10:35.53; 3. DeSoto, 10:44.96. 100 hurdles — 1. Hughes, Mulvane, 17.13; 2. Behny, Andale, 17.29; 3. Nordhus, Bishop Carroll, 17.41. 100 — 1. Holman, Andale, 12.94; 2. Simon, Andale, 12.97; 3. Hurlbutt, Valley Center, 12.99. 400 relay — 1. Kapaun, 52.82; 2. Andover, 54.33; 3. Hutchinson, 54.58. 400 — 1. Bowens, Derby, 1:01.98; 2. Hagan, Kapaun, 1:03.5; 3. Nebel,Hesston, 1:03.71. 300 hurdles — 1. Powell, Carroll, 48.27; 2. Seiler, Carroll, 49.74; 3. Akao, Kapaun, 51.05. 800 — 1. Nebel, Hesston, 2:29.29; 2. Ehm, Circle, 2:31.47; 3. Zoglman, Goddard, 2:33.37. 200 — 1. Weiss, Russell, 25.94; 2. Bowens, Derby, 27.3; 3. Hurlbutt, Valley Center, 27.83. 1600 relay — 1. Circle, 4:24.29; 2. Kapaun, 4:25.74; 3. Mulvane, 4:28.78. Shot put — 1. Iverson, Hutchinson, 36-6 1/2; 2. Deines, Hays, 35-4 3/4; 3. Prewitt, Derby, 34-9 1/4. Pole vault — 1. Hopper, Russell, 9-8; 2. Hansen, Shawnee Heights, 8-6. 3. Sullivan, Hutchinson, 8-6. High jump — 1. Wiley, Wellington, 5-1 3/4; 2. Howard, Baldwin, 4-9 3/4; 3. Wartick, Circle, 4-7 3/4. Long jump — 1. Vaughn, Andale, 15-7 1/4; 2. Becker, Andale, 15-7; 3. Kitchen, Circle, 15-0 3/4. Triple jump — 1. Skinner, Kapaun, 33-3; 2. Barrett, Circle, 32-11; 3. Weber, Kapaun, 32-2. Discus — 1. Quade, Great Bend, 112-2; 2. Cooper, Andover, 111-1; 3. Shrock, Shawnee Heights, 107-8.

Marion Relays

Girls Team Results—El Dorado 123, McPherson 122, Marion 87, Smoky Valley 72, W. Independent 63, Garnett 57, Chase Co. 21, Peabody-Burns 4.

100—1. Liu, WI, 12.31; 2. Kinnamon, MP, 12.34; 3. Fenner, WI, 12.42. 200— 1. Kinnamon, MP, 27.40; 2. O'Connor, MP, 28.39; 3. Helrerich, ED, 28.62. 400— 1. Liu, WI, 1:02.61; 2. Dains, CC, 1:06.55; 3. Clites, ED, 1:07.77. 800— 1. Milbourn, ED, 2:25.70; 2. Loving, MP, 2:36.37; 3. Reese, MP, 2:38.93. 1600— 1. Milbourn, ED, 5:23.02; 2. Beam, MP, 6:02.33; 3. Nowak, MP, 6:04.14. 3200— 1. Milbourn, ED, 12:05.21; 2. Engle, CC, 12:37.43; 3. Beam, MP, 12:43.37. 100 Hurdles— 1. Eigruber, MP, 15.10; 2. Pavlik, MP, 16.68; 3. Slayton, ED, 17.59. 300 Hurdles— 1. Zeiner, M, 47.59; 2. Slayton, ED, 48.99; 3. Fenner, WI, 49.05. 400 Relay— 1. McPherson (Eigruber, Kinnamon, O'Connor, Oderman) 51.83; 2. El Dorado 53.66; 3. Marion 54.84. 1600 Relay— 1. El Dorado (Clites, Helferich, Slayton, House) 4:18.67; 2. Marion 4:26.10; 3. McPherson 4:26.48. 3200 Relay— 1. McPherson (Beam, Reese, Loving, Nowak) 11:05.33; 2. Marion 11:24.13; 3. Smoky Valley 11:38.30. High jump— 1. rockers, G, 5-2; 2. Eigruber, MP, 5-2; 3. Gordon, Mar., 5-0. Pole vault— 1. House, ED, 11-6; 2. Leckliter, ED, 10-0; 3. Helferich, ED, 7-0. Long jump— 1. Zeiner, Mar., 18-2; 2 Whetstone, SV, 15-1 1/2; 3. Rockers, G, 14-6. Triple jump— 1. Zeiner, Mar., 37-6 1/2; 2. Rockers, G, 33-6; 3. Spachek, Mar., 31-10 3/4. Triple jump— 1. Zeiner, Mar., 37-6 1/2; 2. Rockers, G, 33-6; 3. Spachek, Mar., 31-10 3/4. Shot put— 1. Dauer, SV, 38-4 1/4; 2. Rice, ED, 31-5 1/2; 3. Lindshield, SV, 31-4. Discus— 1. Dauer, SV, 106-5; 2. Ramseyer, WI, 94-6; 3. Lindshield, SV, 92-7. Javelin— 1. Slayton, ED, 108-0; 2. Capps, WI, 105-4; 3. Ramseyer, WI, 91-4.

Boys team results—McPherson 176, Marion 117, W. Independent 72, Smoky Valley 69, El Dorado 54, Peabody-Burns 28, Chase Co. 24, Garnett 18.

100—1. O'Connor, MP, 10.84; 2. Collins, MP, 11.13; 3. Peiffer, ED, 11.18. 200— 1. O'Connor, MP, 23.45; 2. Collins, MP, 24.18; 3. O'Bannon, MP, 24.34. 400— 1. Gawanda, MP, 50.70; 2. Speed, WI, 52.70; 3. Deterding, SV, 53.64. 800— 1. Porter, MP, 2:04.71; 2. Jiles, ED, 2:09.77; 3. Moody, G, 2:11.45. 1600— 1. Porter, MP, 4:27.96; 2. Hett, M, 4:57.08; 3. Peterson, MP, 4:58.22. 3200— 1. Porter, MP, 10:35.27; 2. Nightengale, ED, 10:39.76; 3. Hett, Mar., 10:40.17. 110 Hurdles— 1. Ray, WI, 15.54; 2. Soukup, SV, 16.10; 3. Werner, WI, 16.86. 300 Hurdles— 1. Ray, WI, 43.28; 2. Werner, WI, 44.04; 3. Frederick, PB, 44.83. 400 Relay— 1. McPherson (Collins, Gawanda, Lawrence, O'Bannon) 43.79; 2. Smoky Valley, 46.67; 3. Peabody-Burns, 47.16. 1600 Relay— 1. McPherson (Bowers, Gawanda, Lawrence, O'Connor) 3:40.31; 2. El Dorado, 3:41.77; 3. Smoky Valley, 3:43.27. 3200 relay— 1. El Dorado (Nuckolls, Jiles, Nightengale, Lockard) 8:42.66; 2. Marion, 8:55.69; 3. McPherson 8:58.01. High jump— 1. Deterding, SV, 6-2; 2. Pihl, 6-0; 3. Cape, MP, 6-0. Pole vault— 1. Lawrence, MP, 11-6; 2. Johnson, Mar., 11-6; 3. Regnier, Mar., 11-0. Long jump— 1. Speed, WI, 20-11 1/4; 2. Neil, Mar., 20-3 1/2; 3. Gawanda, MP, 19-11 3/4. Triple jump— 1. Neil, Mar., 42-7 1/2; 2. Bowers, MP, 40-6 1/4; 3. O'Bannon, MP, 38-4 1/2. Shot put— 1. Peterson, CC, 50-8; 2. Ash, Mar., 46-1; 3. Clary, MP, 42-11 1/2. Discus— 1. Clary, MP, 155-11; 2. Klenda, Mar., 151-8; 3. Burnett, PB, 130-8. Javelin— 1. Friend, WI, 185-1; 2. Boone, Mar., 158-4; 3. Olson, SV, 158-2.

Softball

Southeast 20, North 12

Southeast220 2(11)0 3 — 20 5 1 North224 210 1 — 12 14 7

W—Record. L—Yost.

North 9, Southeast 8

Southeast002 020 4 — 8 2 2 North110 411 1 — 9 13 3

W—Yost. L— Record.

Goddard 14, BV West 3

BV West003 00 — 3 5 4 Goddard832 1x — 14 15 0

W—Sturm 3-0. L—Behrmann. HR—Goddard, Ke. Harris (1).

Goddard 8, BV West 5

BV West202 010 0 — 5 7 0 Goddard001 043 x — 8 10 3

W—Ka. Harris 3-0. L—Bornhorst. HR—Goddard, Davis 2 (3).

Baseball

Halstead 7, Haven 2

Halstead011 111 2 — 7 9 2 Haven010 100 0 — 2 3 2

W—Rupp. L—Zimmerman. HR—Halstead, Rupp, Santoya.

Halstead 7, Haven 6

Halstead004 030 0 — 7 10 3 Haven300 300 0 — 6 9 1

W—Calvin. L—Jon. S—Rupp.

Independent 10, Chanute 0

Chanute000 00 — 0 1 1 W. Independent105 13 — 10 14 3

W—Neville 2-0. L—Eccles.

Independent 7, Chanute 2

Chanute001 100 0 — 2 3 3 W. Independent421 000 x — 7 8 2

W—Pierson 2-0. L—Schooley.

Dodge City 18, South 8

Dodge City420 037 2 — 18 20 1 South101 140 1 — 8 10 4

W—Mills. L—Loesing.

South 12, Dodge City 11

Dodge City142 103 0 — 11 11 4 South203 104 2 — 12 8 6

W—Lassley. L—Harvey.

Girls Swimming

Kapaun 150, West 13

200 Medley relay—1. Kapaun (Rathert, Meyer, McGreevy, Clark) 2:06.15. 200 Free— 1. McGrath, K, 2:44.40; 2. Connelly, K, 2:44.46; 3. Hartkopp, KMC, 2:52.93. 200 IM— 1. Tully, K, 2:54.11; 2. Kaiser, K, 2:55.79; 3. Crocrombe, K, 3:13.92. 50 Free— 1. Sullentrop, K, 29.37; 2. Frisch, K, 34.03; 3. Hartkopp, K, 36.16. Diving— 1. Koehn, K, 121.85. 100 Butterfly— 1. Kaiser, K, 1:22.11; 2. Bongers, K, 1:23.46; 3. Hesse, K, 1:31.03. 100 Free— 1. Sullentrop, K, 1:06.36; 2. Wagle, K, 1:15.27; 3. Riter, K, 1:16.16. 500 Free— 1. McGrath, K, 7:33.25; 2. Connelly, K, 7:44.73; 3. Crocrombe, K, 8:10.08. 200 Free relay— 1. Kapaun (Baudouin, McGreevy, Meyer, Clark) 1:52.47; 2. Kapaun, 2:01.32; 3. Kapaun, 2:05.07. 100 Back— 1. Tully, K, 1:17.26; 2. riter, K, 1:37.44; 3. Frisch, K, 1:38.08. 100 Breaststroke— 1. Hesse, K, 1:31.78; 2. Bongers, K, 1:34.99; 3. Watson, K, 1:38.56. 400 Free relay— 1. Kapaun (Davied, Clark, Meyer, McGreevy) 4:08.78; 2. Kapaun, 4:24.19; 3. Kapaun, 4:51.53.

Girls Soccer

Trinity 10, Hays 0

Hays0 0 — 0 Trinity6 4 — 10

Trinity — Porter (Burns), Blankenship (Shrimp), Burns (Ruschen), Burns (Holt), Burns (Blankenship), Blankenship (un.), Shrimp (Porter), Shrimp (un.), Holt (un.), Holt (Baumann). Shots — Hays 0-2 — 2; Trinity 14-6 — 20. Saves — Hays, Inlow 11-3 14; Trinity, McPherson 0-2 — 2.

  Comments