Other Varsity Sports

Bowling regionals (Feb. 27)

Class 6A

At West Acres

Boys

Team scores—Goddard 2,821 (Cluck 717, Maxwell 706, Buchholz 700, Belanger 698, Pedigo 635, Bohanan 618), Maize 2,791 (Brewer 749, Cruz 724, Brooks 683, Rosiere 635, Beevers 624, Lutes 601), Wichita North 2,483 (Ellington 714, Wright 657, Ingram 574, Garner 538, Trujillo 495, Mueller 474), Garden City 2,480, Derby 2,478, Wichita South 2,461, Campus 2,417, Wichita Northwest 2,408, Dodge City 2,357.

Individual results—1. Brewer, Maize, 749; 2. Cruz, Maize, 724; 3. Cluck, Goddard, 717; 4. Ellington, W. North, 714; 5. Maxwell, Goddard, 706; 6. Buchholz, Goddard, 700; 7. Belanger, Goddard, 698; 8. Brooks, Maize, 683; 9. Paul, W. South, 670; 10. Wright, W. North, 657.

Other qualifiers—Frazier, W. Northwest, 654; Woods, Dodge City, 649; Bannon, Derby, 636; Heard, Campus, 632; Perez, Garden City, 630.

Girls

Team scores—Wichita North 2,323 (Johnson 640, Richey 593, Hubbard 560, Garcia 530, Loewen, 517, Balliet 485); Maize 2, 296 (Yahya 622, Cruz 599, Walker 582, Ayres 493, Ritter 451, Greenlee 375); Campus 2,218 (Hill 581, Mills 551, Hooper 547, Wylie 539, Parsons 473, Dull 417), Dodge City 2,070, Wichita South 2,067, Garden City 2,055, Goddard 2,050, Derby 2,022, Wichita Northwest 1,776.

Individual results—1. Johnson, W. North, 640; 2. Yahya, Maize, 622; 3. Cruz, Maize, 599; 4. Richey, W. North, 593; 5. Kenneford, Goddard, 590; 6. Walker, Maize, 582; 7. Hill, Campus, 581; 8. Hare, Derby, 570; 9. Hall, W. South, 561; 10. Hubbard, W. North, 560.

Other qualifiers—Roth, Garden City, 545; Larman, Dodge City, 537; Smith, Dodge City, 533.

At Manhattan

Boys

Team scores—Lawrence Free State 2,561; Lawrence 2,541; Washburn Rural 2,475; Junction City 2,380; Manhattan 2,317; Wichita Heights 2,239; Wichita Southeast 2,135; Wichita East 1,982; Topeka (no score available).

Individual results—1. Baumgartner, Washburn Rural, 699; 2. Russell, Lawrence, 690; 3. Wagner, Lawrence Free State, 688; 4. Bauer, Junction City, 663; 5. Miller, Lawrence, 641; 6. Conrad, Lawrence Free State, 635; 7. Miltner, Lawrence Free State, 633; 8. Burns, Washburn Rural, 624; 9. Wyatt, Lawrence, 626; 10. Chavis, Junction City, 623.

Other qualifiers—Steelsmith, Manhattan, 593; Garcia, W. Heights, 586; Bennett, W. Southeast, 583; Boydston, Manhattan, 582; Murph, Manhattan 582.

Girls

Team scores—Wichita Heights 2,174, Junction City 2,117, Manhattan 2,117, Lawrence Free State 2,077, Washburn Rural 2,071; Wichita East 2,041, Topeka 2,032, Lawrence 1,850, Wichita Southeast 1,775.

Individual results—1. Jackson, Manhattan, 615; 1. Tully, Junction City, 615; 3. Picicci, Lawrence Free State, 588; 4. Crenshaw, Manhattan, 585; 5. Connelly, Heights, 573; 6. Rouse, Topeka, 570; 7. Mailand, Washburn Rural, 558; 8. Stockham, Heights, 557; 9. Briand, Lawrence Free State, 549; 10. Herzberg, East, 541.

Other qualifier—Engram, W. East, 528

At Olathe Northwest

Boys

Team scores—Olathe North 2,576 (Foth 637, Imel 461, Hoskins 639, Kent 652, McClendon 595, Newport 648), SM South 2,468 (Steffee 548, Haake 531, Donovan 603, Blankenship 586, Signorelli 447, Likens 731), SM North 2,385 (Arnold 588, Mitchel 542, Haas 471, Stafford 547, Holmes 677, Luther 573), Olathe East 2,346, Olathe Northwest 2,330, SM East 2,304, Leavenworth 2,280, SM Northwest 2,243, SM West 2,218, Olathe South 2,018.

Individual results—1. Likens, SM South, 731; 2. Perkins, Olathe East, 690; 3. Holmes, SM North, 677; 4. Kent, Olathe North, 652; 5. Newport, Olathe North, 648; 6. Hurmence, Olathe East, 647; 7. Hoskins, Olathe North, 639; 8. Fluke, Olathe Northwest, 639; 9. Foth, Olathe North, 637; 10. Paccapaniccia, SM Northwest, 628.

Other qualifiers—Beeghly, SM West, 621; Burns, SM East, 618.

Girls

Team scores—Olathe North 2,223 (Marr 533, McClendon 538, Moore 612, Hixon 540, Faulkenberry 514, Barker 508), SM South 2,218 (Constant 670, Byrnes 588, O’Brien 394, Steffee 430, Haake 437, Fischer 523), SM West 2,174 (Bredehoeft 571, Baker 589, Hawkins 538, Whitebread 476, Clipston 398, Odum 386), SM Northwest 2,132, Olathe Northwest 1,957, Olathe South 1,884, SM East 1,796, SM North 1,775, Leavenworth 1,699.

Individual results—1. Constant, SM South 670; 2. Highland, SM Northwest, 615; 3. Moore, Olathe North, 612; 4. Brown, Leavenworth, 601; 5. Wood, Olathe Northwest, 591; 6. Baker, SM West, 589; 7. Byrnes, SM South, 588; 8. Dees, SM East, 582; 9. Bredehoeft, SM West, 571; 10. Hixon, Olathe North, 540.

Other qualifiers—Chesney, Olathe Northwest, 532; Goebel, SM Northwest, 516.

Class 5-1A

At Seneca Bowl

Boys

Team scores—Bishop Carroll 2,586 (Morgan 665, Franklin 664, Maes 643, Hansen 614, Kwasniak 601, Logan 597), Augusta 2,491 (Bisarek 691, Nordman 639, Newman 584, Hallmark 577, Gonzalez 570, Davis 533), Andover 2,479, Andover Central 2,333, Circle 2,309, Kapaun Mount Carmel 2,295, Maize South 2,261, Wichita Trinity 2,244, Wichita Collegiate 2,241, Mulvane 2,102, Wichita West 2,066.

Individual results—1. Rochat, Andover, 698; 2. Bisarek, Augusta, 691; 3. Klitzke, Kapaun, 667; 4. Morgan, Carroll, 665; 5. Franklin, Carroll, 664; 6. Baney, Andover, 664; 7. Henriquez, W. Trinity, 664; 8. Filak, Maize South, 654; 9. Maes, Carroll, 643; 10. Nordman, Augusta, 639.

Other qualifier—Stewart, W. Collegiate, 638.

Girls

Team scores—Bishop Carroll 2,381 (Johnson 629, Kuckelman 611, Sanagorski 609, Rotramel 532, Nolting 518, Stanley 510), Kapaun 2,103 (Norman 559, Baker 548, Huffman 520, Munos 476, Kwasniak 464, Kiltzke 397), Augusta 2,051, Maize South 1,973, Mulvane 1,897, Andover Central 1,894, Andover 1,879, Circle 1,873, Wichita West 1,813, Wichita Collegiate 1,434.

Individual results—1. Carter, Augusta, 652; 2. Johnson, Carroll, 629; 3. Kuckelman, Carroll, 611; 4. Sorrels, Maize South, 611; 5. Sanagorski, Carroll, 609; 6. Gulick, Circle, 587; 7. Norman, Kapaun, 559; 8. Baker, Kapaun, 548; 9. Garcia, Andover, 547; 10. Wallingford, Augusta, 535.

Other qualifiers—Anderson, W. West, 526.

At Emporia

Boys

Team scores—Topeka Seaman 2,808, Emporia 2,738, Gardner-Edgerton 2,723, El Dorado 2,605, Topeka West 2,544, Atchison 2,529, Topeka Hayden 2,460, Shawnee Heights 2,385, Peabody-Burns 2,055.

Individual results—1. Nelson, Sea, 773; 2. Martin, G-E, 764, 3. Kanicki, Sea, 741; 4. Kiehl, Atch, 731; 5. Loucks, Emp, 713; 6. Ragland, G-E, 712; 7. Holton, ED, 707; 8. Wygle, ED, 692; 9. Babcock, TW, 685; 10. Wilson, Emp, 683.

Girls

Team scores—Shawnee Heights 2,489, Topeka West 2,421, Topeka Seaman 2,383, Topeka Hayden 2,057, El Dorado 2,009, Emporia 1,935, Gardner-Edgerton 1,838, Atchison 1,735.

Individual results—1. R. Barber, TW, 691; 2. Thompson, SH, 664; 3. Renyer, SH, 645; 4. Haskell, Sea, 634; 5. Broxterman, Hay, 632; 6. Wolfley, TW, 607; 7. Ross, Sea, 598; 8. Parkes, SH, 594; 9. M. Barber, TW, 593; 10. Bigger, Sea, 587.

Other state qualifiers—Barber, G-E, 584; Hackler, Sea, 564.

At Great Bend

Boys

Team scores—Cheney 2,325 (Gray 602, B. Wulf 529, Qualis 610, Sirute 553, Diemer 560, T. Wulf 535); Great Bend 2,321 (Ruiz 542, Conaway 552, Jones 498, Herrman 656, Hipp 532, Reinert 571); McPherson 2,299; Newton 2,258; Hutchinson 2,171; Buhler 2,158; Holcomb 2,042; Sacred Heart 1,996; Liberal 1,934; Andale 1,803; Garden Plain 347.

Individual results—1. Herrman, Great Bend, 656; 2. Jones, Newton, 630; 3. Qualis, Cheney, 610; 4. Stiawalt, McPherson, 609; 5. Gray, Cheney, 6-2; 6. Wilson, Holcomb, 594; 7. Peters, McPherson, 577; 8. Beck, Buhler, 574; 9. Reinert, Great Bend, 571; 10. Snyder, McPherson, 565.

Girls

Team scores—Buhler 2,106 (Hunt 541, Bailey 470, Vieyra 431, Roberts 470, Allan 625, Bruce 452); Newton 2,104 (Ashcraft 548, Gronau 518, Wacker 583, Cross 455, Holler 451, Schwabauer 441); McPherson 1,964; Great Bend 1,962; Liberal 1,911; Hutchinson 1,874; Holcomb 1,792; Cheney 1,769; Garden Plain 1,517; Andale 1,415; Sacred Heart 288.

Individual results—1. Allan, Buhler, 625; 2. Wacker, Newton, 583; 3. Ashcraft, Newton, 548; 4. Harms, Hutchinson, 548; 5. Hunt, Buhler, 541; 6. Kaiser, Great Bend, 541; 7. Yianakopoulos, McPherson, 529; 8. Gronau, Newton, 518; 9. Ranney, Andale, 514; 10. Regier, Hutchinson, 508.

Other state qualifier— Huslig, Great Bend, 495.

At Kansas City

Boys

Team scores—1. KC Washington, 2,653, 2. Lenexa St. James, 2,533, 3. Bishop Miege, 2,416, 4. Lansing, 2,333, 5. KC Piper, 2,332, 6. KC Sumner, 2,327, 7. KC Turner, 2,284, 8. KC Schlagle, 2,232, 9. KC Maranatha, 2,113, 10. St. Thomas Aquinas, 1,996, 11. KC Christian, 1,901.

Individual results—1. Carter, WAS, 709; 2. Mitchell, BM, 696; 3. Brunellie, SJ, 683; 4. Fears, WAS, 678; 5. Allen, WAS, 676; 6. Cooley, SJ, 660; 7. Defries, TUR, 649; T8. Taylor, LAN, 622; T8. Robertson, SCH, 622; T8. Bowman, TUR, 622.

Other state qualifier—Burch, PIP, 621.

Girls

Team scores—1. Lansing, 2,127, 2. KC Turner, 2,013, 3. KC Sumner, 2,003, 4. Bishop Miege, 1,783, 5. KC Washington, 1,770, 6. Lenexa St. James, 1,642, 7. St. Thomas Aquinas, 1,595, 8. KC Christian, 1,490, 9. KC Maranatha, 1,470, 10. KC Piper, 1,299, 11. KC Schlagle, 1,251.

Individual results—1. Carter, SUM, 614; 2. Leatherbury, TUR, 580; 3. Reed, SUM, 576; 4. Eckert, LAN, 565; 5. Angello, LAN, 536; T6. Barker, LAN, 522; T6. Garcia, WAS, 522; 8. Hanna, TUR, 515; 9. McDaniel, TUR, 512; 10. Rodman, BM, 505

Other state qualifiers—Tavano, LAN, 504; Metcalf, LAN, 479; Cain, SJ, 471; Jacquinot, STA, 468.

  Comments