Varsity Kansas

Girls state swimming prelim results

CLASS 6A

200 medley relay

Championship finals — 1. Free State (A. Krug, P. Krug, Dunn, Zicker), 1:49.84; 2. Wichita East (Savvides, Balch, Pierce-Butt, McPherson), 1:49.97; 3. SM East (Gunderman, Sandstrom, McDougald, Legill), 1:50.40; 4. Lawrence (Dean, Frick, Guo, Drumm), 1:50.89; 5. Blue Valley North (Prophater, Adriano, Pelter, Hendrickson), 1:52.29; 6. Blue Valley West (Barnhart, Barnes, Wastler, Beckley), 1:53.00; 7. Blue Valley Northwest (Lyle, Christie, Miller, Glannaka), 1:54.30; 8. Blue Valley (Long, Shmurak, Euler, Shultz), 1:54.82.

Consolation finals — 9. Olathe South (Bray, Skinner, Tasic, Buehler), 1:54.98; 10. SM South (Buss, Kernen, du Bois, Laws), 1:55.56; 11. Washburn Rural (Larson, Wolf, Reece, Carey), 1:55.84; 12. SM Northwest (Dahl, Johnson, Wood, Cavin), 1:56.87; 13. Olathe Northwest (Pugh, Beebe, Shanklin, Branstrom), 1:59.86; 14. Olathe North (Jorgensen, Zhu, He, Keating), 1:59.88; 15. Hutchinson (Young, Schrock, Lehr, Hendricks), 2:00.14; 16. SM West (Benson, Wilkus, Armenta, Webb), 2:00.70.

200 freestyle

Championship finals — 1. Campbell, Free State, 1:51.73; 2. Dirkzwager, Wichita East, 1:52.89; 3. McCullough, Wichita West, 1:53.91; 4. Jones, Lawrence, 1:55.25; 5. Smith, SM East, 1:55.84; 6. Bravence, Olathe East, 1:56.21; 7. Garner, Manhattan, 1:56.86; 8. Dunn, Free State, 1:56.96.

Consolation finals — 9. Pierce-Butt, Wichita East, 1:59.06; 10. Peterson, Blue Valley North, 1:59.93; 11. Young, Hutchinson, 2:00.48; 12. Tasic, Olathe South, 2:00.94; 13. (tie) Espinoza, SM East and Hagan, Olathe East, 2:01.55; 15. Stefanov, Free State, 2:02.05; 16. MacGillivray, Blue Valley West, 2:02.16.

200 individual medley

Championship finals — 1. Lam, Olathe North, 2:04.97; 2. Prophater, Blue Valley North, 2:05.77; 3. Guo, Lawrence, 2:09.13; 4. P. Krug, Free State, 2:10.82; 5. Wolf, Washburn Rural, 2:13.01; 6. Smith, Olathe East, 2:14.95; 7. Larson, Washburn Rural, 2:15.10; 8. Wombolt, Blue Valley West, 2:16.04.

Consolation finals — 9. McDougald, SM East, 2:16.76; 10. McGrath, Blue Valley West, 2:17.04; 11. Long, Blue Valley, 2:17.06; 12. McPherson, Wichita East, 2:17.40; 13. Shultz, Blue Valley, 2:17.75; 14. Adriano, Blue Valley North, 2:18.70; 15. Zicker, Free State, 2:19.08; 16. Miller, Blue Valley Northwest, 2:19.59.

50 freestyle

Championship finals — 1. Keil, Derby, 22.83; 2. (tie) Emma Linscott, SM East and Merriman, SM North, 24.31; 4. (tie) Whitfield, Wichita East and Siemiller, Wichita Northwest, 24.36; 6. Nash, SM South, 24.63; 7. McPhail, SM East, 25.03; 8. Vance, Blue Valley North, 25.05.

Consolation finals — 9. Frick, Lawrence, 25.16; 10. Porter, Hutchinson, 25.17; 11. (tie) Pugh, Olathe Northwest and Branstrom, Olathe Northwest, 25.40; 13. Cavin, SM Northwest, 25.43; 14. Heckman, Lawrence, 25.45; 15. Legill, SM East, 25.74; 16. Carey, Washburn Rural, 25.86.

100 butterfly

Championship finals — 1. (tie) Linscott, SM East and Savvides, Wichita East, 57.45; 3. Barnes, Blue Valley West, 58.10; 4. Lyle, Blue Valley Northwest, 58.45; 5. Garner, Manhattan, 58.74; 6. Pierce-Butt, Wichita East, 58.83; 7. Dunn, Free State, 59.31; 8. McDougald, SM East, 59.65.

Consolation finals — 9. Peterson, Blue Valley North, 1:01.16; 10. Fischer, Lawrence, 1:01.48; 11. Brockner, Blue Valley Northwest, 1:01.72; 12. Tasic, Olathe South, 1:01.98; 13. Rogers, Free State, 1:01.99; 14. Deedy, SM East, 1:02.12; 15. Miller, Blue Valley Northwest, 1:02.23; 16. Euler, Blue Valley, 1:02.28.

100 freestyle

Championship finals — 1. Keil, Derby, 51.08; 2. Lam, Olathe North, 52.98; 3. Whitfield, Wichita East, 53.34; 4. Merriman, SM North, 53.43; 5. Nash, SM South, 53.84; 6. Siemiller, Wichita Northwest, 53.85; 7. Cormaney, Free State, 54.27; 8. Vance, Blue Valley North, 54.57.

Consolation finals — 9. Porter, Hutchinson, 55.20; 10. McPhail, SM East, 55.61; 11. Hendrickson, Blue Valley North, 55.82; 12. Heckman, Lawrence, 56.09; 13. Dahl, SM Northwest, 56.28; 14. Espinoza, SM East, 56.39; 15. Branstrom, Olathe Northwest, 56.40; 16. Gildemeister, Blue Valley West, 56.70.

500 freestyle

Championship finals — 1. Campbell, Free State, 5:02.08; 2. McCullough, Wichita West, 5:07.83; 3. Smith, SM East, 5:07.84; 4. Jones, Lawrence, 5:08.36; 5. A. Krug, Free State, 5:15.22; 6. Balch, Wichita East, 5:17.09; 7. Smith, Olathe East, 5:21.03; 8. Larson, Washburn Rural, 5:22.68.

Consolation finals — 9. Kircher, Blue Valley Northwest, 5:29.64; 10. Hughes, Blue Valley North, 5:34.05; 11. Skinner, Olathe South, 5:35.03; 12. Herrington, Blue Valley North, 5:35.24; 13. Carlson, Wichita East, 5:35.56; 14. Sherlock, Blue Valley, 5:36.09; 15. Wastler, Blue Valley West, 5:36.36; 16. Ryland, Sm East, 5:38.73.

200 freestyle relay

Championship finals — 1. Blue Valley North (Prophater, Vance, Hendrickson, Peterson), 1:39.22; 2. Wichita East (Dirkzwager, Pierce-Butt, Lavacek, Whitfield), 1:39.24; 3. SM East (McPhail, Legill, Espinoza, Linscott), 1:41.03; 4. Lawrence (Frick, Drumm, Guo, Heckman), 1:41.26; 5. Free State (Cormaney, P. Krug, Rogers, Zicker), 1:41.79; 6. SM South (Riley, du Bois, Laws, Nash), 1:42.39; 7. Blue Valley West (Beckley, MacGillivray, Gildemeister, Wombolt), 1:42.93; 8. Olathe North (Heeren, Jorgensen, Harris, Lam), 1:43.38.

Consolation finals — 9. SM North (Berg, Rivera, Howard, Merriman), 1:45.22; 10. (tie) Blue Valley Northwest (Brockner, Thurlby, Giannaka, Kircher) and Manhattan (Cassou, Hicks, Francois, Garner), 1:45.69; 12. Blue Valley (Euler, Sibenaller, Fitzpatrick, Clark), 1:47.08; 13. Hutchinson (Lehr, Schrock, Hendricks, Porter), 1:47.83; 14. Washburn Rural (Ndungu, Anderson, Petty, Fritsch), 1:47.95; 15. SM West (Webb, Ouverson, Wilkus, Benson), 1:48.17; 16. Olathe East (Brewer, Bailey, Billam, Rose), 1:48.21.

100 backstroke

Championship finals — 1. Prophater, Blue Valley North, 56.02; 2. Dirkzwager, Wichita East, 56.24; 3. Savvides, Wichita East, 57.30; 4. Bravence, Olathe East, 57.71; 5. A. Krug, Free State, 58.53; 6. Lyle, Blue Valley Northwest, 58.85; 7. Young, Hutchinson, 59.83; 8. Legill, SM East, 1:00.08.

Consolation finals — 9. Stefanov, Free State, 1:00.46; 10. McPherson, Wichita East, 1:00.52; 11. Gunderman, SM East, 1:01.05; 12. Kimmel, SM East, 1:01.36; 13. Fischer, Lawrence, 1:01.48; 14. Long, Blue Valley, 1:01.62; 15. Pugh, Olathe Northwest, 1:01.88; 16. Sherron, Lawrence, 1:02.54.

100 breaststroke

Championship finals — 1. Frick, Lawrence, 1:06.57; 2. Guo, Lawrence, 1:06.94; 3. Balch, Wichita East, 1:07.63; 4. P. Krug, Free State, 1:07.99; 5. Barnes, Blue Valley West, 1:08.21; 6. Wolf, Washburn Rural, 1:08.34; 7. Cormaney, Free State, 1:08.67; 8. Kernen, SM South, 1:10.11.

Consolation finals — 9. McGrath, Blue Valley West, 1:10.36; 10. Sandstrom, SM East, 1:10.73; 11. Adriano, Blue Valley North, 1:10.82; 12. Skinner, Olathe South, 1:11.24; 13. Shmurak, Blue Valley, 1:11.83; 14. Schrock, Hutchinson, 1:11.96; 15. (tie) Christie, Blue Valley Northwest and Zicker, Free State, 1:12.95.

400 freestyle relay

Championship finals — 1. Wichita East (Whitfield, Savvides, Balch, Dirkzwager), 3:36.00; 2. Free State (Dunn, Stefanov, Cormaney, Campbell), 3:37.64; 3. SM East (McDougald, Smith, Espinoza, Linscott), 3:40.12; 4. Blue Valley West (Wombolt, MacGillivray, Gildemeister, Barnes), 3:41.63; 5. Lawrence (Jones, Abernathy, Fischer, Heckman), 3:42.23; 6. Blue Valley North (Peterson, Hendrickson, Adriano, Vance), 3:43.19; 7. SM South (Riley, du Bois, Laws, Nash), 3:43.97; 8. Olathe East (Hagan, Smith, Bohn, Bravence), 3:44.54.

Consolation finals — 9. Washburn Rural (Carey, Fritsch, Larson, Wolf), 3:44.88; 10. Blue Valley Northwest (Brockner, Miller, Lyle, Kircher), 3:46.15; 11. Manhattan (Cassou, Randall, Francois, Garner), 3:48.47; 12. Olathe North (Heeren, Palcic, Harris, Lam), 3:50.55; 13. Blue Valley (Shultz, Euler, Fitzpatrick, Long), 3:51.59; 14. Hutchinson (Hendricks, Young, Schrock, Porter), 3:52.50; 15. SM Northwest (Cavin, Brogan, Wood, Dahl), 3:53.42; 16. Olathe South (Tasic, Skinner, Bray, Buehler), 3:54.35.

CLASS 5-1A

200 medley relay

Championship finals — 1. Aquinas (Jenkins, Paxton, Kopp, Hesser), 1:52.91; 2. Kapaun (Mitsch, Knapp, Le, Valentas), 1:55.55; 3. Mill Valley (Lawson, Rhodes, Robinson, Morris), 1:56.32; 4. Carroll (Clark, Shelton, Webb, Ehmke), 1:57.92; 5. Miege (Grunhard, O'Donnell, Ford, Holmes), 1:58.18; 6. Newton (Biondi, Anton, Salgado, Senn), 1:59.45; 7. St. James Academy (Grant, Coens, Curnes, Jones), 1:59.56; 8. Andover (Dean, Bloom, Esworthy, Bayliff), 2:00.97.

Consolation finals — 9. DeSoto (K. Dalrymple, Wernimont, H. Dalrymple, Hutchison), 2:01.85; 10. McPherson (Leaf, M. Cutting, H. Cutting, Cooks), 2:02.38; 11. Lansing (Hall, Wiegers, Mance, Bell), 2:02.44; 12. Seaman (Riggles, Noble, Moylan, Hubbart), 2:02.79; 13. Wichita Independent (Wickham, Cadman, Martin, Mitchell), 2:03.18; 14. Smoky Valley (Elliott, Ryan, Carlson, Brumbaugh), 2:03.36; 15. Maize (Roath, Gooding, Claeys, Guerrero), 2:03.81; 16. Wichita Collegiate (Yang, Pirner, Freed, Haag), 2:04.22.

200 freestyle

Championship finals — 1. Blake, Seabury, 1:58.91; 2. Grunhard, Miege, 1:59.59; 3. Conover, Kapaun, 1:59.96; 4. Freed, Wichita Collegiate, 2:03.59; 5. Teasley, Mill Valley, 2:04.04; 6. Taylor, Maize, 2:04.07; 7. Senn, Newton, 2:04.16; 8. Walker, Lansing, 2:05.17.

Consolation finals — 9. Williams, Wichita Trinity, 2:05.37; 10. Penn, Maize South, 2:06.09; 11. Robinson, Mill Valley, 2:06.83; 12. Olson, Kapaun, 2:08.10; 13. Krueger, Andover Central, 2:08.42; 14. (tie) Shulfer, Blue Valley Southwest and Schuler, Blue Valley Southwest, 2:08.57; 16. Foy, Miege, 2:08.80.

200 individual medley

Championship finals — 1. Kanpp, Kapaun, 2:15.90; 2. Mitsch, Kapaun, 2:17.63; 3. Bloom, Andover, 2:17.72; 4. Walker, Blue Valley Southwest, 2:19.19; 5. Vanderhoof, Maize South, 2:19.28; 6. Le, Kapaun, 2:19.93; 7. Martin, Wichita Independent, 2:19.97; 8. Wickham, Wichita Independent, 2:21.47.

Consolation finals — 9. Anton, Newton, 2:23.67; 10. Kinnan, Aquinas, 2:23.68; 11. Teter, Topeka West, 2:25.41; 12. Rhodes, Mill Valley, 2:26.34; 13. Wagner, Maize South, 2:28.66; 14. Haag, Wichita Collegiate, 2:29.89; 15. Espinoza, Topeka West, 2:30.13; 16. Beebe, Newton, 2:30.53.

50 freestyle

Championship finals — 1. Schmidt, Carroll, 24.14; 2. Blasdel, Maize, 25.03; 3. Kopp, Aquinas, 25.10; 4. Hesser, Aquinas, 25.52; 5. Baldessari, Kapaun, 25.59; 6. Schroeder, Hesston, 25.61; 7. Micklavzina, Aquinas, 25.62; 8. Stessman, Shawnee Heights, 25.64.

Consolation finals — 9. Biby, Carroll, 25.73; 10. Dunekack, Great Bend, 26.00; 11. Jones, St. James Academy, 26.07; 12. H. Dalrymple, DeSoto, 26.09; 13. Godfrey, Mill Valley, 26.13; 14. Cardellini, Salina South, 26.19; 15. Gomez, Coffeyville, 26.21; 16. Sissel, Rose Hill, 26.27.

100 butterfly

Championship finals — 1. Schmidt, Carroll, 57.36; 2. Biondi, Newton, 1:01.41; 3. Broadrick, Wichita Heights, 1:02.03; 4. Ford, Miege, 1:02.23; 5. Dunekack, Great Bend, 1:02.52; 6. Freed, Wichita Collegiate, 1:02.67; 7. Webb, Carroll, 1:02.82; 8. Cutting, McPherson, 1:03.00.

Consolation finals — 9. Robinson, Mill Valley, 1:03.26; 10. Esworthy, Andover, 1:03.54; 11. Paxton, Aquinas, 1:04.58; 12. Kopp, Aquinas, 1:04.85; 13. Stanley, Shawnee Heights, 1:05.18; 14. Anton, Newton, 1:05.43; 15. Ralston, Blue Valley Southwest, 1:06.20; 16. Davenport, Blue Valley Southwest, 1:06.37.

100 freestyle

Championship finals — 1. Grunhard, Miege, 55.18; 2. Baldessari, Kapaun, 55.25; 3. Micklavzina, Aquinas, 55.54; 4. Schroeder, Hesston, 55.71; 5. Hall, Lansing, 56.47; 6. Godfrey, Mill Valley, 56.87; 7. Blasdel, Maize, 57.20; 8. Platt, Miege, 57.26.

Consolation finals — 9. Jones, St. James Academy, 57.68; 10. Biby, Carroll, 57.99; 11. Walker, Lansing, 58.20; 12. Graven, Blue Valley Southwest, 58.30; 13. Jenkins, Aquinas, 58.56; 14. Snapp, Great Bend, 58.83; 15. Holmes, Miege, 58.97; 16. Lebourveau, Aquinas, 59.39.

500 freestyle

Championship finals — 1. Shelton, Carroll, 5:13.34; 2. Blake, Seabury, 5:15.64; 3. Knapp, 5:30.22; 4. Taylor, Maize, 5:35.39; 5. Walker, Blue Valley Southwest, 5:36.72; 6. Valentas, Kapaun, 5:41.39; 7. Teter, Topeka West, 5:41.99; 8. Penn, Maize South, 5:43.07.

Consolation finals — 9. Krueger, Andover Central, 5:44.13; 10. Senn, Newton, 5:44.62; 11. Wickham, Wichita Independent, 5:44.72; 12. Williams, Wichita Trinity, 5:46.85; 13. Foy, Miege, 5:49.00; 14. Olson, Kapaun, 5:49.74; 15. McDaniel, Wichita Trinity, 5:49.88; 16. Shulfer, Blue Valley Southwest, 5:50.58.

200 freestyle relay

Championship finals — 1. Aquinas (Kopp, Hesser, Paxton, Micklavzina), 1:41.54; 2. Carroll (Schmidt, Webb, Shelton, Biby), 1:42.61; 3. Kapaun (Le, Valentas, Baldessari, Conover), 1:43.44; 4. Mill Valley (Teasley, Kistner, Lawson, Godfrey), 1:44.36; 5. Miege (Tremonti, Holmes, Platt, Foy), 1:47.15; 6. Maize (Will-Gallegos, Guerrero, Taylor, Blasdel), 1:47.36; 7. Shawnee Heights (Stanley, Erickson, Landry, Stessman), 1:48.21; 8. St. James Academy (Coens, Grant, Curnes, Jones), 1:48.39.

Consolation finals — 9. Wichita Trinity (Gardner, Troutman, Kirsten-Westgard, Williams), 1:48.48; 10. Blue Valley Southwest (Wilson, Hunter, Ratterman, Streb), 1:48.56; 11. Andover (Dean, Esworthy, Bayliff, Bloom), 1:48.58; 12. Maize South (Nusz, Bowles, Vanderhoof, Penn), 1:49.20; 13. McPherson (Cutting, Cooks, M. Cutting, Leaf), 1:49.24; 14. DeSoto (H. Dalrymple, N. Schottler, L. Schottler, Hutchison), 1:49.74; 15. Great Bend (Snapp, Jerke, Buehler, Dunekack), 1:49.89; 16. Rose Hill (Cunningham, Farber, Kaiser, Sissel, 1:50.10.

100 backstroke

Championship finals — 1. Mitsch, Kapaun, 1:00.42; 2. Hall, Lansing, 1:00.63; 3. Graven, Blue Valley Southwest, 1:01.14; 4. Biondi, Newton, 1:01.41; 5. Lawson, Mill Valley, 1:02.04; 6. Ford, Miege, 1:02.69; 7. Broadrick, Wichita Heights, 1:03.12; 8. Le, Kapaun, 1:03.43.

Consolation finals — 9. Stanley, Shawnee Heights, 1:03.75; 10. Jenkins, Aquinas, 1:04.34; 11. K. Dalrymple, DeSoto, 1:05.87; 12. McDaniel, Wichita Trinity, 1:06.44; 13. Rodriguez, Hayden, 1:06.54; 14. Frye, Tonganoxie, 1:06.85; 15. Roath, Maize, 1:06.91; 16. Clark, Carroll, 1:07.65.

100 breaststroke

Championship finals — 1. Shelton, Carroll, 1:07.38; 2. Paxton, Aquinas, 1:07.45; 3. Teasley, Mill Valley, 1:09.19; 4. Conover, Kapaun, 1:09.65; 5. Martin, Wichita Independent, 1:09.74; 6. Cutting, McPherson, 1:11.52; 7. Bloom, Andover, 1:12.23; 8. Rhodes, Mill Valley, 1:12.24.

Consolation finals — 9. Cardellini, Salina South, 1:12.40; 10. Esworthy, Andover, 1:12.71; 11. Coens, St. James Academy, 1:12.88; 12. Teasley, Mill Valley, 1:14.25; 13. Lynch, Aquinas, 1:14.31; 14. Ashford, Bonner Springs, 1:14.74; 15. Curnes, St. James Academy, 1:15.45; 16. Nguyen, Kapaun, 1:15.72.

400 freestyle relay

Championship finals — 1. Kapaun (Conover, Knapp, Mitsch, Baldessari), 3:45.76; 2. Miege (Grunhard, Platt, Holmes, Ford), 3:47.50; 3. Carroll (Biby, Patterson, Webb, Schmidt), 3:49.74; 4. Blue Valley Southwest (Graven, Davenport, Ralston, Walker), 3:52.61; 5. Mill Valley (Godfrey, Robinson, Kistner, Teasley), 3:53.67; 6. Aquinas (Jenkins, Lebourveau, Kinnan, Micklavzina), 3:53.95; 7. Newton (Senn, Anton, Salgado, Biondi), 3:56.30; 8. Maize (Taylor, Guerrero, Roath, Blasdel), 3:56.67.

Consolation finals — 9. Shawnee Heights (Landry, Stanley, Hill, Stessman), 3:59.17; 10. Lansing (Walker, Mance, Bell, Hall), 3:59.54; 11. Wichita Trinity (McDaniel, Troutman, Gardner, Williams), 3:59.60; 12. Maize South (Nusz, Schaefer, Vanderhoof, Penn), 4:02.49; 13. Wichita Collegiate (Freed, Haag, Pirner, Yang), 4:03.29; 14. DeSoto (K. Dalrymple, H. Dalrymple, Hutchison, L. Schottler), 4:04.04; 15. Great Bend (Snapp, Long, Snapp, Dunekack), 4:04.13; 16. Rose Hill (Cunningham, Bastin, Kaiser, Sissel), 4:05.55.

  Comments