Varsity Kansas

Saturday’s state boys swimming results (Feb. 18)

CLASS 6A

Team scores

SM East 394.50, Blue Valley North 282, Free State 243, Wichita East 227, Olathe East 154, Blue Valley Northwest 147, Washburn Rural 136, Blue Valley West 126, Lawrwence 111, SM South 102, Olathe Northwest 86, Olathe South 82, Manhattan 64, Blue Valley 42, Wichita Southeast 26, SM West 24, Wichita North 24, SM North 20, Wichita West 15.5, SM Northwest 6, Wichita Northwest 6, Campus 5.

Finals

200 medley relay

Championship final — 1. Free State (Evan Eskilson, Evan Yoder, Jordan Portela, Corey Schultz-Bever), 1:35.24; 2. SM East (Evan Root, Joe McGuire, Ian Longan, PJ Spencer), 1:36.87; 3. Wichita East (Sam Hutchinson, Jack Quah, Matthew Randle, Hugh McPherson), 1:38.65; 4. Olathe East (Jake Gartenberg, Philip Costello, Austin Lee, Sam Ockerhausen), 1:39.79; 5. Blue Valley North (Marhsall Weitharn, Jackson Rhodes, Owen Stamper, Mitch Fisher), 1:40.88; 6. Blue Valley Northwest (Brock Robbins, Denis Sumarokov, Alex Thill, Daniel Dong), 1:41.18; 7. SM South (Jeffrey Nasse, Spencer Brown, Josh Buss, Joe McAtee), 1:43.75; 8. Washburn Rural (Kyler Lamb, Tarrin Fisher, Noah Leenerts, Cooper Ramshaw), 1:43.86.

Consolation final — 9. Olathe South (Bennett Junkins, Marko Tasic, Max Stoneking, Brandon Powell), 1:44.06; 10. Blue Valley (Ryan Richards, Owen Anderson, Cooper May, JD Jones), 1:44.08; 11. Olathe Northwest (Nick Schmidt, Jacob Wheatman, Steven Grabill, Colden Miller), 1:44.32; 12. Manhattan (Preston Harrison, Xander Say, Trey Hafen, Suman Wang), 1:45.54; 13. Blue Valley West (Anthony Albarelli, Chase Lane, Mitch DeWalt, Trevor Sinclair), 1:45.58; 14. SM North (Clayton McMillin, Harrison Boldt, Trey Smith, Carter Jacobson), 1:48.02; 15. SM West (Josh Wells, Eric Keiter, Spenser Johnson, Will Dvorsky), 1:48.13; 16. Wichita Southeast (Michael Ross, Alec Lebeda, Jack Thornberry, Hunter Elliott), 1:51.48.

200 freestyle

Championship final — 1. Portela, Free State, 1:39.01; 2. Stephen Johnson, Lawrence, 1:41.91; 3. Aidan Holbrook, SM East, 1:42.94; 4. Jonah Park, BV West, 1:43.55; 5. Logan McMonigle, BV North, 1:43.59; 6. Nik Connolly, Washburn Rural, 1:45.58; 7. Ian Hulshof, BV North, 1:46.64; 8. Tyler Cunningham, SM East, 1:46.71.

Consolation final — 9. Sam Bruck, SM East, 1:45.62; 10. Lebeda, Wichita Southeast, 1:47.42; 11. Colin Hutton, Wichita East, 1:49.26; 12. Tasic, Olathe South, 1:49.33; 13. Bennett Hense, SM East, 1:51.08; 14. Scott Klein, SM Northwest, 1:51.16; 15. Ben Stoeck, Olathe South, 1:52.82; 16. Chad Coates, BV West, 1:52.83.

200 individual medley

Championship final — 1. Yoder, Free State, 1:53.31; 2. Fisher, Washburn Rural, 1:53.87; 3. McPherson, Wichita East, 1:57.92; 4. Lee, Olathe East, 2:00.44; 5. Stoneking, Olathe South, 2:00.65; 6. Randle, Wichita East, 2:01.84; 7. Gartenberg, Olathe East, 2:01.98; 8. Earl Hwang, Wichita East, 2:04.18.

Consolation final — 9. Rhodes, BV North, 2:02.83; 10. Christian Hense, SM East, 2:03.51; 11. Carter Kirkland, SM East, 2:05.59; 12. Sumarokov, BV Northwest, 2:05.82; 13. Quah, Wichita East, 2:06.39; 14. Aidan Hense, SM East, 2:07.70; 15. Isaac Hadorn, Wichita North, 2:08.11; 16. Wietharn, BV North, 2:09.04.

50 freestyle

Championship final — 1. Sam DiSette, BV North, 20.09 (record; old: 20.33, DiSette, BV North, 2017 prelims); 2. Hayden Linscott, SM East, 21.40; 3. Fisher, BV North, 21.57; 4. Longan, SM East, 21.67; 5. Alex Heckman, Lawrence, 21.76; 6. Thill, BV Northwest, 21.85; 7. Spencer, SM East, 22.14; 8. Stamper, BV North, 22.20.

Consolation final — 9. Mason Witterstaetter, BV West, 22.21; 10. (tie) David Garcia, Wichita West and Elias Lowland, SM East, 22.53; 12. Aidan Goertz, Free State, 22.71; 13. Levi Johnson, BV North, 22.75; 14. Brown, SM South, 22.81; 15. Brock Kaufmann, Olathe East, 23.28; 16. Patrick Oblon, Lawrence, 23.35.

Diving

Championship finals — 1. John Tran, BV Northwest, 440.75; 2. Kyle Fuhrman, Olathe Northwest, 419.45; 3. Chad Bourdon, Free State, 410.40; 4. Bradley Davis, Olathe Northwest, 402.80; 5. Zane Kohl, Manhattan, 401.35; 6. Miguel Bernal, Wichita North, 401.15; 7. Connor Cox, Washburn Rural, 389.70; 8. Joe Claycomb, Olathe Northwest, 380.70; 9. Spencer Held, SM South, 379.80; 10. Will Frankel, SM West, 371.70; 11. Hunter Cooper, SM East, 363.10; 12. Jake Burke, Campus, 361.80; 13. Tripp Sherterlreb, BV North, 354.90; 14. Caleb Cox, Washburn Rural, 353.85; 15. Lawson Smith, SM East, 348.15; 16. Sam Aldeguer, SM South, 336.20.

100 butterfly

Championship final — 1. Portela, Free State, 48.66 (record; old: 49.44, Portela, Free State, 2016); 2. Harrison, Manhattan, 49.93; 3. Cunnngham, SM East, 52.13; 4. Thill, BV Northwest, 53.14; 5. Buss, SM South, 53.33; 6. C. Hense, SM East, 54.57; 7. Grabill, Olathe Northwest, 54.71; 8. Kirkland, SM East, 55.03.

Consolation final — 9. Coates, BV West, 55.37; 10. Wietharn, BV North, 55.60; 11. McGuire, SM East, 55.72; 12. DeWalt, BV West, 55.97; 13. Hwang, Wichita East, 56.06; 14. Corbin Kinsch, Olathe East, 56.18; 15. Robbins, BV Northwest, 56.39; 16. Dong, BV Northwest, 56.43.

100 freestyle

Championship final — 1. DiSette, BV North, 44.15 (record; old: 45.20, Lucas Popp, Maize, 2013); 2. Linscott, SM East, 46.01; 3. Root, SM East, 47.74; 4. Eskilson, Free State, 47.95; 5. Heckman, Lawrence, 48.02; 6. Witterstaetter, BV West, 48.20; 7. Lowland, SM East, 48.80; 8. Richards, Blue Valley, 49.13.

Consolation final — 9. Garcia, Wichita West, 49.16; 10. Hutchinson, Wichita East, 49.77; 11. Goertz, Free State, 49.83; 12. Stamper, BV North, 50.72; 13. Johnson, BV North, 50.78; 14. Hutton, Wichita East, 50.79; 15. Brown, SM South, 51.17; 16. Spencer, SM East, 51.83.

500 freestyle

Championship final — 1. Park, BV West, 4:39.78; 2. Lebeda, Wichita Southeast, 4:42.44; 3. Holbrook, SM East, 4:43.12; 4. Johnson, Lawrence, 4:45.53; 5. Hulshof, BV North, 4:50.91; 6. McMonigle, BV North, 4:51.43; 7. Stoneking, Olathe South, 4:53.63; 8. Lee, Olathe East, 4:58.35.

Consolation final — 9. Bruck, SM East, 4:50.29; 10. Connolly, Washburn Rural, 4:53.14; 11. Tasic, Olathe South, 4:59.38; 12. Jason Ooten, Wichita East, 5:03.08; 13. Kris Fritsch, Washburn Rural, 5:04.61; 14. Klein, SM Northwest, 5:11.05; 15. Eric Blomquist, SM East, 5:14.24; 16. Stoeck, Olathe South, 5:15.75.

200 freestyle relay

Championship final — 1. BV North (Fisher, Stamper, Johnson, Disette), 1:25.47 (record; old: 1:25.64, SM East, 2006); 2. SM East (Spencer, Holbrook, Lowland, Linscott), 1:25.72; 3. Wichita East (McPherson, Hutton, Hwang, Ooten), 1:29.94; 4. BV Northwest (Jake Willenbring, JP Larson, Cole Willenbring, Dong), 1:31.11; 5. Lawrence (Heckman, Miller, Oblon, Johnson), 1:31.40; 6. SM South (McAtee, Noah Birkel, Nasse, Brown), 1:31.66; 7. Free State (Goertz, Sydney Lin, C. Dean Stuart, Schultz-Bever), 1:31.93; 8. BV West (Coates, Trevor Baier, Park, Witterstaetter), 1:33.77.

Consolation final — 9. Olathe East (Ockerhausen, Kaufmann, Zack Rodriguez, Kyle Grabrielson), 1:33.39; 10. SM North (Cameron, Boldt, McMillin, Jacobson), 1:33.51; 11. Olathe South (Stoeck, Tasic, Powell, Stoneking), 1:33.80; 12. Blue Valley (Anderson, Jones, May, Tilston Harrelson), 1:34.63; 13. Washburn Rural (Jacob Lee, Ramshaw, Fritsch, Connolly), 1:34.91; 14. Olathe Northwest (Grabill, Miller, Wheatman, Schmidt), 1:35.45; 15. SM West (Johnson, Keiter, Grant Turner, Wells), 1:35.61; 16. Wichita Northwest (Tyler Davis, Quillan Blessant, Chris Brown, Haase), 1:36.03.

100 backstroke

Championship final — 1. Longan, SM East, 52.31; 2. Root, SM East, 52.81; 3. Gartenberg, Olathe East, 53.33; 4. Harrison, Manhattan, 53.35; 5. Eskilson, Free State, 53.55; 6. Hutchinson, Wichita East, 54.04; 7. Randle, Wichita East, 55.47; 8. Robbins, BV Northwest, 56.62.

Consolation final — 10. Hadorn, Wichita North, 56.44; 10. Richard Stewart, BV North, 57.54; 13. J. Willenbring, BV Northwest, 57.56; 12. Buss, SM South, 57.57; 13. Lamb, Washburn Rural, 57.67; 14. Schmidt, Olathe Northwest, 57.89; 15. Walters, Olathe East, 58.16; 16. Richards, Blue Valley, 58.27.

100 breaststroke

Championship final — 1. Fisher, Washburn Rural, 57.19; 2. Yoder, Free State, 58.09; 3. Costello, Olathe East, 59.76; 4. McPherson, Wichita East, 1:00.14; 5. Fisher, BV North, 1:00.20; 6. Quah, Wichita East, 1:00.65; 7. Schultz-Bever, Free State, 1:01.88; 8. Ooten, Wichita East, 1:02.66.

Consolation final — 9. McGuire, SM East, 1:01.89; 10. Rhodes, BV North, 1:02.52; 11. Anderson, Blue Valley, 1:02.79; 12. A. Hense, SM East, 1:03.88; 13. Sumarokov, BV Northwest, 1:04.44; 14. Keiter, SM West, 1:04.53; 15. B. Hense, SM East, 1:04.62; 16. Gabrielson, Olathe East, 1:06.13.

400 freestyle relay

Championship final — 1. SM East (Root, Holbrook, Longan, Linscott), 3:08.04 (record; old: 3:08.07, Free State, 2015); 2. Free State (Eskilson, Goertz, Yoder, Portela), 3:10.49; 3. BV North (McMonigle, Johnson, Hulshof, Disette), 3:11.28; 4. Wichita East (Randle, Hutton, Hutchinson, Ooten), 3:19.50; 5. Olathe East (Lee, Gabrielson, Costello, Gartenberg), 3:19.99; 6. Washburn Rural (Lee, Fritsch, Connolly, Fisher), 3:20.11; 7. BV West (Coates, Sinclair, Park, Witterstaetter), 3:20.79; 8. Lawrence (Oblon, Busch, Heckman, Johnson), 3:22.41.

Consolation final — 9. SM South (Buss, Nasse, Birkel, McAtee), 3:22.34; 10. BV Northwest (Larson, Willenbring, Sumarokov, Thill), 3:22.91; 11. Olathe South (Crockett, Powell, Junkins, Stoeck), 3:30.07; 12. Olathe Northwest (Grabill, Miller, Wheatman, Schmidt), 3:30.19; 13. Manhattan (Dudley, Say, Wyatt Balman, Harrison), 3:32.36; 14. SM West (Johnson, Wells, Keiter, Dvorsky), 3:33.70; 15. Wichita Northwest (Davis, Blessant, Brown, Haase), 3:34.74; DQ. Blue Valley (Richards, Kessler, May, Harrelson).

CLASS 5A

Team scores

Wichita Heights 242, Maize 181, St. James Academy 181, Andover Central 172.5, Seaman 147, Leavenworth 125, Wichita Trinity 117, Miege 115, KC Turner 110, McPherson 105, Mill Valley 87, Carroll 83, BV Southwest 63, Shawnee Heights 63, Winfield 56, Newton 52.5, Maize South 51, Aquinas 42, Hayden 40, Rose Hill 40, Wichita Collegiate 39, Bonner Springs 36, Lansing 32, Emporia 27, DeSoto 24, Great Bend 23, Basehor-Linwood 20, Hays 12, Wichita Independent 127, Salina Central 6, Kapaun 4.

Finals

200 medley relay

Championship final — 1. Wichita Heights (Aidan Gantenbein, Noah Thompson, Dylan Jensen, Carson Hager), 1:38.41; 2. Wichita Trinity (Ben Patton, Colton Smith, Dylan Davis, Joey Vigilius), 1:39.27; 3. St. James Academy (Anderson Maginn, Ryan Jones, Harry Tjaden, Nick Callahan), 1:40.77; 4. Leavenworth (Kato Fischer, Weston Marshall, Brayden Love, Danny Christie), 1:41.01; 5. KC Turner (Gabe Pena, Noah Clay, Ethan Harrity, Ashton Chowning), 1:41.21; 6. McPherson (Will Powers, Eric Gaeddert, Carson Stone, Dawson VanGoethem), 1:42.55; 7. Miege (Kevin Hannon, Lex Hernandez-Nietling, Max Hernandez-Nietling, Sam Smith), 1:42.59; 8. Maize (Ryan Kuhl, Ryce Olson, Kyle Stutzman, Colton Lumpkins), 1:42.64

Consolation final — 9. Andover Central (Zachary Huber, Charles Hsu, Raddek Thomas, Spencer Krueger), 1:42.20; 10. Newton (Ryan Hirsh, Shaedon Wedel, Ethan Torres, Joey Perales), 1:43.26; 11. Blue Valley Southwest (Trae Johnsen, Zeke Sarvis, Wallace Daniel, Jack Spitler), 1:44.19; 12. Seaman (Spencer Allacher, Weston Tanner, Josh Graves, Nathan Brewer), 1:45.03; 13. Mill Valley (Chris Springer, Garrison Fangman, Carter Lawson, Colby Beggs), 1:45.89; 14. Shawnee Heights (Cameron Stanley, Josh Florence, Elijah Florence, Chris Berry), 1:46.16; 15. Great Bend (Phane Pedigo, Sean Williams, Dawson Clark, Corey Harbaugh), 1:46.69; 16. Rose Hill (Hayden Kalp, Noah Baden, Gabriel Ozanne, Braden Bischler), 1:48.78.

200 freestyle

Championship final — 1. S. Krueger, Andover Central, 1:41.97; 2. Zeke Metz, Seaman, 1:42.69; 3. Smith, Wichita Trinity, 1:44.16; 4. J. Florence, Shawnee Heights, 1:46.97; 5. Thomas, Andover Central, 1:47.55; 6. Christie, Leavenworth, 1:47.60; 7. Nicolas Krueger, Andover Central, 1:49.42; 8. Robbie Schmidt, Hayden, 1:51.73.

Consolation final — 9. Jacob Ruder, Maize, 1:50.22; 10. Carson Denault, Andover Central, 1:50.72; 11. Jarod Blazo, DeSoto, 1:51.60; 12. Alec Clark, Carroll, 1:52.41; 13. Ozanne, Rose Hill, 1:52.81; 14. Brodie Gullic, Maize South, 1:52.96; 15. Logan Stuke, Seaman, 1:53.86; 16. Kamren Hall, Wichita Heights, 1:54.56.

200 individual medley

Championship final — 1. Love, Leavenworth, 1:49.88; 2. Patton, Wichita Trinity, 1:50.26; 3. Ryan Downing, Bonner Springs, 1:52.51; 4. Maginn, St. James, 1:57.10; 5. Sprenger, Mill Valley, 1:59.59; 6. Christian Taylor, Maize, 1:59.88; 7. Stanley, Shawnee Heights, 2:01.96; 8. Roark, Winfield, 2:04.98.

Consolation final — 9. Kuhl, Maize, 2:04.48; 10. Grayson Dunst, Aquinas, 2:04.64; 11. Hsu, Andover Central, 2:04.98; 12. Wedel, Newton, 2:05.55; 13. Smith, Carroll, 2:06.46; 14. Graves, Seaman, 2:06.99; 15. Cole Stinson, Andover Central, 2:09.03; 16. Isaac Smith, Hays, 2:12.10.

50 freestyle

Championship final — 1. Callahan, St. James, 21.75; 2. Jensen, Wichita Heights, 21.81; 3. Janson Garman, Seaman, 22.00; 4. Pena, KC Turner, 22.04; 5. Ethan Conrady, Wichita Heights, 22.10; 6. Fangman, Mill Valley, 22.72; 7. Gaeddert, McPherson, 22.73; 8. Chowning, KC Turner, 22.76.

Consolation final — 9. D. VanGoethem, McPherson, 22.63; 10. Brock Lubbers, Carroll, 22.84; 11. Bryce Nelson, Maize, 22.92; 12. Andrew Kutney, Aquinas, 23.10; 13. TC Poynter, Maize South, 23.11; 14. Cameron Webb, DeSoto, 23.13; 15. Matthew Mattivi, Hayden, 23.30; DQ. Preston Landers, Bonner Springs.

Diving

Championship finals — 1. Mitch Willoughby, Mill Valley, 445.70; 2. Logan Carter, Carroll, 363.60; 3. Zach Petz, St. James, 357.25; 4. Collin Hopkins, Emporia, 355.30; 5. Kai Widman, BV Southwest, 342.95; 6. Kolby Adams, Wichita Heights, 337.50; 7. Reed Slayden, Emporia, 337.05; 8. Spencer Burkard, St. James, 327.05; 9. Zac McQuiston, Wichita Heights, 314.55; 10. London Pike, Hayden, 281.35.

100 butterfly

Championship final — 1. Love, Leavenworth, 49.57; 2. M. Hernandez-Nietling, Miege, 51.27; 3. Christie, Leavenworth, 52.14; 4. Gantenbein, Wichita Heights, 53.14; 5. Fangman, Mill Valley, 53.40; 6. Evan Dusselier, Basehor-Linwood, 53.70; 7. Pena, KC Turner, 54.66; 8. Smith, Hays, 55.13.

Consolation final — 9. Tjaden, St. James, 54.77; 10. Clark, Great Bend, 55.63; 11. Scott, Wichita Independent, 55.69; 12. Isaiah Elsener, Aquinas, 55.91; 13. (tie) Torres, Newton and Thomas, Andover Central, 56.37; 15. N. Krueger, Andover Central, 56.65; 16. Edward Sturm, Wichita Independent, 56.87.

100 freestyle

Championship final — 1. S. Krueger, Andover Central, 46.96; 2. L. Hernandez-Nietling, Miege, 47.02; 3. Conrady, Wichita Heights, 47.44; 4. Jensen, Wichita Heights, 47.82; 5. Callahan, St. James, 48.85; 6. Gaeddert, McPherson, 48.86; 7. J. Garman, Seaman, 49.40; 8. Powell, Wichita Collegiate, 50.47.

Consolation final — 9. Ruder, Maize, 49.36; 10. Clark, Carroll, 49.62; 11. Nelson, Maize, 50.78; 12. Olson, Maize, 50.82; 13. Webb, DeSoto, 51.81; 14. Kutney, Aquinas, 51.83; 14. Hollingsworth, Winfield, 51.86; 16. Chowning, KC Turner, 52.36.

500 freestyle

Championship final — 1. Metz, Seaman, 4:41.40; 2. Baden, Rose Hill, 4:42.49; 3. J. Florence, Shawnee Heights, 4:51.60; 4. Tjaden St. James, 4:55.39; 5. Schmidt, Hayden, 4:57.09; 6. Denault, Andover Central, 4:58.94; 7. Gullic, Maize South, 5:02.61; 8. Roark, Winfield, 5:06.12.

Consolation final — 9. Powers, McPherson, 5:05.36; 10. Hall, Wichita Heights, 5:05.54; 11. Britton Beggs, Maize, 5:15.15; 12. Charlie Micklavzina, Aquinas, 5:15.50; 14. Isaac Holman, BV Southwest, 5:18.82; 14. Zachary Crumpacker, Lansing, 5:22.83; 15. Harrison Porter, BV Southwest, 5:22.91; 16. Logan Paterson, Maize, 5:35.58.

200 freestyle relay

Championship final — 1. KC Turner (Pena, Xiong, Ethan Harrity, Chowning), 1:29.21; 2. Wichita Heights (Jensen, Hager, Thompson, Conrady), 1:30.09; 3. Seaman (J. Garman, Brewer, Stuke, Metz), 1:30.51; 4. Maize (Lumpkins, Nelson, Ruder, Taylor), 1:30.73; 5. St. James (Tjaden, Zach Kurland, Maginn, Callahan), 1:31.87; 6. Miege (M. Hernandez-Nietling, Taylor, L. Hernandez-Nietling, Smith), 1:33.27; 7. Wichita Collegiate (Foley, White, Drew Brophy, Powell), 1:34.26; 8. Lansing (Williams, Holden Giefer, Brendan Jamerson, Dylan Hawley), 1:34.37.

Consolation final — 9. Maize South (Nicholas Warren, Onderek, Gullic, Poynter), 1:33.74; 10. Blue Valley Southwest (Spitler, Krone, Holman, Porter), 1:33.99; 11. Carroll (Lubbers, Smith, Khoury, Clark), 1:34.06; 12. Winfield (Roark, Evans, Bunch, Hollingsworth), 1:35.05; 13. Andover Central (Huber, Stinson, Denault, N. Krueger), 1:35.26; 14. Hayden (Schmidt, Crow, Keck, Mattivi), 1:35.78; 15. Mill Valley (Sprenger, Beggs, Lawson, Fangman), 1:35.79; 16. Great Bend (Pedigo, Harbaugh, Williams, Panzer), 1:35.95.

100 backstroke

Championship final — 1. Patton, Wichita Trinity, 50.29; 2. Maginn, St. James, 52.86; 3. Gantenbein, Wichita Heights, 53.12; 4. M. Hernandez-Nietling, Miege, 53.99; 5. Stanley, Shawnee Heights, 54.65; 6. Kuhl, Maize, 55.39; 7. Powers, McPherson, 55.80; 8. Blazo, DeSoto, 57.10.

Consolation final — 9. Torres, Newton, 56.15; 10. Dusselier, Basehor-Linwood, 57.36; 11. Eldon Taskinen, Salina Central, 57.96; 12. Allacher, Seaman, 58.51; 13. Merck, Kapaun, 58.62; 14. Daniel, BV Southwest, 58.99; 15. Johnsen, BV Southwest, 1:00.06; 16. Powell, Wichita Collegiate, 1:03.14.

100 breaststroke

Championship final — 1. Downing, Bonner Springs, 56.28 (record; old: 56.59, Michael Bruce, Wichita Trinity, 2000); 2. Baden, Rose Hill, 58.32; 3. L. Hernandez-Nietling, Miege, 58.68; 4. Taylor, Maize, 1:00.43; 5. Sprenger, Mill Valley, 1:00.81; 6. Smith, Carroll, 1:01.43; 7. Wedel, Newton, 1:01.73; 8. Thompson, Wichita Heights, 1:02.13.

Consolation final — 9. Dunst, Aquinas, 1:01.86; 10. Hsu, Andover Central, 1:03.03; 11. Hirsh, Newton, 1:04.09; 12. Olson, Maize, 1:04.33; 13. Jones, St. James, 1:04.99; 14. Clay, KC Turner, 1:05.08; 15. C. Garman, Seaman, 1:05.43; 16. Maxwell Walck, Lansing, 1:06.83.

400 freestyle relay

Championship final — 1. Andover Central (Thomas, N. Krueger, Hsu, S. Krueger), 3:17.74; 2. Wichita Heights (Conrady, Hall, Thompson, Gantenbein), 3:17.94; 3. Maize (Kuhl, Nelson, Ruder, Taylor), 3:18.39; 4. Wichita Trinity (Patton, Smith, McDonald, Davis), 3:19.42; 5. Seaman (J. Garman, Graves, Stuke, Metz), 3:19.83; 6. Leavenworth (Christie, Fischer, Marshall, Love), 3:20.36; 7. McPherson (Powers, Jori VanGoethem, D. VanGoethem, Gaeddert), 3:25.57; 8. Winfield (Roark, Martin, Hollingsworth, Bunch), 3:27.85.

Consolation final — 9. Carroll (Lubbers, Richmeier, Harding, Clark), 3:27.10; 10. Maize South (Gullic, Warren, Onderek, Poynter), 3:29.00; 11. Blue Valley Southwest (Johnsen, Krone, Porter, Daniel), 3:29.31; 12. Great Bend (Panzer, Harbaugh, Boone, Clark), 3:29.56; 13. Aquinas (Micklavzina, Kutney, Elsener, Dunst), 3:29.82; 14. Lansing (Williams, Walck, Jamerson, Hawley), 3:29.98; 15. (tie) Newton (Perales, Torres, Wedel, Hirsh) and Wichita Collegiate (Foley, Brophy, Coleman, Powell), 3:31.30

  Comments