Varsity Kansas

Saturday’s state swimming results

Class 6A

Saturday’s finals

Team scores

Shawnee Mission East 386, Free State 289, Olathe Northwest 260, Wichita East 189, Lawrence 163, Olathe East 144, Blue Valley North 130, Shawnee Mission Northwest 125, Hutchinson 118, Blue Valley West 82, Blue Valley 78, Shawnee Mission West 70, Shawnee Mission North 63, Washburn Rural 61, Blue Valley Northwest 43, Shawnee Mission South 39, Topeka High 17, Campus 13, Derby 13, Garden City 10, Wichita Northwest 10, Olathe South 8, Junction City 4, Dodge City 2.

Individual results

200 medley relay

Championship finals — 1. Shawnee Mission East (Sarah Allegri, Mary Booton, Bonnie Longan, Hannah McPhail), 1:49.21; 2. Free State (Janet Stefanov, Ava Cormaney, Piper Rogers, Sydney Sirimongkhon-Dyck), 1:49.46; 3. Wichita East (Katerina Savvides, Aiden Chan, Janis Hwang, Madison Allen), 1:49.47; 4. Olathe Northwest (Hannah Pugh, Taylor Badowski, London Durr, Brooke Bogdan), 1:52.74; 5. Lawrence (Maddie Dean, Mary Reed-Weston, Emily Guo, Jamie Abernathy), 1:53.61; 6. SM Northwest (Piper Schuerman, Hailey Brull, Meaghan Bower, Elina Rauvala), 1:53.95; 7. Olathe East (Mackenzie Bravence, Selina Liu, Delaney Green, Ellie Hicks), 1:54.22; 8. Hutchinson (Tori Lehr, Toni Lehr, Kennedy Young, Emily Hendricks), 1:55.17.

Consolation finals — 9. SM West (Erin Fast, Caroline Wilkus, Hannah Heaton, Addison Benson), 1:56.16; 10. Blue Valley North (Olivia Vance, Elizabeth Hendrickson, Kathleen Adriano, Alison Kruse), 1:57.06; 11. Blue Valley (Kate Meinzenbach, Brettell Urczyk, Grace Euler, Meredith Halliburton), 1:59.41; 12. (tie) Washburn Rural (Lindsay Carey, Kristen Wolf, Libby Pope, Emma Hirschi) and Blue Valley West (Jolie Barnhart, Cate McGrath, Natalie Xu, Delaney Bredehoeft), 1:59.56; 14. SM South (Taylor Laws, Crimson Barker, Amelia du Bois, Sophia Vogt), 2:00.04; 15. Blue Valley Northwest (Kadisyn Kircher, Hannah Thurlby, Ashlyn Cassity, Claire Albright), 2:00.79; 16. Olathe South (Addy Bray, Sarah Buehler, Annika Highstrom, Anne Augustyn), 2:02.31.

200 freestyle

Championship finals — 1. Crissie Blomquist, SM East, 1:50.83; 2. Joely Merriman, SM North, 1:53.07; 3. Cierra Campbell, Free State, 1:53.31; 4. Izzy Smith, SM East, 1:57.50; 5. Gracey Hiebert, Olathe Northwest, 1:57.59; 6. Morgan Jones, Lawrence, 1:57.86; 7. Bravence, Olathe East, 1:59.17; 8. Young, Hutchinson, 2:01.28.

Consolation finals — 9. Sophia Smith, Olathe East, 2:00.23; 10. Kircher, BV Northwest, 2:01.57; 11. Lonna Porter, Hutchinson, 2:02.64; 12. Katie Gildemeister, BV West, 2:03.22; 13. Cayanne Knoth, Campus, 2:04.65; 14. Stefanov, Free State, 2:05.43; 15. Hannah Balch, Wichita East, 2:06.65; 16. Chloe Stanford, SM East, 2:07.98.

200 individual medley

Championship finals — 1. Savvides, Wichita East, 2:07.23; 2. Brull, SM Northwest, 2:07.92; 3. Guo, Lawrence, 2:11.49; 4. Linscott, SM East, 2:12.04; 5. Bower, SM Northwest, 2:12.43; 6. Anna McCurdy, Free State, 2:15.80; 7. Badowski, Olathe Northwest, 2:17.36; 8. Adriano, BV North, 2:19.19.

Consolation finals — 9. Chan, Wichita East, 2:14.54; 10. Dean, Lawrence, 2:14.84; 11. Wolf, Washburn Rural, 2:16.00; 12. Fast, SM West, 2:17.48; 13. McGrath, BV West, 2:17.90; 14. Almoguera, Topeka High, 2:19.88; 15. Lydia Zicker, Free State, 2:21.10; 16. Booton, SM East, 2:22.08.

50 freestyle

Championship finals — 1. Sirimongkhon-Dyck, Free State, 23.65; 2. Allen, Wichita East, 24.60; 3. Brenna Gaul, Olathe Northwest, 24.70; 4. Pugh, Olathe Northwest, 24.90; 5. Rogers, Free State, 25.18; 6. McPhail, SM East, 25.21; 7. Olivia Vance, BV North, 25.54; 8. Trinity Legill, SM East, 25.74.

Consolation finals — 9. Alyssa Davis, BV West, 25.08; 10. Hendrickson, BV North, 25.65; 11. Claire Nash, SM South, 25.68; 12. Bogdan, Olathe Northwest, 25.75; 13. Carey, Washburn Rural, 25.76; 14. Rauvala, SM Northwest, 25.95; 15. Halliburton, Blue Valley, 26.10; 16. Augustyn, Olathe South, 26.12.

Diving

1. Morgan Hoffman, Blue Valley, 401.55; 2. Emily Bridges, Blue Valley, 390.25; 3. Annie Turner, BV North, 390.00; 4. Jessie Payne, Olathe Northwest, 386.05; 5. Maddie Fentiman, Olathe Northwest, 380.50; 6. Lauryn Allen, Derby, 349.45; 7. Madi Vanderpool, SM West, 346.70; 8. Maggie Taylor, BV Northwest, 341.25; 9. Emily Copeland, Olathe Northwest, 340.20; 10. Abby Loudenback, Blue Valley, 335.05; 11. Ashley Ammann, Lawrence, 331.60; 12. Cinnamon Derrick, Olathe South, 328.75; 13. Eden Kingery, Lawrence, 315.10; 14. Emily Tran, BV Northwest, 314.90; 15. Kelsey Moore, Olathe East, 314.60; 16. Lauren Terry, SM East, 287.10.

100 butterfly

Championship finals — 1. Brull, SM Northwest, 56.85; 2. Linscott, SM East, 58.01; 3. Longan SM East, 58.90; 4. Bower, SM Northwest, 59.67; 5. Pugh, Olathe Northwest, 1:00.54; 6. Rogers, Free State, 1:00.59; 7. Vahle, SM East, 1:02.38; 8. Green, Olathe East, 1:02.44.

Consolation finals — 9. Albright, BV Northwest, 1:01.68; 10. Euler, Blue Valley, 1:02.28; 11. Grace Apodaca, SM East, 1:02.40; 12. Hwang, Wichita East, 1:02.79; 13. Durr, Olathe Northwest, 1:02.82; 14. Zicker, Free State, 1:03.17; 15. Siemiller, Wichita Northwest, 1:04.37; 16. Xu, BV West, 1:05.09.

100 freestyle

Championship finals — 1. Merriman, SM North, 52.32; 2. Allegri, SM East, 53.06; 3. Sirimongkhon-Dyck, Free State, 53.19; 4. Allen, Wichita East, 53.83; 5. Gaul, Olathe Northwest, 54.06; 6. Davis, BV West, 54.70; 7. McPhail, SM East, 55.05; 8. Vance, BV North, 55.75.

Consolation finals — 9. Hendrickson, BV North, 56.06; 10. Nash, SM South, 56.23; 11. Carey, Washburn Rural, 56.33; 12. Herlihy, Free State, 56.51; 13. Gildemeister, BV West, 56.59; 14. Lana Reaves, SM East, 57.38; 15. Liu, Olathe East, 57.40; 16. Stanford, SM East, 57.42.

500 freestyle

Championship finals — 1. Blomquist, SM East, 4:56.27; 2. Campbell, Free State, 5:07.12; 3. Jones, Lawrence, 5:12.44; 4. Hiebert, Olathe Northwest, 5:15.93; 5. Smith, SM East, 5:16.70; 6. Cormaney, Free State, 5:21.74; 7. Smith, Olathe East, 5:23.72; 8. McCurdy, Free State, 5:31.75.

Consolation finals — 9. Charlotte Crandall, Free State, 5:26.88; 10. Vandeventer, Wichita East, 5:27.65; 11. Hannah Wastler, BV West, 5:29.47; 12. Caitlin Fitzpatrick, Blue Valley, 5:32.44; 13. Porter, Hutchinson, 5:35.14; 14. Balch, Wichita East, 5:35.48; 15. Adelaide Gunderson, BV North, 5:39.73; 16. McClelland, SM East, 5:43.44.

200 freestyle relay

Championship finals — 1. SM East (Allegri, McPhail, Linscott, Blomquist), 1:37.85; 2. Free State (Sirimongkhon-Dyck, Herlihy, Rogers, Campbell), 1:38.97; 3. Olathe Northwest (Pugh, Durr, Hiebert, Gaul), 1:40.45; 4. SM Northwest (Bower, Rauvala, Paige Eichkorn, Brull), 1:42.34; 5. BV West (Gildemeister, McGrath, Xu, Davis), 1:42.80; 6. BV North (Hendrickson, Wilson, Kruse, Vance), 1:43.11; 7. Hutchinson (Lehr, Lehr, Hendricks, Porter), 1:44.53; 8. Olathe East (Green, Liu, Mackenzie Bohn, Smith), 1:44.98.

Consolation finals — 9. SM North (Natalia Lienerova, Tessa Poterbin, Caitlyn Howard, Merriman), 1:44.92; 10. Wichita East (Chan, Whitfield, Hwang, Balch), 1:45.01; 11. Lawrence (Abernathy, Chandler Sells, Brooke Wroten, Jones), 1:46.25; 12. Washburn Rural (Pope, Haley Unruh, Emily Miller, Carey), 1:46.38; 13. Blue Valley (Euler, Megan Boushka, Halliburton, Fitzpatrick), 1:47.27; 14. SM South (Vogt, du Bois, Carolyn Shonkwiler, Nash), 1:47.46; 15. Campus (Kadee Schutt, Kaity Cooper, Aubrey Kennedy, Cayanne Knoth), 1:48.63; 16. Wichita Northwest (Madison Johnson, Katie Darnell, Emily Brown, McKayla Siemiller), 1:49.25.

100 backstroke

Championship finals — 1. Allegri, SM East, 55.65; 2. Savvides, Wichita East, 56.23; 3. Longan, SM East, 58.92; 4. Bravence, Olathe East, 59.06; 5. Legill, SM East, 1:00.38; 6. Young, Hutchinson, 1:00.86; 7. Stefanov, Free State, 1:00.94; 8. Badowski, Olathe Northwest, 1:01.31.

Consolation finals — 9. Kircher, BV Northwest, 1:01.38; 10. Fast, SM West, 1:01.83; 11. Pugh, Olathe Northwest, 1:01.86; 12. Dean, Lawrence, 1:02.76; 13. Addison Benson, SM West, 1:03.51; 14. Tori Lehr, Hutchinson, 1:03.84; 15. Valentina Rivera Rodriguez, Free State, 1:05.28; 16. Hwang, Wichita East, 1:05.62.

100 breaststroke

Championship finals — 1. Almoguera, Topeka High, 1:06.06; 2. Chan, Wichita East, 1:07.62; 3. Guo, Lawrence, 1:08.93; 4. Cormaney, Free State, 1:09.13; 5. Wolf, Washburn Rural, 1:0995; 6. Booton, SM East, 1:10.47; 7. Reed-Weston, Lawrence, 1:10.76; 8. Toni Lehr, Hutchinson, 1:11.13.

Consolation finals — 9. Liu, Olathe East, 1:11.69; 10. Grimm, SM East, 1:12.70; 11. Wilkus, SM West, 1:13.10; 12. Kara Krannawitter, Free State, 1:13.26; 13. Kyndel McCloy, Junction City, 1:13.29; 14. Bredehoft, BV West, 1:13.56; 15. Amelia Richter, Dodge City, 1:14.14; 16. Simpson, Campus, 1:15.00.

400 freestyle relay

Championship finals — 1. SM East (Blomquist, Longan, Linscott, Smith), 3:36.31; 2. Olathe Northwest (Pugh, Badowski, Hiebert, Gaul), 3:41.14; 3. Free State (Campbell, Herlihy, Stefanov, Cormaney), 3:41.61; 4. Wichita East (Allen, Savvides, Whitfield, Balch), 3:42.11; 5. Lawrence (Jones, Dean, Reed-Weston, Guo), 3:42.83; 6. Olathe East (Green, Bravence, Bohn, Smith), 3:44.29; 7. Hutchinson (Young, Tori Lehr, Hendricks, Porter), 3:51.37; 8. Blue Valley North (Adriano, Wilson, Kruse, Gunderson), 3:51.41.

Consolation finals — 9. SM West (Benson, Heaton, Colette Balas, Fast), 3:52.23; 10. SM South (Vogt, du Bois, Laws, Nash), 3:53.02; 11. Washburn Rural (Emily Prekopy, Miller, Unruh, Wolf), 3:55.75; 12. Garden City (Abigail Ginest-Dougherty, Kirstin Neff, Emma Tull, Grace Schmidt), 3:56.83; 13. SM North (B. Howard, Poterbin, Lienerova, Merriman), 3:58.23; 14. Wichita Northwest (Brown, Johnson, Jillian McKernan, Siemiller), 3:58.64; 15. Campus (Kennedy, Kirsten Nicholas, Olivia Sailors, Knoth), 4:08.55; DQ. Blue Valley (Campbell, Boushka, Boman, Fitzpatrick).

All-State

First team

Sarah Allegri, SM East; Madison Allen, Wichita East; Crissie Blomquist, SM East; Cierra Campbell, Free State; Hailey Brull, SM Northwest; Emily Guo, Lawrence; Morgan Hoffman, Blue Valley; Emma Linscott, SM East; Bonnie Longan, SM East; Joely Merriman, SM North; Katerina Savvides, Wichita West; Sydney Sirimongkhon-Dyck, Free State.

Second team

Meaghan Bower, SM Northwest; Mackenzie Bravence, Olathe East; Emily Bridges, Blue Valley; Aiden Chan, Wichita East; Ava Cormaney, Free State; Brenna Gaul, Olathe Northwest; Gracey Hiebert, Olathe Northwest; Morgan Jones, Lawrence; Trinity Legill, SM East; Hannah McPhail, SM East; Lauren Pugh, Olathe Northwest; Piper Rogers, Free State; Izzy Smith, SM East.

Athlete of the meet — Crissie Blomquist, SM East.

Coach of the year — Hank Krusen, Olathe Northwest.

Class 5-1A

Saturday’s Finals

Team scores

Blue Valley Southwest 312, Miege 249, Aquinas 191, Kapaun 183, Maize South 145, Carroll 124, Wichita Trinity 108, Newton 102, Great Bend 91, McPherson 76, Mill Valley 72.5, Emporia 63, Wichita Heights 61, Seaman 57, Andover Central 51, Andover 50, Lansing 46, Wichita Collegiate 45, Maize 45, Independence 44, Topeka West 39, Wichita Independent 30, KC Piper 26, Shawnee Heights 26, Winfield 24, Hayden 19.5, St. James Academy 10, Salina Central 9, DeSoto 8, KC Turner 4, Bonner Springs 3, Parsons 1.

Individual results

200 medley relay

Championship finals — 1. Miege (Ava Ford, Franceska Hernandez-Nietling, Cailey Grunhard, Cassie Grunhard), 1:47.99 (record; old record: 1:48.39, Blue Valley Southwest, 2013); 2. Blue Valley Southwest (Madison Moore, Logan Johnsen, Isabelle Finzen, Gabbi Miller), 1:50.24; 3. Maize South (Mia Gibson, Megan Ewing, Ashton Pearson, Olivia Stingo), 1:55.13; 4. Aquinas (Cristina McNamara, Laila Carter, Jesse Paxton, Maddie Kopp), 1:56.20; 5. Mill Valley (Sherry McLeod, Vicki Robinson, Vigneulle Puliatti, Claudia Meredith), 1:58.60; 6. Newton (Emilie Holler, Emily Robinson, Emily O’Meara, Courtney Mellinger), 1:59.10; 7. Kapaun (Grace Vanderpool, Katherine Baldessari, Hayley Knapp, Reagan Moege), 1:59.31; 8. Lansing (Trinity Hall, Summer Dietz, Darby Mance, Maddie Walker), 2:02.73.

Consolation finals — 9. Seaman (McKynley Larson, Faith Traver, Luci Brunetti, Mackenzie Moylan), 2:02.71; 10. Maize (Mariana Nassuno Alves, Caroline Noble, Teagen Guerrero, Kelsey Harris), 2:03.45; 11. Wichita Collegiate (Addison Squires, Abigail Wagle, Natalie Freed, Tyla Palmer), 2:03.60; 12. McPherson (Maggie Leaf, Amanda Starkel, Megan Cutting, Katie Wurm), 2:03.69; 13. Winfield (Anika McClure, Abby Bertholf, Sophie Sarnacki, Kolbi Wampler), 2:04.26; 14. Topeka West (Emily Hodge, Laryn Wilson, Camille Parman, Monica West), 2:04.77; 15. Wichita Heights (Sara Childs, Katelyn Blattner, Madison Jensen, Selena Howard), 2:05.35; 16. Andover Central (Kate Hale, Jordan Taylor, Holly Shortt, Brooke Dreiling), 2:05.94

200 freestyle

Championship finals — 1. Blattner, Wichita Heights, 1:51.49; 2. Cas. Grunhard, Miege, 1:55.73; 3. Larson, Seaman, 1:55.75; 4. Tatum Hilger, Carroll, 1:58.83; 5. Madison Batkiewicz, BV Southwest, 2:00.52; 6. Megan Dailey, KC Piper, 2:04.66; 7. Knapp, Kapaun, 2:07.57; 8. Kira Cook, Great Bend, 2:08.81.

Consolation finals — 9. Elizabeth Mitsch, Kapaun, 2:06.90; 10. Amanda Le, Kapaun, 2:07.18; 11. Jordan Metz, Emporia, 2:08.63; 12. Freed, Wichita Collegiate, 2:08.69; 13. Landrie Whitson, Emporia, 2:09.92; 14. Jaden Silva, Emporia, 2:10.60; 15. Courtney Spreier, Newton, 2:10.72; 16. Payton Schaefer, Maize South, 2:11.61.

200 individual medley

Championship finals — 1. Finzen, BV Southwest, 2:09.55; 2. Johnsen, BV Southwest, 2:10.90; 3. Dreiling, Andover Central, 2:12.72; 4. Sydney Schmidt, Carroll, 2:15.42; 5. Hernandez-Nietling, Miege, 2:15.58; 6. Parman, Topeka West, 2:16.65; 7. Madison Martin, Wichita Independent, 2:18.34; 8. Pearson, Maize South, 2:19.84.

Consolation finals — 9. Meagan Walker, BV Southwest, 2:18.14; 10. Cutting, McPherson, 2:19.01; 11. Baylee Bloom, Andover, 2:22.01; 12. Dietz, Lansing, 2:22.95; 13. Lindsey Batkiewicz, BV Southwest, 2:23.46; 14. O’Meara, Newton, 2:24.91; 15. Anna Wickham, Wichita Independent, 2:26.13; 16. Robinson, Newton, 2:26.45.

50 freestyle

Championship finals — 1. Taylor Kostboth, Wichita Trinity, 23.79; 2. Kendall Kilgore, Wichita Trinity, 24.26; 3. Lexi Carr, Independence, 24.97; 4. Madison Stessman, Shawnee Heights, 25.01; 5. Camryn Dunekack, Great Bend, 25.10; 6. Carter, Aquinas, 25.25; 7. Nassuno Alves, Maize, 25.58; 8. Wurm, McPherson, 25.74.

Consolation finals — 9. Maddie Allen, BV Southwest, 25.38; 10. (tie) Madison Ruffalo, BV Southwest and Cameron Cafer, Hayden, 25.42; 12. Miller, BV Southwest, 25.58; 13. Kopp, Aquinas, 25.86; 14. Ellie Platt, Miege, 25.94; 15. June Baldessari, Kapaun, 25.96; 16. Robyn Lewis, Bonner Springs, 26.45

Diving

1. Haylee Weiss, Emporia, 449.05; 2. Becca Gregory, BV Southwest, 431.70; 3. Kailey Naysmith, Newton, 400.90; 4. Brianna Reece, Wichita Heights, 366.75; 5. Ava Selzer, Aquinas, 344.15; 6. Natalie Bien, Aquinas, 337.65; 7. Whitney Sparks, Emporia, 332.85; 8. Katie Bever, Aquinas, 330.30; 9. Akiyaa Hagen, Salina Central, 315.20; 10. Maddy Roney, Aquinas, 309.00; 11. Laura Gittemeier, Miege, 301.80; 12. Olivia Reel, Miege, 268.60.

100 butterfly

Championship finals — 1. Cai. Grunhard, Miege, 53.26 (record; old record: 53.64, Cai. Grunhard, Miege, 2016); 2. Finzen, BV Southwest, 58.47; 3. Schmidt, Carroll, 58.86; 4. Parman, Topeka West, 1:00.34; 5. Pearson, Maize South, 1:02.14; 6. Ford, Miege, 1:03.40; 7. (tie) Puliatti, Mill Valley and Knapp, Kapaun, 1:03.62.

Consolation finals — 9. Squires, Wichita Collegiate, 1:02.76; 10. L. Batkiewicz, BV Southwest, 1:03.24; 11. Ruffalo, BV Southwest, 1:03.69; 12. O’Meara, Newton, 1:04.36; 16. Freed, Wichita Collegiate, 1:04.94; 14. Paxton, Aquinas, 1:05.29; 15. Lewis, Bonner Springs, 1:05.31; 16. Kyla Stanley, Shawnee Heights, 1:05.69.

100 freestyle

Championship finals — 1. Kilgore, Wichita Trinity, 52.82; 2. Cas. Grunhard, Miege, 53.87; 3. Carr, Independence, 54.57; 4. Dunekack, Great Bend, 54.58; 5. Gibson, Maize South, 55.39; 6. Cafer, Hayden, 56.49; 7. Nassuno Alves, Maize, 57.00; 8. Wurm, McPherson, 57.14.

Consolation finals — 9. Moore, BV Southwest, 56.20; 10. Stessman, Shawnee Heights, 56.34; 11. J. Baldessari, Kapaun, 56.66; 12. (tie) Miller, BV Southwest and Vanderpool, Kapaun, 56.99; 143. Allen, BV Southwest, 57.15; 15. McNamara, Aquinas, 57.59; 16. Cook, Great Bend, 58.21.

500 freestyle

Championship finals — 1. Blattner, Wichita Heights, 4:58.55; 2. Larson, Seaman, 5:05.88; 3. Dreiling, Andover Central, 5:12.09; 4. M. Batkiewicz, BV Southwest, 5:21.30; 5. Hilger, Carroll, 5:30.48; 6. Dailey, KC Piper, 5:31.31; 7. Dietz, Lansing, 5:36.52; 8. Holler, Newton, 5:46.94.

Consolation finals — 9. Le, Kapaun, 5:42.50; 10. Whitson, Emporia, 5:47.50; 11. Brown, Kapaun, 5:48.28; 12. Shortt, Andover Central, 5:48.34; 13. Schaefer, Maize South, 5:48.60; 14. Metz, Emporia, 5:49.09; 16. Williams, Wichita Trinity, 5:50.00; 16. Bella Kiefer, Andover, 5:56.58.

200 freestyle relay

Championship finals — 1. Blue Valley Southwest (Allen, Ruffalo, M. Batkiewicz, Miller), 1:42.59; 2. Aquinas (Kopp, Allie Micklavzina, Skylar Bird, Carter), 1:43.87; 3. Kapaun (Knapp, K. Baldessari, J. Baldessari, Mitsch), 1:44.69; 4. Miege (Erin Kellerman, Clara Taylor, Platt, Hernandez-Nietling), 1:45.06; 5. Carroll (Hilger, Chadd, Hennen, Schmidt), 1:45.10; 6. Great Bend (Dunekack, Cook, Carly Boyd, Katy Jerke), 1:45.94; 7. McPherson (Olivia Hansen, Maggie Leaf, Cutting, Wurm), 1:46.71; 8. Maize South (Bowles, Mu. Gibson, Vanderhoof, Stingo), 1:49.33.

Consolation finals — 9. Andover (Liana Tuake, Kiefer, Josie Beaver, Bloom), 1:49.27; 10. Winfield (McClure, Bertholf, Ka. Wampler, Kolbi Wampler), 1:49.58; 11. Independence (Dara Mendoza, Ellen Unruh, Hadleigh Palmer, Carr), 1:50.29; 12. St. James Academy (Andrea Curens, Audrey Jones, Caroline Huerter, Courtney Setter), 1:50.36; 13. DeSoto (Haley Dalrymple, Kenzie Dalrymple, Kayla Deghand, Gabrielle Mallozzi), 1:50.82; 14. Seaman (Traver, Keirra Hubbart, Mackenzie Moylan, Larson), 1:51.36; 15. Lansing (Maggie Bell, Mance, Walker, Hall), 1:52.73; 16. Wichita Heights (Blattner, Hannah Howard, S. Howard, Childs), 1:53.68.

100 backstroke

Championship finals — 1. Cai. Grunhard, Miege, 55.15 (record; old record: 55.58, Hannah Angell, BV Southwest, 2013); 2. Kostboth, Wichita Trinity, 58.76; 3. Mi. Gibson, Maize South, 59.85; 4. Moore, BV Southwest, 1:00.97; 5. Mitsch, Kapaun, 1:01.22; 6. Vanderpool, Kapaun, 1:02.25; 7. Mcleod, Mill Valley, 1:03.36; 8. Puliatti, Mill Valley, 1:04.73.

Consolation finals — 9. Squires, Wichita Collegiate, 1:02.96; 10. Ford, Miege, 1:03.35; 11. Walker, BV Southwest, 1:03.69; 12. Hodge, Topeka West, 1:04.19; 13. Grayce Beery, KC Turner, 1:04.24; 14. Stanley, Shawnee Heights, 1:05.74; 15. McNamara, Aquinas, 1:06.40; 16. Hall, Lansing, 1:06.92.

100 breaststroke

Championship finals — 1. Johnse, BV Southwest, 1:06.64; 2. Hernandez-Nietling, Miege, 1:06.89; 3. Martin, Wichita Independent, 1:08.37; 4. Paxton, Aquinas, 1:09.26; 5. Carter, Aquinas, 1:10.27; 6. Cutting, McPherson, 1:13.01; 7. Robinson, Newton, 1:13.11; 8. Bloom, Andover, 1:13.56.

Consolation finals — 9. Ewing, Maize South, 1:12.97; 10. Meghan Lynch, Aquinas, 1:15.34; 11. Hennen, Carroll, 1:15.59; 12. Gann, Kapaun, 1:16.85; 13. Kelsey Hillyer, Aquinas, 1:17.28; 14. Noble, Maize, 1:17.46; 15. Bertholf, Winfield, 1:18.33; 16. Ashleigh Woodworth, Parsons, 1:18.46.

400 freestyle relay

Championship finals —

1. Miege (Cas. Grunhard, Platt, Ford, Cai. Grunhard), 3:40.41; 2. Blue Valley Southwest (Moore, Johnsen, M. Batkiewicz, Finzen), 3:42.43; 3. Wichita Trinity (Kostboth, Williams, Meg Perez, Kilgore), 3:44.64; 4. Carroll (Schmidt, Chadd, Hennen, Hilger), 3:47.86; 5. Kapaun (Brown, J. Baldessari, Vanderpool, Mitsch), 3:49.93; 6. Newton (O’Meara, Mellinger, Robinson, Holler), 3:54.11; 7. Great Bend (Dunekack, Katy Jerke, Calista Long, Cook), 3:54.73; 8. Maize South (Bowles, Pearson, Stingo, Mi. Gibson), 3:55.31.

Consolation finals — 9. Aquinas (McNamara, Jade Steffensmeier, Micklavzina, Bird), 3:56.22; 10. Andover (Tuake, Beaver, Hannah Steinert, Bloom), 4:00.27; 11. Andover Central (Shortt, N. Drieling, Baker, B. Dreiling), 4:00.67; 12. Mill Valley (Kistner, Mcleod, Puliatti, Meredith), 4:01.48; 13. Emporia (Lauren Duncan, Silva, Metz, Whitson), 4:03.13; 14. Wichita Collegiate (Squires, Palmer, Wagle, Freed), 4:04.53; 15. Maize (Guerreo, Noble, Harris, Nassuno Alves), 4:04.57; 16. Lansing (Walker, Hall, Dietz, Mance), 4:04.86.

All-State

First team

Katelynn Blattner, Wichita Heights; Lexi Carr, Independence; Brooke Dreiling, Andover Central; Isabelle Finzen, BV Southwest; Cailey Grunhard, Miege; Cassie Grunhard, Miege; Francesca Hernandez-Nietling, Miege; Logan Johnsen, BV Southwest; Kendall Kilgore, Wichita Trinity; Taylor Kostboth, Wichita Trinity; McKynley Larson, Seaman; Sydney Schmidt, Carroll; Haylee Weiss, Emporia.

Second team

Madison Batkiewicz, BV Southwest; Laila Carter, Aquinas; Megan Dailey, KC Piper; Camryn Dunekack, BV Great Bend; Mia Gibson, Maize South; Becca Gregory, BV Southwest; Tatum Hilger, Carroll; Hayley Knapp, Kapaun; Madison Martin, Wichita Independent; Madison Moore, BV Southwest; Mariana Nassuno Alves, Maize; Camille Parman, Topeka West; Ashton Pearson, Maize South.

Swimmer of the meet — Cailey Grunhard, Miege.

Coach of the year — Vicki Scheuermann, Newton.

  Comments