Varsity Kansas

Results from Friday’s girls state swimming prelims

Class 6A

Friday’s Preliminaries

At Capitol Federal Natatorium, Topeka

200 medley relay

Championship finals — 1. Shawnee Mission East (Sarah Allegri, Grace Apodaca, Bonnie Longan, Hannah McPhail), 1:50.40; 2. Wichita East (Katerina Savvides, Aiden Chan, Janis Hwang, Madison Allen), 1:50.57; 3. Free State (Janet Stefanov, Ava Cormaney, Piper Rogers, Sydney Sirimongkhon-Dyck), 1:52.01; 4. Olathe East (Mackenzie Bravence, Selina Liu, Delaney Green, Ellie Hicks), 1:54.64; 5. Olathe Northwest (Hannah Pugh, Taylor Badowski, London Durr, Brooke Bogdan), 1:54.70; 6. Lawrence (Maddie Dean, Mary Reed-Weston, Emily Guo, Jamie Abernathy), 1:54.91; 7. Hutchinson (Tori Lehr, Toni Lehr, Kennedy Young, Emily Hendricks), 1:55.60; 8. SM Northwest (Piper Schuerman, Hailey Brull, Meaghan Bower, Elina Rauvala), 1:55.85.

Consolation finals — 9. Blue Valley North (Olivia Vance, Elizabeth Hendrickson, Kathleen Adriano, Alison Kruse), 1:56.66; 10. SM West (Erin Fast, Caroline Wilkus, Hannah Heaton, Addison Benson), 1:56.91; 11. SM South (Taylor Laws, Crimson Barker, Amelia du Bois, Sophia Vogt), 1:58.85; 12. Washburn Rural (Lindsay Carey, Kristen Wolf, Libby Pope, Emma Hirschi), 2:00.05; 13. Blue Valley West (Jolie Barnhart, Cate McGrath, Natalie Xu, Delaney Bredehoeft), 2:00.39; 14. Blue Valley (Kate Meinzenbach, Brettell Urczyk, Grace Euler, Meredith Halliburton), 2:01.39; 15. Olathe South (Addy Bray, Sarah Buehler, Annika Highstrom, Anne Augustyn), 2:02.73; 16. Blue Valley Northwest (Kadisyn Kircher, Hannah Thurlby, Ashlyn Cassity, Claire Albright), 2:03.01.

Other Wichita — 19. Campus (Kaity Cooper, Callie Simpson, Kirsten Nicholas, Kadee Schutt), 2:03.49; 21. Northwest (Jillian McKernan, Madison Johnson, McKayla Siemiller, Emily Brown), 2:05.48; 22. Derby (Dakota Bastin, Lauren Pitts, Torrie Dutcher, Sarah Onken), 2:06.37.

200 freestyle

Championship finals — 1. Crissie Blomquist, SM East, 1:51.70; 2. Cierra Campbell, Free State, 1:55.83; 3. Joely Merriman, SM North, 1:56.97; 4. Gracey Hiebert, Olathe Northwest, 1:57.95; 5. Morgan Jones, Lawrence, 1:58.11; 6. Izzy Smith, SM East, 1:58.18; 7. Bravence, Olathe East, 1:58.86; 8. Young, Hutchinson, 1:59.93.

Consolation finals — 9. Lonna Porter, Hutchinson, 2:01.61; 10. Sophia Smith, Olathe East, 2:02.36; 11. Stefanov, Free State, 2:03.60; 12. Cayanne Knoth, Campus, 2:03.66; 13. Chloe Stanford, SM East, 2:04.09; 14. Kircher, BV Northwest, 2:04.14; 15. Katie Gildemeister, BV West, 2:04.72; 16. Hannah Balch, Wichita East, 2:05.54.

Other city/area — 21. Emily Miller, Washburn Rural, 2:06.38; 30. Carter Stacey, Free State, 2:10.37; 31. Haley Unruh, Washburn Rural, 2:10.83.

Other Wichita — 18. Brenna Vandeventer, East, 2:05.94; 27. Isabelle Shepherd, East, 2:08.65; 29. McKernan, Northwest, 2:09.27.

200 individual medley

Championship finals — 1. Guo, Lawrence, 2:11.30; 2. Savvides, Wichita East, 2:11.49; 3. Brull, SM Northwest, 2:11.93; 4. Bower, SM Northwest, 2:12.76; 5. Linscott, SM East, 2:12.82; 6. Anna McCurdy, Free State, 2:16.44; 7. Badowski, Olathe Northwest, 2:16.76; 8. Adriano, BV North, 2:16.79.

Consolation finals — 9. Wolf, Washburn Rural, 2:16.94; 10. Dean, Lawrence, 2:17.51; 11. Chan, Wichita East, 2:18.09; 12. Booton, SM East, 2:18.91; 13. Almoguera, Topeka High, 2:19.10; 14. McGrath, BV West, 2:19.52; 15. Lydia Zicker, Free State, 2:19.63; 16. Fast, SM West, 2:19.77.

50 freestyle

Championship finals — 1. Sirimongkhon-Dyck, Free State, 24.10; 2. Brrenna Gaul, Olathe Northwest, 24.72; 3. Allen, Wichita East, 24.73; 4. McPhail, SM East, 24.74; 5. Rogers, Free State, 25.14; 6. Lauren Pugh, Olathe Northwest, 25.35; 7. Olivia Vance, BV North, 25.36; 8. Trinity Legill, SM East, 25.44.

Consolation finals — 9. (tie) Alyssa Davis, BV West and Hendrickson, BV North, 25.72; 11. Claire Nash, SM South, 25.79; 12. Bogdan, Olathe Northwest, 25.84; 13. Rauvala, SM Northwest, 26.20; 14. Carey, Washburn Rural, 26.24; 15. Halliburton, Blue Valley, 26.29; 16. Augustyn, Olathe South, 26.33.

Other Wichita — 21. Julia Whitfield, East, 26.76.

100 butterfly

Championship finals — 1. Longan SM East, 58.44; 2. Linscott, SM East, 58.84; 3. Brull, SM Northwest, 58.95; 4. Bower, SM Northwest, 1:00.10; 5. Rogers, Free State, 1:00.50; 6. Pugh, Olathe Northwest, 1:00.73; 7. Vahle, SM East, 1:02.35; 8. Green, Olathe East, 1:02.36.

Consolation finals — 9. Albright, BV Northwest, 1:02.54; 10. Hwang, Wichita East, 1:02.80; 11. Durr, Olathe Northwest, 1:03.15; 12. Zicker, Free State, 1:03.41; 13. Apodaca, SM East, 1:03.66; 14. Euler, Blue Valley, 1:03.67; 15. Siemiller, Wichita Northwest, 1:03.87; 16. Xu, BV West, 1:03.89.

100 freestyle

Championship finals — 1. Merriman, SM North, 53.27; 2. Allen, Wichita East, 53.32; 3. Allegri, SM East, 53.60; 4. Sirimongkhon-Dyck, Free State, 53.81; 5. McPhail, SM East, 54.76; 6. Vance, BV North, 54.82; 7. Gaul, Olathe Northwest, 54.96; 8. Davis, BV West, 55.60.

Consolation finals — 9. Hendrickson, BV North, 56.30; 10. Nash, SM South, 56.33; 11. Liu, Olathe East, 56.50; 12. Carey, Washburn Rural, 57.10; 13. Herlihy, Free State, 57.29; 14. Stanford, SM East, 57.41; 15. Reaves, SM East, 57.45; 16. Gildemeister, BV West, 57.59.

Other Wichita — 17. Whitfield, East, 57.71.

500 freestyle

Championship finals — 1. Blomquist, SM East, 5:00.08; 2. Campbell, Free State, 5:09.09; 3. Jones, Lawrence, 5:12.56; 4. Hiebert, Olathe Northwest, 5:13.90; 5. Smith, SM East, 5:16.33; 6. Cormaney, Free State, 5:22.36; 7. Smith, Olathe East, 5:24.20; 8. McCurdy, Free State, 5:26.64.

Consolation finals — 9. Crandall, Free State, 5:31.28; 10. Vandeventer, Wichita East, 5:31.86; 11. Caitlin Fitzpatrick, Blue Valley, 5:32.62; 12. Hannah Wastler, BV West, 5:34.40; 13. Balch, Wichita East, 5:36.31; 14. Adelaide Gunderson, BV North, 5:37.37; 15. Porter, Hutchinson, 5:39.64; 16. McClelland, SM East, 5:40.19.

Other Wichita — 20. Knoth, Campus, 5:45.42; 24. McKernan, Northwest, 5:53.78.

200 freestyle relay

Championship finals — 1. Free State (Sirimongkhon-Dyck, Herlihy, Rogers, Campbell), 1:41.01; 2. SM East (Linscott, McPhail, Smith, Blomquist), 1:41.35; 3. Olathe Northwest (Pugh, Durr, Hiebert, Gaul), 1:42.75; 4. BV North (Hendrickson, Wilson, Kruse, Vance), 1:43.73; 5. SM Northwest (Bower, Rauvala, Paige Eichkorn, Brull), 1:45.20; 6. Hutchinson (Lehr, Lehr, Hendricks, Porter), 1:45.29; 7. BV West (Gildemeister, McGrath, Xu, Davis), 1:45.79; 8. Olathe East (Green, Liu, Bohn, Smith), 1:46.26.

Consolation finals — 9. Wichita East (Chan, Whitfield, Hwang, Balch), 1:46.41; 10. SM North (Natalia Lienerova, Tessa Poterbin, Brooke Howard, Merriman), 1:46.79; 11. SM South (Carolyn Shonkwiler, du Bois, Nash, Vogt), 1:47.59; 12. Lawrence (Abernathy, Sells, Wroten, Jones), 1:47.87; 13. Washburn Rural (Pope, Unruh, Miller, Carey), 1:48.06; 14. Campus (Schutt, Cooper, Kennedy, Knoth), 1:48.09; 15. Blue Valley (Euler, Megan Boushka, Halliburton, Fitzpatrick), 1:48.16; 16. Wichita Northwest (Madison Johnson, Katie Darnell, Emily Brown, McKayla Siemiller), 1:48.88.

Other Wichita — 24. North (Emma Keller, Morrie Smith, Autumn Reaves, Andi Cox), 1:55.57.

100 backstroke

Championship finals — 1. Allegri, SM East, 56.54; 2. Savvides, Wichita East, 56.81; 3. Longan, SM East, 58.74; 4. Bravence, Olathe East, 59.76; 5. Legill, SM East, 59.78; 6. Badowski, Olathe Northwest, 1:00.96; 7. Young, Hutchinson, 1:01.10; 8. Stefanov, Free State, 1:01.21.

Consolation finals — 9. Pugh, Olathe Northwest, 1:02.09; 10. Fast, SM West, 1:02.21; 11. Kircher, BV Northwest, 1:02.91; 12. Dean, Lawrence, 1:03.06; 13. Addison Benson, SM West, 1:03.86; 14. Tori Lehr, Hutchinson, 1:04.00; 15. Valentina Rivera Rodriguez, Free State, 1:04.65; 16. Hwang, Wichita East, 1:05.51.

100 breaststroke

Championship finals — 1. Almoguera, Topeka High, 1:06.85; 2. Chan, Wichita East, 1:08.66; 3. Guo, Lawrence, 1:09.10; 4. Booton, SM Easts, 1:09.66; 5. Wolf, Washburn Rural, 1:10.35; 6. Cormaney, Free State, 1:10.63; 7. Reed-Weston, Lawrence, 1:10.93; 8. Toni Lehr, Hutchinson, 1:11.20.

Consolation finals — 9. Kyndel McCloy, Junction City, 1:11.79; 10. Grimm, SM East, 1:12.04; 11. Wilkus, SM West, 1:12.13; 12. Kara Krannawitter, Free State, 1:12.52; 13. Liu, Olathe East, 1:12.58; 14. Bredehoft, BV West, 1:12.98; 15. Amelia Richter, Dodge City, 1:13.05; 16. Simpson, Campus, 1:13.54.

Other Wichita — 31. Schutt, Campus, 1:18.98.

400 freestyle relay

Championship finals — 1. SM East (Blomquist, Longan, Linscott, Smith), 3:39.60; 2. Wichita East (Allen, Savvides, Whitfield, Balch), 3:43.83; 3. Free State (Campbell, Herlihy, Stefanov, Cormaney), 3:44.52; 4. Lawrence (Jones, Dean, Reed-Weston, Guo), 3:45.20; 5. Olathe Northwest (Pugh, Badowski, Hiebert, Gaul), 3:45.41; 6. Olathe East (Bravence, Green, Hicks, Bohn), 3:50.40; 7. Hutchinson (Young, Tori Lehr, Hendricks, Porter), 3:52.60; 8. SM West (Benson, Heaton, Webb, Fast), 3:54.30.

Consolation finals — 9. SM South (Laws, Vogt, Nash, du Bois), 3:55.27; 10. Wichita Northwest (Brown, Johnson, McKernan, Siemiller), 3:57.10; 11. Blue Valley (Campbell, Boushka, Boman, Fitzpatrick), 3:57.71; 12. Garden City (Abigail Ginest-Dougherty, Kirstin Neff, Emma Tull, Grace Schmidt), 3:57.96; 13. SM North (Howard, Poterbin, Lienerova, Merriman), 4:00.07; 14. Washburn Rural (Emily Prekopy, Miller, Unruah, Wolf), 4:01.14; 15. Campus (Kennedy, Nicholas, Sailors, Knoth), 4:06.52; 16. Olathe South (Sarah Buehler, Bray, Annika Highstrom, Augustyn), 4;06.89.

Other Wichita — Derby (Bastin, Emily Proctor, Dutcher, Onken), 4:15.96.

Class 5-1A State swimming

At Capitol Federal Natatorium, Topeka

Preliminaries

200 medley relay

Championship finals — 1. Miege (Ava Ford, Franceska Hernandez-Nietling, Cailey Grunhard, Cassie Grunhard), 1:49.81; 2. Blue Valley Southwest (Madison Moore, Logan Johnsen, Isabelle Finzen, Gabbi Miller), 1:51.67; 3. Maize South (Mia Gibson, Megan Ewing, Ashton Pearson, Olivia Stingo), 1:55.69; 4. Aquinas (Cristina McNamara, Laila Carter, Jesse Paxton, Maddie Kopp), 1:57.10; 5. Newton (Emilie Holler, Emily Robinson, Emily O’Meara, Courtney Mellinger), 1:59.40; 6. Kapaun (Grace Vanderpool, Katherine Baldessari, Hayley Knapp, Reagan Moege), 1:59.82; 7. Mill Valley (Sherry McLeod, Vigneulle Puliatti, Vicki Robinson, Claudia Meredith), 1:59.91; 8. Lansing (Trinity Hall, Summer Dietz, Mekayla DePaolis, Maddie Walker), 2:01.50.

Consolation finals — 9. Seaman (McKynley Larson, Faith Traver, Luci Brunetti, Mackenzie Moylan), 2:01.55; 10. McPherson (Maggie Leaf, Amanda Starkel, Megan Cutting, Katie Wurm), 2:02.71; 11. Maize (Mariana Nassuno Alves, Caroline Noble, Teagen Guerrero, Kelsey Harris), 2:03.53; 12. Winfield (Anika McClure, Abby Bertholf, Sophie Sarnacki, Kolbi Wampler), 2:03.71; 13. Wichita Collegiate (Addison Squires, Abigail Wagle, Natalie Freed, Tyla Palmer), 2:04.65; 14. Andover Central (Kate Hale, Jordan Taylor, Holly Shortt, Brooke Dreiling), 2:05.42; 15. Wichita Heights (Sira Childs, Katelyn Blattner, Madison Jensen, Selena Howard), 2:05.49; 16. Topeka West (Emily Hodge, Laryn Wilson, Camille Parman, Monica West), 2:0.59.

Other Wichita — 20. Andover (Lauren May, Hannah Steinert, Mallory Paske, Abigail Yamamoto), 2:08.75; 21. Wichita Trinity (Hattie Troutman, Meg Perez, Sierra Williams, Madeline Pall), 2:08.92; 23. Carroll (Makayla Ehmke, Veronica Lipinski, Alexis Webb, Reagan Stonestreet), 2:13.49.

200 freestyle

Championship finals — 1. Blattner, Wichita Heights, 1:55.30; 2. Cas. Grunhard, Miege, 1:56.88; 3. Larson, Seaman, 1:57.56; 4. Tatum Hilger, Carroll, 1:58.67; 5. Madison Batkiewicz, BV Southwest, 2:00.08; 6. Megan Dailey, KC Piper, 2:03.86; 7. Knapp, Kapaun, 2:05.93; 8. Kira Cook, Great Bend, 2:07.32.

Consolation finals — 9. Amanda Le, Kapaun, 2:07.86; 10. Elizabeth Mitsch, Kapaun, 2:07.99; 11. Landrie Whitson, Emporia, 2:08.21; 12. Jordan Metz, Emporia, 2:09.07; 13. Jaden Silva, Emporia, 2:09.69; 14. Payton Schaefer, Maize South, 2:09.97; 15. Courtney Spreier, Newton, 2:10.34; 16. Freed, Wichita Collegiate, 2:10.38.

Other Wichita — 17. Annabelle Brown, Kapaun, 2:11.15; 19. Bailey Bowles, Maize South, 2:12.63.

200 individual medley

Championship finals — 1. Johnsen, BV Southwest, 2:12.14; 2. Dreiling, Andover Central, 2:12.35; 3. Finzen, BV Southwest, 2:15.32; 4. Hernandez-Nietling, Miege, 2:17.63; 5. Parman, Topeka West, 2:17.70; 6. Sydney Schmidt, Carroll, 2:17.97; 7. Pearson, Maize South, 2:19.48; 8. Madison Martin, Wichita Independent, 2:19.64.

Consolation finals — 9. Cutting, McPherson, 2:20.31; 10. Meagan Walker, BV Southwest, 2:20.85; 11. Baylee Bloom, Andover, 2:21.74; 12. Dietz, Lansing, 2:23.84; 13. O’Meara, Newton, 2:24.86; 14. Lindsey Batkiewicz, BV Southwest, 2:25.23; 15. Robinson, Newton, 2:26.10; 16. Anna Wickham, Wichita Independent, 2:26.48.

Other Wichita — 17. Ewing, Maize South, 2:26.64; 18. Julia Vanderhoof, Maize South, 2:27.88; 25. K. Baldessari, Kapaun, 2:33.00; 28. Bri Hutto, Winfield, 2:36.35; 29. Moege, Kapaun, 2:36.44; 29. Emory Vittitow, Kapaun, 2:36.44; 32. Teagan Guerrero, Maize, 2:36.90.

50 freestyle

Championship finals — 1. Taylor Kostboth, Wichita Trinity, 24.14; 2. Kendall Kilgore, Wichita Trinity, 14.52; 3. Lexi Carr, Independence, 24.94; 4. Laila Carter, Aquinas, 25.01; 5. Camryn Dunekack, Great Bend, 25.08; 6. (tie) Wurm, McPherson and Madison Stessman, Shawnee Heights, 25.09; 8. Nassuno Alves, Maize, 25.53.

Consolation finals — 9. Miller, BV Southwest, 25.53; 10. Maddie Allen, BV Southwest, 25.60; 11. Maddie Kopp, Aquinas, 25.64; 12. (tie) Cameron Cafer, Hayden and Madison Ruffalo, BV Southwest, 25.67; 14. Lewis, Bonner Springs, 26.11; 15. June Baldessari, Kapaun, 26.14; 16. Ellie Platt, Miege, 26.48.

Other Wichita — 17. Kayla Hennen, Carroll, 26.52; 27. Anika McClure, Winfield, 27.21; 28. Hannah Chadd, Carroll, 27.24; 29. Stingo, Maize South, 27.25.

100 butterfly

Championship finals — 1. Cai. Grunhard, Miege, 53.64 (record; old record: 55.35, Grunhard, Miege, 2015); 2. Schmidt, Carroll, 59.58; 3. Finzen, BV Southwest, 1:00.68; 4. Parman, Topeka West, 1:00.99; 5. Puliatti, Mill Valley, 1:02.31; 6. Pearson, Maize South, 1:02.56; 7. Ford, Miege, 1:03.28; 8. Knapp, Kapaun, 1:03.52.

Consolation finals — 9. Madison Ruffalo, BV Southwest, 1:03.85; 10. Squires, Wichita Collegiate, 1:04.06; 11. L. Batkiewicz, BV Southwest, 1:04.11; 12. O’Meara, Newton, 1:04.86; 13. Kyla Stanley, Shawnee Heights, 1:05.21; 14. Paxton, Aquinas, 1:05.35; 15. Lewis, Bonner Springs, 1:05.50; 16. Freed, Wichita Collegiate, 1:05.85.

Other Wichita — 21. Katie Gann, Kapaun, 1:09.60.

100 freestyle

Championship finals — 1. Cas. Grunhard, Miege, 53.61; 2. Kilgore, Wichita Trinity, 53.78; 3. Gibson, Maize South, 55.17; 4. Carr, Independence, 55.29; 5. Dunekack, Great Bend, 55.35; 6. Wurm, McPherson, 55.72; 7. Cafer, Hayden, 56.39; 8. Nassuno Alves, Maize, 56.48.

Consolation finals — 9. Moore, BV Southwest, 56.59; 10. Stessman, Shawnee Heights, 56.81; 11. J. Baldessari, Kapaun, 56.86; 12. Miller, BV Southwest, 57.21; 13. Allen, BV Southwest, 57.38; 14. Cook, Great Bend, 57.76; 15. Vanderpool, Kapaun, 58.34; 16. McNamara, Aquinas, 58.88.

Other Wichita — 21. Bowles, Maize South, 1:00.31.

500 freestyle

Championship finals — 1. Blattner, Wichita Heights, 5:09.21; 2. Dreiling, Andover Central, 5:10.90; 3. Larson, Seaman, 5:11.32; 4. M. Batkiewicz, BV Southwest, 5:23.09; 5. Hilger, Carroll, 5:30.07; 6. Dailey, KC Piper, 5:32.89; 7. Dietz, Lansing, 5:39.28; 8. Holler, Newton, 5:44.77.

Consolation finals — 9. Le, Kapaun, 5:45.31; 10. Whitson, Emporia, 5:49.71; 11. Metz, Emporia, 5:50.19; 12. Brown, Kapaun, 5:51.17; 13. Schaefer, Maize South, 5:51.52; 14. Bella Kiefer, Andover, 5:52.26; 15. Shortt, Andover Central, 5:52.27; 26. Williams, Wichita Trinity, 5:53.91.

Other Wichita — 20. Wickham, Wichita Independent, 5:57.00; 24. Muriel Gibson, Maize South, 6:01.85; 25. Noble, Maize, 6:03.61; 30. Wampler, Winfield, 6:08.56.

200 freestyle relay

Championship finals — 1. Blue Valley Southwest (Allen, Ruffalo, M. Batkiewicz, Miller), 1:43.61; 2. Aquinas (Kopp, Allie Mcklavzina, Skylar Bird, Carter), 1:44.68; 3. Carroll (Hilger, Chadd, Hennen, Schmidt), 1:45.39; 4. Kapaun (Knapp, K. Baldessari, J. Baldessari, Mitsch), 1:45.83; 5. Miege (Hernandez-Nietling, Kellerman, Clara Taylor, Platt), 1:46.85; 6. McPherson (Olivia Hansen, Maggie Leaf, Cutting, Wurm), 1:47.40; 7. Great Bend (Dunekack, Cook, Carly Boyd, Katy Jerke), 1:48.85; 8. Maize South (Bowles, Mu. Gibson, Vanderhoof, Stingo), 1:49.77.

Consolation finals — 9. Andover (Liana Tuake, Kiefer, Josie Beaver, Bloom), 1:50.36; 10. Winfield (McClure, Bertholf, Wampler, Wample), 1:50.43; 11. Lansing (Hall, Darby Mance, Walker, Mekayla DePaolis), 1:50.58; 12. Independence (Ellen Unruh, Hadleigh Palmer, Dara Mendoza, Carr), 1:50.67; 13. Wichita Heights (Jensen, Selena Howard, Sara Childs, Blattner), 1:50.78; 14. DeSoto (Haley Dalrymple, Kenzie Dalrymple, Kayla Deghand, Gabrielle Mallozzi), 1:51.00; 15. St. James Academy (Andrea Curens, Audrey Jones, Caroline Huerter, Courtney Setter), 1:51.06; 16. Seaman (Brunetti, Mackenzie Moylan, Larson, Traver), 1:51.82.

Other Wichita — 23. Maize (Kelsey Harris, Caitlin Gooding, Delanie Randolph, Guerrero), 1:55.74; 25. Andover Central (Kate Hale, Jordan Taylor, Elle Baker, Natalie Dreiling), 1:56.09; 30. Wichita Collegiate (Palmer, Wagle, Emma Parkhurst, Calli Pirner), 1:59.17.

100 backstroke

Championship finals — 1. Cai. Grunhard, Miege, 56.12; 2. Mi. Gibson, Maize South, 1:00.74; 3. Moore, BV Southwest, 1:01.22; 4. Mitsch, Kapaun, 1:01.61; 5. Kostboth, Wichita Trinity, 1:02.01; 6. Vanerpool, Kapaun, 1:02.59; 7. Sherry Mcleod, Mill Valley, 1:02.96; 8. Puliatti, Mill Valley, 1:03.56.

Consolation finals — 9. Grayce Beery, KC Turner, 1:03.72; 10. Squires, Wichita Collegiate, 1:03.77; 11. Ford, Miege, 1:04.07; 12. Hodge, Topeka West, 1:04.54; 13. Walker, BV Southwest, 1:04.78; 14. Stanley, Shawnee Heights, 1:06.08; 15. Hall, Lansing, 1:06.46; 16. McNamara, Aquinas, 1:06.61.

Other Wichita — 19. Chadd, Carroll, 1:07.80; 21. Vanderhoof, Maize South, 1:08.37; 22. Yamamoto, Andover, 1:08.58; 24. Lauren May, Andover, 1:09.44; 25. McClure, Winfield, 1:09.64; 26. Vanderpool, Kapaun, 1:10.29.

100 breaststroke

Championship finals — 1. Johnse, BV Southwest, 1:07.54; 2. Hernandez-Nietling, Miege, 1:08.17; 3. Martin, Wichita Independent, 1:09.70; 4. Carter, Aquinas, 1:10.54; 5. Paxton, Aquinas, 1:11.92; 6. Robinson, Newton, 1:12.76; 7. Cutting, McPherson, 1:13.05; 8. Bloom, Andover, 1:13.77.

Consolation finals — 9. Ewing, Maize South, 1:14.38; 10. Hennen, Carroll, 1:16.06; 11. Kelsey Hillyer, Aquinas, 1:16.09; 12. (tie) Meghan Lynch, Aquinas and Noble, Maize, 1:16.99; 14. Gann, Kapaun, 1:17.81; 15. Bertholf, Winfield, 1:18.06; 16. Ashleigh Woodworth, Parsons, 1:18.17.

Other Wichita — 18. K. Baldessari, Kapaun, 1:18.44; 20. Jenny Kroeker, Wichita Independent, 1:19.46; 21. Maranda Wagner, Maize South, 1:19.83.

400 freestyle relay

Championship finals — 1. Miege (Cas. Grunhard, Platt, Ford, Cai. Grunhard), 3:44.28; 2. Blue Valley Southwest (Moore, Johnsen, M. Batkiewicz, Finzen), 3:45.96; 3. Carroll (Schmidt, Chadd, Hennen, Hilger), 3:50.79; 4. Wichita Trinity (Kostboth, Williams, Perez, Kilgore), 3:51.08; 5. Newton (O’Meara, Mellinger, Robinson, Holler), 3:53.86; 6. Kapaun (Brown, J. Baldessari, Vanderpool, Mitsch), 3:53.95; 7. Maize South (Bowles, Pearson, Stingo, Mi. Gibson), 3:57.20; 8. Great Bend (Dunekack, Calista Long, Boyd, Cook), 3:58.66.

Consolation finals — 9. Aquinas (McNamara, Jade Stffensmeier, Micklavzina, Bird), 3:59.57; 10. Andover (Tuake, Beaver, Steinert, Bloom), 4:02.23; 11. Mill Valley (Kistner, Mcleod, Puliatti, Meredith), 4:03.17; 12. Andover Central (Shortt, N. Drieling, Baker, B. Dreiling), 4:03.94; 13. Emporia (Guion, Silva, Metz, Whitson), 4:05.23; 14. Lansing (Walker, Hall, Dietz, DePaolis), 4:05.79; 15. Maize (Guerreo, Noble, Harris, Nassuno Alves), 4:07.49; 16. Wichita Collegiate (Squires, Palmer, Wagle, Freed), 4:07.76.

Other Wichita — 17. Winfield (Wampler, Meier, Wampler, Bertholf), 4:11.22; 24. Wichita Independent (Wickham, Hild, Kroeker, Martin), 4:22.59; 31. Wichita Heights (Childs, Hannah Howard, S. Howard, Jensen), 4:25.27.

  Comments