Varsity Kansas

Updated regional softball results through Thursday

Class 6A

Regional 1 at Derby

Wednesday — Campus 10, Dodge City 0. Championship — Derby 7, Campus 5.

Regional 2 at Garden City

Thursday — Hutchinson 16, Southeast 0; Garden City 17, West 0. Championship — Garden City 3, Hutchinson 0.

Regional 3 at Two Rivers Youth Club

Tuesday — Wichita South 12, Wichita North 1; Wichita Northwest 16, Wichita East 1; Championship — Northwest 13, South 0.

Class 5A

Bishop Carroll

Regional 1 at Two Rivers Youth Club

Wednesday — Great Bend 8, Maize South 4; Bishop Carroll 15, Arkansas City 0. Championship — Carroll 10, Great Bend 0.

Regional 2 at Goddard

Wednesday — Goddard 12, Liberal 0; Maize 10, Eisenhower 0. Championship — Goddard 4, Maize 3.

Newton

Regional 1 at Salina South

Wednesday — Andover 21, Heights 0; Salina South 7, Newton 1. Championship — Andover 5, Salina South 3.

Regional 2 at Valley Center

Wednesday — Valley Center 12, Emporia 0; Salina Central 12, Kapaun 2. Championship — Valley Center 6, Salina South 3.

Class 4A-I

Circle

Wednesday — Andover Central 9, El Dorado 5. Andale-Garden Plain 6, Circle 5, Augusta 10, Andover Central 9. Championship — Augusta 7, Andale-Garden Plain 2.

Hays

Wednesday — McPherson 16, Ulysses 0; Hays 11, Buhler 3. Championship — Hays 14, McPherson 11.

Wellington

Wednesday — Wellington 15, Mulvane 5; Winfield 3, Rose Hill 0. Championship — Wellington 3, Winfield 1.

Class 4A-II

Hoisington

Wednesday — Haven 16, Nickerson 1; Smoky Valley 7, Hoisington-Claflin-Central Plains 6. Championship — Haven 15, Smoky Valley 0.

Pratt

Wednesday — Clearwater 7, Kingman 0; Pratt 14, Trinity Academy 0. Championship — Pratt 11, Clearwater 1.

Class 3A

Chaparral

Wednesday — Cheney 16, Belle Plaine 0; Caney Valley 4, Chaparral 3; Douglass 9, Elk Valley-Fredonia 0. Thursday — Bluestem 10, Caney Valley 3; Cheney 1, Douglass 0. Championship –Bluestem 5, Cheney 4.

Lyons

Wednesday — Lyons 20, Independent 0; Halstead 13, Remington 4; Hutchinson Trinity 6, Sedgwick 3; Lyons 6, Halstead 2; Sterling 8, Hutchinson Trinity 5. Championship – Sterling at Lyons, 1 p.m. Saturday.

SE-Saline

Wednesday — Riley County 15, Hesston 9; Beloit 9, Minneapolis 7; Marion 5, Ellsworth 4. Friday — Beloit (11-8) at SE-Saline (19-1), 2 p.m.; Marion (12-7) vs. Riley County (15-4), 3:30. Championship at 6 p.m.

Class 2-1A

Chase County

Wednesday — Moundridge 11, Lebo-Waverly 1; Hillsboro 20, Canton-Galva 6. Chase County 11, Hillsboro 0; Northern Heights 4, Moundridge 2. Thursday — Northern Heights 7, Chase County 3.

Sacred Heart

Wednesday — Inman 12, Little River 5; Ell-Saline 15, Inman 0; Ellinwood 3, Sacred Heart 0. Championship — Ellinwood 4, Ell-Saline 3.

Sedan

Wednesday — Flinthills 25, Altoona-Midway 5; Sedan 19, Flinthills 2; Yates Center 18, West Elk 7. Championship — Sedan 7, Yates Center 6.

Udall

Wednesday — Oxford 7, Cedar Vale-Dexter 2; Central-Burden 17, South Haven 6; Udall 8, Oxford 2. Championship — Udall 11, Central-Burden 4.

  Comments