Varsity Kansas

KSHSAA releases girls soccer regional pairings

Girls soccer regional pairings

Class 6A

Central-South Central region

Regional 1

Monday, 6 p.m. — Campus (1-15) at Washburn Rural (14-2). Tuesday, 7 p.m. — Wichita Northwest (8-8) at Wichita South (8-7-1). Thursday’s regional final at Washburn Rural, 6 p.m. — Northwest-South winner vs. Campus-Washburn Rural winner.

Regional 2

Monday, 6 p.m. — Junction City (1-14-1) at Derby (13-3). Tuesday, 4 p.m. — Wichita East (6-9-1) at Wichita North (10-6). Thursday’s regional final at Derby, 6 p.m. — East-North winner vs. Junction City-Derby winner.

Regional 3

Monday, 6 p.m. — Wichita Southeast (2-14) at Manhattan (12-4). Tuesday, 4 p.m. — Lawrence Free State (5-8-3) at Garden City (9-5-1). Thursday’s regional final at Manhattan, 6 p.m. — Free State-Garden City winner vs. Southeast-Manhattan winner.

Regional 4

Monday, 6 p.m. — Hutchinson (3-13) at Topeka (12-4). Tuesday, 6 p.m. — Wichita West (3-11-1) at Dodge City (11-4-1). Thursday’s regional final at Topeka, 6 p.m. — West-Dodge City winner vs. Hutchinson-Topeka winner.

Class 5A

Central-South Central region

Regional 1

Monday, 7 p.m. — Andover (8-8) at Goddard (10-6). Tuesday, 6:30 p.m. — Arkansas City (1-15) at Maize (15-0). Thursday’s regional final at Maize, 6:30 p.m. — Andover-Goddard winner vs. Arkansas City-Maize winner.

Regional 2

Tuesday — Liberal (7-9) at Maize South (10-6), 5 p.m.; Emporia (4-11) at Eisenhower (14-1-1), 6. Thursday’s regional final at Eisenhower, 6 p.m. — Liberal-Maize South winner vs Emporia-Eisenhower winner.

Regional 3

Tuesday, 6 p.m. — Salina South (6-9) vs. Kapaun (12-4) at Stryker; Great Bend (5-11) at Valley Center (12-1-2). Thursday’s regional final at Valley Center, 6 p.m. — Salina South-Kapaun winner vs. Great Bend-Valley Center winner.

Regional 4

Tuesday — Salina Central (6-10) at Bishop Carroll (12-4), 6 p.m.; Wichita Heights (5-10) at Newton (13-3), 6:30. Thursday’s regional final at Newton, 6:30 p.m. — Salina Central-Carroll winner vs. Heights-Newton winner.

Class 4-1A

Central-South Central region

Regional 1

Monday, 5 p.m. — Andover Central (7-9) at Augusta (6-7-2). Thursday’s regional final at McPherson, 4 p.m. — Andover Central-Augusta winner vs. McPherson (12-2-1).

Regional 2

Monday, 5 p.m. — Buhler (5-8-3) at Mulvane (7-8). Tuesday, 6:30 p.m. — El Dorado (1-10) at Trinity Academy (11-3). Thursday’s regional final at Trinity Academy, 6:30 — Buhler-Mulvane winner vs. El Dorado-Trinity Academy winner.

Regional 3

Monday — Rose Hill (3-13) at Thomas More Prep-Ellis (10-3-1), 4:30 p.m.; Collegiate (3-6-1) at Topeka Hayden (8-8), 5. Thursday’s regional final at Thomas More Prep, 4:30 p.m. — Collegiate-Hayden winner vs. Rose Hill-Thomas More Prep-Ellis winner.

Regional 4

Monday, 6 p.m. — Independent-Douglass (2-11-2) at Circle (9-5-2). Tuesday, 4 p.m. — Winfield (5-10-1) at Hays (9-6), 4. Thursday’s regional final at Circle, 6 p.m. — Winfield-Hays winner vs. Independent-Douglass-Circle winner.

  Comments