Varsity Kansas

KSHSAA releases baseball regional pairings for 4A-I, 4A-II, 3A, 2-1A

Baseball regionals start May 16

Class 6A and 5A regional pairings will be released on Saturday.

Class 4A-I

Andale

Tuesday — Play-in game: Circle (4-14) vs. El Dorado (11-8), 2 p.m. Semifinals: Andover Central (10-7) vs. Augusta (13-7), 4; Circle-El Dorado winner vs. Andale-Garden Plain (15-5), 6. Thursday, 5 p.m. — Championship.

McPherson

Tuesday — Ulysses (7-11) at McPherson (15-5), 2 p.m.; Hays (11-7) vs. Buhler (15-5), 4. Championship at 6 p.m.

Winfield

Tuesday — Rose Hill (13-5) at Winfield (3-16), 2 p.m.; Mulvane (4-15) vs. Wellington (8-12), 4. Championship at 6 p.m.

Class 4A-II

Chapman

Tuesday — Smoky Valley (5-13) vs. Concordia (13-3), 2 p.m.; Chapman (6-12) vs. Rock Creek (14-4), 4. Championship at 6 p.m.

Iola

***Updated

Tuesday — Collegiate (6-12) vs. Burlington, 2 p.m.; Iola (13-5) vs. Trinity Academy (12-4), 4. Championship at 6 p.m.

Kingman

***Updated

Wednesday — Haven (8-12) vs. Pratt (17-3), 2 p.m.; Clearwater (9-11) vs. Kingman-Norwich (9-11), 4. Championship at 6 p.m.

Russell

***Updated

Wednesday— Hoisington-Central Plains (7-11) vs. Nickerson (10-8), 2 p.m.; Lyons-Chase (4-14) vs. Russell-Victoria (15-5). Championship at 6 p.m.

Class 3A

Independent

Tuesday, 5 p.m. — Elk Valley-Fredonia (2-19) at Cheney (11-7); Chaparral (1-17) vs. Bluestem (13-7); Belle Plaine (5-15) vs. Douglass (5-12). Wednesday — Belle Plaine-Douglass winner vs. Independent (18-1), 2 p.m.; Elk Valley-Fredonia-Cheney winner vs. Chaparral-Bluestem winner, 4. Championship at 6 p.m.

Marion

***Updated

Tuesday — Eureka (5-12) vs. Halstead (9-11), 3 p.m.; Hillsboro-Peabody-Burns (4-12) vs. Marion-Centre (13-6), 5. Wednesday — Eureka-Halstead winner vs. Remington (12-2), 2 p.m.; Hillsboro-Peabody-Burns/Marion-Centre winner vs. Sedgwick (17-3), 4. Championship at 6 p.m.

Class 2-1A

El Dorado

Monday — Lebo-Waverly (2-4) vs. Chase County (9-9), 3 p.m.; Yates Center (3-15) vs. West Elk (7-12), 5. Tuesday — West Elk-Yates Center winner vs. Sedan (17-1), 2 p.m.; Lebo-Waverly-Chase County winner vs. Flinthills (12-6), 4. Championship at 6 p.m.

Medicine Lodge

Monday, 5 p.m. — Udall (9-10) at Central-Burden (1-18). Tuesday — Central-Burden-Udall winner vs. Oxford (14-4), 2 p.m.; Cedar Vale-Dexter (10-9) at Medicine Lodge (9-7), 4. Championship at 6 p.m.

Sacred Heart

***Updated

Tuesday, 5:30 p.m. — Canton-Galva (3-13) at Sacred Heart (4-12). Wednesday — Canton-Galva-Sacred Heart winner vs. Moundridge (9-8), 2 p.m.; Inman (7-12) vs. Bennington (8-11), 4. Championship at 6 p.m.

  Comments