Varsity Kansas

Thursday’s Kansas sub-state basketball scores (March 3)

THURSDAY’S BOYS SUB-STATES

CLASS 6A SEMIFINALS

At higher seed

JUNCTION CITY I

Manhattan 56, Washburn Rural 39

Wichita East 60, Derby 42

JUNCTION CITY II

Wichita Southeast 85,Topeka 70

Free State 54, Junction City 52

OLATHE NORTH I

Olathe East 68, Gardner-Edgerton 39

Olathe North 70, Olathe South 66

OLATHE NORTH II

BV Northwest 68, BV West 50

BV North 41, Blue Valley 35

SM SOUTH I

Lawrence 80, KC Wyandotte 62

SM Northwest 72, SM West 63

SM SOUTH II

SM North 69, SM East 64

SM South 68, Olathe Northwest 53

WICHITA NORTHWEST I

Wichita South 73, Hutchinson 41

Wichita Northwest 63, Campus 58

WICHITA NORTHWEST II

Dodge City 53, Wichita West 42

Garden City 72, Wichita North 63

CLASS 3A SEMIFINALS

At host site

CHENEY

Wichita Independent 47, Conway Springs 45

Garden Plain 39, Cheney 35

COUNCIL GROVE

Rossville 56, St. Marys 32

Osage City 70, Silver Lake 51

HALSTEAD

Hesston 60, Eureka 29

SE-Saline 57, Halstead 40

HIAWATHA

Sabetha 56, Marysville 55

Nemaha Central 49, Hiawatha 35

JAYHAWK-LINN

Humboldt 56, Oskaloosa 49

Wellsville 65, NE-Arma 43

LAKIN

Sterling 68, Larned 64

Scott City 64, Lakin 54

NEODESHA

Riverton 59, Galena 48

Fredonia 71, Caney Valley 44

NORTON

Thomas More Prep 55, Beloit 51, 2OT

Norton 48, Ellsworth 44

CLASS 1A-I

At host site

DEXTER

Fairfield vs. Pretty Prairie

South Barber at Cedar Vale-Dexter

KINSLEY

Satanta 58, Minneola 53

Hodgeman County vs. Otis-Bison

LEBO

Goessel 45, Marais des Cygnes 44

Waverly at Lebo

MARMATON VALLEY

Flinthills 50, Marmaton Valley 43, 2OT

St. Paul 52, Southern Coffey County 47

ONAGA

Doniphan West 58, Frankfort 56

Centralia 48, Onaga 40

QUINTER

Triplains-Brewster 46, Hoxie 45

Victoria 71, Quinter 35

ROCK HILLS

Stockton vs. Osborne

Pike Valley at Rock Hills

WAKEFIELD

Hanover 56, Clifton-Clyde 32

Rural Vista at Wakefield

CLASS 1A-II

At host site

BV-RANDOLPH

Beloit St. John’s-Tipton 62, Southern Cloud 21

Axtell 66, BV-Randolph 33

BURRTON

Central Christian 55, Pawnee Heights 54

Chase 60, Elyria Christian 49

CALDWELL

Ashland 45, Argonia 39

Attica 67, Caldwell 42

DEERFIELD

Ingalls 55, Moscow 42

Fowler at Deerfield

DIGHTON

Wallace County 98, Western Plains 34

Dighton 63, Weskan 49

HARTFORD

Crest 46, Wetmore 40

St. Xavier at Hartford

PALCO

Sylvan-Lucas 47, Tescott 45

Palco 49, Wilson 44

WHEATLAND

Logan 47, Northern Valley 44

Golden Plains at Wheatland-GrinnellTHURSDAY’S GIRLS SUB-STATES

CLASS 5A SEMIFINALS

At higher seed

BV SOUTHWEST I

KC Harmon at Mill Valley

BV Southwest at Bonner Springs

BV SOUTHWEST II

KC Turner at St. Thomas Aquinas

St. James 52, Pittsburg 37

EISENHOWER I

Goddard 52, Eisenhower 47

Maize South 61, Great Bend 56

EISENHOWER II

Maize 44, Liberal 37, OT

Carroll 47, Arkansas City 33

LANSING I

Topeka West at KC Schlagle

Lansing 57, KC Washington 15

LANSING II

Shawnee Heights 43, Topeka Seaman 41

Highland Park at Leavenworth

NEWTON I

Salina Central 56, Andover 43

Wichita Heights 40, Valley Center 38

NEWTON II

Newton 41, Salina South 25

Kapaun 56, Emporia 52

CLASS 4A-I SEMIFINALS

At host site

BASEHOR-LINWOOD

KC Piper 70, KC Sumner 63

Miege at Basehor-Linwood

CIRCLE

Andale 58, Andover Central 53

Augusta 43, Circle 41

COFFEYVILLE

Chanute 72, Independence 43

Labette County 44, Coffeyville 19

LOUISBURG

Spring Hill 60, Fort Scott 50, OT

Paola 67, Louisburg 39

OTTAWA

Abilene 45, Wamego 30

Ottawa 43, El Dorado 32

TONGANOXIE

Atchison 67, Tonganoxie 61

DeSoto 52, Eudora 29

ULYSSES

Buhler 48, Hays 38

McPherson 57, Ulysses 27

WELLINGTON

Rose Hill 46, Winfield 19

Wellington 58, Mulvane 16

CLASS 4A-II

At host site

BALDWIN

Prairie View 52, KC Ward 38

Baldwin 84, Osawatomie 17

BAXTER SPRINGS

Girard 40, Columbus 29

Frontenac 73, Baxter Springs 49

BURLINGTON

Iola 44, Anderson County 38

Santa Fe Trail at Burlington

CLAY CENTER

Chapman 44, Smoky Valley 26

Concordia at Clay Center

CLEARWATER

Trinity Academy 53, Parsons 43

Wichita Collegiate 44, Clearwater 38

GOODLAND

Hugoton 57, Colby 27

Holcomb 41, Goodland 39

HOLTON

Topeka Hayden 62, Rock Creek 33

Jefferson West 48, Holton 44

KINGMAN

Haven 45, Nickerson 27

Kingman 33, Pratt 16

CLASS 2A SEMIFINALS

At host site

ELL-SALINE

Berean Academy 46, Canton-Galva 32

Moundridge 60, Hillsboro 57, OT

ELLIS

Hill City 54, Oakley 22

Ellis 71, WaKeeney 52

HORTON

Valley Falls 44, Troy 22

Jefferson North at Horton

LYNDON

Wabaunsee 52, Madison 37

Chase County vs. Olpe

ST. JOHN

South Central 44, Kiowa County 26

Central Plains 66, Pratt Skyline 28

SEDAN

Uniontown 40, Oswego 30

Pittsburg Colgan at Sedan

SUBLETTE

South Gray vs. Meade

Spearville vs. Sublette

WASHINGTON COUNTY

Solomon vs. Valley Heights

Republic County at Washington County

  Comments