Varsity Kansas

Friday’s state girls swimming preliminaries

CLASS 6A

At Capitol Federal Natatorium, Topeka

200 medley relay

Championship finals – 1. Free State (Courtney Caldwell, Ava Cormaney, Alvena Walpole, Sydney Sirimongkhon-Dyck), 1:48.34; 2. SM East (Sarah Allegri, Maddie Mann, Bonnie Longan, Rilye Fries), 1:49.48; 3. Wichita East (Madison Allen, Aiden Chan, Sammy King, Caitlyn Goodman), 1:51.57; 4. BV Northwest (Kadisyn Kircher, Lauren Nordell-Morris, Kylie Miller, Katie Thill), 1:52.74; 5. BV North (Grace Brimacombe, Cherilyn Camichel, Delaney Cross, Olivia Vance), 1:52.87; 6. Olathe Northwest (Taylor Badowsi, Hannah Pugh, London Durr, Brenna Gaul), 1:52.95; 7. Lawrence (Hannah Lee, Mar Reed-Weston, Morgan Traughber, Nicole Oblon), 1:57.91; 8. SM West (Erin Fast, Caroline Wilkus, Hannah Heaton, Addison Benson), 1:57.92.

Consolation finals – 9. SM South (Taylor Laws, Crimson Barker, Hannah Underwood, Sophia Vogt), 1:58.06; 10. Olathe East (Abbey Johnstone, Selina Liu, Delaney Green, Mackenzie Bohn), 1:58.31; 11. Washburn Rural (Brooke Burkdoll, Leah Nelson, Libby Pope, Haley Unruh), 1:58.34; 12. Hutchinson (Lonna Porter, Madelyn Fee, Toni Lehr, Emily Hendricks), 2:01.01; 13. Campus (Kaitlyn Cooper, Callie Simpson, Kirsten Nicholas, Victoria Staerke), 2:02.75; 14. Blue Valley (Lilly Hallock, Caitlin Fitzpatrick, Grace Euler, Kristina Jewell), 2:02.86; 15. Manhattan (Lauren Casper, Luann Jung, Mariah Scipio, Leilani Kreck), 2:03.29; 16. Garden City (Grace Schmidt, Lindsay Bradstreet, Claire Schmidt, Abigail Ginest-Dougherty), 2:06.36.

Other Wichita area results – 18. Northwest (Emily Brown, McKayla Siemiller, Katie Darnell, Madison Johnson), 2:08.01; 20. Derby (Dakota Bastin, Megan Keil, Makena Franke, Haley Mills), 2:08.91; 22. Maize (Skyler Roath, Caroline Noble, Kelsey Harris, Delanie Randolph), 2:14.38.

200 freestyle

Championship finals – 1. Crissie Blomquist, SM East, 1:52.21; 2. Cierra Campbell, Free State, 1:52.99; 3. Joely Merriman, SM North, 1:59.57; 4. Eliza Anderson, Free State, 2:00.33; 5. Miller, BV Northwest, 2:00.55; 6. Kircher, BV Northwest, 2:01.93; 7. Izzy Smith, SM East, 2:01.94; 8. Gillian Schwartz, Olathe Northwest, 2:02.20.

Consolation finals – 9. Carter Stacey, Free State, 2:02.26; 10. Porter, Hutchinson, 2:03.15; 11. Chloe Stanford, SM East, 2:03.22; 12. Katie Vahle, SM East, 2:04.03; 13. Adelaide Gunderson, BV North, 2:04.41; 14. Claire Williams, SM Northwest; 15. Sophia Smith, Olathe East, 2:04.60; 16. Hallock, Blue Valley, 2:04.88.

Other Wichita area – 17. Isabelle Shepherd, East, 2:05.66.

200 individual medley

Championship finals – 1. Fries, SM East, 1:06.97; 2. Walpole, Free State, 2:08.03; 3. Meaghan Bower, SM Northwest, 2:12.42; 4. Traughber, Lawrence, 2:15.67; 5. Nordell-Morris, BV Northwest, 2:15.98; 6. Reed-Weston, Lawrence, 2:16.02; 7. Chan, Wichita East, 2:17.05;8. Mary Booton SM East, 2:17.40.

Consolation finals – 9. Emma Linscott, SM East, 2:17.61; 10. Badowski, Olathe Northwest, 2:18.07; 11. Claire Albright, BV Northwest, 2:18.19; 12. Anna McCurdy, Free State, 2:18.20; 13. Brenna Vandeventer, Wichita East, 2:18.66; 14. Cross, BV North, 2:18.80; 15. Mary Grace Apodaca, SM East, 2:20.64; 16. Fast, SM West, 2:20.80.

50 freestyle

Championship finals – 1. Sirimongkhon-Dyck, Free State, 24.20; 2. Keil, Derby, 24.40; 3. Allegri, SM East, 24.61; 4. Claire Campbell, Free State, 24.82; 5. Brimacombe, BV North, 24.85; 6. Goodman, Wichita East, 24.95; 7. Lauren Pugh, Olathe Northwest, 25.08; 8. Gaul, Olathe Northwest, 25.09.

Consolation finals – 9. Vance, BV North, 25.13; 10. Thill, BV Northwest, 25.26; 11. Alexa Malik, Free State, 25.27; 12. Hannah McPhail, SM East, 25.46; 13. Scipio, Manhattan, 25.56; 14. Morgan Clausen, SM East, 25.63; 15. Vogt, SM South, 25.79; 16. Simone Herlihy, Free State, 25.82.

100 butterfly

Championship finals – 1. Fries, SM East, 56.80; 2. Brull, SM Northwest, 57.92; 3. Walpole, Free State, 57.95; 4. Longan, SM East, 58.46; 5. Bower, SM Northwest, 59.33; 6. Linscott, SM East, 59.59; 7. Miller, BV Northwest, 59.83; 8. Albright, BV Northwest, 1:01.34.

Consolation finals – 9. Piper Rogers, Free State, 1:01.39; 10. King, Wichita East, 1:01.59; 11. Apodaca, SM East, 1:01.83; 12. Sirimongkhon-Dyck, Free State, 1:01.89; 13. Cross, BV North, 1:02.60; 14. Durr, Olathe Northwest, 1:02.79; 15. Thill, BV Northwest, 1:02.95; 16. Green, Olathe East, 1:03.54.

Other Wichita area – 20. Janis Hwang, East, 1:04.66.

100 freestyle

Championship finals – 1. Caldwell, Free State, 50.01 (record; old record, 50.28, Courtney Caldwell, Free State, 2014); 2. Allen, Wichita East, 52.73; 3. Cl. Campbell, Free State, 53.77; 4. Keil, Derby, 54.20; 5. Brimacombe, BV North, 54.60; 6. Vance, BV North, 54.81; 7. L. Pugh, Olathe Northwest, 55.06; 8. Malik, Free State, 55.08.

Consolation finals – 9. Goodman, Wichita East, 55.40; 10. Gaul, Olathe Northwest, 55.94; 11. Stanford, SM East, 56.02; 12. McPhail, SM East, 56.64; 13. Herlihy, Free State, 57.47; 14. Paulk, SM East, 57.74; 15. Ellie Hicks, Olathe East, 57.79; 16. Dunn, SM East, 57.87.

Other Wichita area – 20. Martin, East, 58.51.

500 freestyle

Championship finals – 1. Bloomquist, SM East, 5:00.45; 2. Ci. Campbell, Free State, 5:01.86; 3. Cormaney, Free State, 5:23.61; 4. Smith, Olathe East, 5:24.95; 5. Smith, SM East, 5:25.48; 6. Vandeventer, Wichita East, 5:28.99; 7. McCurdy, Free State, 5:29.12; 8. Gunderson, BV North, 5:30.67.

Consolation finals – 9. Stacey, Free State, 5:31.20; 10. Vahle, SM East, 5:33.34; 11. Caitlin Fitzpatrick, Blue Valley, 5:34.11; 12. Williams, SM Northwest, 5:34.59; 13. Archer, Lawrence, 5:36.07; 14. Hallock, Blue Valley, 5:36.08; 15. Porter, Hutchinson, 5:36.98; 16. Emily Prekopy, Washburn Rural, 5:37.02.

Other Wichita area – 17. Wilson, East, 5:38.25; 18. Shepherd, East, 5:38.76; 19. Hannah Balch, East, 5:39.75.

200 freestyle relay

Championship finals – 1. Free State (Cl. Campbell, Malik, Sirimongkhon-Dyck, Ci. Campbell), 1:38.66; 2. Olathe Northwest (Durr, Schwartz, Bogdan, L. Pugh), 1:41.11; 3. BV North (Brimacombe, Mallory McKee, Marjie Trussell, Vance), 1:41.31; 4. Wichita East (Goodman, King, Allen, Martin), 1:41.64; 5. SM East (McPhail, Dunn, Linscott, Blomquist), 1:42.63; 6. Olathe East (Green, Johnstone, Smith, Bohn(, 1:45.26; 7. BV Northwest (Thill, Amy Douglas, Megan Rodrigues, Albright), 1:46.11; 8. Blue Valley (Megan Hegarty, Sally Cochran, Jewell, Hallock), 1:46.49.

Consolation finals – 9. SM North (Amanda Enyart, Kali Duche, Caitlyn Howard, Merriman), 1:46.90; 10. SM South (Amelia du Bois, Claire Nash, Olivia Wilkerson, Vogt), 1:47.04; 11. Washburn Rural (Unruh, Anna Fritz, Nelson, Pope), 1:48.07; 12. Olathe North (Jayde Fickel, Alexis McCalla, Blake Smith, Olivia Parmentier), 1:48.63; 13. SM West (Colette Balas, Hannah Heaton, Jensen Shipp, Brooke Wade), 1:48.79; 14. Lawrence (Oblon, Archer, Ginsberg, Lee), 1:48.98; 15. Manhattan (Scipio, Emily Cox, Casper, Kreck), 1:49.20; 16. SM Northwest (Paige Eickhorn, Jessica Kirchner, Carolyn Osbern, Williams), 1:49.54.

Other Wichita area – 18. Derby (Mills, Franke, Sarah Onken, Keil), 1:50.39; 19. Northwest (Katie Darnell, Emily Brown, Madison Johnson, McKayla Siemiller), 1:50.60; 23. North (Autumn Reaves, Emma Keller, Madeline Hutchison, Andi Cox), 1:58.97.

100 backstroke

Championship finals – 1. Caldwell, Free State, 54.11 (record; old record: 55.63, Bailey Beins, Wichita Heights, 2009); 2. Allegri, SM East, 56.77; 3. Longan, SM East, 58.00; 4. Allen, Wichita East, 1:00.03; 5. Merriman, SM North, 1:00.05; 6. Anderson, Free State, 1:00.11; 7. Badowski, Olathe Northwest, 1:00.25; 8. H. Pugh, Olathe Northwest, 1:00.43.

Consolation finals – 9. Traughber, Lawerence, 1:00.68; 10. Kircher, BV Northwest, 1:01.56; 11. Myers, SM East, 1:02.09; 12. Fast, SM West, 1:02.73; 13. Paulk, SM East, 1:02.94; 14. Addison Benson, SM West, 1:04.14; 15. Laws, SM South, 1:04.99; 16. Hicks, Olathe East, 1:05.29.

Other Wichita area – 19. Hwang, Wichita East, 1:06.72; 22. Roath, Maize, 1:08.29.

100 breaststroke

Championship finals – 1. Brull, SM Northwest, 1:08.38; 2. Booton, SM East, 1:08.64; 3. Reed-Weston, Lawrence, 1:09.21; 4. Chan, Wichita East, 1:09.91; 5. Wilkus, SM West, 1:09.94; 6. Camichel, BV North, 1:09.97; 7. Cormaney, Free State, 1:10.62; 8. Nordell0Morris, BV Northwest, 1:10.66.

Consolation finals – 9. Clausen, SM East, 1:11.37; 10. Mae Lavacek, Wichita East, 1:11.85; 11. King, Wichita East, 1:11.90; 12. Krannawitter, Free State, 1:12.72; 13. George, SM East, 1:13.29; 14. Kat LaFever, Free State, 1:13.37; 15. Lehr, Hutchinson, 1:13.46; 16. Grace Hatesohl, Topeka High, 1:13.61.

400 freestyle relay

Championship finals – 1. Free State (Ci. Campbell, Walpole, Cl. Campbell, Caldwell), 3:31.90; 2. Olathe Northwest (L. Pugh, Badowski, Schwartz, Gaul), 3:43.52; 3. SM East (Blomquist, McPhail, Linscott, Longan), 3:45.47; 4. BV Northwest (Kircher, Albright, Nordell-Morris,, Miller), 3:45.70; 5. Lawrence (Traughber, Oblon, Lee, Reed-Weston), 3:50.24; 6. Olathe East (Green, Johnstone, Hicks, Smith), 3:51.52; 7. SM Northwest (Eickhorn, Bower, Williams, Brull), 3:51.67; 8. Wichita East (Martin, Vandeventer, Wilson, Chan), 3:51.93.

Consolation finals – 9. SM South (Underwood, du Bois, Laws, Vogt), 3:55.03; 10. SM West (Benson, Wade, Heaton, Fast), 3:55.61; 11. BV North (Elizabeth Hendrickson, Allison Kurse, Gunderson, Trussell), 3:56.81; 12. Hutchinson (Porter, Hendricks, Fee, Lehr), 3:57.57; 13. Blue Valley (Cochran, Erin Rambo, Jewell, Fitzpatrick), 3:58.19; 14. Manhattan (Kreck, Casper, Jung, Scipio), 3:59.31; 15. Olathe South (Anne Augustyn, Annike Highstrom, Emma Barnes, Megan Barb), 4:00.11; 16. Sm North (Howard, Tessa Poterbin, Enyart, Merriman), 4:02.91.

Other Wichita area – 19. Campus (Kaitlyn Cooper, Kirsten Nicholas, Olivia Sailors, Staerke), 4:07.77; 20. Northwest (Brown, Johnson, Darnell, Siemiller), 4;09.82; 22. Derby (Mills, Emily Proctor, Onken, Bastin), 4:18.52.

CLASS 5-1A

200 medley relay

Championship finals – 1. BV Southwest (Madison Moore, Maddie Carrigan, Isabelle Finzen, Gabbi Miller), 1:52.19; 2. Aquinas (Cristinia McNamara, Laila Carter, Caroline Backs, Holly Hanson), 1:54.48; 3. Andover (Meg Plank, Katie League, Riley Flake, Baylee Bloom), 1:54.56; 4. Maize South (Mia Gibson, Megan Ewing, Ashton Pearson, Stephanie Severe), 1:55.21; 5. Miege (Catherine Grunhard, Erin Kellerman, Cailey Grunhard, Clara Taylor), 1:56.81; 6. Topeka West (Laura Dicus, Laryn Wilson, Camille Parman, Emily Hodge), 1:58.95; 7. Newton (Emilie Holler, Emily Robinson, Emily O'Meara, Sophia Miller), 1:59.26; 8. Lansing (Maddie Walker, Summer Dietz, Katrin Holden, Mekayla DePaolis), 1:59.65.

Consolation finals – 9. McPherson (Ellen Yowell, Megan Cutting, Kellsie Corrigan, Katie Wurm), 1:59.80; 10. Hayden (Gabby Vosburgh, Paige Alexander, Cameron Cafer, Angelina Rodriguez), 1:59.97; 11. KC Turner (Grayce Beery, Sara Ortiz, Alicia Pena, Josie Alvey), 2:00.73; 12. Emporia (Jordan Metz, Meg Detwiler, Regan Hastert, Jessi Loucks), 2:01.04; 13. BV West (Abbie LoMonaco, Mandy Grosdidier, Natalie Xu, Shayna Southard), 2:02.19; 14. Winfield (Kolbi Wampler, Jazmynn Burris, Emily Sarnacki, Abby Bertholf), 2:03.59; 15. Shawnee Heights (Kyla Stanley, Jacquie Gerant, Madison Stessman, Jackie Fox), 2:04.44; 16. Kapaun (Grace Vanderpool, Quinn Osborne, Hayley Knapp, June Baldessari), 2:04.50.

Other Wichita area – 18. Independent (Meg Perez, Jenny Kroeker, Bryonna Stacey, Anna Wickham), 2:06.46; 20. Andover Central (Brooke Dreiling, Jordan Taylor, Holly Shortt, Abby Samuelson), 2:07.44; 29. Carroll (Makayla Ehmke, Kylie Keahey, Reagan Stonestreet, Kassie Schuckman), 2:20.38; 30. Trinity (Hattie Troutman, Brooke Flucke, Madeline Pall, McKenzie Blake), 2:21.33.

200 freestyle

Championship finals – 1. Plank, Andover, 1:56.08; 2. Cat. Grunhard, Miege, 1:57.93; 3. Vosburgh, Hayden, 1:58.07; 4. Katelyn Blattner, Wichita Heights, 1:58.63; 5. Alyssa Davis, BV West, 1:58.95; 6. Madison Batkiewicz, BV Southwest, 1:59.42; 7. Tatum Hilger, Carroll, 1:59.61; 8. Jacquline Leonard, BV Southwest, 2:00.82.

Consolation finals – 9. O'Meara, Newton, 2:06.52; 10. Whitney McDaniel, Paola, 2:07.26; 11. Courtney Spreier, Newton, 2:07.74; 12. Bloom, Andover, 2:07.75; 13. Walker, Lansing, 2:07.90; 14. Knapp, Kapaun, 2:07.92; 15. Kira Cook, Great Bend, 2:07.96; 16. Hannah Chadd, 2:08.01.

Other Wichita area – 24. Pearson, Maize South, 2:11.31; 29. Natalie Freed, Collegiate, 2:13.52; 30. Shortt, Andover Central, 2:14.09.

200 individual medley

Championship finals – 1. Cai. Grunhard, Miege, 2:07.30; 2. Dreiling, Andover Central, 2:11.44; 3. Finzen, BV Southwest, 2:15.45; 4. Miller, Newton, 2:167.06; 5. Logan Johnsen, BV Southwest, 2:19.52; 6. Xu, BV West, 2:22.64; 7. Meagan Walker, BV Southwest, 2:23.10; 8. Ewing, Maize South, 2:25.00.

Consolation finals – 9. Dietz, Lansing, 2:26.72; 10. Erica Beebe, Newton, 2:27.34; 11. Wickham, Wichita Independent, 2:27.51; 12. Robinson, Newton, 2:27.62; 13. Detwiler, Emporia, 2:27.77; 14. Carly Johnson, KC Piper, 2:28.00; 15. Metz, Emporia, 2:29.34; 16. Hannah Schulte, Salina Central, 2:30.31.

Other Wichita area – 19. Reganne Bundy, Andover, 2:30.68; 25. Emory Vittitow, Kapaun, 2:34.50; 30. Katherine Balessari, Kapaun, 2:38.46; 31. Valliere, Kapaun, 2:38.65.

50 freestyle

Championship finals – 1. Hanson, Aquinas, 24.20; 2. Taylor Kostboth, Wichita Trinity, 24.22; 3. Dicus, Topeka West, 24.43; 4. Kendall Kilgore, Wichita Trinity, 24.44; 5. Carter, Aquinas, 24.65; 6. Maggie Hatfield, Wichita Heights, 25.13; 7. Wurm, McPherson, 25.17; 8. Miller, BV Southwest, 25.41.

Consolation finals – 9. Stessman, Shawnee Heights, 25.75; 10. Cafer, Hayden, 25.85; 11. Madison Ruffalo, BV Southwest, 25.88; 12. Alexis Carr, Independence, 25.89; 13. Allen, BV Southwest, 26.22; 14. Delaney Bredehoeft, BV West, 26.24; 15. Gabi Biby, Carroll, 26.33; 16. Holden, Lansing, 26.36.

Other Wichita area – 23. Abby Davis, Trinity, 26.95; 26. June Baldessari, Kapaun, 27.41.

100 butterfly

Championship finals – 1. Cai. Grunhard, Miege, 55.64; 2. Finzen, BV Southwest, 59.75; 3. Plank, Andover, 59.84; 4. Parman, Topeka West, 59.97; 5. O'Meara, Newton, 1:02.27; 6. Gabby Kiefer, KC Christian, 1:02.81; 7. Ruffalo, BV Southwest, 1:03.54; 8. Biby, Carroll, 1:04.05.

Consolation finals – 9. Flake, Andover, 1:04.07; 10. League, Andover, 1:04.47; 11. Hastert, Emporia, 1:04.79; 12. Pearson, Maize South, 1:05.23; 13. Backs, Aquinas, 1:05.86; 14. Knapp, Kapaun, 1:06.06; 15. Sherry McLeod, Mill Valley, 1:06.10; 16. Taylor, Miege, 1:06.26.

Other Wichita area – 20. Freed, Collegiate, 1:08.32; 28. J. Baldessari, Kapaun, 1:11.02; 33. Katie Gann, Kapaun, 1:12.25.

100 freestyle

Championship finals – 1. Kilgore, Wichita Trinity, 53.28; 2. Hanson, Aquinas, 54.25; 3. Gibson, Maize South, 54.28; 4. Vosburgh, Hayden, 54.65; 5. Blattner, Wichita Heights, 54.77; 6. Carrigan, BV Southwest, 54.80; 7. Miller, BV Southwest, 55.00; 8. Davis, BV West, 55.09.

Consolation finals – 9. Leonard, BV Southwest, 55.20; 10. Hatfield, Wichita Heights, 55.51; 11. Wurm, McPherson, 55.88; 12. Severe, Maize South, 56.64; 13. Carr, Independence, 56.84; 14. Cafer, Hayden, 56.86; 15. Cook, Great Bend, 57.35; 16. Stessman, Shawnee Heights, 57.46.

Other Wichita area – 21. Chadd, Carroll, 58.87; 23. Kayla Hennen, Carroll, 59.24; 29. Davis, Trinity, 1:01.85.

500 freestyle

Championship finals – 1. Dreiling, Andover Central, 5:08.36; 2. Parman, Topeka West, 5:16.53; 3. Batkiewicz, BV Southwest, 5:17.46; 4. Moore, BV Southwest, 5:23.38; 5. Hilger, Carroll, 5:34.07; 6. Holler, Newton, 5:37.44; 7. Metz, Emporia, 5:40.27; 8. Dietz, Lansing, 5:42.38.

Consolation finals – 9. Whitson, Emporia, 5:44.65; 10. Slayden, Emporia, 5:45.92; 11. Mu. Gibson, Maize South, 5:51.03; 12. Dailey, KC Piper, 5:52.09; 13. Spreier, Newton, 5:52.60; 14. Abigail Yamamoto, Andover, 5:53.56; 15. Beebe, Newton, 5:53.91; 16. Wickham, Wichita Independent, 5:54.61.

Other Wichita area – 18. Shortt, Andover Central, 5:56.41; 22. Wagner, Maize South, 6;04.08.

200 freestyle relay

Championship finals – 1. Aquinas (Carter, Jenkins, Backs, Hanson), 1:41.62; 2. Wichita Trinity (Pall, Davis, Kostboth, Kilgore), 1:43.08; 3. BV Southwest (Miller, Ruffalo, Batiewicz, Leonard), 1:43.72; 4. Carroll (Biby, Chadd, Hennen, Hilger), 1:45.90; 5. McPherson (Yowell, Cutting, Corrigan, Wurm), 1:46.17; 6. BV West (Grosdidier, Bredehoeft, Southard, Davis), 1:47.87; 7. Andover (Le, Flake, Liana Tauke, Bloom), 1:48.09; 8. Emporia (Cayton, Detwiler, Guion, Hastert), 1:48.27.

Consolation finals – 9. KC Turner (Beery, Ortiz, Pena, Alvey), 1:48.83; 10. Miege (Smith, Hannon, Kellerman, Taylor), 1:48.88; 11. Shawnee Heights (Gerant, Fox, Stanley, Stessman), 1:49.26; 12. Great Bend (Katy Jerke, Michaela Cape, Carly Boyd, Cook), 1:49.65; 13. Maize South (Stingo, Ewing, Gibson, Severe), 1:49.97; 14. Wichita Heights (Hatfield, Howard, Jensen, Blattner), 1:50.55; 15. Newton (Jessi Stucky, Veronica Rossi, Courtney Mellinger, Spreier), 1:51.86; 16. Andover Central (Shortt, Samuelson, Ballowe, Dreiling), 1:52.37.

Other Wichita area – 21. Kapaun (Wampler, Meier, Wampler, Bertholf), 1:54.09.

100 backstroke

Championship finals – 1. Dicus, Topeka West, 57.87; 2. Mi. Gibson, Maize South, 59.16; 3. Moore, BV Southwest, 59.94; 4. Cat. Grunhard, Miege, 1:00.41; 5. Hodge, Topeka West, 1:03.58; 6. McLeod, Mill Valley, 1:03.89; 7. Holler, Newton, 1:04.75; 8. Walker, BV Southwest, 1:06.26.

Consolation finals – 9. Walker, Lansing, 1:06.49; 10. Bundy, Andover, 1:06.58; 11. Le, Andover, 1:06.69; 12. Bath, Aquinas, 1:07.51; 13. Yamamoto, Andover, 1:07.58; 14. Vanderpool, Kapaun, 1:07.61; 15. Frye, Tonganoxie, 1:07.83; 16. Vignuelle Puliatti, Mill Valley, 1:08.28.

Other Wichita area – 21. Perez, Independent, 1:10.76.

100 breaststroke

Championship finals – 1. Carrigan, BV Southwest, 1:08.67; 2. Kostboth, Wichita Trinity, 1:09.79; 3. Carter, Aquinas, 1:09.92; 4. Johnsen, BV Southwest, 1:10.07; 5. McDaniel, Paola, 1:10.52; 6. League, Andover, 1:10.85; 7. Miller, Newton, 1:11.97; 8. Bredehoeft, BV West, 1:13.12.

Consolation finals – 9. Ewing, Maize South, 1:13.29; 10. Cutting, McPherson, 1:13.6; 11. Schulte, Salina Central, 1:13.88; 12. Burris, Winfield, 1:14.14; 13. Bloom, Andover, 1:14.45; 14. Sarnacki, Winfield, 1:14.48; 15. Grosdidier, BV West, 1:14.88; 16. Ortiz, KC Turner, 1:15.50.

Other Wichita area – 23. Osborne, Kapaun, 1:17.54; 30. Wagner, Maize South, 1:20.95.

400 freestyle relay

Championship finals – 1. BV Southwest (Finzen, Moore, Leonard, Carrigan), 3:43.68; 2. Miege (Cat. Grunhard, Taylor, Hannon, Cai. Grunhard), 3:47.67; 3. Andover (Plank, Le, Flake, League), 3:49.35; 4. Newton (O'Meara, Robinson, Miller, Holler), 3:50.77; 5. Carroll (Biby, Chadd, Hennen, Hilger), 3:51.09; 6. BV West (Xu Bredehoeft, Grosdidier, Davis), 3:51.19; 7. Maize South (Severe, Pearson, Mu. Gibson, Mi. Gibson), 3:52.81; 8. Wichita Trinity (Troutman, Davis, Kostboth, Kilgore), 3:53.65.

Consolation finals – 9. Aquinas (Jenkins, Bath, McNamara, Backs), 3:54.77; 10. Lansing (DePaolis, Dietz, Walker, Holden), 3:57.13; 11. Hayden (Rodriguez, Alexander, Vosburgh, Cafer), 3:57.67; 12. Emporia (Cayton, Guion, Slayden, Hastert), 4:03.71; 13. Topeka West (Monica West, Hodge, Parman, Dicus), 4:04.77; 14. Great Bend (Jerke, Cape, Vesta, Cook), 4:05.89; 15. Wichita Heights (Hatfield, Childs, Jensen, Blattner), 4:07.55; 16. Winfield (Bertholf, Wampler, Wampler, Sarnacki), 4:09.23.

Other Wichita area – 18. Kapaun (J. Baldessari, Gann, Knapp, Vanderpool), 4:11.13; 22. Independent (Stacey, Perez, Kroeker, Wickham), 4:18.02; 33. Collegiate (Allie Lindwall, Lily Burgoyne, Sophie Blackburn, Freed), 4:30.20; 34. Andover Central (Samuelson, Dreiling, Taylor, Ballowe), 4:34.38.

  Comments