Varsity Kansas

Wichita-area regional girls soccer pairings

Regional soccer begins Monday
Regional soccer begins Monday File photo

Class 6A

Central/South Region

Regional 1

Monday, 6 p.m. – Campus (1-15) at Washburn Rural (15-1). Tuesday, 4:30 – Wichita East (8-7-1) at Hutchinson (9-7). Thursday’s regional final, 6 p.m. at Washburn Rural – Campus-Washburn Rural winner vs. East-Hutchinson winner.

Regional 2

Tuesday – Wichita West (1-14) at Maize (15-1), 6 p.m.; Wichita North (7-8-1) at Wichita Northwest (11-5), 7. Thursday’s regional final, 6 p.m. at Maize – North-Northwest winner vs. West-Maize winner.

Regional 3

Tuesday, 6 p.m. – Topeka (6-10) at Dodge City (11-4-1); Junction City-St. Xavier (3-13) at Manhattan (12-2-2). Thursday’s regional final, 6 p.m. at Manhattan – Topeka-Dodge City winner vs. Junction City-St. Xavier-Manhattan winner.

Regional 4

Tuesday, 6 p.m. – Wichita South (4-11-1) at Garden City (12-4); Wichita Southeast (4-11-1) at Derby (12-3-1). Thursday’s regional final, 6 p.m. at Derby – South-Garden City winner vs. Southeast-Derby winner.

Class 5A

Central/South Region

Regional 1

Tuesday, 7:30 p.m. – Andover (8-8) at Wichita Heights (8-7-1). Thursday’s regional final, 7 p.m. at Carroll – Andover-Heights winner vs. Carroll (15-1).

Regional 2

Tuesday, 6 p.m. – Salina Central (5-1-1) vs. Kapaun (10-6) at Stryker; Arkansas City (1-15) at Eisenhower (12-2-2). Thursday’s regional final, 6 p.m. at Eisenhower – Salina Central-Kapaun winner vs. Arkansas City-Eisenhower winner.

Regional 3

Tuesday – Liberal (5-1-1) at Andover Central (10-5-1), 5 p.m.; Great Bend (4-11-1) at Maize South (13-3), 7. Thursday’s regional final, 7 p.m. at Maize South – Liberal-Andover Central winner vs. Great Bend-Maize South winner.

Regional 4

Tuesday – Goddard (4-11-1) at Valley Center (11-3-2), 6 p.m.; Salina South (5-11) at Newton (11-4-1), 6:30. Thursday’s regional final, 7 p.m. at Valley Center – Salina South-Newton winner vs. Goddard-Valley Center winner.

Class 4-1A

South/Central Region

Regional 1

Tuesday, 6:30 p.m. – Buhler (7-9) at Rose Hill (7-9). Thursday’s regional final, 7 p.m. at McPherson – Buhler-Rose Hill winner vs. McPherson (12-3-1).

Regional 2

Tuesday, 5 p.m. – Circle (5-7-3) at Mulvane (7-8-1), 5 p.m. Thursday’s regional final, 5 p.m. at Thomas More Prep – Circle-Mulvane winner at Thomas More Prep-Ellis (10-3-1).

Regional 3

Tuesday, 4 p.m. – Trinity Academy (4-11) at Hays (7-8-1), 4. Thursday’s regional final, 6 p.m. at Winfield – Trinity-Hays winner at Winfield (11-5).

Regional 4

Tuesday – Augusta (2-13-1) at Independent (7-7-1), 5 p.m.; Collegiate (0-12) at Topeka Hayden (11-5). Thursday’s regional final, 4 p.m. at Hayden – Augusta-Independent winner vs. Collegiate-Hayden winner.

  Comments