Varsity Kansas

Basketball coaches association rankings (Jan. 19)

Basketball coaches association rankings

Boys

Class 6A

1. Lawrence, 2. Olathe East, 3. Wichita East, 4. Olathe North, 5. Wichita Southeast, 6. SM East, 7. BV North, 8. Olathe Northwest, 9. SM West, 10. SM North

Class 5A

1. Shawnee Heights, 2. BV West, 3. Aquinas, 4. Kapaun, 5. Wichita Heights, 6. KC Washington, 7 . Maize South, 8. Eisenhower, 9. Carroll, 10. Emporia

Class 4A-I

1. Miege, 2. McPherson, 3. Andale, 4. Basehor-Linwood, 5. Abilene, 6. Independence, 7. Ottawa, 8. Topeka Hayden, 9. Hays, 10. KC Piper

Class 4A-II

1. Holcomb, 2. Girard, 3. Rock Creek, 4. Concordia, 5. Hugoton, 6. Trinity Academy, 7. Holton, 8. Atchison, 9. Royal Valley, 10. Prairie View

Class 3A

1. Beloit, 2. Sabetha, 3. Riverton, 4. Burlington, 5. Norton, 6. Scott City, 7. Nemaha Central, 8. Collegiate, 9. Hesston, 10. Osage City

Class 2A

1. St. John, 2. Olpe, 3. Central Plains, 4. Sacred Heart, 5. Washington County, 6. Bennington, 7. South Gray, 8. Spearville, 9. Jackson Heights, 10. Berean Academy

Class 1A-I

1. Hanover, 2. Centralia, 3. Stockton, 4. Valley Heights, 5. Otis-Bison, 6. Victoria, 7. Osborne, 8. Hoxie, 9. La Crosse, 10. Quinter

Class 1A-II

1. Beloit St. John’s-Tipton, 2. Wallace County, 3. Caldwell, 4. Pike Valley, 5. Attica, 6. Hutchinson Centralia Christian, 7. South Barber, 8. Ashland, 9. Sylvan-Lucas, 10. Northern Valley

Girls

Class 6A

1. Maize, 2. Wichita South, 3. Olathe South, 4. SM Northwest, 5. Blue Valley, 6. Free State, 7. Washburn Rural, 8. Manhattan, 9. BV Northwest, 10. Dodge City

Class 5A

1. Andover Central, 2. Aquinas, 3. Leavenworth, 4. Kapaun, 5. Andover, 6. Mill Valley, 7. Salina Central, 8. Maize South, 9. Newton, 10. Great Bend

Class 4A-I

1. Miege, 2. Paola, 3. Wamego, 4. Chanute, 5. Labette County, 6. Topeka Hayden, 7. Buhler, 8. Andale, 9. McPherson, 10. Bonner Springs

Class 4A-II

1. Hugoton, 2. Baldwin, 3. Thomas More Prep, 4. Trinity Academy, 5. Clay Center, 6. Holton, 7. Goodland, 8. Pratt, 9. Prairie View, 10. Iola

Class 3A

1. Hesston, 2. Cimarron, 3. Sabetha, 4. Silver Lake, 5. Lyons, 6. Garden Plain, 7. NE-Arma, 8. Caney Valley, 9. Beloit, 10. Kingman.

Class 2A

1. Central Plains, 2. Washington County, 3. Ellinwood, 4. Moundridge, 5. Valley Falls, 6. Northern Heights, 7 . Olpe, 8. Chase County, 9. Smith Center, 10. Sedan

Class 1A-I

1. Hoxie, 2. Valley Heights, 3. Waverly, 4. St. Paul, 5. Goessel, 6. Thunder Ridge, 7. La Crosse, 8. Ingalls, 9. Centralia, 10. Centre

Class 1A-II

1. Cunningham, 2. Moscow, 3. Attica, 4. Triplains, 5. Beloit St. John’s-Tipton, 6. Golden Plains, 7. Bucklin, 8. Axtell, 9. Logan, 10. Wheatland-Grinnell

  Comments