Varsity Kansas

Saturday’s sub-state finals

Boys

Class 6A

BV North 57, SM West 43

BV Northwest 63, SM East 49

Maize 49, Hutchinson 42

Olathe East 83, Lawrence 74

SM Northwest 61, Olathe North 44

Wichita East 66, Topeka 50

Wichita North 78, Garden City 59

Wichita Southeast 72, Free State 57

Class 4A-Division I

Basehor-Linwood 61, KC Piper 58

Independence 50, Coffeyville 41

KC Sumner 73, DeSoto 65

El Dorado 55, Andover Central 46

McPherson 49, Abilene 30

Paola 57, Spring Hill 24

Topeka Hayden 42, Baldwin 41

Winfield 81, Mulvane 72

Class 4A-Division II

Andale 34, Trinity Academy 21

Girard 64, Frontenac 52

Concordia 65, Clay Center 49

Eudora 78, Osawatomie 53

Iola 55, Anderson County 46

Scott City 57, Goodland 45

Holton 61, Royal Valley 47

Pratt 70, Larned 69, 2OT

Class 3A

Beloit 62, Thomas More Prep 53

Hesston 46, Sacred Heart 36

Holcomb 53, Cheney 50

Nemaha Valley 47, Sabetha 35

Riverton 66, Caney Valley 48

Rock Creek 63, Silver Lake 55

Wichita Collegiate 86, Douglass 71

Wellsville 41, Osage City 38

Class 2A

Hillsboro 54, Berean Academy 30

Jackson Heights at Valley Falls

Meade vs. South Gray

Olpe 42, Lawrence Seabury 33

Pittsburg Colgan 49, Oxford 32

Plainville 56, Hill City 49

Republic County vs. Washington County

St. John 54, Central Plains 45

Class 1A-Division I

Caldwell 59, Cedar Vale-Dexter 42

Centralia at Valley Heights

Clifton-Clyde 68, Osborne 59

Goessel at Hartford

Hoxie 62, Stockton 42

Macksville 72, Victoria 43

Marais des Cygnes 65, Southern Coffey County 42

Spearville 56, Deerfield 49

Class 1A-Division II

Baileyville vs. Axtell

Central Christian 68, Otis-Bison 53

Crest at Chetopa

Fowler vs. Ashland

Northern Valley 44, Triplains-Brewster 27

Beloit St. John’s-Tipton 59, Natoma 44

South Barber vs. Attica

Wallace County vs. Dighton

Girls

Class 5A

Eisenhower 57, Carroll 56

Kapaun 50, Andover 42

Leavenworth 48, Emporia 31

Great Bend 47, Maize South 43

St. James Academy 37, BV Southwest 36

St. Thomas Aquinas 75, KC Washington 23

Salina Central 52, Newton 37

Topeka Seaman 64, Lansing 37

Class 4A-Division I

Andover Central 69, Circle 23

Coffeyville 59, Chanute 43

KC Piper 33, Basehor-Linwood 31

McPherson 47, Buhler 36

Miege 67, Bonner Springs 40

Mulvane 46, Wellington 41

Paola 43, Louisburg 40

Wamego 53, Topeka Hayden 47

Class 4A-Division II

Burlington 51, Iola 38

Clay Center 48, Concordia 40

Frontenac 49, Columbus 29

Horton 54, Royal Valley 41

Hugoton 55, Goodland 47

Pratt 48, Russell 30

Santa Fe Trail 40, Eudora 18

Trinity Academy 45, Parsons 43

Class 3A

Caney Valley 54, Cherryvale 38

Cimarron 64, Holcomb 48

Douglass 52, Wichita Collegiate 47

Hesston 57, Haven 31

Lyons 63, Minneapolis 34

Nemaha Valley 36, Marysville 33

Riley County 50, Wabaunsee 39

Council Grove 49, West Franklin 26

Class 2A

Central Plains 60, Ellinwood 44

Ellis 55, Oakley 42

Hillsboro 53, Moundridge 36

Jefferson North 60, Valley Falls 43

Meade 56, Ness City 29

Olpe 57, Northern Heights 47

Pittsburg Colgan 44, Sedan 40

Washington County 46, Ell-Saline 36

Class 1A-Division I

Caldwell 51, South Haven 40

Centre 58, Lebo 27

Hoxie 63, Thunder Ridge 35

Osborne 49, Pike Valley 36

Spearville 69, Satanta 52

St. Paul 62, Marais des Cygnes 55

Valley Heights 57, Linn 42

Victoria 45, Macksville 25

Class 1A-Division II

Argonia 80, Crest 32

Attica 38, Cunningham 33

Baileyville 40, Axtell 38

Beloit St. John’s-Tipton 45, Sylvan-Lucas 34

Bucklin 36, Ingalls 31

Dighton 49, Wallace County 31

Golden Plains 47, Triplains-Brewster 34

Wilson 58, Otis-Bison 49

  Comments