Varsity Kansas

Friday’s sub-state scores, Saturday’s schedule March 7-8)

Friday’s Scores

Boys

Class 5A Finals

KC Washington 78, BV Southwest 62

Eisenhower 68, Maize South 54

Hays 55, Carroll 38

Highland Park 59, Shawnee Heights 42

Lansing 79, Mill Valley 36

St. Thomas Aquinas 65, St. James Academy 59, OT

Salina Central 62, Andover 60, OT

Wichita Heights 41, Kapaun 40

Class 4A-Division I

Baldwin

Baldwin 45, Wamego 36

Topeka Hayden 58, Ottawa 53

Basehor

Basehor-Linwood 63, Tonganoxie 49

KC Piper 77, Atchison 69

Chanute

Independence 65, Chanute 52

Coffeyville 47, Labette County 44

DeSoto

KC Sumner 55, Miege 49

DeSoto 63, Bonner Springs 53

El Dorado

Andover Central 71, Augusta 59

El Dorado 70, Circle 63

McPherson

Abilene 67, Ulysses 45

McPherson 59, Buhler 27

Rose Hill

Winfield 67, Rose Hill 42

Mulvane 67, Wellington 46

Spring Hill

Paola 57, Louisburg 26

Spring Hill 68, Fort Scott 63

Class 4A-Division II

Andale

Andale 63, Parsons 46

Trinity Academy 54, Clearwater 42

Columbus

Girard 67, Baxter Springs 52

Frontenac 68, Columbus 55

Concordia

Clay Center 39, Chapman 32

Concordia 68, Smoky Valley 31

Eudora

Osawatomie 69, Santa Fe Trail 60

Eudora 75, KC Ward 45

Garnett

Anderson County 69, Burlington 62

Iola 52, Prairie View 40

Goodland

Goodland 59, Hugoton 51

Scott City 64, Colby 29

Meriden

Royal Valley 53, Perry-Lecompton 49

Holton 63, Jefferson West 44

Russell

Larned 72, Russell 37

Pratt 40, Nickerson 32

Class 2A Semifinals

Elbing

Berean Academy 31, Inman 30

Hillsboro 44, Moundridge 42

Eskridge

Olpe 63, Burlingame 48

Lawrence Seabury 34, Mission Valley 33

Greensburg

St. John 48, Medicine Lodge 23

Central Plains 58, South Central 41

Oberlin

Plainville 70, Ellis 44

Hill City 48, Oakley 45

Solomon

Republic County 52, Rural Vista 47

Washington County 48, Bennington 47

Syracuse

Meade 80, Ness City 63

South Gray 73, Syracuse 58

Valley Falls

Jackson Heights 81, Jefferson North 60

Valley Falls 59, Troy 38

Yates Center

Oxford 47, West Elk 45

Pittsburg Colgan 48, Oswego 42

Girls

Class 6A Finals

BV North 67, SM South 35

Maize 62, Garden City 37

Manhattan 48, Free State 39

Olathe South 48, Olathe Northwest 38

SM Northwest 56, Olathe East 50

SM West 48, Blue Valley 47

Washburn Rural 33, Topeka 31

Wichita South 63, Dodge City 21

Class 3A Semifinals

Caney Valley

Cherryvale 62, SE-Cherokee 49

Caney Valley 46, Erie 32

Cimarron

Holcomb 53, Garden Plain 47

Cimarron 66, Cheney 51

Eureka

Douglass 53, Fredonia 49

Wichita Collegiate 46, Conway Springs 38

Hoisington

Lyons 57, Phillipsburg 51

Minneapolis 51, Ellsworth 42

Horton

Nemaha Valley 52, Sabetha 44

Marysville 48, Horton 32

Marion

Hesston 44, Hutchinson Trinity 28

Haven 48, SE-Saline 45

Silver Lake

Riley County 36, Rossville 28

Wabaunsee 64, Silver Lake 61

Wellsville

West Franklin 55, Jayhawk-Linn 51

Council Grove 55, Wellsville 32

Class 1A-Division I

Blue Rapids

Valley Heights 52, Hanover 50

Linn 49, Centralia 43

Burden

South Haven 53, Cedar Vale-Dexter 43

Caldwell 53, Central-Burden 33

Burrton

Victoria 54, La Crosse 31

Macksville 32, Pretty Prairie 29

Hartford

Centre 68, Hartford 27

Lebo 42, Goessel 36

Jetmore

Satanta 50, Minneola 48

Spearville 45, Hodgeman County 31

Lincoln

Osborne 59, Clifton-Clyde 34

Pike Valley 38, Lincoln 32

Quinter

Thunder Ridge 45, Stockton 35

Hoxie 72, St. Francis 26

Waverly

St. Paul 48, Waverly 44

Marais des Cygnes 54, Southern Coffey County 27

Class 1A-Division II

Chetopa

Argonia 79, Altoona-Midway 15

Crest 42, Chetopa 40

Grainfield

Triplains-Brewster 73, Northern Valley 52

Golden Plains 46, Wheatland-Grinnell 40

Great Bend

Wilson 46, Chase 37

Otis-Bison 34, Elyria Christian 27

Norwich

Attica 36, South Barber 35

Cunningham 52, Norwich 46

Randolph

Axtell 55, Wetmore 50, OT

Baileyville 55, BV-Randolph 28

Rolla

Bucklin 61, Fowler 42

Ingalls 53, Moscow 29

Sylvan Grove

Beloit St. John’s-Tipton 60, Palco 47

Sylvan Grove 50, Southern Cloud 46

Tribune

Wallace County 60, Western Plains 37

Dighton 47, Weskan 16

Saturday’s Area Finals

Boys

Class 6A

At Higher Seed, 7 p.m.

Topeka (13-8) at Wichita East (19-2)

Free State (12-9) at Wichita Southeast (16-5)

Hutchinson (11-10) at Maize (18-3)

Wichita North (11-10) at Garden City (13-8)

Class 4A-Division I

All times p.m.

At El Dorado – Andover Central (10-10) at El Dorado (12-8), 7:30.

At McPherson – Abilene (14-6) at McPherson (19-1), 7:30.

At Rose Hill – Mulvane (7-13) vs. Winfield (13-8) or Rose Hill (4-16), 7:30.

Class 4A-Division II

At Andale – Trinity Academy (14-6) at Andale (18-2), 7:30.

At Russell – Pratt (10-11) vs. Larned (13-8), 7:30.

Class 3A

At Cimarron – Cheney (16-5) vs. Holcomb (19-3), 7:30.

At Douglass – Wichita Collegiate (15-6) at Douglass (16-5), 7:30.

At Marion – Hesston (21-0) vs. Sacred Heart (15-7), 7:30.

Class 2A

At Berean Academy – Hillsboro (19-3) at Berean Academy (19-2), 7:30.

At Greensburg – Central Plains (19-3) vs. St. John (22-0), 7:30.

At Yates Center – Pittsburg Colgan (16-4) vs. Oxford (17-5), 7:30.

Class 1A-Division I

At Burden – Caldwell (15-7) vs. Cedar Vale-Dexter (7-16), 7:30.

At Hartford – Goessel (8-12) vs. Hartford (9-13), 7:30.

Class 1A-Division II

At Great Bend – Central Christian (13-7) vs. Otis-Bison (12-8), 7:30.

At Norwich – Attica (15-6) vs. South Barber (21-0), 7:30.

Girls

Class 5A

At Higher Seed, 7 p.m.

Maize South (7-14) at Great Bend (19-2)

Eisenhower (15-6) at Carroll (15-6)

Newton (14-7) at Salina Central (20-1)

Andover (16-5) at Kapaun (19-2)

Class 4A-Division I

All times p.m.

At El Dorado – Circle (12-8) vs. Andover Central (16-4), 6.

At McPherson – Buhler (14-6) at McPherson (16-5), 6.

At Rose Hill – Wellington (12-8) vs. Mulvane (13-7), 6.

Class 4A-Division II

At Andale – Parsons (5-14) vs. Trinity Academy (12-8), 6.

At Russell – Pratt (15-6) at Russell (12-9), 6.

Class 3A

At Eureka – Wichita Collegiate (5-16) vs. Douglass (17-4), 6.

At Marion – Haven (13-8) vs. Hesston (20-1), 6.

Class 2A

At Elbing – Moundridge (20-2) vs. Hillsboro (17-5), 6.

At Yates Center – Sedan (17-4) vs. Pittsburg Colgan (13-8), 6.

Class 1A-Division I

At Burden — Caldwell (15-6) vs. South Haven (13-8), 6.

Class 1A-Division II

At Chetopa – Argonia (17-4) vs. Crest (4-16), 6.

At Norwich – Attica (14-8) vs. Cunningham (16-5), 6.

  Comments