Varsity Kansas

Monday's high school results scoreboard (Feb. 3)

High schools

Boys’ Swimming

Northwest Invitational

Team results – 1. Maize 334; 2. Heights 268; 3. Rose HIlll 213; 4. Carroll 188; 5. Maize South 165; 6. Salina Central 162; 7. Salina South 155.5; 8. Newton 145.5; 9. Northwest 102; 10. Collegiate 99; 11. West 95; 12. Great Bend 92; 13. South 79; 14. North 44; 15. Central Christian 38; 16. Independent 37; 17. Derby 29; 18. Southeast 25; 19. Kapaun 17; 20. Trinity Academy 16.

200 medley relay — 1. Heights (Blattner, Sanders, Gantenbein, Jensen) 1:44.04; 2. Rose Hill 1:46.68; 3. Carroll 1:48.98. 200 free — 1. Barley, Maize, 1:46.64; 2. Gantenbein, Heights, 1:48.97; 3. Baden, Rose Hill, 1:54.14. 200 IM — 1. Blattner, Heights, 1:58.93; 2. Schmidt, Newton, 2:10.40; 3. Young, Maize, 2:11.81. 50 free — 1. Jensen, Heights, 23.04; 2. Lavalle, Maize South, 23.05; 3. G. Smith, Rose Hill, 23.19. 1 meter diving — 1. Bell, Salina Central, 447.20; 2. Bazzelle, Northwest, 425.95; 3. Korineck, Salina Central, 322.55. 100 butterfly — 1. Barley, Maize, 55.09; 2. Evraets, Maize South, 59.53; 3. Kaszycki, Salina South, 1:00.78. 100 free — 1. Clemons, Maize, 49.37; 2. Gantenbein, Heights, 50.57; 3. Zirkle, Independent, 50.90. 500 free — 1. Blattner, Heights, 4:51.62; 2. Lavalle, Maize South, 5:11.83; 3. McCullough, West, 5:15.15. 200 free relay — 1. Maize (Young, Clemons, Shively, Barley) 1:31.99; 2. Heights 1:32.46; 3. Central Christian 1:35.01. 100 back — 1. Clemons, Maize, 56.23; 2. Kuhlman, Great Bend, 58.36; 3. Barrett, Collegiate, 59.67. 100 breast — 1. W. Smith, Carroll, 1:01.79; 2. Baden, Rose Hill, 1:03.43; 3. Schmidt, Newton, 1:06.20. 400 free relay — 1. Maize (Shively, Young, Clemons, Barley) 3:30.26; 2. Maize South 3:35.68; 3. Newton 3:39.59.

Boys bowling

At Northrock

1. Heights: Carroll 181-170-237 – 588, Ensign 158-168-161 – 487, George 156-134-194 – 484, Limes 191-175-202 – 568, Marcum 201-203-196 – 600, Schmidt 217-230-200 – 647. Totals 2403. 2. Southeast: Holmes 204-178-198 – 580, Wilson 189-232-169 – 590, Brantley 292-173-192 – 607, Bennett 208-177-1996 – 581, Morrison 187-159-197 – 543, Torres 171-128-159 – 458. 3. Kapaun Mount Carmel: Renollet 172-187-176 – 535, Kelly 183-210-182 – 575, Reyes 179-149-156 – 484, Chrisholm 169-170-130 – 469, Hickey 138-179-206 – 523, Minnis 143-107-97 – 347.

At Thunderbird

1. Bishop Carroll: Gunther 255-227-225 – 707, Simons 198-224-181 – 603, Rogers 143-195-187 – 525, Schmidt 147-278-171 – 596, Hampton 202-183-225 – 610, Morgan 170-215-200 – 585. Totals 2606. 2. East: Faldet 199-167-170 – 536, Lytle 169-196-161 – 526, Schneegurt 157-117-160 – 434, Gibson 178-195-124 – 497, Anderson 165-153-223 – 541, Le 114-168-140 – 422. Totals 2151. 3. North Zehr 137-160-234 – 531, Garcia Jr. 169-179-112 – 460, Johnson 152-214-166 – 532, T. Smith 173-204-168 – 545, Cook 86-156-180 – 422, Eckland 103-140-137 – 380. Totals 2136.

At Seneca

1. Northwest: Stanberry 249-278-254 – 781, Clare 179-167-163 – 509, Hubbard 210-232-217 – 659, Kraus 226-193-254 – 673, Fraizer 208-208-214 – 630, Hall 236-203-200 – 639. Totals 2781. 2. South: Mayer 221-235-179 – 635, Taylor 159-155-186 – 500, Hay 246-136-192 – 574, Santiago 151-206-167 – 524, Cessna 140-182-226 – 548, Starrett 200-244-207 – 651. Totals 2504. 3. West: Unruh 213-160-176 – 549, Oberg 183-241-164 – 588, Extine 173-172-177 – 522, Unruh 192-173-171 – 536, Daignault 174-205-145 – 524, Rooney 171-160-203 – 534. Totals 2280.

Girls bowling

At Northrock

1. Heights: Burns 203-182-215 – 600, Smith 135-165-215 – 575, King 238-198-288 – 724, Sjoberg 126-161-104 – 391, Murrish 159-179-161 – 519, Darrow 107-124-146 – 377. Totals 2338. 2. Kapaun Mount Carmel: Ensign 182-233-235 – 650, Dwyer 169-166-213 – 548, Relph 204-190-156 – 550, Phillips 190-169-158 – 517, Kennedy 139-134-187 – 460, Stallard 83-123-128 – 334. Totals 2296. 3. Southeast: Schooler 232-167-154 – 553, Ward 150-127-191 – 468, H. Hull 266-168-177 – 611, Huffsteltler 173-142-135 – 450, B. Hull 237-172-126 – 535, Rule 160-170-139 – 469. Totals 2246.

At Thunderbird

1. Bishop Carroll: Johansen 222-151-259 – 632, Hamilton 211-247-135 – 593, Lathem 150-135-203 – 488, Bouska 124-160-139 – 423, Bohr 147-155-160 – 462, Steiner 116-100-143 – 359. Totals 2208. 2. East: Smith 94-118-137 – 349, Torske 157-195-132 – 484, Loper 129-127-152 – 458, Henry 193-204-140 – 537, Henry 157-171-133 – 461, Herzberg 156-197-176 – 529. Totals 2058. 3. North: Bullard 126-170-208 – 504, Belden 134-119-150 – 403, Johnson 157-181-181 – 519, Schultz 136-194-185 – 515, Yocum 163-119-138 – 420, Duncan 126-183-157 – 466. Totals 2049.

At Seneca

1. South: Edgar 237-221-197 – 655, Shear 143-172-182 – 497, McAlister 159-153-164 – 476, Mercell-Vars 127-125-112 – 364, Garcia 122-147-180 – 449, Kundert 112-127-131 – 370. Totals 2082. 2. Northwest: Breault 179-175-149 – 503, Whitmer 195-167-140 – 502, Henning 138-148-129 – 415, Burgett 128-150-123 – 401, Crafton 212-152-190 – 554, Hawkins 179-147-152 – 478. Totals 2040. 3. West: Arma 207-180-212 – 599, Jarnigan 125-142-120 – 387, Rollings-Peterson 140-131-165 – 436, Porter 160-162-156 – 478. Totals 1900.

Signings

Baseball

Barton County — Seth Troll, Maize

Hutchinson — Brady Hoover, Maize

Neosho County — Drew Johnson, Maize

Neosho County — Lucas Milner, Andover Central

Seminole State — Blake Meier, Andover Central

Rowing

Kansas — Katie Bauguess, Valley Center

Soccer

Butler — Courtney Yochum, Valley Center

Softball

Allen County — Haylee Hanna, Maize

Tennis

Kansas Wesleyan — PJ Delaney, Valley Center

Kansas Wesleyan — Ethan Haley, Valley Center

Track

Pratt — Steve Black, Halstead

Track/Cross country

Friends — Katie Martini, Valley Center

Volleyball

Kansas Wesleyan — Tia Frazell, Halstead

Volleyball/track

Baker — Alisa Becker, McPherson

  Comments