Varsity Kansas

Saturday’s state championship scoreboard

Girls Soccer

Class 6A

At Heights

Friday’s Semifinals

BV Northwest 5, Maize 0

BV North 2, Manhattan 0

Saturday’s Championship Round

Championship: BV Northwest 2, BV North 1

Third place: Maize 5, Manhattan 0

Class 5A

At McPherson College

Friday’s Semifinals

Valley Center 3, Mill Valley 2

St. Thomas Aquinas 2, Carroll 0

Saturday’s Championship Round

Championship: St. Thomas Aquinas 5, Valley Center 0

Third place: Carroll 3, Mill Valley 2

Class 4-1A

At Hummer Sports Complex, Topeka

Friday’s Semifinals

Topeka Hayden 2, Spring Hill 0

Winfield 1, DeSoto 0

Saturday’s Championship Round

Championship: Topeka Hayden 3, Winfield 1

Third place: DeSoto 3, Spring Hill 1

Baseball

Class 6A

At Hoglund Stadium, Lawrence

Thursday’s Quarterfinals

Derby 6, Wichita Heights 5, 8 innings

Olathe South 4, Manhattan 3

BV West 1, Olathe Northwest 0

Blue Valley 12, Wichita Northwest 8

Friday’s Semifinals

Olathe South 9, Derby 4

BV West 2, Blue Valley 0

Friday’s Championship Round

Championship: BV West 8, Olathe South 0

Third place: Blue Valley 8, Derby 2

Class 5A

At Eck Stadium

Thursday’s Quarterfinals

Topeka Seaman 5, BV Southwest 0

Shawnee Heights 1, Andover Central 0

Carroll 5, Eisenhower 1

Mill Valley 1, Maize South 0

Friday’s Semifinals

Topeka Seaman 5, Shawnee Heights 0

Carroll 5, Mill Valley 4

Friday’s Championship Round

Championship: Topeka Seaman 10, Carroll 3

Third place: Shawnee Heights 3, Mill Valley 0

Class 4A

At Evans Stadium, Salina

Thursday’s Quarterfinals

Iola 5, Coffeyville 0

DeSoto 7, Pratt 0

Topeka Hayden 5, Andale-Garden Plain 1

Circle 3, Concordia 0

Friday’s Semifinals

Topeka Hayden 9, Circle 0

Iola 6, DeSoto 2

Friday’s Championship Round

Championship: Topeka Hayden 6, Iola 4

Third place: Circle 11, DeSoto 9

Class 3A

At Tointon Stadium, Manhattan

Thursday’s Quarterfinals

Wichita Independent 6, Wellsville 3

Pittsburg Colgan 15, Lyons 1

Sacred Heart 9, Humboldt 3

Silver Lake 3, Marion 2

Friday’s Semifinals

Pittsburg Colgan 3, Wichita Independent 2

Silver Lake 11, Sacred Heart 6

Friday’s Championship Round

Championship: Pittsburg Colgan 10, Silver Lake 0

Third place: Wichita Independent 10, Sacred Heart 8

Class 2-1A

At Sodens Grove, Emporia

Thursday’s Quarterfinals

St. Paul 1, Medicine Lodge 0

Ell-Saline 2, Valley Falls 1

Sedan 3, Inman 2

Heritage Christian 12, Sublette 2

Friday’s Semifinals

Ell-Saline 7, St. Paul 1

Sedan 7, Heritage Christian 6

Friday’s Championship Round

Championship: Ell-Saline 7, Sedan 0

Third place: St. Paul 11, Heritage Christian 10, 8 innings

Softball

Class 6A

At Blue Valley West

Thursday’s Quarterfinals

Washburn Rural 7, SM Northwest 4

Wichita Northwest 4, Maize 3

Olathe East 5, BV Northwest 0

Derby 3, Lawrence Free State 2, 8 innings

Friday’s Semifinals

Washburn Rural 7, Wichita Northwest 1

Olathe East 2, Derby 1, 9 innings

Friday’s Championship Round

Championship: Olathe East 5, Washburn Rural 3

Third place: Wichita Northwest 6, Derby 1

Class 5A

At Two Rivers Youth Complex

Thursday’s Quarterfinals

Carroll 1, Bishop Miege 0

Goddard 4, Shawnee Heights 3, 9 innings

Mill Valley 5, Andover Central 1

Maize South 3, Topeka Seaman 2

Friday’s Semifinals

Mill Valley 5, Goddard 2

Carroll 8, Maize South 1

Friday’s Championship Round

Championship: Carroll 5,. Mill Valley 0

Third place: Maize South 5, Goddard 2

Class 4A

At Burke Complex, Salina

Thursday’s Quarterfinals

Augusta 12, Topeka Hayden 9

Paola 10, Mulvane 4

Pratt 10, Frontenac 4

DeSoto 6, Rock Creek 2

Friday’s Semifinals

Augusta 4, Pratt 3

DeSoto 3, Paola 0

Friday’s Championship Round

Championship: DeSoto 7, Augusta 4

Third place: Pratt 5, Paola 3

Class 3A

At Twin Oaks, Manhattan

Thursday’s Quarterfinals

Silver Lake 6, Rossville 3

Sacred Heart 6, Medicine Lodge 0

Lyons 12, Douglass 0

Marysville 3, Humboldt 2

Friday’s Semifinals

Sacred Heart 3, Marysville 0

Silver Lake 3, Lyons 1

Friday’s Championship Round

Championship: Silver Lake 6, Sacred Heart 1

Third place: Marysville 12, Lyons 0

Class 2-1A

At Trusler Complex, Emporia

Thursday’s Quarterfinals

Chase County 13, Oswego 1

Udall 2, Sterling 0

Oskaloosa 2, Uniontown 1

Ell-Saline 7, Spearville 0

Friday’s Semifinals

Udall 2, Oskaloosa 0

Chase County 3, Ell-Saline 2

Friday’s Championship Round

Championship: Chase County 2, Udall 0

Third place: Ell-Saline 6, Oskaloosa 4

  Comments