Varsity Kansas

State swimming and diving results (Feb. 15)

Class 6A

Finals

Diving

1. Daniel Fecteau, BV West, 457.30; 2. Christopher Cusick, BV North, 449.35; 3. Zach Neuman, Olathe East, 403.25; 4. Josh Read, Olathe Northwest, 385.00; 5. Brody Arversen, SM East, 384.75; 6. Peter Bentele, BV North, 348.20; 7. Tyler Haley, SM West, 337.65; 8. Julian Cole-Nieves, SM Northwest, 329.95; 9. Brendan Carpenter, Olathe East, 310.90; 10. Kyle Fecteau, BV West, 305.70; 11. Evan Olson, Manhattan, 295.55; 12. Alec Jorns, Olathe Northwest, 293.35; 13. Emiel Winkelmolen, SM Northwest, 289.15; 14. Jordan Bazelle, Wichita Northwest, 288.85; 15. Trey Winkley, BV Northwest, 259.70; 16. Cody Crawford, Wichita East, 248.10.

Preliminaries

200 medley relay

Championship final — 1. Wichita East (Brandon Shinsato, Nate Pirner, Jake Spitz, Andrew Sousa), 1:36.71; 2. Olathe East (Tyler Gartenberg, Chuck Balkenbusch, Tanner Emerson, Connor Davey), 1:38.03; 3. Washburn Rural (Michael Prekopy, Bryan Hahn, John Fritsch, Evan Matthews), 1:39.44; 4. Free State (Connor Munk, Josh Terrell, Ben Sloan, Jack Ziegler), 1:39.49; 5. BV North (Ryan McMonigle, Will Vance, Jeffrey Bakalar, Brian North), 1:39.52; 6. Blue Valley (Jack Weber, Alex Fraser, Chris Hearl, Vaughn Ericson), 1:39.52; 7. SM East (Troy DeMoss, Benjamin Schmatz, David Martinez, Jackson Granstaff), 1:41.05; 8. Olathe Northwest (Sam Silver, Zach Willis, Blake McFarland, Brandon Priest), 1:44.02.

Consolation final — 9. BV West (Kent McDonald, Jordan Cowen, Danny Pankratz, Alec Faust), 1:44.12; 10. Wichita Heights (Bryce Blattner, Ayron Lewallen, Dawson Gantenbein, Zach Zimmerman), 1:44.64; 11. BV Northwest (Marcus Winslow, Gavin Mulkey, Logan Ashe, Jackson Wells), 1:45.58; 12. SM North (Ali Oguz, Jacob Roemer, Lair Heslop, Erik Hydeman), 1:47.09; 13. Derby (Collin Gosverner, Carl Mayou, Bryce Hill, Liam Ormiston), 1:48.05; 14. Olathe South (Scott Knettle, Ethan Ticao, Kyle Frank, Luke Wardle), 1:48.26; 15. Lawrence (Adam Edmonds, Patrick Bennett, Nathan Evers, Tyler Bradfield), 1:48.76; 16. Maize (Harrison Shively, Brett Young, Kyle Allison, Jake Omo), 1:49.69

Other Wichita — 21. Northwest (Josh Wehmeier, Gonzalo Neira, Corbin Minor, Dylan Casey); 22. Southeast (Tommy Wong, Panya Amphone, Kent Dang, Bryant Nguyen), 1:57.93; 23. North (Logan Reaves, Conner Orth, Riley Roach, Henry Elliott), 1:58.73.

200 freestyle

Championship final — 1. Jesse Musser, BV Northwest, 1:41.65; 2. Canaan Campbell, Free State, 1:42.89; 3. Preston Barley, Maize, 1:44.54; 4. Kyle Cullinan, Wichita Heights, 1:45.33; 5. Ben Koeller, SM Northwest, 1:47.74; 6. Sam Boyd, BV North, 1:47.76; 7. Grant Latimer, Maize, 1:48.73; 8. Brandon Vandventer, Wichita East, 1:48.83.

Consolation final — 9. Philip Aaby, Wichita East, 1:49.44; 10. Charlie King, Wichita East, 1:49.62; 11. Michael Semidebersky, BV North, 1:50.06; 12. Jordan Deloach, Manhattan, 1:50.09; 13. Dylan Walters, Olathe East, 1:50.25; 14. David Vu, Wichita East, 1:50.26; 15. Colin Strickland, Blue Valley, 1:50.52; 16. Jamie Cohen, BV North, 1:51.22.

200 individual medley

Championship final — 1. Chris Clemons, Maize, 1:55.99; 2. Pirner, Wichita East, 1:56.46; 3. DeMoss, SM East, 1:56.62; 4. Shinsato, Wichita East, 1:57.73; 5. Sloan, Free State, 1:59.40; 6. Fritsch, Washburn Rural, 1:59.49; 7. Vance, BV North, 2:00.30; 8. Blattner, Wichita Heights, 2:00.42.

Consolation final — 9. Prekopy, Washburn Rural, 2:01.08; 10. Schmatz, SM East, 2:01.29; 11. Terrell, Free State, 2:01.94; 12. Davey, Olathe East, 2:03.32; 13. Allison, Maize, 2:03.49; 14. Mulkey, BV Northwest, 2:03.63; 15. Kyle Kopecky, BV North, 2:03.70; 16. Cowen, BV West, 2:04.39.

Other Wichita — 17. Sousa, East, 2:04.68; 18. Brandon Kingrey, East, 2:04.81; 22. Hill, Derby, 2:10.84.

50 freestyle

Championship final — 1. Lucas Popp, Maize, 20.95; 2. Spitz, Wichita East, 21.77; 3. Matthews, Washburn Rural, 21.80; 4. Zack Holbrook, SM East, 21.83; 5. Emerson, Olathe East, 22.02; 6. Willis, Olathe Northwest, 22.22; 7. Christopher Watkins, 22.27; 8. Gartenberg, Olathe East, 22.38.

Consolation final — 9. Craig Haug, Washburn Rural, 22.42; 10. Granstaff, 22.55; 11. North, BV North, 22.56; 13. Michael Zhou, BV North, 22.67; 13. Zimmerman, Wichita Heights, 22.79; 14.. Jack Ziegler, Free State, 22.80; 15. Peter Milledge, SM East, 22.92; 16. Faust, 23.07.

Other Wichita - 17. Andrew Liepins, North, 23.12; 21. Minor, Northwest, 23.56..

100 butterfly

Championship final — 1. Hearl, Blue Valley, 50.87; 2. Spitz, Wichita East, 51.79; 3. Sloan, Free State, 52.14; 4. Emerson, Olathe East, 52.72; 5. Bakalar, BV North, 53.32; 6. Fritsch, Washburn Rural, 53.42; 7. Martinez, SM East, 53.67; 8. Matthews, Washburn Rural, 54.23.

Consolation final — 9. Barley, Maize, 54.27; 10. Kevin Kilgour, Wichita East, 54.89; 11. Gantenbein, Wichita Heights, 55.17; 12. Matthew Clough, Wichita East, 55.52; 13. Dallas Plunkett, Wichita East, 55.61; 14. Thomas Decelle, Olathe East, 55.64; 15. Mayou, Derby, 56.35; 16. McMonigle, BV North, 56.40.

100 freestyle

Championship final — 1. Popp, Maize, 45.20 (meet record; old: 45.30, Luke Tanner, SM East, 2007); 2. Holbrook, SM East, 47.77; 3. Badsky, Washburn Rural, 48.17; 4. (tie) Gartenberg, Olathe East and Zhou, BV North, 48.54; 6. Haug, Washburn Rural, 49.14; 7. Hahn, Washburn Rural, 49.28; 8. Munk, Free State, 49.33.

Consolation final — 9. Watkins, SM East, 49.54; 10. Latimer, Maize, 49.84; 11. North, BV North, 50.03; 12. Zimmerman, Wichita Heights, 50.18; 13. Liepins, Wichita North, 50.21; 14. Walters, Olathe East, 50.46; 15. Strickland, Blue Valley, 50.66; 16. Patrick Hornung, SM East, 50.85.

Other Wichita — 21. Nolan Badgett, East, 51.88.

500 freestyle

Championship final — 1. Musser, BV Northwest, 4:37.09; 2. Campbell, Free State, 4:38.66; 3. Cullinan, Wichita Heights, 4:48.16; 4. Vance, BV North, 4:49.12; 5. Vandeventer, Wichita East, 4:52.14; 6. Koeller, SM Northwest, 4:52.72; 7. McDonald, BV West, 4:56.21; 8. Martinez, SM East, 4:58.27.

Consolation final — 9. Boyd, BV North, 4:58.38; 10. Aaby, Wichita East, 4:59.72; 11. Ericson, Blue Valley, 4:59.94; 12. King, Wichita East, 5:00.07; 13. Allison, Maize, 5:01.00; 14. Ethan Mercer, 5:01.92; 15. Deloach, Manhattan, 5:02.07; 16. Grenell, BV Northwest, 5:04.51.

Other Wichita - 19. Dillon Cullinan, Heights, 5:10.22.

200 freestyle relay

Championship final — 1. Maize (Clemons, Latimer, Barley, Popp), 1:27.42; 2. Washburn Rural (Matthews, Haug, Hahn, Badsky), 1:27;97; 3. Olathe East (Emerson, Balkenbusch, Davey, Gartenberg), 1:28.14; 4. SM East (Watkins, Milledge, Hornung, Holbrook), 1:28.21; 5. BV North (North, Boyd, Zhou, Bakalar), 1:29.25; 6. Wichita East (Pirner, Kilgour, Clough, Sousa), 1:30.21; 7. BV Northwest (Wells, Mulkey, Ashe, Musser), 1:31.58; 8. Free State (Ziegler, Stoppel, Robinson, Campbell), 1:32.72.

Consolation final — 9. Blue Valley (Mercer, Fraser, Strickland, Ericson), 1:33.04; 10. Olathe Northwest (Nick Kiekbusch, McFarland, Priest, Willis), 1:33.61; 11. SM North (Hydeman, Heslop, Roemer, Braden), 1:34.09; 12. Manhattan (Bandy, Woods, Beauregard, Deloach), 1:34.86; 13. SM West (Jacob Overholtzer, Bailey Erickson, Kyle Nelsen, Marcus Dilley), 1:35.35; 14. BV West (Jim Massingale, McDonald, Pankratz, Faust), 1:35.52; 15. SM Northwest (Andy Marshall, Bullard, Wood, Koeller), 1:35.73; 16. Olathe South (Knettle, Frank, Wardle, Kruse), 1:35.83.

Other Wichita — 18. Derby (Mayou, Thomas Dworak, Tristan Ward, Liam Ormiston), 1:36.18; 19. Campus (John Paschal, Ryan Howerton, Navante Peacock, Tony Carr), 1:37.49; 20. North (Riley Roach, Reaves, Elliott, Liepins), 1:37.87; 24. Northwest (Minor, Chad Butler, Levi Kindel, Casey), 1:40.46.

100 backstroke

Championship final — 1. Shinsato, Wichita East, 52.30; 2. Hearl, Blue Valley, 52.58; 3. DeMoss, SM East, 53.45; 4. Blattner, Wichita Heights, 53.70; 5. Gantenbein, Wichita Heights, 54.55; 6. Granstaff, SM East, 54.70; 7. Munk, Free State, 55.09; 8. Vu, Wichita East, 55.28.

Consolation final — 9. Prekopy, Washburn Rural, 55.30; 10. Weber, Blue Valley, 55.51; 11. Badgett, Wichita East, 56.15; 12. Semidebersky, BV North, 56.27; 13. McMonigle, BV North, 56.71; 14. Kilgour, Wichita East, 57.69; 15. Edmonds, Lawrence, 57.83; 16. Shively, Maize, 58.52.

Other Wichita - 22. Wehmeier, Northwest, 1:00.87.

100 breaststroke

Championship final — 1. Pirner, Wichita East, 58.29; 2. Balkenbusch, Olathe East, 59.85; 3. Hahn, Washburn Rural, 1:00.78; 4. Bakalar, BV North, 1:00.87; 5. Terrell, Free State, 1:01.02; 6. Clemons, Maize, 1:01.12; 7. Willis, Olathe Northwest, 1:01.23; 8. Cowen, BV West, 1:01.27.

Consolation final — 9. Davey, Olathe East, 1:01.93; 10. Sousa, Wichita East, 1:02.17; 11. Schmatz, SM East, 1:02.31; 12. Mulkey, BV Northwest, 1:02.74; 13. William Crampton, SM East, 1:04.19; 14. Kingrey, Wichita East, 1:04.30; 15. Fraser, Blue Valley, 1:05.07; 16. Albert Winemiller, Olathe East, 1:05.44.

Other Wichita — 19. Hill, Derby, 1:05.84; 24. Draut, East, 1:08.04.

400 freestyle relay

Championship final —- 1. Maize (Clemons, Latimer, Barley, Popp), 3:13.37; 2. SM East (Granstaff, Watkins, DeMoss, Holbrook), 3:15.60; 3. Washburn Rural (Fritsch, Prekopy, Haug, Badsky), 3:16.55; 4. BV North (Zhou, Boyd, Kopecky, Vance), 3:18.04; 5. Wichita East (Shinsato, Vandeventer, King, Spitz), 3:18.94; 6. Wichita Heights (Gantenbein, Blattner, Zimmerman, Cullinan), 3:21.35; 7. Free State (Sloan, Munk, Ziegler, Campbell), 3:21.44; 8. Blue Valley (Mercer, Spencer Underwood, Strickland, Hearl), 3:21.78.

Consolation final — 9. Olathe East (Kor, Walters, Kor, Decelle), 3:22.01; 10. BV Northwest (Musser, Winsley, Thomas, Grenell), 3:23.44; 11. BV West (Pankratz, McDonald, Faust, Cowen), 3:28.52; 12. Derby (Mayou, Kole Nottingham, Ormiston, Hill), 3:29.29; 13. SM North (Braden, Heslop, Cody Sarra, Hydeman), 3:31.26; 14. SM Northwest (Koeller, Marshall, Wood, Bullard), 3:32.66; 15. Hutchinson (Adam Ferguson, Cord Harrington, Jack Bever, AJ Holland), 3:33.04; 16. Bandy, Levi Jones, Beauregard, Deloach), 3:33.45.

Other Wichita — 20. North (Roach, Hicks, Elliott, Liepins), 3:37.88; 23. Campus (Paschal, Howerton, Peacock, Carr), 3:41.70; 24. Northwest (Casey, McFarland, Butler, Minor), 3:56.37.

Class 5-1A

Finals

Diving

1. Jackson Conrad, SM South, 353.20; 2. Ali Arab, SM South, 329.95; 3. Sam Johnson, Emporia, 272.85; 4. Scott Sheridan, Aquinas, 263.05; 5. Cole Kennedy, SM South, 256.60; 6. Jacob Stockton, Miege, 246.50; 7. Brandon Pew, Winfield, 243.60; 8. Ian Korinek, Salina Central, 204.65.

Preliminaries

200 medley relay

Championship finals — 1. Maize South (Jonathon Lavalle, Greyson Heckman, Jacob Evraets, Caleb Peterson), 1:40.94; 2. Wichita Collegiate (Jake Barrett, Trent Pirner, Rhys Powell, Sam Horner), 1:43.64; 4. St. James Academy (Heath Maginn, Luke Deggendorf, Peter Kinskey, Colin Martin), 1:46.15; 5. Carroll (Jace Hilger, Will Smith, Alexander Vulgamore, Jacob Khoury), 1:46.24; 6. Kapaun (Luke Vanderpool, Mat Kaysen, Matthew Samsel, Calvin Lies), 1:46.30; 7. Newton (Nathanael Dick, Jace Schmidt, Alex Trumble, Dylan Anderson), 1:47.39; 8. Miege (Louie Carter, John Pawlewicz, Adam Brown, Mackie Merrill), 1:47.74.

Consolation finals — 9. SM South (Nicholas Caruso, Joel Woodward, Parker Berryhill, Carter Stokes), 1:47.96; 10. Wichita Trinity (Ben Johnson, David Vigilius, Alex King, Cody Buettgenbach), 1:48.84; 11. Wichita Independent (Richard Zirkle, William McCandless, Josh Hole, Sam McCoy), 1:49.73; 12. Seaman (Conner Henderson, Travis Kesinger, Jacob Wyer, Luke Shaw), 1:50.12; 13. Winfield (Jesse Hollingsworth, Keiser Witte, Kai McClure, Jay Buffum), 1:50.16; 14. Aquinas (Jack Moran, Mark Nelson, Eric Carter, Sam Bourdow), 1:50.78; 15. Mill Valley (Callahan Eckardt, Aaron Akin, Chris Stack, Alex Kain), 1:51.03; 16. Rose Hill (Brady Mounts, Austin Farber, Gavin Smith, Matt Baden), 1:51.13.

Other Wichita — 26. Wichita West (John McCullough, Dominick Jones, Bailey Chavez, Devin Daignault), 2:01.05.

200 freestyle

Championship finals — 1. John-Martin Schmidt, Hayden, 1:44.32; 2. Ryan Sweat, SM South, 1:46.02; 3. Derick Goodson, McPherson, 1:48.05; 4. Trumble, Newton, 1:48.09; 5. Ben Rucker, Miege, 1:53.70; 6. Austin Lewis, Hayden, 1:53.87; 7. Pawlewicz, Miege, 1:54.08; 8. Eckardt, Mill Valley, 1:54.31.

Consolation finals — 9. Horner, Wichita Collegiate, 1:54.62; 10. Clayton Fasenmyer, BV Southwest, 1:55.12; 11. Ky Heeke, Great Bend, 1:55.29; 12. Blake Mathews, Hays, 1:55.37; 13. Anderson, Newton, 1:55.96; 14. Carson Buel, BV Southwest, 1:56.06; 15. Samsel, Kapaun, 1:57.46; 16. Henry Moore, Kapaun, 1:58.16.

Other Wichita — 17. West, 1:59.36; 19. Nolan Hesse, Kapaun, 2:00.69; 28. Shawn Reggeti, Carroll, 2:06.13; 30. Ryan O'Neal, Carroll, 2:07.81; 32. Jacob Hesse, Kapaun, 2:08.42.

200 individual medley

Championship finals — 1. McGowan, Shawnee Heights, 1:59.86; 2. Maginn, St. James, 2:00.08; 3. Lavalle, Maize South, 2:04.58; 4. Michael Wangerin, Hayden, 2:06.32; 5. Duncan Matchette, BV Southwest, 2:06.63; 6. Deggendorf, St. James, 2:06.99; 7. Schmidt, Newton, 2:07.18; 8. Stack, Mill Valley, 2:07.36.

Consolation finals — 9. Carter, Aquinas, 2:08.83; 10. Pirner, Wichita Collegiate, 2:09.23; 11. Justin Kuhlman, Great Bend, 2:09.40; 13. Smith, Carroll, 2:10.60; 14. Hollingsworth, Winfield, 2:14.79; 15. Alex King, Wichita Trinity, 2:15.33; 16. Farber, Rose Hill, 2:18.32.

Other Wichita — 17. Jonathan Cole, Maize South, 2:18.36; 18. Hilger, Carroll, 2:19.44; 19. King, Maize South, 2:19.69; 20. Kaysen, Kapaun, 2:20.38; 23. Dylan Brittain, Kapaun, 2:22.45.

50 freestyle

Championship finals — 1. Witte, Winfield, 20.84 (record; old: 21.11, Mike Baima, Pittsburg, 1998); 2. Heckman, Maize South, 21.60; 3. Jack Wirtz, Miege, 22.12; 4. Kenneth Bergman, SM South, 22.49; 5. Luke Lindesmith, Coffeyville, 22.99; 6. Johnson, Wichita Trinity, 23.11; 7. Buettgenbach, Wichita Trinity, 23.12; 8. Smith, Rose Hill, 23.16.

Consolation finals — 9. (tie) Lies, Kapaun and Martin, Salina Central, 23.18; 11. Martin, St. James, 23.24; 12. Derek Drees, Hays, 23.30; 13. Khoury, Carroll, 23.38; 14. (tie) Peterson, Maize South and Vanderpool, Kapaun, 23.63; 16. Dylan Gray, KC Turner, 23.68.

Other Wichita — 20. Vulgamore, Carroll, 23.99; 27. McClure, Winfield, 24.33.

100 butterfly

Championship finals — 1. Heckman, Maize South, 52.34; 2. Sweat, SM South, 52.59; 3. France, Hayden, 54.50; 4. Smith, Rose Hill, 55.39; 5. Carter, Aquinas, 55.48; 6. Vulgamore, Carroll, 55.59; 7. Matchette, BV Southwest, 57.02; 8. Samsel, Kapaun, 57.06.

Consolation finals — 9. Lewis, Hayden, 57.71; 10. Evraets, Maize South, 57.96; 11. Drees, Hays, 58.09; 12. Lies, Kapaun, 59.23; 13. Kyler Jost, McPherson, 59.66; 14. Cole, Maize South, 59.89; 15. Heeke, Great Bend, 1:00.70; 16. Zane Richter, McPherson, 1:00.87.

Other Wichita — 19. Hole, Wichita Independent, 1:01.08; 27. Cody Fiola, Kapaun, 1:02.89.

100 freestyle

Championship finals — 1. Witte, Winfield, 46.92; 2. Goodson, McPherson, 47.96; 3. Bergman, SM South, 48.66; 4. Wirtz, Miege, 49.03; 5. Powell, Wichita Collegiate, 49.70; 6. Zirkle, Wichita Independent, 50.60; 7. Caruso, SM South, 51.12; 8. Fasenmyer, BV Southwest, 51.27.

Consolation finals — 9. Rucker, Miege, 51.30; 10. Lindesmith, Coffeyville, 51.68; 11. Mathews, Hays, 51.77; 12. Martin, St. James, 51.89; 13. Vanderpool, Kapaun, 52.07; 14. Khoury, Carroll, 52.30; 15. Merrill, Miege, 52.98; 16. Tanner Smith, Parsons, 53.12.

Other Wichita — 18. Vanderpool, Kapaun, 53.70; 20. Ryan Rathert, Kapaun, 54.45; 24. Nesse, Kapaun, 54.77.

500 freestyle

Championship finals — 1. Schmidt, Hayden, 4:48.59; 2. France, Hayden, 4:53.74; 3. Maginn, St. James, 4:53.81; 4. Trumble, Newton, 4:57.19; 5. Martin, Salina Central, 5:09.75; 6. Eckardt, Mill Valley, 5:11.97; 7. Pawlewicz, Miege, 5:12.65; 8. Evraets, Maize South, 5:13.43.

Consolation finals — 9. Carson Buel, BV Southwest, 5:14.42; 10. McCullough, Wichita West, 5:14.54; 11. Moore, Kapaun, 5:20.02; 12. King, Wichita Trinity, 5:26.29; 13. Aiken, Aquinas, 5:34.33; 14. Farber, Rose Hill, 5:35.39; 15. Zach Brown, SM South, 5:36.23; 16. Reed Bowling, BV Southwest, 5:38.49.

Other Wichita — 18. O'Neal, Carroll, 5:44.32; 22. Reggeti, Carroll, 5:45.33; 23. Graham Oldfather, Kapaun, 5:50.36; 24. Buffum, Winfield, 5:50.57; 26. Jacob Kleespie, Kapaun, 5:52.50; 29. J. Hesse, Kapaun, 5:58.55.

200 freestyle relay

Championship finals — 1. Hayden (Lewis, France, Wangerin, Schmidt), 1:30.88; 2. Wichita Collegiate (Barrett, Jack Naron, Horner, Powell), 1:32.10; 3. Maize South (Peterson, King, Lavalle, Heckman), 1:32.16; 4. SM South (Sweat, Joe Stokes, Miles, Bergman), 1:32.24; 5. Miege (Martin, Rucker, Merrill, Wirtz), 1:32.49; 6. BV Southwest (Spitler, Fasenmyer, Buel, Matchette), 1:34.75; 7. Kapaun (Rathert, N. Hesse, P. Vanderpool, Lies), 1:35.09; 8. Coffeyville (Cody Thompson, Cody Kiser, Gustavo Hruba, Lindesmith), 1:36.10.

Consolation finals — 9. Great Ben (Justin Kuhlman, Nick Moyers, Cory Merten, Heeke), 1:36.16; 10. Newton (Dick, Paden, Schmidt, Anderson), 1:36.21; 11. Mill Valley (Kain, Akin, Eckardt, Stack), 1:36.47; 12. McPherson (Goodson, Kyler Jost, Ryen Trost, Richter), 1:36.60; 13. Salina Central (Martin, Decker Gates, Noah Hadnot, Erick Nilson), 1:36.92; 14. Hays (Mathews, Brungardt, Mathews, Sharp), 1:37.06; 15. Aquinas (Bourdow, Aiken, Nelson, Aiken), 1:37.72; 16. Wichita Independent (Hole, McCoy, McCandless, Zirkle), 1:38.24.

Other Wichita — 20. Carroll (Smith, Trevor Ubert, Aaron Rauber, Michael Leonard), 1:40.11; 21. Trinity (Jon Vigilius, Tony Powell, David Vigilius, Buettgenbach), 1:41.09; 30. West (McCullough, Daignault, Chavez, Jones), 1:44.53.

100 backstroke

Championship finals — 1. Lavalle, Maize South, 52.50; 2. McGowan, Shawnee Heights, 55.48; 3. Caruso, SM South, 56.70; 4. Johnson, Wichita Trinity, 57.99; 5. Barrett, Wichita Collegiate, 58.68; 6. Austin Arenholz, BV Southwest, 58.97; 7. Kuhlman, Great Bend, 59.52; 8. Kinskey, St. James, 59.87.

Consolation finals — 9. Hollingsworth, Winfield, 1:00.07; 10. Zirkle, Wichita Independent, 1:00.57; 11. Mounts, Rose Hill, 1:01.07; 12. Carter, Miege, 1:01.26; 13. Stokes, SM South, 1:01.68; 14. L. Vanderpool, Kapaun, 1:01.79; 15. Bresee, Maize South, 1:02.92; 16. Iba, SM South, 1:03.34.

Other Wichita — 18. Hilger, Carroll, 1:03.78; 23. Jake Dreiling, Kapaun, 1:09.08; 24. Oldfather, Kapaun, 1:11.19.

100 breaststroke

Championship finals — 1. Smith, Carroll, 1:02.24; 2. Wangerin, Hayden, 1:03.19; 3. Schmidt, Newton, 1:04.31; 4. Pirner, Wichita Collegiate, 1:05.04; 5. Stack, Mill Valley, 1:05.17; 6. Deggendorf, St. James, 1:05.62; 7. McCandless, Wichita Independent, 1:05.64; 8. Spitler, BV Southwest, 1:05.69.

Consolation finals — 9. Gray, KC Turner, 1:06.05; 10. Kesinger, Seaman, 1:06.24; 11. Akin, Mill Valley, 1:06.70; 12. Naron, Wichita Collegiate, 1:08.94; 13. Austin Chambers, Hays, 1:09.25; 14. Joe Knorp, Kapaun, 1:09.51; 15. Moore, Newton, 1:09.75; 16. Kaysen, Kapaun, 1:09.76.

Other Wichita — 17. Hole, Wichita Independent, 1:10.01; 19. Brittain, Kapaun, 1:11.35; 24. Jones, West, 1:11.73; 28. D. Vigilius, Trinity, 1:13.45; 31. Ubert, Carroll, 1:16.91..

400 freestyle relay

Championship finals — 1. Hayden (Lewis, France, Wangerin, Schmidt), 3:21.79; 2. SM South (Sweat, Stokes, Caruso, Bergman), 3:21.95; 3. Miege (Rucker, Merrill, Pawlewicz, Wirtz), 3:24.27; 4. Wichita Collegiate (Barrett, Pirner, Horner, Powell), 3:27.08; 5. St. James (Martin, Deggendorf, Kinskey, Maginn), 3:30.04; 6. Newton (Ford, Dick, Anderson, Trumble), 3:30.06; 7. Kapaun (Rathert, Samsel, P. Vanderpool, L. Vanderpool), 3:33.99; 8. Hays (Drees, Brungardt, Hess, Mathews), 3:34.17.

Consolation finals — 9. Maize South (Peterson, King, Cole, Evraets), 3:34.49; 10. Aquinas (Carter, Aiken, Aiken, Moran), 3:34.98; 11. Great Bend (Heeke, Moyers, Merten, Kuhlman), 3:35.68; 12. Salina Central (Martin, Gates, Hadnot, Nilson), 3:36.14; 13. Winfield (McClure, Buffam, Witte, Hollingsworth), 3:38.03; 14. Carroll (Khoury, Reggeti, Hilger, Vulgamore), 3:38.08; 15. BV Southwest (Buel, Fish, Caldwell, Fasenmyer), 3:39.19; 16. Wichita Trinity (Buettgenbach, King, J. Vigilius, Johnson), 3:40.72.

  Comments