Varsity Kansas

Friday’s tournament scores, Saturday’s schedule (Jan. 19)

Boys

Regular Season

Eureka 57, Madison 27

Area Tournaments

Baldwin

Losers Bracket

Perry-Lecompton 46, KC Christian 33

KC Ward 55, Augusta 54

Semifinals

Baldwin 34, Anderson County 25

Bonner Springs 34, Wellsville 25

Canton-Galva

Final Round

Canton-Galva 53, St. John’s Military 43 (seventh)

Ell-Saline 41, Sedgwick 27 (fifth)

SE-Saline 51, Wichita Homeschool 42 (third)

Bennington 58, Rock Creek 54 (first)

Centre

Pool Play

Centre 53, Wakefield 35

White City 51, Peabody-Burns 41

Marion 75, Solomon 65

Hope 42, Elyria Christian 37

Chanute

Losers Bracket

Chanute 65, Goddard 45

Joplin (Mo.) 53, Olathe North 46

Semifinals

Andover Central 63, Shawnee Heights 49

Emporia 84, Leavenworth 68

Chaparral

Losers Bracket

Wellington 63, Kingman 44

Belle Plaine 53, Chaparral 49

Semifinals

Clearwater 67, Arkansas City 47

Mulvane 59, Conway Springs 33

Colby

Losers Bracket

Colby 60, Burlington (Colo.) 24

Hugoton 46, Liberal 41

Semifinals

McCook (Neb.) vs. Hays

Palmer Ridge (Colo.) 71, Wichita West 68, 2OT

Cunningham

Losers Bracket

Wichita North sophomores 63, Stafford 32

Pratt Skyline vs. Norwich

Semifinals

Attica 45, Cunningham 39

Kinsley 56, South Barber 51

Dodge City

Losers Bracket

Derby 64, Buhler 48

Newton 72, Wichita South 53

Semifinals

Wichita North 67, Scott City 63, OT

SM South 66, Dodge City 31

El Dorado

Losers Bracket

Trinity Academy 62, Campus 55

Great Bend 43, Circle 32

Semifinals

Kapaun 60, Wichita Collegiate 50

Gardner-Edgerton 62, El Dorado 46

Frontenac

Losers Bracket

Fort Scott 42, McDonald County (Mo.) 40

Baxter Springs at Frontenac

Semifinals

Riverton vs. Winfield

Halstead

Semifinals

Andale 52, Garden Plain 25

Moundridge 53, Rose Hill 40

Hillsboro

Losers Bracket

Hillsboro 69, Goodland 40

Semifinal

Republic County 44, Wamego 37

McPherson

Losers Bracket

Manhattan 49, Maize 39

Free State 42, Hutchinson 40

Semifinals

SM East 48, BV West 36

McPherson 59, Wichita Heights 50

Salina

Final Round

Concordia 54, Smoky Valley 37 (seventh)

Sacred Heart 35, Abilene 21 (fifth)

Salina South 74, Clay Center 61 (third)

Spring Hill

Final Round

KC (Mo.) Metro 41, Osawatomie 39 (seventh)

KC (Mo.) East 56, Raymore-Peculiar 53 (fifth)

KC Sumner 53, Spring Hill 47 (third)

Eisenhower 66, KC Piper 63 (first)

St. John

Losers Bracket

Ness City 70, Larned 46

Semifinals

St. John 55, Central Plains 40

Macksville 58, Pratt 53

St. Thomas Aquinas

Losers Bracket

Grandview (Mo.) 58, Washburn Rural 55, OT

Semifinals

Bishop Miege 54, SM Northwest 47, OT

St. Thomas Aquinas 44, Carroll 37

Sterling

Final Round

Remington 50, Hutchinson Trinity 48 (seventh)

Sterling 52, Bluestem 49 (fifth)

Wichita Independent 67, Lyons 53 (third)

Beloit 74, Maize South 68 (first)

Topeka West

Losers Bracket

Wichita East 100, Topeka West 57

Wichita Southeast 61, Topeka 38

Semifinals

Olathe South vs. Lawrence

Highland Park 76, KC Washington 50

Valley Center

Losers Bracket

Topeka Seaman 63, Junction City 53

KC Turner 47, Valley Center 39

Semifinals

Olathe Northwest 63, Garden City 52

BV Northwest 66, Wichita Northwest 37

Statewide Tournaments

Basehor-Linwood

Losers Bracket

Pittsburg 61, Rossville 45

Sabetha 66, Santa Fe Trail 36

Semifinals

Labette County 59, Paola 51

Iola 47, Burlington 44

Coffeyville

Losers Bracket

Parsons vs. Ulysses

Oolagah (Okla.) 49, Defenders 47

Semifinals

Mill Valley 83, Tulsa Wright Christian 41

Tulsa Save Our Youth at Coffeyville

Flint Hills League

At Emporia

Losers Bracket

Herington 51, Northern Heights 44

Mission Valley 48, Chase County 46

Semifinals

Council Grove 65, Osage City 52

Lyndon 54, West Franklin 47

Fredonia

Final Round

Caney Valley vs. Independence (third)

Cherryvale vs. Girard (first)

Hi-Plains League

At Garden City

First-Round Losers

Syracuse 65, Satanta 44

Semifinals

Meade vs. Cimarron

Sublette 64, Stanton County 52

Hoisington

Semifinals

Victoria 61, Ellinwood 35

Hoisington 48, Minneapolis 29

McLouth

Losers Bracket

Maranatha vs. Heritage Christian

Jefferson West 60, Oskaloosa 37

Semifinals

Atchison County 49, McLouth 39

Valley Falls 51, Jefferson North 47

Mid-Continent League

At Fort Hays State

Semifinals

Phillipsburg 71, Ellis 49

Plainville 60, Smith Center 52

Northern Plains League

Final Round

Sylvan-Lucas 56, Tescott 42 (seventh)

Lakeside 49, Pike Valley 47 (fifth)

Thunder Ridge 52, Wilson 41 (third)

Rock Hills 44, Beloit St. John’s-Tipton 36 (first)

Northwest Kansas League

At Leoti

Losers Bracket

Wallace County vs. St. Francis

Oakley at Leoti

Semifinals

Oberlin 54, Greeley County 44

Hoxie vs. Dighton

Pleasanton

Final Round

Altoona-Midway at Pleasanton (seventh)

Jayhawk-Linn vs. Uniontown (fifth)

Crest vs. Central Heights (third)

Humboldt vs. Prairie View (first)

Royal Valley

Round Robin

Chapman 53, Pleasant Ridge 19

Royal Valley 62, Wabaunsee 49

SE-Cherokee

Marmaton Valley vs. Oswego (fifth)

St. Paul at SE-Cherokee (third)

Sunrise Christian 50, Columbus 40 (first)

Tonganoxie

Semifinals

Lansing 51, Holton 40

BV Southwest 57, Tonganoxie 45

Topeka West

W. Southeast 61, Topeka 38

Others

Hartford 45, Lebo 38

Girls

Regular Season

Madison 59, Eureka 37

Moundridge 51, Goessel 29

Olathe Northwest 62, Maize 48

Area Tournaments

Centre

Round Robin

Solomon 42, Marion 39

Peabody-Burns 42, Wakefield 16

Hope 27, White City 12

Centre 42, Elyria Christian 30

Coffeyville

Losers Bracket

Parsons vs. Word of Life

Ulysses vs. Tulsa Wright Christian

Semifinals

Oolagah (Okla.) 63, Rose Hill 39

Coffeyville 60, Wichita Defenders 26

Hillsboro

Losers Bracket

Riley County 41, Goodland 24

Semifinal

Wamego 54, Republic County 39

Salina

Final Round

Sacred Heart 35, Smoky Valley 31 (fifth)

Andover 62, Abilene 37 (third)

SCBL

At Ark City

Losers Bracket

Caldwell 55, Oxford 31

Udall 63, Central-Burden 26

Semifinals

South Haven 42, Cedar Vale-Dexter 36

Argonia 43, Sedan 38

Statewide Tournaments

Basehor-Linwood

Final Round

Ottawa 54, Park Hill (Mo.) 33 (fifth)

Burlington

Losers Bracket

Paola 52, Iola 29

Labette County 54, Rossville 31

Semifinals

Santa Fe Trail 58, Pittsburg 26

Burlington 42, Sabetha 38

Cherokee County

Sunrise 59, Columbus 34

Fredonia

Final Round

Girard at Fredonia (third)

Caney Valley vs. Cherryvale (first)

Frontenac

Round Robin

Fort Scott at Frontenac

Baxter Springs vs. KC (Mo.) Hogan Prep

Hoisington

Semifinals

Russell 52, Ellsworth 37

Ellinwood 46, Victoria 44, OT

Mid-Continent League

At Fort Hays State

Smith Center 41, Norton 36

Ellis 63, Osborne 40

Northern Plains League

Final Round

Beloit St. John’s-Tipton 48, Sylvan-Lucas 23 (seventh)

Natoma 55, Southern Cloud 38 (fifth)

Thunder Ridge 46, Wilson 33 (third)

Lincoln 47, Pike Valley 42 (first)

Northwest Kansas League

At Leoti

Losers Bracket

Wallace County vs. Oberlin

Quinter 60, Greeley County 37

Semifinals

Dighton vs. Oakley

Hoxie vs. Rawlins County

Royal Valley

Round Robin

Chapman 58, Pleasant Ridge 56

Wabaunsee 43, Royal Valley 31

Tonganoxie

Semifinals

DeSoto 43, Silver Lake 33

Chanute 40, Tonganoxie 39

Twin Valley League

At Frankfort

Losers Bracket

Hanover 67, Wetmore 51

Centralia vs. Linn

Semifinals

Washington County 67, Valley Heights 59

Baileyville at Frankfort

Others

Cair Paravel 63, Derby Homeschool 41

Golden Plains 65, Palco 50

Junction City 51, Highland Park 31

Lebo 33, Hartford 25

Nemaha Valley 50, Horton 33

St. Marys 36, Rock Creek 34

South Central 56, South Gray 40

Topeka Seaman 52, Topeka West 34

Washburn Rural 44, Topeka 41

Wheatland-Grinnell 47, Logan 20

Saturday’s Schedule

Boys

Baldwin — Seventh: KC Christian vs. Augusta, 1 p.m.; fifth: Perry-Lecompton vs. KC Ward, 2:30; third: Anderson County vs. Wellsville, 4; championship: Baldwin vs. Bonner Springs, 5:30.

Burrton — Seventh: Fairfield at Burrton, 3 p.m.; fifth: Goessel vs. Central Christian, 4:45; third: Little River vs. Pretty Prairie, 6:15; championship: Inman vs. Berean Academy, 8.

Centre — Seventh, 3:30 p.m.; fifth, 3:30; third, 6:30; championship, 6:30.

Chanute — Seventh: Goddard vs. Olathe North, 2 p.m.; fifth: Chanute vs. Joplin (Mo.), 3:45; third: Shawnee Heights vs. Leavenworth, 5:15; championship: Andover Central vs. Emporia, 7.

Chaparral — Seventh: Kingman at Chaparral, 1 p.m.; fifth: Wellington vs. Belle Plaine, 2:30; third: Arkansas City vs. Conway Springs, 4:30; championship: Clearwater vs. Mulvane, 6.

Colby — Seventh: Burlington (Colo.) vs. Liberal, noon; fifth: Hugoton at Colby, 2 p.m.; third, Wichita West vs. McCook-Hays loser, 4; championship: Palmer Ridge (Colo.) vs. McCook-Hays winner, 8:15.

Cunningham — Seventh: Stafford vs. Pratt Skyline-Norwich loser, 3 p.m.; fifth: Wichita North sophomores vs. Pratt Skyline-Norwich winner, 4:30; third: South Barber at Cunningham, 6; championship: Attica vs. Kinsley, 7:30.

Dodge City — Seventh: Buhler vs. Wichita South, 1 p.m.; fifth: Derby vs. Newton, 2:30; third: Scott City at Dodge City, 4; championship: Wichita North vs. SM South, 6.

El Dorado — Seventh: Campus vs. Circle, 1:30 p.m.; fifth: Trinity Academy vs. Great Bend, 3; third: Wichita Collegiate at El Dorado, 4:45; championship: Kapaun vs. Gardner-Edgerton, 6:30.

Frontenac — Seventh: McDonald County (Mo.) vs. Baxter Springs-Frontenac loser, 1 p.m.; fifth: Fort Scott vs. Baxter Springs-Frontenac winner, 1; third: 2:45; championship: 6:15.

Halstead — Seventh: Haven at Halstead, 2 p.m.; fifth: Douglass vs. Cheney, 3:30; third: Garden Plain vs. Rose Hill, 6; championship: Andale vs. Moundridge, 8.

Hillsboro — Seventh: Goodland vs. Riley County, 1 p.m.; fifth: Hillsboro vs. Thomas More Prep, 1; third: Wamego vs. Hesston, 4:30; championship: Holcomb vs. Republic County, 8.

McPherson — Seventh: Maize vs. Hutchinson, 1:30 p.m.; fifth: Manhattan vs. Free State, 3:30; third: BV West vs. Wichita Heights, 5:30; championship: SM East vs. McPherson, 7:30.

Salina Bicentennial Center — Seventh: Concordia vs. Smoky Valley, 3:45 p.m.; championship: Andover vs. Salina Central, 7:30.

SCBL at Ark City — Seventh: Caldwell vs. Cedar Vale-Dexter, 10:30 a.m.; fifth: Sedan vs. West Elk, 1:30 p.m.; third: Oxford vs. Udall, 4:30; championship: South Haven vs. Central-Burden, 7:30.

St. John — Seventh: Medicine Lodge vs. Larned, 3 p.m.; fifth: Ness City vs. Nickerson, 4:45; third: Central Plains vs. Pratt, 6:30; championship: Macksville at St. John, 8:15.

St. Thomas Aquinas — Seventh: Washburn Rural vs. Raymore-Peculiar (Mo.), 11 a.m.; third: Carroll vs. SM Northwest, 2:15; championship: Bishop Miege at St. Thomas Aquinas, 4.

Topeka West — Seventh: Topeka at Topeka West, noon; fifth: Wichita East vs. Wichita Southeast, 1:45 p.m.; third, 3:30; championship, 5:15.

Valley Center — Seventh: Junction City at Valley Center, 2 p.m.; fifth: KC Turner vs. Topeka Seaman, 3:45; third: Garden City vs. Wichita Northwest, 5:30; championship: Olathe Northwest vs. BV Northwest, 7:15.

Girls

Centre — Seventh, 2 p.m.; fifth, 2; third, 5; championship, 5.

Coffeyville — Seventh, 10 a.m.; fifth, 10; third: Rose Hill vs. Defenders, 1:30 p.m.; championship: Oolagah (Okla.) at Coffeyville, 5.

Hillsboro — Seventh: Goodland vs. Thomas More Prep, 11:30 a.m.; fifth: Holcomb vs. Riley County, 11:30; third: Republic County vs. Hesston, 2:45; championship: Wamego at Hillsboro, 6:15.

Salina Bicentennial Center — Seventh: Sacred Heart vs. Smoky Valley, 2 p.m.; championship: Salina Central vs. Salina South, 5:30.

SCBL at Ark City — Seventh: Oxford vs. Central-Burden, 9 a.m.; fifth: Caldwell vs. Udall, noon; third: Cedar Vale-Dexter vs. Sedan, 3 p.m.; championship: South Haven vs. Argonia, 6.

  Comments