Varsity Kansas

Thursday’s Kansas high school boys and girls basketball scores (Jan. 17)

Boys

Area Teams

Burrton

Losers Bracket

Goessel 56, Burrton 50

Central Christian 50, Fairfield 42

Semifinals

Berean Academy 42, Little River 36

Inman 45, Pretty Prairie 31

Canton-Galva

Losers Bracket

Sedgwick 49, Canton-Galva 28

Ell-Saline 68, St. John’s Military 26

Semifinals

Bennington 63, SE-Saline 44

Rock Creek vs. Wichita Homeschool

Chanute

First Round

Shawnee Heights 51, Joplin (Mo.) 39

Andover Central 57, Olathe North 39

Emporia 74, Goddard 43

Leavenworth 55, Chanute 50

Chaparral

First Round

Mulvane 58, Belle Plaine 51

Conway Springs 66, Chaparral 52

Colby

First Round

Hays 70, Burlington, Colo. 19

Wichita West 62, Liberal 31

Hugoton vs. Palmer Ridge (Colo.)

McCook (Neb.) 58, Colby 26

Dodge City

First Round

Wichita North 67, Buhler 32

Scott City 58, Derby 45

SM South 68, Wichita South 30

Dodge City 44, Newton 33

El Dorado

First Round

Wichita Collegiate 43, Great Bend 34

Gardner-Edgerton 58, Trinity Academy 45

El Dorado 73, Campus 55

Kapaun 77, Circle 32

Frontenac

First Round

Riverton vs. McDonald County (Mo.)

Nevada (Mo.) 63, Frontenac 57

OKC Douglass vs. Baxter Springs

Fort Scott vs. Winfield

Halstead

Losers Bracket

Douglass 57, Haven 40

Cheney 47, Halstead 41

Hillsboro

Losers Bracket

Thomas More Prep 52, Riley County 35

Semifinals

Holcomb 41, Hesston 36

McPherson

First Round

BV West 55, Manhattan 45

SM East 64, Maize 47

Wichita Heights 50, Hutchinson 45, OT

McPherson 53, Lawrence Free State 44

Salina Bicentennial Center

Losers Bracket

Sacred Heart 66, Concordia 59

Abilene 71, Smoky Valley 39

Semifinals

Salina Central 57, Clay Center 32

Andover 54, Salina South 39

South Central Border League

At Arkansas City

Losers Bracket

Sedan 51, Cedar Vale-Dexter 18

West Elk 51, Caldwell 36

Semifinals

South Haven 66, Udall 63

Central-Burden 45, Oxford 33

Spring Hill

Losers Bracket

Louisburg vs. KC (Mo.) Metro

Osawatomie vs. KC (Mo.) East

Semifinals

KC Piper 61, KC Sumner 52

Eisenhower 60, Spring Hill 52

St. John

Losers Bracket

Nickerson 55, Medicine Lodge 49

First Round

Macksville 62, Larned 44

Pratt 52, Ness City 46

St. Thomas Aquinas

First Round

SM Northwest 48, Grandview (Mo.) 47

Bishop Miege 36, Washburn Rural 34

St. Thomas Aquinas 70, KC (Mo.) East 60

Carroll 40, Raymore-Peculiar (Mo.) 35

Sterling

Losers Bracket

Sterling 48, Remington 46

Semifinals

Beloit 52, Lyons 49

Maize South 62, Wichita Independent 58

Topeka West

First Round

KC Washington 56, Topeka 34

Highland Park 62, Wichita Southeast 34

Lawrence 63, Wichita East 57

Olathe South at Topeka West

Valley Center

First Round

Olathe Northwest 79, Topeka Seaman 67

Garden City 62, Junction City 59

Wichita Northwest 56, Valley Center 43

BV Northwest 108, KC Turner 39

Statewide

Basehor-Linwood

Semifinals

Ottawa 58, Blue Valley 52

Topeka Hayden at Basehor-Linwood

Coffeyville

First Round

Tulsa Wright Christian 44, Parsons 34

Mill Valley 50, Ulysses 38

Tulsa Save Our Youth vs. Oolagah (Okla.)

Wichita Defenders at Coffeyville

Flint Hills League

Losers Bracket

Herington vs. Mission Valley

Northern Heights vs. Chase County

Semifinals

Council Grove vs. West Franklin

Lyndon vs. Osage City

Fredonia

Final Round

Fredonia 57, Neodesha 52 (fifth)

Caney Valley vs. Independence (third)

Girard vs. Cherryvale (first)

Hi-Plains League

Losers Bracket

Lakin vs. Southwestern Heights

Elkhart vs. Satanta

Semifinals

Cimarron vs. Meade

Sublette vs. Stanton County

Hoisington

Losers Bracket

Otis-Bison 50, Russell 35

LaCrosse 61, Ellsworth 41

Mid-Continent League

Losers Bracket at Plainville

Hill City vs. Stockton

Norton 45, WaKeeney 38

Nemaha Valley

Losers Bracket

Horton vs. Hiawatha

St. Marys vs. Jackson Heights

Semifinals

Falls City (Neb.) vs. Troy

Marysville at Nemaha Valley

Pleasanton

Losers Bracket

Altoona-Midway vs. Uniontown

Jayhawk-Linn at Pleasanton

Semifinals

Humboldt 47, Central Heights 39

Prairie View vs. Crest

Royal Valley

Round Robin

Wabaunsee 42, Chapman 40

Royal Valley 72, Pleasant Ridge 24

SE-Cherokee

Pool Play

Marmaton Valley vs. Columbus

St. Paul vs. Oswego

Tonganoxie

Losers Bracket

Atchison 31, Eudora 30

DeSoto 58, Seabury 25

Twin Valley League

At Frankfort

Losers Bracket

Hanover 50, Onaga 43

Washington County 42, Baileyville 38

Semifinals

Axtell vs. Centralia

Valley Heights 65, Frankfort 49

Girls

Area Teams

Coffeyville

First Round

Oolagah (Okla.) 58, Word of Life 20

Defenders vs. Tulsa Wright Christian

Rose Hill vs. Parsons

Ulysses at Coffeyville

Hillsboro

Losers Bracket

Goodland vs. Riley County

Holcomb 57, Thomas More Prep 9

Semifinals

Republic County vs. Wamego

Hillsboro 52, Hesston 34

Statewide

Basehor-Linwood

Semifinals

Holton at Basehor-Linwood

Topeka Hayden 39, St. Joseph (Mo.) Benton 36

Doniphan West

Round Robin

Riverside vs. Maur Hill

Doniphan West 37, Leavenworth Immaculata 19

Flint Hills League

At Emporia

Losers Bracket

West Franklin 41, Herington 38

Mission Valley 38, Lyndon 29

Semifinals

Council Grove 40, Osage City 32

Northern Heights 56, Chase County 51

Fredonia

Independence 53, Erie 39 (fifth)

Frontenac

Round Robin

Frontenac 54, Baxter Springs 53

Fort Scott 52, KC (Mo.) Hogan Prep 16

Hi-Plains League

At Garden City

Losers Bracket

Sublette vs. Satanta

Lakin vs. Stanton County

Semifinals

Southwestern Heights vs. Meade

Elkhart vs. Cimarron

Hoisington

Losers Bracket

Otis-Bison 40, Minneapolis 34

Hoisington 47, LaCrosse 39

Mid-Continent League

Losers Bracket at Plainville

Plainville 55, Phillipsburg 48

Hill City 49, Stockton 34

Pleasanton

Losers Bracket

Crest vs. Central Heights

Altoona-Midway vs. Humboldt

Semifinals

Jayhawk-Linn at Pleasanton

Prairie View vs. Uniontown

Royal Valley

Round Robin

Wabaunsee 51, Chapman 43

Royal Valley 50, Pleasant Ridge 45

Tonganoxie

Losers Bracket

Seabury 39, Lansing 35

Eudora 42, Atchison 33

  Comments