Varsity Kansas

Class 2A state track qualifiers

Class 2A (G -- Greensburg, H -- Herington, J -- Jayhawk-Linn, S -- Smith Center)

BOYS

100

Rec: Gillen, Leoti ‘91 10.80

2012: Barber, Herington 11.20

1H. Barber, Herington 10.52

1G. Jett, Meade 10.62

2G. Molina, Stanton County 10.78

2H. Allen, Washington County 10.78

3H. Rush, Mission Valley 10.80

1S. Kuhlmann, Smith Center 10.89

3G. Budde, Leoti 10.91

4G. Broce, Pratt Skyline 10.91

4H. Ricketts, Oskaloosa 10.92

2S. Anderson, Hill City 11.09

3S. Axelson, Plainville 11.16

4S. Werner, Plainville 11.21

1J. Owens, Lyndon 11.51

2J. Kirkpatrick, Oswego 11.53

3J. Cathcard, Lebo 11.58

4J. McGonigle, Lyndon 11.64

200

Rec: Appelhans, Hill City ‘99 21.46

2012: Barber, Herington 22.84

1H. Barber, Herington 22.10

2H. Ricketts, Oskaloosa 22.48

1G. Jett, Meade 22.62

2G. Broce, Pratt Skyline 22.72

3G. Ringering, Ellinwood 22.81

3H. Allen Washington County 22.83

4H. Noll, Jefferson North 22.95

1S. Kuhlmann, Smith Center 23.00

2S. Anderson, Hill City 23.10

4G. Wright, Little RIver 23.21

3S. Brzon, Republic Co. 23.43

1J. Cathcard, Lebo 23.55

4S. Krause, Ellis 23.74

2J. Wine, Berean 23.77

3J. Kirkpatrick, Oswego 23.96

4J. Smith, Berean 24.10

400

Rec: Lee, West Elk ‘09 47.94

2012: Barber, Herington 51.45

1S. Nuss, Ellsworth 51.10

1H. Barber, Herington 51.50

1J. Barker, Lebo 51.77

2J. Johnson, Chase Co. 51.90

2H. Welch, Washington County 52.22

3J. Holmes, Lebo 52.27

2S. Jackson, Lincoln 52.51

3S. Riedel, Wakeeney 52.57

4S. Rothchild, Smith Center 52.73

4J. Cooper, Yates Center 53.07

3H. Manville, Jefferson North 53.59

4H. Ellis, Doniphan West 53.65

1G. Powell, Kiowa County 54.08

2G. Molina, Stanton County 54.52

3G. Hirsh, Kinsley 54.57

4G. Sanko, Kinsley, 54.61

800

Rec: Handy, SW Heights ‘89 1:55.07

2012: Garst, Inman 1:56.57

1J. Claassen, Berean 2:00.83

1G. Garst, Inman 2:02.72

1H. Kongs, Washington County 2:03.57

2J. Johnson, Chase Co. 2:03.62

2H. Noll, Jefferson North 2:03.77

3J. Holmes, Lebo 2:04.14

1S. Jones, Oberlin 2:04.21

3H. Bower, Maranatha 2:05.09

2G. Oglesbee, Ellinwood 2:05.19

4H. Stramel, Herington 2:05.44

4J. Ramsey, Lyndon 2:05.47

3G. DeWerff, Sterling 2:05.78

4G. Pantoja, Stanton County 2:05.88

2S. Lonberger, Lincoln 2:05.96

3S. Kuhlman, Republic Co. 2:07.45

4S. Isakson, Hill City 2:07.64

1600

Rec: Larson, Riley Co. ‘86 4:23.30

2012: Johnson, Plainville 4:28.80

1J. Claassen, Berean 4:34.91

2J. Sutton, Oxford 4:38.28

1H. Edwards, Edwards, Jefferson North 4:44.08

1S. Shields, Oberlin 4:45.31

3J. Louk, Marmaton Valley 4:46.50

2S. Kuhlman, Republic Co. 4:47.87

3S. Johnson, Plainville 4:48.91

4J. Englebrecht, West Elk 4:49.27

4S. Ledet, Lincoln 4:49.78

2H. Emanuels, KC Christian 4:50.74

3H. Hodgson, Washington County 4:53.10

1G. Iman, Elkhart 4:53.4

4H. Hartig, Maranatha 4:53.52

2G. Schauvliege, Ness City 4:53.78

3G. Roberts, Sterling 4:54.15

4G. Carson, Ness City 4:55.27

3200

Rec: Zarda, Maranatha ‘08 9:26.72

2012: Johnson, Plainville 9:31.60

1J. Sutton, Oxford 10:01.67

1G. Iman, Elkhart 10:24.61

2G. Schauvliege, Ness City 10:24.92

3G. Montoya, Ellinwood 10:29.81

4G. Carson, Ness City 10:34.18

2J. Englebrecht, West Elk 10:39.39

1H. Edwards, Jefferson North 10:39.92

3J. Louk, Marmaton Valley 10:49.04

4J. Sanchez, Oxford 10:51.01

1S. Shields, Decatur 10:53.15

2H. Hodgson, Washington County 10:54.59

3H. Emanuels, KC Christian 10:56.48

4H. Tharman, Wabaunsee 10:58.59

2S. Dreyer, Ell-Saline 11:02.79

3S. Zamrzla, Ellsworth 11:02.87

4S. Johnson, Plainville 11:06/62

110 hurdles

Rec: Montgomery, Bennington ‘08 14.23

2012: Borth, Meade 15.53

1G. N. Borth, Meade 14.46

2G. Maxwell, Sterling 14.5

3G. Logan, Stanton County 14.75

4G. Ramsey, Ellinwood 14.81

1J. Robke, Lebo 15.28

2J. Clark, Lyndon 15.66

1S.Hixon, Plainville 15.68

3J. Guhr, Berean 15.71

4J. Aguirre, Yates Center 15.75

1H. Fredrick, KC Christian 16.04

2S. Molzahn, Smith Center 16.36

3S. Baalman, Oakley 16.37

4S. Lehmkuhl, Smith Center 16.42

2H. Yungeberg, Washington County 16.91

3H. Stramel, Herington 17.06

4H. Lierz, Jackson Heights 18.18

300 hurdles

Rec: McReynolds, Stockton ‘94 38.59

2012: Borth, Meade 39.90

1G. N. Borth, Meade 41.69

1J. Aguirre, Yates Center 41.69

2J. Clark, Lyndon 42.08

1S. Hixon, Plainville 42.19

3J. Guhr, Berean 42.28

1H. Fredrick, KC Christian 42.36

4J. Hogan, Olpe 42.39

2H. Sharp, Oskaloosa 43.18

2G. H. Borth, Meade 43.19

3G. Hardaway, Meade 43.19

2S. Pfeifer, Ellis 43.24

4G. Espinosa, Kinsley 43.27

3S. Essrey, Lincoln 43.62

4S. Lehmkuhl, Smith Center 44.10

3H. Abel, Jefferson North 45.35

4H. Dahlman, Herington 45.83

400 relay

Rec: St. John-Hudson ‘98 43.10

2012: Ellis 44.20

1S. Plainville 43.90

2S. Ellis 44.07

1G. Stanton County 44.41

3S. Smith Center 44.49

4S. Hill City 44.77

2G. Ellinwood 44.82

3G. Kiowa County 44.88

1H. Herington 45.05

4G. Meade 45.28

1J. Lyndon 45.54

2H. Jefferson North 45.59

2J. Berean Academy 45.64

3H. Washington County 46.07

3J. Olpe 46.29

4H. Wabaunsee 46.68

4J. Pleasanton 46.86

1600 relay

Rec: Stanton County ‘86 3:22.30

2012: Stanton County 3:30.80

1J. Berean Academy 3:32.38

2J. Lyndon 3:34.45

3J. Olpe 3:34.63

1S. Hill City 3:35.56

2S. Oberlin 3:35.64

4J. Lebo 3:35.95

1H. Jefferson North 3:35.98

1G. Stanton County 3:37.02

2H. Maranatha 3:37.48

2G. Ness City 3:38.43

3G. Ellinwood 3:38.67

3S. Smith Center 3:40.37

4S. Oakley 3:41.68

4G. Inman 3:42.84

3H. Herington 3:43.68

4H. Washington County 4:45.41

3200 relay

Rec: Berean Academy ‘07 8:03.16

2012: Oberlin 8:32.84

1J. Berean Academy 8:37.63

2J. Marais des Cygnes 8:41.66

1G. Ellinwood 8:47.1

2G. Ness City 8:48.74

1S. Oberlin 8:52.49

2S. Hill City 8:55.95

3G. Stanton County 9:00.02

1H. Jefferson North 9:01.71

3J. Olpe 9:03.90

4G. Kiowa County 9:08.01

4J. Lyndon 9:13.82

3S. Smith Center 9:24.68

2H. Maranatha 9:26.76

3H. Wabaunsee 9:35.20

4S. Plainville 9:50.28

4H. Onaga 10:09.59

High jump

Rec: Baker, Hoxie 7-0¼

2012: Ward, Medicine Lodge 6-4

1G. Liebst, Medicine Lodge 6-2

1H. Walter, Washington Couty 6-2

1J. Bauer, Pleasanton 6-2

2G. Ward, Medicine Lodge 6-2

1S. Nuss, Ellsworth 6-2

2H. Sharp, Oskaloosa 6-0

2J. Topham, Peabody-Burns 6-0

2S. DeMars, Solomon 6-0

3S. Beach, Bennington 6-0

3J. Walsh, Lyndon 6-0

3G. Chain, Pratt Skyline 5-10

3H. Fredrick, KC Christian 5-10

4J. Schimmel, MdCV 5-10

4G. Logan, Stanton County 5-10

4H. Eisenbarth, Onaga 5-8

4S. Buckmaster, Smith Center 5-8

Long jump

Rec: Weiszbrod, St. John ‘98 23-7½

2012: Werner, Plainville 22-5

1G. Hardaway, Meade 22-5

2G. White, Sublette 21-9

1S. Werner, Plainville 21-9

3G. Ward, Medicine Lodge 21-0

4G. Broce, Pratt Skyline 21-10½

1H. Davis, Wabaunsee 20-10 1/2

2H. Stramel, Herington 20-7 1/4

3H. Manning, Maranatha 20-4 1/2

2S. Casey, Plainville 20-1¼

1J. Johnson, Chase Co. 19-9 ¾

4H. Badgett, Valley Falls 19-9

3S. Becker, Plainville 19-7

2J. Robke, Lebo 19-6¼

4S. Tiemeyer, Rawlins Co. 19-6

3J. Willard, NE-Arma 19-4¼

4J. Vanderpool, MdCV 18-9 ¼

Triple jump

Rec: Dyck, Moundridge ‘88 48-11½

2012: Burdine, Solomon 44-3½

1G. Liebst, Medicine Lodge 43-10

2G. Gesling, Sublette 43-1

3G. Dupree, Syracuse 42-9

1H. Davis, Wabaunsee 42-3

4G. Bennett, Sterling 42-0¾

2H. Stramel, Herington 40-11

1S. Clark, Solomon 40-10

3H. Miller, Washington County 40-8½

2S. Weiser, Plainville 40-2¾

4H. Sharp, Oskaloosa 40-2

1J. Pearce, Berean 40-1½

2J. Richardson, NE-Arma 40-0

3S. Beach, Bennington 39-8¾

4S. Hubert, Oakley 39-3¾

3J. Redeker, Olpe 38-3

4J. Dudley, Marmaton Valley 38-2

Pole vault

Rec: Hays, McLouth ‘81 15-0

2012: Beach, Bennington 14-6

1S. Beach, Bennington 15-0

1G. Quinn, Stanton County 14-0

1J. Coffman, Pleasanton 13-6

2J. Penner, Berean 13-6

2G. Dupree, Syracuse 13-0

3G. Ralstin, Kiowa County 12-6

3J. Pearce, Berean 12-0

2S. Hunsicker, Ellis 12-0

4G. Perez, Kiowa County 12-0

3S. Parsons, Oakley 11-6

4S. Meitler, Smith Center 11-6

4J. Adams, Berean 11-6

4J. Coffman, Pleasanton 11-6

1H. Burns, KC Christian 11-0

2H. Cudney, Washington County 10-0

2H. Belcher, Maranatha 10-0

4H. Polson, Jefferson North 10-0

Shot put

Rec: Staab, Plainville ‘02 58-6½

2012: Klein, Plainville 55-10

1G. Morehead, Kiowa County 50-11¼

1S. Miley, Ellsworth 52-6 ½

2G. Dierksen, Sterling 49-4¼

1J. Mushrush, Chase Co. 49-11

1H. Niehues, Jackson Heights 46-11 ½

3G. Petty, Kinsley 46-4

2S. Wiese, Solomon 46-0

4G. Davis, Meade 46-0

2J. Jiskra, Lyndon 45-6

3S. Terrill, Smith Center 44-4

3J. Grimes, Jayhawk-Linn 44-2 ½

4J. Inman, Pleasanton 43-11

4S. Morrical, Ell-Saline 43-6

2H. Herrs, Washingtonn County 43-0

3H. Kramer, Jefferson North 43-0

4H. Fowler, Jefferson North 41-7

Discus

Rec: Horinek, Atwood ‘03 181-10

2012: Klein, Plainville 154-5

1S. Miley, Ellsworth 152-6 ½

2S. Wiese, Solomon 146-10

3S. Klein, Plainville 146-5

1G. Davis, Meade 144-7

4S. Cox, Smith Center 144-2

1J. Hall, Olpe 141-10

1H. Pyle, Jefferson North 135-6

2H. Kramer, Jefferson North 131-9

3H. Smith, Washington County 131-7

2J. Walsh, Lyndon 131-4

2G. Reimer, Meade 129-4

3J. Inman, Pleasanton 129-4

3G. Smith, Ellinwood 129-2

4J. Coleman, Jayhawk-Linn 127-4

4H. Portenier, Washington County 127-1

4G. Overturf, Stanton County 122-7

Javelin

Rec: Edgar, Wash. Co. ‘06 193-5

2012: Reimer, Meade 189-10

1J. Brinkman, Olpe 196-3

1S. Pfeifer, Hill City 175-3

2J. Coleman, Jayhawk-Linn 174-10

2S. Grove, Republic Co. 174-2

1H. Pyle, Jefferson North 173-9

3S. Murrell, Ellsworth 171-10

1G. Reimer, Meade 171-3

3J. Strawder, Lebo 171-0

4S. Terrill, Smith Center 167-0

2G. Gabel, Ness City 162-0

2H. Bliss, Onaga 159-10

4J. Coffman, Pleasanton 158-7

3H. Kramer, Jefferson North 158-3

3G. Sjeklocha, Sublette 156-6

4H. Smallwood, Mission Valley 155-8

4G. Konen, Little River 154-4

GIRLS

100

Rec: Pauly, Garden Plain ‘98 12.10

and Winter, Sublette ‘81 12.10

2012: Krahl, Bennington 12.59

1H. Bingham, Maranatha 12:09

1G. Petrowsky, Pratt Skyline 12.12

2G. Flowers, Pratt Skyline 12.18

3G. Day, Ellinwood 12.24

4G. Gamble, Kiowa County 12.25

2H. Dodd, Washington County 12.36

1S. Riedel, Wakeeney 12.48

2S. Krahl, Bennington 12.50

3H. Blackwell, Herington 12.70

4H. Harmon, Northern Heights 12.95

3S. Leitner, Rawlins Co. 12.98

4S. Dorshorst, Oberlin 13.05

1J. Moses, Oswego 13.06

2J. Dains, Chase Co. 13.38

3J. Bush, MdCV 13.43

4J. Unruh, Berean 13.48

200

Rec: Beecher, Ellis ‘91 25.25

2012: Bingman, Maranatha 25.67

1H. Bingham, Maranatha 25.65

1S. Riedel, Wakeeney 26.56

1G. Petrowsky, Pratt Skyline 26.59

2H. Dodd, Washington County 26.80

2G. Wiens, Meade 26.81

3G. Greig, Kiowa County 27.05

2S. Krahl, Bennington 27.10

4G. Koons, Meade 27.18

3H. Blackwell, Herington 27.21

4H. Nottingham, Valley Falls 27.37

3S. Dorshorst, Oberlin 27.53

4S. Leitner, Rawlins Co. 27.66

1J. Moses, Oswego 27.75

2J. Vogt, Berean 27.90

3J. Dains, Chase Co. 28.85

4J. Norris, Lyndon 28.92

400

Rec: Pickens, Peabody-B. ‘10 56.58

2012: Riedel, WaKeeney 59.70

1H. Bingham, Maranatha 59.72

1S. Riedel, Wakeeney 1:00.48

1G. Hahn, Ness City 1:01..25

2S. Drees, Ell-Saline 1:01.55

3S. Nay, Bennington 1:01.56

4S. Polivka, Oberlin 1:01.64

2G. Bertram, Kiowa County 1:01.84

1J. Dains, Chase Co. 1:01.91

2J. Bush, MdCV 1:01.94

3G. Panning, Ellinwood 1:02.56

3J. Vogt, Berean 1:02.61

4J. Trupe, West Elk 1:02.72

4G. Greig Kiowa County 1:02.91

2H. Preisner, Northern Heights 1:04.60

3H. Baker, Jefferson North 1:05.31

4H. Wooderson, Northern Heights 1:05.77

800

Rec: Carson, Peabody ‘81 2:11.50

2012: Harrell, Maranatha 2:21.33

1S. Wilson, Ell-Saline 2:25.26

2S. Woodmansee, Claflin 2:26.97

3S. Farris, Lincoln 2:27.44

4S. Startman, Bennington 2:27.84

1H. Harrell, Maranatha 2:31.25

1J. Entz, Berean 2:31.69

1G. Wells, Leoti 2:31.78

2J. Barnard, Olpe 2:32.82

3J. Burkhart, Berean 2:33.22

4J. Holloway, Yates Center 2:33.59

2G. Stoecklein, Ness City 2:33.84

3G. Strecker, Ellinwood 2:34.44

4G. Rubottom, Ness City 2:34.91

2H. Cooper, Jefferson North 2:35.61

3H. Little, Jackson Heights 2:36.33

4H. Marrow, Maranatha 2:38.36

1600

Rec: Haskin, Onaga ‘88 5:00.95

2012: Wells, Leoti 5:16.16

1H. Harrell, Maranatha 5:36.88

2H. Manning, Maranatha 5:37.11

1S. Farris, Lincoln 5:38.16

3H. Kramer, Jefferson North 5:38.63

1G. Wells, Leoti 5:39.02

4H. French, Northern Heights 5:39.15

2G. Black, Stanton County 5:48.02

1J. Engle, Chase Co. 5:41.65

2J. Bogina, NE-Arma 5:45:47

3G. Rubottom, Ness City 5: 48.34

4G. Floyd, Stanton County 5:48.43

2S. Huskey, Lincoln 5:55.32

3J. Newby, Berean 5:58.19

4J. Leavitt, Jayhawk-Linn 5:58.87

3S. Rouse, Oberlin 6:03.61

4S. Shields, Oberlin 6:05.85

3200

Rec: Haskin, Onaga ‘88 10:41.78

2012: Black, Stanton County 11:42.14

1J. Engle, Chase Co. 12:00.97

1S. Farris, Lincoln 12:17.32

1H. Ash, KC Christian 12:30.09

1G. Black, Stanton County 12:33.22

2J. Busenitz, Berean 12:34.96

2S. Huskey, Lincoln 12:35.03

3J. Bogina, NE-Arma 12:35.75

2G. Floyd, Stanton County 12:38.94

3G. Snell, Ellinwood 12:45.0

4G. Fisher, Pratt Skyline 12:47.09

2H. Manning, Maranatha 12:47.71

3H. Kramer, Jefferson North 12:58.31

3S. Ribordy, Oakley, 13:01.40

4J. Wiebe, Berean 13:01.50

4H. Stone, Washington County 13:18.99

4S. VanLoenen, Hill City 13:19.43

100 hurdles

Rec: Sommers, Remington ‘91 14.83

2012: Melton, Kiowa County 15.03

1G. Melton, Kiowa County 14.47

2G. Hayes, Ellinwood 15.00

1H. Harmon, Northern Heights 15.34

3G. Dowell, Sterling 15.53

4G. Rudzik, Meade 15.75

1J. Hines, West Elk 15.81

1S. Mace, Smith Center 15.85

2H. Dodd, Washington County 16.38

2S. Wilson, Oakley 16.67

3H. Twenhafel, Jefferson North 16.73

3S. Hobelmann, Republic Co. 16.73

4S. Hissong, Oberlin 16.81

2J. Lewis, Pleasanton 17.00

4H. Lang, Burlingame, 17.01

3J. Scheidegger, Olpe 17.26

4J. Secrest, Pleasanton 17.39

300 hurdles

Rec: Drake, Wathena ‘91 45.35

2012: Blackwell, Herington 46.37

1H. Blackwell, Herington 47.32

1G. Oden, Sterling 48.09

2H. Harmon, Northern Heights 48.41

1S. Shields, Oberlin 48.99

1J. Lewis, Pleasanton 49.36

2J. Scheidegger, Olpe 49.54

2G. Hayes, Ellinwood 49.78

3H. Twenhafel, Jefferson North 49.78

4H. Hodge, Mission Valley 50.25

3J. Silvey, West Elk 50.34

3G. Melton Kiowa County 50.59

4J. Bush, MdCV 50.62

4G. Ebert, Kinsley 50.96

2S. Hobelmann, Republic Co. 51.07

3S. Lawellin Hill City 51.16

4S. Wilson, Oakley 51.44

400 relay

Rec: Ness City ‘02 49.96

2012: Bennington, KIowa Co. 51.10

1H. Washington County 51.31

1G. Ellinwood 51.43

2H Jefferson North 51.54

2G. Meade 51.84

1S. Claflin-Central Plains 51.93

3G. Ness CIty 52.00

2S. Bennington 52.02

4G. Kiowa County 52.28

3H. Onaga 52.77

3S. Rawlins Co. 52.84

4H. Northern Heights 53.28

1J. Yates Center 53.35

4S. Wakeeney 53.51

2J. Olpe 53.64

3J. Berean Academy 53.70

4J. West Elk 54.13

1600 relay

Rec: Victoria ‘90 4:03.89

2012: Ness City, 4:08.70

1S. Bennington 4:11.68

2S. Ell-Saline 4:12.12

3S. Oberlin 4:12.59

1G. Ness City 4:14.81

4S. Wakeeney 4:16.65

1H. Maranatha 4:17.69

2G. Kiowa County 4:19.56

3G. Ellinwood 4:20.18

1J. West Elk 4:21.06

2J. Berean Academy 4:21.29

2H. Jefferson North 4:22.59

3H. Northern Heights 4:25.18

4G. Meade 4:26.72

4H. Onaga 4:26.85

3J. Olpe 4:28.24

4J. Marais des Cygnes 4:29.66

3200 relay

Rec: Osborne ‘03 9:46.20

2012: Ness City 10:00.43

1S. Oberlin 10:16.68

2S. Bennington 10:18.50

1J. Berean Academy 10:30.78

1H. Maranatha 10:32.80

1G. Ness City 10:34.16

2H. Jefferson North 10:35.17

3S. Republic Co. 10:38.25

4S. Oakley 10:40.51

2J. Olpe 10:50.33

3H. Northern Heights 10:52.58

3J. Marais des Cygnes 10:56.22

4H. Wabaunsee 10:58.40

4J. West Elk 11:05.85

2G. Ellinwood 11:11.18

3G. Kinsley 11:25.71

4G. Meade 11:38.71

High jump

Rec: Rinehart, Langdon ‘96 5-8¼

2012: Polson, Jefferson North 5-5

1G. Gerard, Stanton County 5-4

1H. Polson, Jefferson North 5-2

1J. Quiring, Berean 5-2

1S. Hileman, Smith Center 5-2

2G. Dewell, Meade 5-2

2J. Herrick, Olpe 5-2

2S. Temaat, Oakley 5-2

3G. Melton, Kiowa County 5-2

3J. Dorcas, MdCV 5-2

3S. Jones, Oberlin 5-2

4G. Pollart, Syracuse 5-2

4J. Wiese, Peabody-Burns 5-2

4S. McNary, Smith Center 5-2

2H. Small, Washington County 5-0

3H. Schlesener, Mission Valley 5-0

4H. McClellan, Northern Heights 5-0

Long jump

Rec: Downey, H. Trinity ‘85 18-7

2012: Wiens, Meade 16-10¾

1G. Oberle, Kiowa County 17-2¼

2G. Petrowsky, Pratt Skyline 16-10

3G. Wiens, Meade 16-6½

4G. Wilson, Syracuse 16-5

1S. Dorshorst, Oberlin 16-3 ½

2S. Drees, Ell-Saline 16-3

1H. Cooper, Jefferson North 16-2 ¾

3S. Reeder, Wakeeney 16-1 ½

2H. Helms, Washington County 15-6

4S. Singhateh, Rawlins Co. 15-5 ¾

3H. B. Ames, Onaga 15-3 ¼

4H. D. Ames, Onaga 15-3

1J. Redeker, Olpe 15-11 ½

2J. Lewis, Pleasanton 15-4

3J. McGonigle, Lyndon 15-0 ½

4J. Barnhart, Olpe 14-9

Triple jump

Rec: Zimmerman, Sterling ‘90 39-1¾

2012: Oberle, Kiowa County 36-2

1G. Oberle, Kiowa County 37-1

1H. Blackwell, Herington 35-10 ½

2G. Humberg, Ness CIty 35-1

3G. Wilson, Syracuse 34-7¾

2H. Domann, Jefferson North 34-5 ½

1J. Redeker, Olpe 34-1

4G. Flowers, Pratt Skyline 34-0½

2J. Burkhart, Berean 33-9

3J. Hines, West Elk 33-9

3H. Helms, Washington County 33-7 ¾

1S. Reeder, Wakeeney 33-7 ¼

2S. Anderson, Republic Co. 33-4 ½

4J. Sommerfeld, Berean 33-4 ½

3S. Demel, Claflin 33-2 ½

4S. Holmes, Claflin 33-1 ¾

4H. Baker, Jefferson North 33-0¼

Pole vault

Rec: Williams, Maranatha ‘10 11-4

2012: Hedstrom, Republic Co. 10-3

1S. Hedstrom, Republic Co. 10-6

1H. Ko, KC Christian 9-6

1J. Quiring, Berean 9-6

2S. Wolf, Bennington 9-6

2H. Stegman, Washington County 9-0

3S. Temaat, Oakley 9-0

1G. Elsen, Ellinwood 8-6

2J. Silvey, West Elk 8-6

4S. Ratliff, Smith Center 8-6

2G. Gamble, Kiowa County 8-0

3H. Leakey, Jefferson North 8-0

3J. Sommerfeld, Berean 8-0

4H. Twenhafel, Jefferson North 8-0

4J. Thiessen, Berean 7-6

3G. Rose, Kiowa County 7-0

4G. Gerard, Stanton County 5-0

Shot put

Rec: Edwards, West Elk ‘88 43-6

2012: Steimel, Stanton County 40-10

1G. Steimel, Stanton County 39-3

1H. Miller, Oskaloosa 37-9

1S. Blau, Oberlin 37-9

1J. McDougald, Olpe 36-11 ½

2S. Brzon, Republic Co. 36-11

2H. Alexander, Washington County 36-8

2G. Baldwin, Little River 36-3

3S. Pywell, Plainville 36-1

3G. Wiard, Little River 35-5

4S. Jirak, Oakley 35-1

2J. Miller, Jayhawk-Linn 34-1½

3J. Robinson, Uniontown, 33-6½

4J. Woods, Olpe 33-5½

4G. Tucker, Ellinwood 33-2

3H. Kramer, Jefferson North 32-11

4H. Blevins, Doniphan West 31-1 ½

Discus

Rec: Taylor, Ellis ‘09 144-2

2012: Miller, Oskaloosa 128-0

1S. Armbruster, Plainville 126-3

1H. Miller, Oskaloosa 119-3

2H. Alexander, Washington County 117-7

1G. Steimel, Stanton County 112-2

2S. Demel, Claflin 110-01

3S. Honas, Ellis 108-2

4S. Sasse, Smith Center 106-6

1J. VanArsdale, Lebo 103-8

3H. Kruse, Oskaloosa 103-0

2G. Wiard, Little River 100-1

3G. Liggett, Kiowa County 98-9

2J. Dixon, Uniontown 93-9

4G. Tucker, Ellinwood 93-6

3J. Rothenberger, Pleasanton 91-11

4J. Cunningham, Berean 91-7

4H. Hart, Herington 89-3 ½

Javelin

Rec: Lehning, Sublette ‘05 147-5

2012: Zerbe, Mission Valley 145-5

1H. Zerbe, Mission Valley 135-2

1J. Ke.McDougald, Olpe 135-1

1S. Chvatal, Rawlins Co. 125-8

2S. Huskey, Lincoln 124-0

3S. Burton, Claflin 120-8

4S. Toll, Hill City 118-10

1G. Waters, Little River 118-8½

2H. Hodge, Mission Valey 114-9

2G. Hattrup, Kinsley 111-0

3H. Kramer, Jefferson North 109-0

2J. Sommerfeld, Berean 108-1

4H. Hawthorne, KC Christian 106-10

3G. Meyers, Kinsley 106-0

3J. Ka. McDougald, Olpe 104-2

4J. Hoover, Berean 99-10

4G. Goalden, Inman 95-11

Related stories from Wichita Eagle

  Comments