Varsity Kansas

Class 4A state track qualifiers

Class 4A (A -- Baldwin City, C -- Circle, G -- Girard, U -- Buhler)

BOYS

100

Rec: Burns, Trinity Acad. ’11 10.66

2012: Newton, Coffeyville 10.64

1G. Newton, Coffeyville 10.64

2G. Oakes, Osawatomie 10.84

3G. Willard, Fort Scott 10.89

1C. Annis, Ulysses 10.94

2C. Weinlood, Maize South 10.95

3C. Burns, Trinity Acad. 11.00

4C. Eggleston, Pratt 11.01

1U. Brown, Colby 11.04

2U. Allen, Buhler 11.06

3U. Coppoc, Concordia 11.09

1A. Hannon, Baldwin 11.19

4U. Chilcoat, Hiawatha 11.19

4G. Nuzum, Fort Scott 11.32

2A. Berg, Baldwin 11.33

3A. Jones, KC Piper 11.35

4A. Becker, Eudora 11.44

200

Rec: Lira, Wellington ’03 21.89

2012: Powell, W. Collegiate 21.71

1C. Powell, W. Collegiate 21.71

1U. Deterding, Smoky Valley 22.06

2C. Annis, Ulysses 22.11

3C. Mays, Rose Hill 22.16

1G. Newton, Coffeyville 22.29

2U. S. Massey, Buhler 22.47

3U. Lohrentz, Buhler 22.80

1A. Berg, Baldwin 22.82

4C. Rogers, Maize South 22.82

2A. Cole, KC Piper 22.83

4U. Chilcoat, Hiawatha 22.99

3A. Sharemet, Spring Hill 23.08

4A. Becker, Eudora 23.10

2G. Jones, Coffeyville 23.20

3G. Honsinger, Louisburg 23.28

4G. Willard, Fort Scott 23.29

400

Rec: Lindsay, Tonganoxie ’10 47.98

2012: Deterding, Smoky Valley 48.90

1C. Powell, W. Collegiate 49.44

1U. Deterding, Smoky Valley 49.57

2C. Mays, Rose Hill 50.02

3C. Williams, Maize South 50.18

1A. Hannon, Baldwin 50.22

1G. Fink, Fort Scott 50.30

2G. Elias, Baxter Springs 50.36

2A. Jones, St. James 50.42

3A. Miller, Ottawa, 50.60

2U. Lohrentz, Buhler 50.98

4C. Horsch, Andale 51.05

3G. Maertens, Louisburg 51.38

4A. Coleman, Perry-Lecompton 51.44

3U. Vedvik, McPherson 51.70

4U. Harvey, McPherson 51.72

4G. Willard, Fort Scott 51.75

800

Rec: Storm, Scott City ’89 1:53.56

2012: Hedges, Anderson Co. 1:58.15

1G. Hedges, Anderson Co. 1:58.15

1C. Weaver, Hugoton 1:59.17

2G. Kueser, Osawatomie 1:59.35

1U. Routh, Wamego 1:59.62

3G. Russell, Parsons 2:00.00

2U. Roth, Hesston 2:00.29

3U. Broxterman, Royal Valley 2:00.41

4G. Wilson, Paola 2:00.83

4U. Butler, Wamego 2:01.01

1A. Mihesuah, Baldwin 2:01.70

2C. Brewer, Trinity Acad. 2:02.94

2A. Colglazier, Santa Fe Trail 2:03.75

3A. Moser, KC Piper 2:04.11

4A. Scherschligt, St. James 2:04.32

3C. McLain, Hugoton 2:04.54

4C. Swank, Pratt 2:04.71

1600

Rec: Storm, Scott City ’88 4:17.86

2012: Vasquez, DeSoto 4:25.02

1A. Mosier, KC Piper 4:31.79

2A. Vasquez, DeSoto 4:33.37

3A. Colglazier, Santa Fe Trail 4:36.29

1C. J. Wallace, Andale 4:37.15

2C. Mendoza, Ulysses 4:37.16

4A. Jones, Perry-Lecompton 4:38.96

3C. Bean, Mulvane 4:43.97

4C. Weaver, Hugoton 4:44.47

1G. White, Anderson Co. 4:33.15

1U. Routh, Wamego 4:33.40

2U. Horton, Buhler 4:34.59

2G. Stinson, Independence 4:35.89

3U. Berridge, Nickerson 4:35.92

3G. Baum, Labette County 4:36.29

4U. Porter, McPherson 4:36.32

4G. Goodwin, Louisburg 4:37.10

3200

Rec: Rogers, Lyons ’81 9:27.90

2012: Vasquez, DeSoto 9:36:59

1C. Martin, Hugoton 9:52.44

2C. Bean, Mulvane 9:57.52

1A. Vasquez, DeSoto 10:00.5

3C. Mendoza, Ulysses 10:04.43

1U. Heiniger, Hiawatha 10:06.01

2U. Sturdy, Clay Center 10:08.09

4C. Wallace, Andale 10:08.28

3U. Porter, McPherson 10:14.07

4U. Routh, Wamego 10:17.46

1G. Geren, Labette County 10:18.46

2A. White, Ottawa 10:23.86

2G. Baum, Labette County 10:26.19

3A. Rachford, Tonganoxie 10:28.66

3G. Harris, Paola 10:30.26

4A. Hartzell, Baldwin 10:31.06

4G. Summers, Chanute 10:34.20

110 hurdles

Rec: Poague, Sacred Heart ’84 14.10

and Howie, Chapman ’79 14.10

2012: May, Andale 14.27

1C. May, Andale 14.27

1G. Griffin, Louisburg 14.33

2C. Nicholas, Circle 14.48

3C. Martin, Rose Hill 14.52

1U. Tuck, Royal Valley 14.58

2G. Norris, Columbus 14.63

4C. Maydew, Pratt 14.65

2U. Erkenbrack, Concordia 14.78

3U. Wright, Holton 14.87

4U. Poe, Wamego 15.06

1A. Thomas, KC Sumner 15.32

3G. Karr, Paola 15.43

4G. Britton, Labette County 15.44

2A. Ballock, Eudora 15.72

3A. Ogilvie, Basehor-Linwood 15.85

4A. Moluf, Jefferson West, 16.08

300 hurdles

Rec: Thornton, Lyons ’79 38.00

2012: Maydew, Pratt 39.03

1C. Maydew, Pratt 39.03

1G. Oakes, Osawatomie 39.35

1U. Poe, Wamego 39.40

2G. Newton, Coffeyville 39.47

2C. Martin, Rose Hill 39.99

3G. Norris, Columbus 40.04

2U. Tuck, Royal Valley 40.10

1A. Ballock, Eudora 40.35

3U. Wright, Holton 40.40

3C. Nicholas, Circle 40.43

4U. Erkenbrack, Concordia 40.60

4G. Towery, Coffeyville 40.64

4C. Smarsh, Andale 40.77

2A. Griffiths, DeSoto 41.17

3A. Harman, Baldwin 41.62

4A. Goode, St. James 42.17

400 relay

Rec: Mulvane ’98 42.30

2012: Buhler 42.98

1U. Buhler 42.98

1A. KC Piper 43.53

2A. Baldwin 43.54

1G. Coffeyville 43.59

2G. Chanute 43.74

1C. Maize South 43.97

2C. Ulysses 44.05

2U. McPherson 44.07

3C. Andale 44.14

3G. Louisburg 44.33

4C. Rose Hill 44.36

3A. Basehor-Linwood 44.37

4A. Bonner Springs 44.43

4G. Labette County 44.62

3U. Concordia 44.76

4U. Hesston 45.17

1600 relay

Rec: Osawatomie ’10 3:21.44

2012: Buhler 3:22.15

1U. Buhler 3:24.52

1A. Baldwin 3:25.08

1G. Osawatomie 3:25.15

2A. Perry-Lecompton 3:28.12

1C. Rose Hill 3:29.70

2G. Louisburg 3:29.97

3G. Anderson Co. 3:30.15

4G. Pittsburg 3:30.22

2C. Collegiate 3:30.42

2U. McPherson 3:30.43

3C. Andale 3:30.80

3A. KC Piper 3:30.95

3U. Wamego 3:31.66

4U. Hesston 3:32.00

4A. Bonner Springs 3:32.16

4C. Pratt 3:32.35

3200 relay

Rec: Mulvane ’09 7:58.83

2012: Wamego 8:07.82

1C. Ulysses 8:12.30

2C. Hugoton 8:17.97

3C. El Dorado 8:20.11

1A. DeSoto 8:20.68

4C. Rose Hill 8:22.03

1G. Osawatomie 8:23.28

1U. Hiawatha 8:23.33

2U. Wamego 8:23.85

2A. St. James 8:24.90

3A. Bonner Springs 8:27.70

3U. Buhler 8:27.83

4A. Baldwin 8:28.09

2G. Paola 8:28.55

4U. Royal Valley 8:30.18

3G. Louisburg 8:30.27

4G. Chanute 8:30.28

High jump

Rec: Herzog, Lansing ’74 7-1¾

2012: Krull, Parsons 6-9

1C. LeRock, Andale 6-8

1U. Deterding, Smoky Valley 6-7

2C. Veith, Cheney 6-6

3C. Budda, Augusta 6-6

1G. Striplin, Pittsburg 6-2

2G. Taylor, Parsons 6-2

2U. Cape, McPherson 6-2

4C. Kissell, Ulysses 6-2

1A. Frank, St. James 6-0

3G. Dunmars, Paola 6-0

3U. Gonzales, Abilene 6-0

4G. Funk, Paola 6-0

4U. Bigham, Hiawatha 6-0

2A. Jacobs, Tonganoxie 5-10

3A. Johnson, DeSoto 5-8

4A. McMahon, Jefferson West 5-8

Long jump

Rec: Sloan, T. Hayden ’75 24-6¾

2012: Veith, Cheney 22-10½

1C. Veith, Cheney 22-9½

2C. Annis, Ulysses 22-8

1A. Natt, Ottawa 22-3

1U. Schadler, Hesston 21-10

1G. Striplin, Pittsburg 21-8¾

2U. Deterding, Smoky Valley 21-4¼

2A. Young, Basehor-Linwood 21-3½

3U. Sewell, McPherson 21-2¾

4U. Allen, Buhler 21-1¾

3A. Lewis, Ottawa 21-1

3C. Fleming, W. Collegiate 21-0

2G. Dunmars, Paola 20-11½

4C. Burns, Trinity Acad. 20-8½

4A. Griffey, Ottawa 20-8

3G. Russell, Parsons 20-4

4G. Stockton, Prairie View 19-10

Triple jump

Rec: Phillips, KC Ward ’92 50-8

2012: Veith, Cheney 46-9¾

1A. Natt, Ottawa 45-6

1U. Jenkins, Hesston 44-0¾

1C. Rinke, Clearwater 43-10

2U. Sewell, McPherson 43-1

1G. Dunmars, Paola 43-0¾

2A. Jones, KC Piper 42-10

3U. Lewis, Larned 42-9

4U. Vedvik, McPherson 42-8¼

2G. Striplin, Pittsburg 42-3

2C. Lavington, Cheney 41-10¼

3C. Vaughn, Andale 41-8

3A. Jackson, Bonner Springs 41-6¼

3G. Bradshaw, Girard 41-6

4C. Rodriguez, Ulysses 41-4½

4A. Kubas, Bonner Springs, 41-2½

4G. Fink, Fort Scott 41-2½

Pole vault

Rec: Buckingham, Gardner ’78 17-0½

2012: Albright, Louisburg 15-6

1C. Ungles, Andale 15-0

1G. Phelps, Prairie View 15-0

2G. Albright, Louisburg 15-0

1U. Pope, Buhler 14-7

2C. Peters, Cheney 14-0

3C. Meyer, Andale 14-0

2U. Martens, Hesston 13-6

3G. Craig, Prairie View 13-6

4C. Knight, Rose Hill 13-6

1A. Perkins, St. James 13-0

3U. Boman, Buhler 13-0

4G. Lord, Girard 13-0

2A. Griffiths, DeSoto 12-6

3A. Johnson, DeSoto 12-6

4U. Bosch, Clay Center 12-6

4A. Chapman, Eudora 12-0

Shot put

Rec: Thomas, TMP ’06 62-9½

2012: Valentine, Baldwin 58-2

1A. Valentine, Baldwin 56-5½

1U. Engel, Buhler 52-11

2A. Ferguson, Ottawa 52-8½

3A. Mindez, Baldwin 50-9

2U. Gassman, Clay Center 50-1

3U. Begmann, Concordia 49-1½

1C. Weston, Maize South 48-9¾

4A. Hiss, Basehor-Linwood 48-3

2C. Stegman, Hugoton 48-0

1G. Avalos, Pittsburg 47-9

2G. Dale, Chanute 47-7½

4U. Keen, Holton 47-7

3G. Coomes, Girard 47-1¼

3C. Jones, Andale 47-6

4C. Hobert, Maize South 47-2½

4G. Howell, Chanute 46-10

Discus

Rec:Bryant, Clearwater ’07 205-5

2012: Valentine, Baldwin 175-0

1A. Valentine, Baldwin 175-0

1G. Griffin, Louisburg 160-2

2A. Stockman, Tonganoxie 158-10

1C. Weston, Maize South 158-0

3A. Ferguson, Ottawa 151-9

2G. McMullen, Louisburg 151-8

4A. Johnson, Basehor-Linwood 150-6

3G. Hieber, Paola 148-2

4G. Smeed, Chanute 146-8

1U. Overdick, Hiawatha 144-10½

2U. Bergmann, Concordia 144-3½

2C. Banz, Andale 140-9

3U. Lewis, Royal Valley 139-9

4U. Hinkle, Hiawatha 138-6

3C. Harlan, Maize South 133-8

4C. Stegman, Hugoton 130-6

Javelin

Rec: Braman, Chanute ’07 208-7

2012: Griffin, Louisburg 202-5

1G. Griffin, Louisburg 202-5

1A. Webb, Eudora 185-10

1C. Pote, Andale 176-3

1U. Wittman, T. Hayden 167-4

2C. Brand, Andale 166-4

2U. Weekley, T. Hayden 166-4

2G. Henn, Paola 165-9

3G. Rogers, Paola 163-8

4G. Gatton, Labette County 163-1

2A. Mindez, Baldwin 161-7

3C. Songster, Mulvane 159-4

4C. Walstad, Andale 157-11

3A. Denton, Perry-Lecompton 156-9

3U. Smith, Royal Valley 152-2

4U. Wilson, Wamego 151-8

4A. Logan, Perry-Lecompton 149-6

GIRLS

100

Rec: Cole, KC Piper ’10 12.12

2012: Lee, KC Piper 12.17

1C. Campbell, Wellington 12.29

1A. Lee, KC Piper 12.34

2C. Simon, Andale 12.36

1G. Cosper, Coffeyville 12.40

3C. Hayes, Maize South 12.41

4C. H. Grubbs, Maize South 12.46

1U. Kinnamon, McPherson 12.49

2A. Marshall, DeSoto 12.52

2G. Edwards, Paola 12.55

3G. Thoden, Paola 12.58

3A. Edmonds, Basehor-Linwood 12.62

4G. Littleton, Chanute 12.65

4A. Je. Whitledge, Tonganoxie 12.76

2U. Flanagin, Colby 12.83

3U. Keller, Buhler 12.94

4U. Jost, Hesston 12.99

200

Rec: Steele, Basehor ’91 24.80

2012: Al. Allen, Mulvane 25.27

1C. Al. Allen, Mulvane 25.27

1A. Marshall, DeSoto 25.46

2C. Campbell, Wellington 25.48

3C. Hayes, Maize South 25.55

4C. Needham, Cheney 25.62

2A. Edmonds, Basehor-Linwood 25.81

1G. Frederick, Paola 25.93

1U. Kinnamon, McPherson 25.98

3A. Tripp, St. James 26.28

2G. Trimmell, Labette County 26.50

3G. Combs, Louisburg 26.58

2U. Jost, Hesston 26.66

4G. Striplin, Pittsburg 26.66

4A. Lewis, St. James 26.98

3U. James, Smoky Valley 27.22

4U. Snepp, Holton 27.38

400

Rec: Melichar, Pratt ’99 56.56

2012: Frederick, Paola 57.89

1G. Frederick, Paola 57.89

1C. Needham, Cheney 58.44

1A. McCabe, Baldwin 58.60

2C. Staats, Pratt 58.74

3C. R. Grubbs, Maize South 59.87

2G. Matthews, Independence 1:00.14

4C. Davis, Haven 1:00.16

3G. O’Brien, Labette County 1:00.25

1U. Kinnamon, McPherson 1:00.71

4G. Bauer, Girard 1:00.85

2A. Lewis, St. James 1:00.86

2U. Strader, Holton 1:01.38

3A. Tripp, St. James 1:01.44

4A. Schmidt, Perry-Lecompton 1:01.92

3U. McKee, Colby 1:02.90

4U. Deterding, Smoky Valley 1:03.11

800

Rec: Nightengale, El Dorado ’07 2:14.32

2012: Finley, Colby 2:19.20

1A. Barnes, Baldwin 2:19.54

1U. Finley, Colby 2:20.10

2U. Strader, Holton 2:21.17

1C. Staats, Pratt 2:21.88

2C. Becker, Pratt 2:23.16

3U. Franklin, T. Hayden 2:23.52

4U. Chestnut, Clay Center 2:24.04

1G. Jewett, Pittsburg 2:24.06

2G. Hedges, Paola 2:24.21

2A. Whaley, Baldwin 2:24.95

3C. Branscum, Ulysses 2:26.70

4C. Poynter, Maize South 2:27.49

3A. Topil, Eudora 2:27.68

3G. Olson, Chanute 2:27.76

4G. Spence, Baxter Springs 2:27.97

4A. Hutton, Baldwin 2:28.99

1600

Rec: Warden, Chaparral ’92 5:00.34

2012: Ruder, TMP 5:10.70

1G. Rienbolt, Fort Scott 5:20.85

1C. Becker, Pratt 5:21.47

2G. Ozier, Labette County 5:23.09

1U. Finley, Colby 5:23.18

3G. Krull, Parsons 5:26.76

2U. Puvogel, Hiawatha 5:28.74

4G. Denton, Fort Scott 5:29.32

3U. Monzon, Concordia 5:30.23

4U. Lambert, Concordia 5:30.44

1A. Van Lerberg, St. James 5:31.50

2C. Bradley, Rose Hill 5:31.55

2A. Finson, Jefferson West 5:33.04

3C. Schaefer, Maize South 5:33.69

4C. Caffrey, Haven 5:34.93

3A. Schoenhofer, Spring Hill 5:38.12

4A. Hartzell, Baldwin 5:39.65

3200

Rec: Champa, Clearwater ’05 10:47.02

2012: Reinholt, Fort Scott 11:32.90

1G. Ozier, Labette County 11:40.02

1C. Becker, Pratt 11:44.36

2G. Rienbolt, Fort Scott 11:45.97

2C. Schaefer, Maize South 11:51.64

3G. Krull, Parsons 11:53.85

3C. Trumble, Maize South 11:56.61

4G. Dispensa, Chanute 11:58.27

1U. Finley, Colby 11:59.75

2U. Finley, T. Hayden 12:03.83

4C. Lane, Andale 12:05.46

1A. Van Lerberg, St. James 12:14.09

2A. Wolfe, DeSoto 12:16.39

3A. Finson, Jefferson West 12:16.82

3U. Monzon, Concordia 12:16.93

4U. Heddin, Hesston 12:22.17

4A. Kline, DeSoto 12:24.52

100 hurdles

Rec: Call, Ellworth, ’83 14.30

2012: H. Grubbs, Maize South 14.96

1C. H. Grubbs, Maize South 14.96

1G. Soucie, Osawatomie 15.48

2G. Taiclet, Iola 15.59

1U. Lacy, Abilene 15.66

2C. Hoover, Pratt 15.72

3C. Highbarger, Circle 15.76

3G. Getz, Paola 16.19

2U. Shook, McPherson 16.21

4G. Tracy, Paola 16.23

1A. Erickson, Perry-Lecompton 16.33

2A. Sharemet, Spring Hill 16.58

4C. Linton, Wellington 16.68

3A. White, KC Piper 16.76

3U. Bacon, Abilene 16.86

4U. Dick, Buhler 16.87

4A. Thompson, Perry-Lecompton 16.91

300 hurdles

Rec: Call, Ellworth ’83 42.50

2012: Arnold, Ulysses 45.13

1C. Arnold, Ulysses 45.13

1G. Ouderkirk, Pittsburg 45.20

2G. Garbarino, Anderson Co. 46.37

2C. Lower, W. Collegiate 46.60

1U. Lacy, Abilene 46.66

2U. Flanagin, Colby 46.99

3G. Soucie, Osawatomie 47.15

1A. Je. Whitledge, Tonganoxie 47.28

4G. Weaver, Osawatomie 47.45

3U. Dick, Buhler 47.58

3C. Hoover, Pratt 47.65

4C. Linton, Wellington 48.29

4U. Van Buren, Nickerson 48.33

2A. Ogle, Baldwin 48.40

3A. Miller, DeSoto 48.62

4A. Thompson, Perry-Lecompton 49.10

400 relay

Rec: KC Piper ’10 48.69

2012: Paola 49.61

1G. Paola 49.61

1A. KC Piper 49.63

2G. Pittsburg 50.16

1U. McPherson 50.26

2A. Basehor-Linwood 50.27

3A. St. James 50.30

1C. Maize South 50.36

2U. Colby 50.51

3G. Chanute 50.54

4A. Baldwin 50.66

2C. Andale 50.68

4G. Iola 50.70

3U. Buhler 51.11

3C. Mulvane 51.36

4U. Hesston 51.40

4C. Wellington 51.61

1600 relay

Rec: Concordia ’09 3:59.15

2012: Baldwin 3:59.88

1A. Baldwin 3:59.88

1G. Paola 4:00.48

2G. Pittsburg 4:01.40

2A. St. James 4:05.17

1C. Maize South 4:08.95

3G. Independence 4:09.05

4G. Osawatomie 4:09.16

2C. Cheney 4:09.32

1U. Colby 4:10.91

3C. Ulysses 4:11.76

4C. Wellington 4:12.23

2U. Concordia 4:12.99

3U. Wamego 4:13.84

3A. Spring Hill 4:13.85

4U. Smoky Valley 4:14.21

4A. Perry-Lecompton 4:14.36

3200 relay

Rec: Clay Center ’05 9:29.61

2012: Baldwin 9:43.07

1C. Haven 9:53.13

1A. Baldwin 9:59.11

1G. Paola 10:01.50

2C. Pratt 10:04.22

2A. Spring Hill 10:04.37

1U. Concordia 10:06.50

3C. Ulysses 10:07.93

2G. Louisburg 10:11.47

3A. Eudora 10:11.47

2U. Holton 10:13.11

3G. Pittsburg 10:14.34

3U. T. Hayden 10:14.47

4C. Andale 10:15.76

4G. Labette County 10:17.37

4A. DeSoto 10:17.77

4U. Wamego 10:31.71

High jump

Rec: High, Girard ’97 5-10

and High, Girard ’98 5-10

2012: Vannoster,Independence 5-7

1A. Je. Whitledge, Tonganoxie 5-4

2A. Griffin, Tonganoxie 5-4

1G. Pierce, Girard 5-2

1U. Bruner, McPherson 5-2

2G. Getz, Paola 5-2

3G. Frederick, Paola 5-2

1C. Melhorn, W. Collegiate 5-1

2U. Tanking, Holton 5-0

3A. Dennis, Eudora 5-0

3U. Strange, Colby 5-0

4G. Shelton, Fort Scott 5-0

4U. DeMars, Clay Center 5-0

2C. Rowland, Andale 4-11

3C. Lewellan, Wellington 4-11

4A. Morgison, Perry-Lecompton 4-10

4C. Wartick, Circle 4-9

Long jump

Rec: Cisper, Aquinas ’84 18-7¼

2012: Simon, Andale 18-1½

1A. Ochs, KC Piper 17-9

2A. Je. Whitledge, Tonganoxie 17-8½

3A. Hodge, Spring Hill, 17-8

4A. Ja. Whitledge, Tonganoxie, 17-2

1C. Simon, Andale 17-1½

2C. Kinser, Hugoton 16-11¾

1U. Kellie, Larned 16-9¼

1G. Edwards, Paola 16-8¼

2U. Keller, Buhler 16-6¼

3U. McKee, Colby 16-4¾

2G. Feldman, Prairie View 16-3¾

3C. Walthers, Circle 16-3

4C. Bohm, Trinity Acad. 16-1¼

3G. Kessler, Paola 16-0½

4G. Cosper, Coffeyville 15-11½

4U. Roopchan, Colby 15-5

Triple jump

Rec: Yost, Perry-Lecompton ’98 39-1

and Yost, Perry-Lecompton ’99 39-1

2012: Kinser, Hugoton 37-5½

1C. Kinser, Hugoton 37-5½

1U. Kellie, Larned 36-4½

2C. Lies, Andale 35-11½

1G. Baker, Pittsburg 35-7¾

3C. Eck, Andale 35-6

4C. Walthers, Circle 35-2½

2G. Kessler, Paola 35-2¼

1A. Hodge, Spring Hill 35-1½

3G. Spresser, Pittsburg 34-11

2U. Roopchan, Colby 34-10¾

4G. Striplin, Pittsburg 34-10

2A. Lewis, St. James 34-8

3U. Wallisch, Holton 34-8

4U. Smith, Holton 34-7

3A. Ochs, KC Piper 34-5

4A. Edmonds, Basehor-Linwood 32-8

Pole vault

Rec: House, El Dorado ’09 12-0

2012: Bailey, Bonner Springs 11-3

1A. Bailey, Bonner Springs 11-3

1C. Shiach, Andale 10-6

2C. Orth, Andale 10-6

1G. Pierce, Girard 10-0

1U. Fraser, Concordia 10-0

3C. Klapps, Mulvane 10-0

2U. James, Concordia 9-6

3U. Folks, Clay Center 9-6

4C. Gregg, El Dorado 9-6

4U. Tatro, Concordia 9-6

2G. Stout, Iola 9-0

2A. Goodwin, Eudora 8-6

3A. Heinen, Basehor-Linwood 8-6

4A. Holloman, Jefferson West 8-6

3G. Dennis, Louisburg 8-6

4G. Thoele, Prairie View 8-0

Shot put

Rec: Peoples, Ottawa ’10 51-10¾

2012: Caswell, Nickerson 45-3¾

1U. Caswell, Nickerson 45-3¼

1G. Gilliland, Paola 43-6½

1A. Kehl, Baldwin 42-11¾

1C. Britton, Ulysses 41-11½

2G. Slawson, Paola 40-1

2C. Maydew, Pratt 39-0

3G. Lattimer, Fort Scott 38-7

2U. Evans, Wamego 38-5¾

4G. O’Brien, Paola 38-1½

2A. Stein, Baldwin 37-10

3A. Sloan, KC Sumner 37-7

4A. Clampitt, DeSoto 37-7

3U. Adams, Concordia 36-7

4U. Miller, Holton 35-11

3C. Jo. Wright, Circle 35-8½

4C. Ostlund, Haven 35-8

Discus

Rec: Peoples, Ottawa ’10 166-7

2012: Kehl, Baldwin 145-7

1A. Kehl, Baldwin 140-0

1U. Adams, Concordia 129-5

1G. Gilliland, Paola 128-4

1C. Britton, Ulysses 127-3

2G. Slawson, Paola 125-4

2A. Schoenhofer, Spring Hill 123-5

2U. Caswell, Nickerson 122-5

3U. Miller, Holton 119-11½

4U. Evans, Wamego 119-6

3A. Webb, Eudora 119-0

4A. O’Dell, Eudora 115-8

3G. O’Brien, Paola 114-11

2C. Schueller, Andale 111-5½

3C. Maydew, Pratt 110-5

4G. Rockers, Anderson Co. 110-4

4C. A. Orton, Circle 109-9

Javelin

Rec: Grizzle, Tonganoxie ’08 165-5

2012: Holt, Cheney 132-7

1C. Holt, Cheney 132-7

1G. Lattimer, Fort Scott 126-7

2G. Taylor, Chanute 126-5

2C. A. Orton, Circle 122-2

3C. Veach, Cheney 121-4

3G. Larson, Iola 116-11

4C. Ja. Wright, Circle 116-9

4G. Dixon, Louisburg 115-6

1U. Pankratz, Buhler 112-4

1A. Katzer, Baldwin 110-8

2A. Hoffman, Baldwin 108-5

2U. Quick, Larned 108-2

3U. Woodward, Wamego 108-2

4U. Brown, Concordia 107-9

3A. Webb, Eudora 107-7

4A. Fuller, Perry-Lecompton 104-11

Related stories from Wichita Eagle

  Comments