Varsity Kansas

Area football schedules

City League

September

1—South vs. West (at Heights). 2— Heights at Carroll, Dodge City vs. Southeast (at Heights), North vs. East (at South), Northwest vs. Kapaun (at Cessna Stadium). 8— Kapaun vs. Southeast (at South). 9— North at Heights, West vs. East (at South), South at Carroll, Northwest at Dodge City. 15— Carroll vs. Southeast (at South). 16— West at Heights, South vs. Kapaun (at Cessna Stadium), Dodge City vs. North (at South), East at Northwest. 22— Kapaun vs. West (at Heights), North vs. Southeast (at South). 23— Great Bend at Heights, East at South, Carroll at Northwest. 29— Kapaun vs. North (at Heights), Carroll vs. East (at South). 30— Northwest at Heights, Southeast vs. West (at Northwest), Southeast vs. West (at Northwest), Hays at South.

October

6—Heights at South. 7— West vs. North (at South), Southeast at Northwest, Kapaun at Carroll, East at Garden City. 13— East at Heights. 14— Hutchinson vs. West (at Heights), Southeast at Derby, North at South, Kapaun at Arkansas City, Carroll at Liberal, Campus at Northwest. 20— Northwest vs. North (at South). 21— West at Carroll, Heights vs. Southeast (at South), South at Campus, Derby vs. East (at Northwest). 27— South at Northwest, Andover vs. Kapaun (at Cessna Stadium). 28— Heights at Derby, Liberal vs. West (at Northwest), Southeast vs. East (at South), Campus vs. North (at Heights), Andover Central vs. Kapaun (at Cessna Stadium), Hutchinson at Carroll.

AV-CTL

Division I

September

2—Derby at Salina Central, Newton at Maize, Hutchinson at Rockhurst (Mo.), Salina South at Campus. 9— Derby at Hutchinson, Campus at Maize, Salina Central at Andover Central, McPherson at Salina South, Andover at Newton. 16— Maize at Derby, Newton at Hutchinson, Salina Central at Campus, Junction City at Salina South. 23— Campus at Derby, Andover at Maize, Hutchinson at Salina Central, Salina South at Newton. 30— Derby at Andover, Maize at Salina Central, Salina South at Hutchinson, Newton at Campus.

October

7—Derby at Salina South, Maize at Hutchinson, Andover Central at Campus, Salina Central at Newton. 14— Southeast at Derby, Garden City at Maize, Hutchinson vs. West (at Heights), Campus at Northwest, Salina South at Salina Central, Newton at Emporia. 21— Derby vs. East (at Northwest), Maize at Dodge City, Liberal at Hutchinson, South at Campus, Salina Central at Great Bend, Hays at Salina South, Valley Center at Newton. 28— Heights at Derby, Goddard at Maize, Hutchinson at Carroll, Campus vs. North (at Heights), Salina Central at Hays, Great Bend at Salina South, Newton at McPherson.

Division II

September

2—Andover Central at Goddard, McPherson at Andover, McPherson at Andover, Valley Center at Arkansas City. 9— Salina Central at Andover Central, Andover at Newton, Goddard at Hays, McPherson at Salina South, Winfield at Arkansas City, Circle at Valley Center. 16— Andover Central at McPherson, Valley Center at Andover, Arkansas City at Goddard. 23— Valley Center at Andover Central, Andover at Maize, McPherson at Goddard, Coffeyville at Arkansas City. 30— Andover Central at El Dorado, Derby at Andover, Goddard at Valley Center, Arkansas City at McPherson.

October

7—Andover Central at Campus, Goddard at Andover, McPherson at Gardner-Edgerton, Arkansas City at Wellington, Valley Center at Spring Hill. 14— Andover vs. Andover Central, Dodge City at Goddard, McPherson at Valley Center, Kapaun at Arkansas City. 21— Arkansas City at Andover Central, Andover vs. Kapaun (at Cessna Stadium), Goddard at Garden City, Emporia at McPherson, Valley Center at Newton. 28— Andover Central vs. Kapaun (at Cessna Stadium), Arkansas City at Andover, Goddard at Maize, Newton at McPherson, Emporia at Valley Center.

Division III

September

2—Augusta at Winfield, Mulvane at El Dorado, Buhler at Rose Hill. 9— Clearwater at Augusta, El Dorado at Maize South, Wellington at Buhler, Rose Hill at Collegiate, Mulvane at Andale, Winfield at Arkansas City. 16— Augusta at Nickerson, Buhler at El Dorado, Andale at Rose Hill, Pratt at Mulvane, Maize South at Winfield. 23— Mulvane at Augusta, El Dorado at Baldwin, Winfield at Buhler, Rose Hill at Pratt. 30— Anderson County at Augusta, Andover Central at El Dorado, Buhler at Mulvane, Rose Hill at Winfield.

October

7—Augusta at Buhler, Winfield at El Dorado, Mulvane at Rose Hill. 14— Rose Hill at Augusta, Circle at El Dorado, Pratt at Buhler, Mulvane at Wellington, Winfield at Clearwater. 21— El Dorado at Augusta, Haven at Buhler, Circle at Rose Hill, Clearwater at Mulvane, Wellington at Winfield. 27— Augusta at Circle, El Dorado at Rose Hill, Buhler at Nickerson, Winfield at Mulvane.

Division IV

September

2—Collegiate at Clearwater, Circle at Maize South, Wellington at Andale. 9— Rose Hill at Collegiate, El Dorado at Maize South, Mulvane at Andale, Wellington at Buhler, Circle at Valley Center, Clearwater at Augusta. 16— Collegiate at Wellington, Maize South at Winfield, Andale at Rose Hill, Clearwater at Circle. 23— Andale at Collegiate, Maize South at Clearwater, Circle at Wellington. 30— Collegiate at Circle, Wellington at Maize South, Clearwater at Andale.

October

7—Maize South at Collegiate, Andale at Circle, Arkansas City at Wellington, Clearwater at Council Grove. 14— Collegiate at Belle Plaine, Maize South at Trinity Academy, Andale at Cheney, Mulvane at Wellington, Circle at El Dorado, Winfield at Clearwater. 21— Independent at Collegiate, Cheney at Maize South, Andale vs. Trinity (at Circle), Wellington at Winfield, Circle at Rose Hill, Clearwater at Mulvane. 27— Collegiate at Douglass, Maize South at Andale, Wellington at Clearwater, Augusta at Circle.

Central Plains

September

2—Garden Plain at Bluestem, Trinity Academy at Douglass, Conway Springs at Belle Plaine, Hutchinson Trinity at Cheney, Independent at Medicine Lodge, Chaparral at Holcomb. 9— Cheney at Garden Plain, Bluestem vs. Trinity (at Circle), Douglass at Conway Springs, Independent at Chaparral, Medicine Lodge at Hoisington, Belle Plaine at Haven. 16— Douglass at Garden Plain, Belle Plaine at Bluestem, Trinity at Medicine Lodge, Conway Springs at Independent, Cheney at Chaparral. 23— Garden Plain at Conway Springs, Bluestem at Cheney, Independent vs. Trinity (at Circle), Medicine Lodge at Douglass, Chaparral at Belle Plaine. 30— Garden Plain at Independent, Douglass at Bluestem, Trinity at Chaparral, Conway Springs at Cheney, Medicine Lodge at Belle Plaine.

October

7—Belle Plaine at Garden Plain, Independent at Bluestem, Trinity at Conway Springs, Cheney at Medicine Lodge, Chaparral at Douglass. 14— Garden Plain at Hutchinson Trinity, Bluestem at Eureka, Maize South vs. Trinity (at Circle), Conway Springs at Medicine Lodge, Andale at Cheney, Douglass at Independent, Kingman at Chaparral, Collegiate at Belle Plaine. 21— Sedgwick at Garden Plain, Fredonia at Bluestem, Andale vs. Trinity (at Circle), Chaparral at Conway Springs, Cheney at Maize South, Independent at Collegiate, Medicine Lodge at Kingman, Belle Plaine at Douglass. 27— Halstead at Garden Plain, Bluestem at Neodesha, Trinity at Cheney, Kingman at Conway Springs, Belle Plaine at Independent, Chaparral at Medicine Lodge, Collegiate at Douglass.

  Comments