Varsity Kansas

Class 6A, 5A, 4A state track results and standings (May 28)

Class 6A

Boys

Team Scores

Olathe East 35, SM South 19, Wichita Southeast 15, Manhattan 15, SM Northwest 12, Dodge City 10, Lawrence 9, SM West 8, BV North 8, Campus 6, Olathe North 6, Olathe Northwest 4, Wichita North 4, BV West 4, Lawrence Free State 4, Washburn Rural 4, Blue Valley 3, Wichita Northwest 2, Junction City 2.

Individual Finals

3200—1. Aaron Thornburg, SM Northwest, 9:27.45; 2. Roy Wedge, Larwence, 9:29.76; 3. Andrew Stevens, SM South, 9:35.33; 4. Kain Anderson, Free State, 9:41.68; 5. Aaron Pope, Washburn Rural, 9:42.42; 6. Kirk Bado, SM Northwest, 9:46.36; 7. Jacob Morgan, Washburn Rural, 9:48.88.

Long jump—1. Hayden Groves, Olathe East, 22-4; 2. Austin Fulson, Olathe East, 22-0; 3. Manny Acevedo, Olathe North, 21-10¾; 4. Colten Slagg, BV West, 21-7½; 5. DeAntae Daniels, Wichita North, 21-3¼; 6. Joseph Randle, Wichita Southeast, 21-3; 7. Shawn Laurent, SM South, 20-11¼.

Triple jump—1. Mike Achoki, Olathe East, 44-9¾; 2. Justin Davies, BV North, 44-6¾; 3. Terrance Williams, Dodge City, 44-6¾; 4. Brandon Bouvilom, Olathe Northwest, 44-4; 5. Joseph Randle, Wichita Southeast, 44-0; 6. Derrick Davis, Junction City, 43-11½; 7. Austin Flory, Lawrence, 43-0.

Discus—1. Jeff Conner, Wichita Southeast, 168-5; 2. Dakota Webber, Manhattan, 166-8; 3. Jared Rogers, Manhattan, 157-6; 4. Bruce Campbell, Dodge City, 156-2; 5. Kirk Harris, Blue Valley, 153-3; 6. Ryan Bingaman, SM South, 150-7; 7. Dominic Farinas, Wichita North, 147-10.

Javelin—1. Johannes Swanepoel, SM South, 238-4 (meet record; old record 221-2 by Johannes Swanepoel, SM South, 2008); 2. Phillip Beller, SM West, 192-11; 3. Garrett Cantrell, Haysville Campus, 182-4; 4. Brent Guiser, Olathe East, 179-10; 5. Justin Schmidt, Olathe East, 179-6; 6. Kyle Mellard, Wichita Northwest, 176-3; 7. Ivan Hartung, Manhattan, 175-6.

Preliminaries

200—Shawn Smith, Olathe East, 22.10; Jamal Carter, Manhattan, 22.54; Steven Calloway, Wichita Southeast, 22.46; Joe Turner, SM East, 22.55; Keene Niemack, Free State, 22.63; Chris Clarke, SM East, 22.66; Jacob Schultze, Olathe East, 22.68; Cameron Cornellius, Derby, 22.70.

400—Miles Ukaoma, Maize, 48.33; Keene Niemack, Free State, 49.38; Mike Widrig, BV North, 49.43; Travae Jones, Junction City, 49.85; Manny Acevedo, Olathe North, 49.90; Troy Wilkins, SM East, 50.28; Steven Calloway, Wichita Southeast, 50.32; Matthew Wright, Wichita Heights, 50.64.

110 hurdles—Andrew Etheridge, Wichita Northwest, 14.53; Miles Ukaoma, Maize, 14.55; Seth Kotzman, SM Northwest, 15.17; Meshach Kennedy, Derby, 15.27; Jason Wood, Blue Valley, 15.33; Darrion Boyce, Olathe Northwest, 15.54; Tanner Parr, Garden City, 15.55; Lewis Taylor, Wichita Heights, 15.76.

300 hurdles—Miles Ukaoma, Maize, 39.22; Antonio McFadden, SM South, 40.17; Jason Wood, Blue Valley, 40.12; Grant Simmons, BV North, 40.54; Marquel Nickens, SM South, 40.61; Lewis Taylor, Wichita Heights, 40.73; Andrew Etheridge, Wichita Northwest, 40.89; Tanner Parr, Garden City, 41.10.

400 relay—Wichita Heights, 42.10; Olathe East, 42.29; Derby, 42.31; SM East, 42.83; SM West, 42.95; Manhattan, 43.03; Topeka, 43.65; Olathe North, 43.68.

1600 relay—SM East, 3:57.25; SM South, 3:58.81; Wichita Heights, 4:02.33; Blue Valley, 4:02.63; Derby, 4:03.09; Wichita Southeast, 4:06.90; Garden City, 4:08.17; Olathe South, 4:08.38.

Girls

Team Scores

Manhattan 26½, SM Northwest 22, BV West 21, Olathe East 20½, Washburn Rural 18, Wichita Southeast 14, BV Northwest 13, Olathe North 11, SM South 11, Lawrence Free State 10, Olathe South 10, Wichita East 6, SM North 6, BV North 5, Wichita Heights 4, Wichita North 4, Olathe Northwest 1, Junction City 1.

Individual Finals

3200—1. Avery Clifton, Washburn Rural, 10:44.24; 2. Christine Nelson, SM Northwest, 10:57.87; 3. Lisa Imgrund, SM Northwest, 10:59.43; 4. Amber Eichkorn, Wichita North, 11:26.40; 5. Brenna McDannold, Olathe East, 11:35.47; 6. Shannon Maser, BV West, 11:36.56; 7. Mandy Hollis, Junction City, 11:40.92.

High jump—1. Jenny Pinkston, Olathe East, 5-4; 2. Shelbi Doehling, Manhattann, 5-4; 3. Naya Owusu, BV Northwest, 5-4; 4. Tahlia Pope, Wichita Heights, 5-2; 5. Gabby Lovelace, BV North, 5-2; 6. (tie) Sarah Tatarko, Manhattan and Kayla Hannam, Olathe East, 5-0.

Triple jump—1. Jamillah Bonner, Wichita Southeast, 39-7; 2. Sarah Buschmann, BV West, 39-6½; 3. Alyssa Kelly, BV West, 37-10; 4. Dana Gates, Wichita Southeast, 37-1½; 5. Shaleah Martin, Olathe North, 36-2; 6. Derian Taylor, BV North, 35-11½; 7. Jenny Pinkston, Olathe East, 35-8½.

Pole vault—1. Drue Davis, Free State, 12-6 (meet record; old record 12-1 by Libby Harmon, SM South, 2003); 2. Katie Thurbon, Washburn Rural, 12-0; 3. Abby Row, SM North, 11-0; 4. Hannah Rubin, BV Northwest, 10-6; 5. Eli Rubin, BV Northwest, 10-6; 6. Kendra Martiny, SM South, 10-0; 7. Elayna Briggs, Olathe Northwest, 9-6.

Shot put—1. Megan Smith, Olathe South, 45-1¾; 2. Erica Brand, SM Northwest, 41-10½; 3. M.J. Massanet, Manhattan, 40-10; 4. Korbin Richards, SM South, 39-2¼; 5. Alix Richards, SM South, 38-11; 6. Precious Ojiaka, Olathe East, 37-4½; 7. Chinazo Ehie, Manhattan, 35-11¾.

Javelin—1. Lindsey Curtis, Manhattan, 143-7; 2. Mary Riley, Olathe North, 129-10; 3. Haleigh Lewis, Wichita East, 123-1; 4. Maggie Highberger, BV West, 122-2; 5. Jessica Medlin, Olathe East, 120-6; 6. Laura Meschke, SM South, 117-11; 7. Jenna Shaw, BV West, 115-11.

Preliminaries

200—Aarian Tipton, Wichita Southeast, 24.94; Breeana Coleman, Olathe East, 25.25; Taylor Chandler, Wichita Heights, 25.52; Chelsey Borders, Olathe East, 25.65; Clare Bingaman, SM South; 25.79; Leslie Lindsey, Olathe Northwest, 25.88; Drue Davis, Free State, 25.88; Alisha Keys, Junction City, 26.01.

400—Abby Dunn, SM East, 58.27; Janessa Clay, SM North, 58.41; Danielle Walker, Maize, 58.43; Hannah Satterlee, SM East, 58.70; Alix Miller, Manhattan, 59.12; Jamie Eschrich, SM West, 1:00.02; Baaijah Loggins, Wichita East, 1:00.05; Sarah Hansen, SM Northwest, 1:01.32.

100 hurdles—Breeana Coleman, Olathe East, 14.32; DaShonda Johnson, Dodge City, 15.60; Kim Martin, BV West, 15.99; Lizzy Lothamer, Olathe South, 16.20; Sarah Irsik, Goddard, 16.29; Chloe Weck, SM West, 16.42; Kaylyn Williams, Olathe East, 16.54; Janay Johnson, Leavenworth, 16.66.

300 hurdles—Janessa Clay, SM North, 46.26; Lisa Tomasu, Maize, 47.56; Sarah Irsik, Goddard, 46.37; Chloe Weck, SM West, 48.06; Audre Harris, Junction City, 46.43; Taylor Clark, Washburn Rural, 46.70; Erin Murphy, Olathe South, 48.18; Carly Cassady, SM West, 48.43.

400 relay—Olathe East, 48.08; Olathe North, 49.73; Wichita Heights, 48.46; Junction City, 49.90; SM South, 49.11; SM North, 49.51; Garden City, 49.71; BV West, 50.00.

1600 relay—SM East, 3:57.25; SM South, 3:58.81; Wichita Heights, 4:02.33; Blue Valley, 4:02.63; Derby, 4:03.09; Wichita Southeast, 4:06.90; Garden City, 4:08.17; Olathe South, 4:08.38.

Class 5A

Boys

Team Scores

Hays 49, Shawnee Mill Valley 27, Gardner-Edgerton 22, Pittsburg 16, McPherson 15, St. Thomas Aquinas 14, Topeka West 13, Emporia 8, Winfield 7, Topeka Highland Park 7, Newton 7, Bishop Carroll 6, KC Wyandotte 4, Great Bend 4, Bonner Springs 2, Salina Central 2, Liberal 1.

Individual Finals

3200—1. Adam Porter, McPherson, 9:38.96; 2. Josh Munsch, Hays, 9:39.22; 3. Alex Weitkamp, St. Thomas Aquinas, 9:44.55; 4. Seth Tophoj, Hays, 9:49.29; 5. Javier Segura, Topeka West, 9:50.77; 6. Brooks Ballou, Bonner Springs, 9:52.20; 7. Gage Garcia, Carroll, 9:54.89.

High jump—1. Nikolos Giancana, Topeka West, 6-8; 2. George Skevington, St. Thomas Aquinas, 6-6; 3. Jay Wickham, Hays, 6-6; 4. L.J. Wallace, Highland Park, 6-4; 5. Jacob Beebe, Newton, 6-2; 6. Bryant Bombardier, Hays, 6-2; 7. Adam Deterding, Hays, 6-2.

Triple jump—1. Keenan Soles, Pittsburg, 45-6¼; 2. Brad Pruter, Hays, 45-6; 3. Marcus Striplin, Pittsburg, 44-10¼; 4. Trinity Hall, KC Wyandotte, 44-9¼; 5. Prentice Inyard, Highland Park, 44-4; 6. Alex Williams, Salina Central, 44-3¼; 7. Brandon Gentz, Emporia, 43-4¾.

Pole vault—1. Kyle Wait, Gardner-Edgerton, 15-6; 2. Casey Bowen, Gardner-Edgerton, 15-0; 3. Ethan Pearson, Emporia, 15-0; 4. Tommy Brady, Gardner-Edgerton, 14-0; 5. Parker Brush, Mill Valley, 13-0; 6. (tie) Nick Meyer, Carroll, Tony Branscum, Winfield and Jacob Dolt, Carroll, 13-0.

Shot put—1. Tyler Rathke, Hays, 53-5¼; 2. Chris Mayer, Mill Valley, 51-8½; 3. Matt Acree, Mill Valley, 50-11¼; 4. David Simmons, Great Bend, 49-8; 5. Jared Maxwell, Carroll, 48-7; 6. Evan Clary, McPherson, 46-7¾; 7. Collin Thomsen, Emporia, 45-8.

Discus—1. Tyler Rathke, Hays, 168-0; 2. Matt Acree, Mill Valley, 156-9; 3. Jeremy Groene, Winfield, 155-8; 4. Tyler Rambo, Newton, 154-8; 5. Evan Clary, McPherson, 153-8; 6. Chris Mayer, Mill Valley, 148-11; 7. Akele Powdrill, Liberal, 143-9.

Preliminaries

200—Keenah Soles, Pittsburg, 22.32; Austin Willis, Shawnee Heights, 22.45; Prentice Inyard, Highland Park, 22.48; Rashawn Baker, Highland Park, 22.64; Sheldon LeShore, Great Bend, 22.82; Alex Goldberg, Andover, 22.87; Jason McNeal, Carroll, 22.89; Kyle Eldridge, Hutchinson, 23.17.

400—Alex Reed, Great Bend, 49.92; Isaac Gallegos, Liberal, 50.83; Colby Cooper, Topeka Seaman, 50.24; LaRay Young, KC Schlagle, 50.85; Nick Gawanda, McPherson, 50.25; Benton Beverly, Andover Central, 51.01; Michael Deever, Shawnee Heights, 51.05; Ashton Proctor, Mill Valley, 51.22.

110 hurdles—Tyrell Carstarphen, Highland Park, 15.26; Jermaine McKenzie, Hays, 15.35; Bryce Campbell, Topeka Seaman, 15.46; Mathew Moyd, Great Bend, 15.61; Cory Obermeyer, Emporia, 15.52; Miguel Johns, Newton, 15.75; Josh Newland, Topeka Seaman, 15.85; Spencer Vanderbogart, Topeka Seaman, 16.54.

300 hurdles—Bryce Campbell, Topeka Seaman, 39.87; Miguel Johns, Newton, 41.01; Tjay Frank, Salina South, 40.71; Spencer Vanderbogart, Topeka Seaman, 41.77; Cory Obermeyer, Emporia, 41.01; Tyler Nance, Carroll, 41.56; Brandyn Willard, Andover Central, 42.10; Tim Seymour, Gardner-Edgerton, 42.53.

400 relay—Highland Park, 42.79; Shawnee Heights, 43.57; Bonner Springs, 43.72; Salina Central, 43.74; McPherson, 43.81; Great Bend, 44.08; Bishop Miege, 44.28; Mill Valley, 44.61.

1600 relay—Bishop Carroll, 3:24.64; Shawnee Heights, 3:26.01; McPherson, 3:26.11; Salina Central, 3:27.34; Bonner Springs, 3:26.41; Topeka Seaman, 3:27.74; Highland Park, 3:29.62; Emporia, 3:31.04.

Girls

Team Scores

Shawnee Mill Valley 32½, Gardner-Edgerton 28, Salina South 21, Bishop Carroll 17, Great Bend 12, Kapaun Mount Carmel 11, Salina Central 10½, KC Washington 10, Shawnee Heights 8, Emporia 7, Lansing 7, Newton 7, Hays 6, Winfield 5, St. Thomas Aquinas 5, Andover 5, McPherson 4, Andover Central 4, Pittsburg 2, Hutchinson 1, Liberal 1.

Individual Finals

3200—1. Mackenzie Maki, Kapaun, 11:12.58; 2. Kaelyn Balch, Carroll, 11:34.34; 3. Jenna Stanbrough, Emporia, 11:39.03; 4. Betsy Donahue, St. Thomas Aquinas, 11:45.01; 5. Lauren Jaqua, Lansing, 11:47.80; 6. Rubi Torrez, Great Bend, 11:54.58; 7. Christian McCaulley, Carroll, 12:02.47.

High jump—1. Danielle Berry, Salina South, 5-4; 2. Taylor Goodness, Salina South, 5-4; 3. Jasa DuMontelle, Mill Valley, 5-4; 4. Anna Eigruber, McPherson, 5-2; 5. Danielle Robinson, Andover, 5-2; 6. Kayla McDonald, Winfield, 5-2; 7. Laynie Timmons, St. Thomas Aquinas, 5-2.

Long jump—1. Le’Tristan Pledger, KC Washington, 19-3¾; 2. Abreanna Parker, Shawnee Heights, 18-7¼; 3. Emily Brigham, Mill Valley, 17-11½; 4. Stephanie Knab, Andover Central, 17-2¾; 5. Taylor Goodness, Salina South, 16-3½; 6. Lauren Ouderkirk, Pittsburg, 16-3; 7. Lindy Arndt, Emporia, 16-2¼.

Pole vault—1. Cassie Wait, Gardner-Edgerton, 12-0 (meet record; old record 11-2 by Samantha Kraft, Emporia, 2008); 2. Cara Detmer, Carroll, 12-0; 3. Ashley Bowman, Mill Valley, 11-0; 4. Emily Brigham, Mill Valley, 10-0; 5. (tie) Alaina Fairbanks, Mill Valley and Taylor Swanson, Salina Central, 9-6; 7. Nicole Sullivan, Hutchinson, 8-6.

Discus—1. Alex Hartig, Great Bend, 144-7; 2. Sadie Suenram, Salina Central, 136-10; 3. Ticha Rebarchek, Hays, 129-5; 4. Erin Bradley, Newton, 124-6; 5. Brooke Regier, Newton, 120-10; 6. Nicole Garretson, Mill Valley, 120-3; 7. Caitlin Baurer, Liberal, 117-6.

Javelin—1. Dani Plank, Gardner-Edgerton, 142-1; 2. Ashlee Bilhimer, Gardner-Edgerton, 131-2; 3. Emma Umbarger, Mill Valley, 128-9; 4. Sara Slater, Lansing, 125-11; 5. Charissa Wall, Winfield, 123-10; 6. Alexa Fritz, Andover, 122-10; 7. Katie Zwick, Kapaun, 118-0.

Preliminaries

200—Macahla Wesley, Topeka West, 24.32 (meet record; old record 24.80 by Susan Samuels, Pittsburg, 1984; Rachael Brockman, Ottawa, 1982); Abreanna Parker, Shawnee Heights, 25.35; Sarah Holmer, Emporia, 25.67; Jalisa Brice, Gardner-Ederton, 26.53; Hanna Pfannenstiel, Hays, 26.30; Katelin Gaeddert, Newton, 26.71; Lauren Jacobs, Hutchinson, 26.90; Shelby Ward, Kapaun, 27.03.

400—Allison Walter, Bishop Miege, 57.10; Natalie Morerod, Gardner-Edgerton, 58.67; Hanna Pfannenstiel, Hays, 59.31; Hannah Wondra, Great Bend, 59.54; Gavyn Yetter, Shawnee Heights, 59.60; Tracy Lister, Topeka Seaman, 1:00.67; Monica Hagan, Kapaun, 1:00.87; Anna Sabatini, St. Thomas Aquinas, 1:00.96.

100 hurdles—Le’Tristan Pledger, KC Washington, 14.80; Anna Eigruber, McPherson, 15.73; Cassidy Downing, Shawnee Heights, 16.13; Clarissa Johnson, Gardner-Edgerton, 16.34; Kristen Powell, Carroll, 16.43; Kristen Sponsel, Carroll, 16.50; Courtney Pavlik, McPherson, 16.52; Alaina Fairbanks, Mill Valley, 16.61.

300 hurdles—Natalie Morerod, Gardner-Edgerton, 45.41; Cassidy Downing, Shawnee Heights, 45.88; Lauren Ouderkirk, Pittsburg, 46.55; Kristen Powell, Carroll, 47.03; Chanel Davis, Gardner-Edgerton, 46.62; Kristen Sponsel, Carroll, 46.64; Madison Schrock, Hutchinson, 48.00; Andrea Baron, Newton, 49.18.

400 relay—Shawnee Heights, 48.68; Topeka West, 49.76; Gardner-Edgerton, 49.83; Hays, 50.02; Kapaun, 50.20; Mill Valley, 50.21; McPherson, 50.30; Bishop Miege, 50.40.

1600 relay—Gardner-Edgerton, 3:58.68; Hays, 4:02.71; Shawnee Heights, 4:05.23; St. Thomas Aquinas, 4:08.07; Bishop Miege, 4:05.69; Bishop Carroll, 4:08.32; Emporia, 4:09.09; Pittsburg, 4:10.71.

Class 4A

Boys

Team Scores

Paola 55, Royal Valley 28, Wamego 12, Fort Scott 11, Pleasant Ridge 11, Iola 11, Abilene 11, Hesston 9, Andale 9, Cheney 8, Santa Fe Trail 8, Mulvane 8, Tonganoxie 6½, Smoky Valley 6, Baldwin 6, Kingman 6, Nickerson 5, Buhler 5, Perry-Lecompton 4, DeSoto 4, Towanda Circle 4, KC Piper 3, Eurdora 3, Chanute 2, Osawatomie 1½, Hugoton 1.

Individual Finals

3200—1. James Wilson, Abilene, 9:29.71; 2. Evan Landes, Mulvane, 9:38.40; 3. Tony Weiss, Baldwin, 9:45.18; 4. Angel Vasquez, DeSoto, 9:46.33; 5. Gerald Christian, Royal Valley, 9:54.50; 6. Kevin White, Wamego, 9:58.29; 7. Heber Jimenez, Hugoton, 10:10.97.

High jump—1. Griffen Knopp, Fort Scott, 6-6; 2. Jesse Bahner, Santa Fe Trail, 6-4; 3. Nick Deterding, Smoky Valley, 6-4; 4. Zach Baumgartner, Hesston, 6-4; 5. Trevor Miller, Royal Valley, 6-4; 6. (tie) Brendan Soucie, Osawatomie and Dylan Jacobs, Tonganoxie, 6-0.

Long jump—1. Ethan Fulton, Iola, 22-4½; 2. Skylar Hawkins, Paola, 22-4¼; 3. Zach Johnson, Paola, 21-9½; 4. Brad Phillips, Perry Lecompton, 21-4¾; 5. Brian Katzfey, Eudora, 21-3¼; 6. Trevor Miller, Royal Valley, 20-10½; 7. Aaron Fulton, Iola, 20-7.

Triple jump—1. Trevor Miller, Royal Valley, 44-3; 2. Cliff Robinson, Pleasant Ridge, 43-3½; 3. Hunter Veith, Cheney, 42-10½, 4. Alex Gardinier, Circle, 41-11½; 5. Anthony West, Paola, 41-11; 6. Dylan Scates, Tonganoxie, 41-11; 7. Griffen Knopp, Fort Scott, 41-4½.

Pole vault—1. Aaron Blevins, Royal Valley, 14-0; Andrew Roland, Andale, 14-0; 3. (tie) Andrew Pope, Buhler and Kyle Perry, Hesston, 13-6; 5. Jake Willis, Tonganoxie, 13-6; 6. Tray Hodges, Chanute, 13-0; 7. Thomas Baalman, Andale, 13-0.

Shot put—1. Luke Wilson, Paola, 57-6¼; 2. Garrett Appier, Paola, 56-11; 3. Cale Karigan, Paola, 50-9¾; 4. Skylar Arneson, Nickerson, 49-8½; 5. Jace Warren, Pleasant Ridge, 49-5; 6. Josh Dunback, Wamego, 49-2¼; 7. Cody Whitehair, Abilene, 48-11¼.

Discus—1. Luke Wilson, Paola, 165-10; 2. Josh Dunback, Wamego, 159-2; 3. Breck Knoblauch, Kingman, 155-11; 4. Cale Karigan, Paola, 147-6; 5. Thomas Ortiz, KC Piper, 146-8; 6. Taylor Goldsmith, Cheney, 145-9; 7. Skylar Arneson, Nickerson, 145-2.

Preliminaries

200—Joe Fisher, Valley Center, 21.92; Morgan Burns, Wichita Trinity, 22.10; Jordan Riffel, DeSoto, 22.30; Alex Hermes, Paola, 22.73; D.J. Lindsay, Tonganoxie, 22.40; Marc Washington, Hiawatha, 22.90; Tyler Melichar, Andale, 23.04; Tyler Sprague, Independence, 23.12.

400—D.J. Lindsay, Tonganoxie, 49.64; Morgan Burns, Wichita Trinity, 49.73; Bay Abbott, Lenexa St. James, 50.28; Mark Sitek, Louisburg, 50.34; Dustin Kueser, Osawatomie, 50.77; Tyler Sprague, Independence, 50.95; Jesse Dobbs, Mulvane, 51.06; Aaron Blevins, Royal Valley, 51.37.

110 hurdles—Ethan Fulton, Iola, 15.06; Josh Schirmer, Holton, 15.58; Justin Ballock, Eudora, 15.66; Matt Weil, Labette County, 15.70; Garrett Griffin, Louisburg, 15.69; Aaron Fulton, Iola, 15.71; Sean Covelcine, Haven, 15.72; Luke Southard, Pratt, 15.88.

300 hurdles—Justin Ballock, Eudora, 39.43; Seth Kaye, Wichita Trinity, 40.80; Josh Jarnagin, Ulysses, 40.65; Devin Callon, Haven, 41.44; Jarrod Nickelson, Clearwater, 41.00; Ryan Zachman, Russell, 41.25; Matt Weil, Labette County, 41.37; Colborn Couchman, Scott City, 41.50.

400 relay—KC Piper, 43.39; Coffeyville, 43.67; DeSoto, 43.76; Paola, 43.83; Andale, 43.92; Wichita Trinity, 43.95; Russell, 44.06; Pleasant Ridge, 44.10.

1600 relay—Mulvane, 3:24.48; Osawatomie, 3:28.36; Tonganoxie, 3:25.16; Paola, 3:29.71; Louisburg, 3:28.04; Baldwin, 3:28.80; Buhler, 3:29.94; KC Piper, 3:30.26.

Girls

Team Scores

Girard 18, KC Sumner 18, Smoky Valley 10, El Dorado 10, Russell 10, Ottawa 10, Cheney 8, St. James Academy 8, DeSoto 8, Baldwin 6, Holton 6, Wellington 3, Anderson County 3, Ulysses 3, Eudora 3, KC Bishop Ward 2, Paola 2, Pratt 2, Andale 2, Haven 1, Clay Center 1, Louisburg 1, Hesston 1.

Individual Finals

3200—1. Molly Milbourn, El Dorado, 11:13.17; 2. Lacey Erickson, DeSoto, 11:40.88; 3. Rachelle Harman, holton, 11:41.37; 4. Michaela Bauer, Girard, 11:44.91; 5. Danelle Topil, Eudora, 11:46.11; 6. Cheyenne Becker, Pratt, 11:47.92; 7. Brielle Lund, Clay Center, 11:56.23.

Long jump—1. Peyton Weiss, Russell, 17-7; 2. Morgan Boore, Girard, 16-7½; 3. Kristin Baker, Smoky Valley, 16-2½; 4. Abbie Krause, Lenexa St. James, 16-2¼; 5. Cassie Wiley, Wellington, 16-1½; 6. Abby Simon, Andale, 15-11½; 7. Jaclyn Abrahamian, Louisburg, 15-10¼.

Shot put—1. Kearsten Peoples, Ottawa, 51-10¾ (meet record; old record 46-3 by Kearsten Peoples, Ottawa, 2009); 2. Stephanie Nelson, KC Sumner, 42-1; 3. Katie Kehl, Baldwin, 41-5½; 4. Lori Dauer, Smoky Valley, 39-5¼; 5. Kaylea Britton, Ulysses, 39-1; 6. Morgan Gilliland, Paola, 38-4; 7. Dominique Chew, Hesston, 36-10¾.

Javelin—1. Stephanie Nelson, KC Sumner, 142-2; 2. Hailey Twietmeyer, Cheney, 140-9; 3. Tessa Westhoff, Girard, 126-7; 4. Morgan Voorhes, Lenexa St. James, 124-4; 5. Katelyn Wolken, Anderson County, 117-11; 6. Kylie Burns, KC Ward, 116-7; 7. Katie Ostlund, Haven, 113-8.

Preliminaries

200—Danyelle Cole, KC Piper, 25.65; Tyler Sloan, KC Sumner, 25.86; Lenia Goff, KC Piper, 25.99; Jeffi Holman, Andale, 26.51; Peyton Weiss, Russell, 26.29; Dakkota Edmonds, Bashor-Linwood, 26.47; Nicole Kinser, Hugoton, 26.67; Alexa Haas, Colby, 26.99.

400—Alexa Haas, Colby, 59.03; JaBryanna Wellington, Baldwin, 59.50; Dominique Staats, Pratt, 59.45; Mollie Nebel, Hesston, 59.91; Rachel Grubbs, Maize South, 1:00.03; Page Lindstrom, Circle, 1:00.72; Skyler Muff, Concordia, 1:00.77; Kelsey Larson, Iola, 1:01.22.

100 hurdles—Jill Kurtz, Chapman, 15.86; Hannah Tjaden, Clearwater, 15.89; Sydney Crimmins, Clay Center, 16.04; Timmie Morris, Paola, 16.15; Hannah Grubbs, Maize South, 16.17; Maddie Behny, Andale, 16.20; Marlee Cares, Parsons, 16.20; Aubrey Hoover, Pratt, 16.31.

300 hurdles—Jill Kurtz, Chapman, 45.06; Aubrey Hoover, Pratt, 47.06; Tyler Sloan, KC Sumner, 45.57; Bonnie McKee, Abilene, 47.14; Jaycee Wells, Holton, 47.24; Timmie Morris, Paola, 47.26; Ramie Burkhart, Baldwin, 47.27; Myranda Behrens, Baldwin, 47.30.

400 relay—KC Piper, 49.04; Andale, 50.45; KC Sumner, 50.49; Russell, 50.87; Iola, 50.74; Baldwin, 50.88; Maize South, 51.40; Pratt, 51.53.

1600 relay—Baldwin, 4:03.11; Girard, 4:07.49; Colby, 4:03.38; Pratt, 4:07.50; Circle, 4:06.00; El Dorado, 4:07.96; Andale, 4:08.71; Concordia, 4:10.57.

  Comments