Varsity Kansas

Area All-League Basketball Teams

Boys

City League

First teamYr. School

Perry EllisJr. Heights

Conner FrankampSo. North

Craig NicholsonJr. Northwest

Brian RohlederSr. Carroll

Gavin ThurmanJr. Southeast

Evan WesselSr. Heights

Ja'ln WilliamsSr. East

Coach: Joe Auer, Heights

Second team

E.J. DobbinsSr. Heights

Spenser GalesJr. Northwest

Hayden HarrisSr. Southeast

Nathan JacksonJr. East

Jalen LoveJr. East

Michael MartinJr. Kapaun

Honorable mention—Jordan Bieberle, jr., Carroll; Jay Bradley, sr., West; Troy Brooks, sr., Southeast; Nick Cook, jr., Kapaun; Dionte Craig, sr., South; Chad Darland, sr., Carroll; Larry Dennis, so., East; Ben Dreiling, sr., Carroll; Dorian Flournoy, sr., West; Taylor Floyd, sr., Kapaun; Kevin Gunter, jr., Southeast; June Johnson, jr., Northwest; Cisco Kemp, jr., North; Grant Landenberger, sr., Northwest; Keaton Lewis, sr., Kapaun; R.J. Melbert, sr., East; Kendrick Miller, jr., Northwest; Terrence Moore, jr., Heights; Tanner Palmore, jr., Carroll; Matthew Perkins, sr., South; Dreamius Smith, sr., Heights; Adam Sueper, sr., Carroll; Daylin Thomas, jr., West; Diallo Wesley, jr., South; Reggie Williams, sr., Southeast; Tarius Williams, fr., North.

ark valley-chisholm trail I

First teamYr. School

Cameron CorneliusSr. Derby

Deshawn DinwiddieSr. Hutchinson

Derek LeeSr. Maize

Ryan McCarthySr. Maize

Cody NeuburgerSr. Salina South

Shay Wooten (MVP) Sr. Salina Central

Coach: Doug Finch, Salina Central

Second team

Sean GoodwinSr. Hutchinson

Treyton HinesFr. Salina Central

Kyle McQuaigeJr. Salina Central

Alec MeierSr. Campus

Kyler SteadmanJr. Derby

Andy WiechmanSr. Salina South

Honorable mention—Trenton Forrester, sr., Salina South; Scottie Gardner, sr., Salina Central; Ben Heeney, sr., Hutchinson; Devon James, sr., Salina Central; Demetrias Jones, sr., Salina South; Kyle Preston, sr., Newton; Jabril Richardson, sr., Derby; Devin Smith, sr., Salina South; JC Sturgeon, jr., Maize; Brett Thomas, sr., Campus; Austin Vermillion, jr., Newton.; Scott Weber, sr., Hutchinson; Steven Wolgamott, sr., Maize.

ark valley-chisholm trail II

First teamYr. School

Zach BushJr. Goddard

Dylan McCulloughSr. Valley Center

Jack PyleSr. McPherson

Boston StiversonSr. Andover Central

Christian Ulsaker (MVP) Sr. McPherson

Adam WilksSr. Andover Central

Coach: Kurt Kinnamon, McPherson

Second team

Trevon EvansFr. Goddard

Trent GarmanSr. Andover

Parker HambleySr. McPherson

Jordan HartJr. McPherson

Cory HortonSr. McPherson

Robert PeareJr. Andover

Kevin TriplettSr. Goddard

Honorable mention—David Boxman, jr., Ark City; Wes Brantley, jr., Ark City; Cody Hollister, sr., Ark City; Taylor Lock, jr., Andover Central; Landon Oberg, sr., Andover; Grant Ralston, sr., Andover; Travell Robinson, jr., McPherson; Alex Shoemaker, jr., Goddard; Zach Tipton, sr., Goddard; Zach Winter, so., Andover Central.

ark valley-chisholm trail III

First teamYr. School

Connor CarmanSr. Augusta

Travis Erwin (MVP) Sr. Augusta

Brandon GivensJr. Buhler

J.P. LohrentzJr. Buhler

Sam NewtonSr. Rose Hill

Trevor TorgersonJr. Buhler

Coach: Dennis Wahlgren, Buhler

Second team

Kutter BookoutSr. El Dorado

Jeremy GroeneSr. Winfield

Drew PankratzSr. Buhler

Taylor SatterthwaiteSr. Winfield

Gus StrunkSr. Mulvane

Luke WilsonJr. Rose Hill

Honorable mention—Quinton Allen, jr., Buhler; Kyle Anderson, jr., Rose Hill; Landon Fox, so., Winfield; Sheldon Higgins, sr., Mulvane; Brandt Patterson, jr., Augusta; Kyle Pritchard, sr., Rose Hill; Nolan Smith, so., Mulvane.

ark valley-chisholm trail IV

First teamYr. School

Doug BurtonSr. Collegiate

Trace ClarkJr. Collegiate

Dylan Hawkins (MVP) Sr. Andale

Jordan PhillipsSr. Circle

Trey VargasSr. Wellington

Nick WarrenSr. Circle

Coach: Mitch Fiegel, Collegiate

Second team

Austin AdamsSr. Clearwater

Alex GardinierSr. Circle

Dylan HeathSr. Wellington

Daniel KihleJr. Andale

Austin MeyerJr. Andale

Raymond TaylorSr. Collegiate

Honorable mention—Colin Frickey, so., Clearwater; Levi Gurley, jr., Wellington; Micah Kiser, so., Maize South; Wes Phillips, so., Maize South; Markus Phox, so., Collegiate; Kevin Richardson, sr., Collegiate; Brett Tunnell, sr., Circle.

Central Plains League

First teamYr. School

Morgan BurnsSr. Trinity Academy

Michael HarrisSr. Conway Springs

Bryan HellmanJr. Medicine Lodge

Jared HolthausSr. Douglass

Sean OslerSr. Cheney

Second team

Hunter BolingerSr. Cheney

Austin KessingerSr. Trinity Academy

Scotty McCartneyJr. Chaparral

Matt SeiwertJr. Conway Springs

Chris SponselSr. Garden Plain

Honorable mention—Brice Dean, so., W. Independent; Jon Dohm, sr., Trinity Academy; Ben Gooch, sr., Belle Plaine; Joe Hubener, sr., Cheney; Matt Kaufman, jr., W. Independent; Chris Kerschen, sr., Garden Plain; Alex Muckenthaler, sr., Bluestem; Austin Pauly, sr., Conway Springs; Jason Piha, sr., Douglass; Gage Scheer, jr., Cheney; Storm Scott, jr., Belle Plaine; Kelvin Shinliver, jr., Medicine Lodge; Ronnie Sobanek, jr., Douglass; Justin Wilcox, sr., Chaparral.

Central Kansas League

First teamYr. School

McCaulley KlusenerSr. Nickerson

Austin MaxwellSo. Sterling

Simon McKeeSr. Halstead

Seth NelsonSr. Smoky Valley

Taylor ReddingSr. Hesston

Matt SwankSr. Pratt

Wayd ThomasSr. Smoky Valley

Second team

Mikabe ErdmanJr. Kingman

Ridge FosterSr. Haven

Garrett JohnsonSr. Lyons

Trea LottSr. Sterling

Lucas PetrocciSr. Hesston

Andrew PjeskyJr. Halstead

Brett WeinbrennerFr. Hillsboro

Honorable mention—Jesse Allen, jr., Hillsboro; Blake Bergkamp, sr., Kingman; Kevin Borntrager, sr., Haven; Nick Deterding, jr., Smoky Valley; Stephen DeWitt, sr., Smoky Valley; Brenton Drake, sr., Lyons; Seth Humphreys, jr., Sterling; Payson Maydew, jr., Pratt; Blazik McBride, sr., Nickerson; Dylan Snodgrass, sr., Haven; Jesse Voth-Gaeddert, sr., Hesston.

GIRLS

city league

First teamYr. School

Jamillah BonnerSr. Southeast

Jhasmin BowenSr. Heights

Cathy BrugmanSr. Carroll

Brianna CaldwellSr. Northwest

Jessa MolinaJr. South

Tahlia PopeSr. Heights

Coach: Kip Pulliam, Heights

Second team

Katie AndersenJr. Kapaun

Sarah BalderasSr. Carroll

Relina JohnsonSo. East

Kathryn MiesSr. Carroll

T. NolenSr. Northwest

Alaina ShineSr. Northwest

Mary SimsSr. Heights

Honorable mention—Taylor Chandler, jr., Heights; Zoe Clark, sr., South; Allegria Chisom, sr., Heights; Kelsea Evans, sr., North; Cassidy Harbert, so., Northwest; Sawyer Hobbs, sr., East; Ashlee Ivy, jr., Heights; KeNesha Jones, sr., West; Sydney Kuhn, fr., Kapaun; Emily Lantz, sr., Kapaun; Angie Linnebur, sr., Carroll; Laurel Lujano, jr., Kapaun; Jada Lynch, so., Heights; Ashley Malone, sr., East; Joyea Marshall, jr., Southeast; Brittany Maxwell, sr., Southeast; Aujanae McCoy, so., West; Mac Millspaugh, sr., Northwest; Maddie Northcutt, fr., North; Katie Palmer, so., Heights; Latreece Patterson, jr., North; Jana Reichenberger, jr., Carroll; Kayla Scales, jr., West; Tori Spann, so., East; Takoya Thompson, sr., Southeast; Taylor Williams, jr., North.

ark valley-chisholm trail I

First teamYr. School

Logan Antenen (co-MVP) Sr. Salina South

Kate Lehman (co-MVP) Sr. Newton

Paige LungwitzSo. Maize

Shaelyn MartinFr. Salina Central

Jurnee ReidSo. Maize

Sally ThompsonSr. Salina South

Coach: Randy Jordan, Newton

Second team

Megan HollowaySo. Salina South

Devon McCreathSr. Maize

Shelby MorfordJr. Hutchinson

Erin RoeserSr. Maize

Avery VogtsSr. Newton

Emily WoodFr. Salina Central

Honorable mention—Bre Bennett, sr., Salina Central; Alyxis Bowen, so., Derby; Ashley Carey, sr., Salina South; Brooke Dickey, sr., Campus; McKenzie Hartzog, jr., Maize; Emily Hiebert, so., Newton; Michaela Libst, jr., Derby; Taylor Mayes, jr., Hutchinson; Janai Mitchell, so., Salina South; Maddie Pendry, jr., Newton; Kendra Scott, jr., Newton; Bri Starks, jr., Hutchinson; Courtney Wiggins, sr., Salina Central; Bri Zerger, sr., Hutchinson.

ark valley-chisholm trail II

First team Yr. School

Casyn BuchmanSr. McPherson

Catherine CranmerSr. Andover

Kjia HartSr. Goddard

Katelyn Loecker (MVP) So. McPherson

Audrey MeischJr. Andover

Shelby ZoglmanSr. Goddard

Coach: Chris Strathman, McPherson

Second team

Sarah GaeddertSr. McPherson

Cami GeeJr. Andover Central

Tanner HeinJr. McPherson

Justyce PerezSo. Andover Central

Morgan WedekindSo. Valley Center

Amy WilliamsSr. Andover

Honorable mention—Mary Brantley, jr., Arkansas City; Ashley Foss, jr., Goddard; Leigh Loving, sr., McPherson; Caitlynn McVey, jr., Arkansas City; Hannah Puthoff, sr., Goddard; Taylor Tilson, sr., Andover; Madison Wedekind, so., Valley Center; Meagan Williams, so., Valley Center.

ark valley-chisholm trail III

First team Yr. School

Kyrsten CrawfordSr. Augusta

Hayli Jo SmithSr. Winfield

Kayla JusticeJr. Rose Hill

Kelsey MillerSr. Mulvane

Kelsey Weber (MVP) Sr. Rose Hill

Josie WilliamsSo. Buhler

Coach: Jenny Page, Rose Hill

Second team

Madison BishJr. Mulvane

Jaimie HouseSr. El Dorado

Lindsay KleinSr. El Dorado

Taryn TorgersonFr. Buhler

Kaitlyn UtechSr. El Dorado

Taylor WilliamsJr. Augusta

Honorable mention—Bailey Burnett, sr., Rose Hill; Taylor Childers, so., Augusta; Elise Gerlach, so., Mulvane; Jolee Gosch, sr., Mulvane; Tessa Heslop, sr., El Dorado; Kim Patterson, jr., Buhler; Bridget Winter, jr., Buhler.

ark valley-chisholm trail IV

First team Yr. School

Dani AndersonJr. Wellington

Jill AstJr. Andale

Kyrstie EhmSr. Circle

Hannah TjadenSr. Clearwater

Ashlyn WhaleyJr. Wellington

Ashia Woods (MVP) Sr. Collegiate

Coach: Terrence Phox, Collegiate

Second team

Erianna AdamsJr. Wellington

Denise BlosiSr. Andale

Katie BrobergSr. Collegiate

Hannah FlamingSr. Circle

Charity HonSr. Circle

Emily MartinSr. Maize South

Honorable mention—Madi Becker, sr., Wellington; Keli Dunn, so., Collegiate; Jessica Jax, sr., Clearwater; Kayla Morton, sr., Circle; Shea Poynter, sr., Maize South; McKenna Pynter, so., Maize South.

central plains league

First team Yr. School

Megan HonasSr. Medicine Lodge

Merissa QuickSr. Cheney

Anna RenyerSr. Garden Plain

Shanise RiceSr. Medicine Lodge

Payton ScheerJr. Cheney

Second team

Anne ColemanSr. Trinity Academy

Jessica EbenkampSr. Conway Springs

Annmarie HamerskyJr. Belle Plaine

Alli HeimermanSo. Garden Plain

Ally NikkelSr. Cheney

Honorable mention—Shanndi Boor, sr., Medicine Lodge; Chelsea Ebenkamp, so., Conway Springs; Imani Fenner, sr., W. Independent; Jordan Flowers, sr., Bluestem; Sierra Hays, jr., Garden Plain; Abby Koester, jr., Conway Springs; Lydia Manning, sr., Trinity Academy; Casady Marlnee, fr., Bluestem; Kylie Patterson, sr., Cheney; Taylor Scott, sr., Belle Plaine; Sierra Smith, jr., Chaparral; Anique Valmont, sr., W. Independent; Sarah Wright, so., Douglass; Hayley Young, sr., Douglass.

central kansas league

First team Yr. School

Lori DauerSr. Smoky Valley

Cheyenne EisenhourSr. Pratt

Aubrey HooverJr. Pratt

Tena LoewenSo. Hillsboro

Brandy MaderSr. Nickerson

Rachel MillerSr. Haven

Sam ShortJr. Hesston

Second team

Sage EzellSr. Haven

Allie FaulSr. Hillsboro

Addie LackeyFr. Hillsboro

Hayley MertensSr. Kingman

Anna NusserSr. Lyons

Ashley RogersSo. Haven

Ashley WeaverSo. Hesston

Honorable mention—Ashley Almquist, jr., Nickerson; Hailey Davis, so., Haven; McKenna Deckard, sr., Nickerson; Dani Dowell, so., Sterling; Amelia Govert, sr., Kingman; Payton Hoeme, so., Pratt; Kimi Lindshield, jr., Smoky Valley; Crystal Maurath, sr., Halstead; Laci McCartney, jr., Hesston; Dani Molitor, jr., Kingman; Mollie Nebel, sr., Hesston; Aubree Nuest, fr., Sterling; Victoria Roberts, sr., Halstead; Megan Schottler, sr., Lyons; Hannah Splitter, jr., Sterling; Dominique Staats, jr., Pratt; Taylor Whittaker, sr., Smoky Valley.

  Comments