High School Sports

Week 1 girls track and field rankings

This is the first week of Taylor Eldridge’s track and field rankings, a list created to rank the top five athletes and relays from the Wichita metro area that includes more than 80 different teams ranging from Class 1A to Class 6A. These rankings have no restrictions on league, regional, or class — they are to recognize the best of the best from the area. These rankings take into account more than simply one race or one mark. They take into consideration several factors, such as body of work, head-to-head history, past success, FAT vs. hand-timed in sprints, and consistency. These rankings are not meant to be the end-all, be-all — just a fun way to give recognition to the very best athletes in South Central Kansas.

If you see an athlete that you believe deserves recognition or a time or mark that is missing, please e-mail Taylor Eldridge at teldridge@wichitaeagle.com. I will try to update the rankings early in the week every week of the season. This part of the state has so many talented athletes that this list will feature several future state champions and medalists, so it’s a great way to get a sneak peak of what’s to come at the state meet in May.

100-METER DASH

1. Savannah Simmons, jr., Newton

Results: 12.50, 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 12.50 (12.50)

This week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

2. Jen Andres, sr., Newton

Results: 12.70, 2nd at Winfield (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 12.70 (12.70)

This week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

3. Tatyana Hopkins, sr., Maize

Results: 12.95, 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 12.95 (12.95)

This week: Maize (Friday).

4. Paris Anderson, fr., Augusta

Results: 13.04, 1st at Augusta (Mar. 30).

Record: 1-0

Average (Best): 13.04 (13.04)

This week: Mulvane (Friday).

5. Macy Omli, jr., Eisenhower

Results: 13.21, 1st at Eisenhower (Mar. 28).

Record: 1-0

Average (Best): 13.21 (13.21)

This week: Valley Center (Friday).

Next 5: KrisTavia Bell, jr., East; Alexandria Hines, sr., Southeast; Isabella Hohl, so., Bishop Carroll; Haley Jacques, so., Maize South; Semaj Muldrow, sr., West.

200-METER DASH

1. Christal Mosley, jr., Southeast

Results: 25.36, 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 25.36 (25.36)

This week: Maize (Friday).

2. Savannah Simmons, jr., Newton

Results: 26.40, 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 26.40 (26.40)

This week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

3. Addie Herzberg, jr., East

Results: 26.52, 2nd at Southeast (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 26.52 (26.52)

This week: Maize (Friday).

4. Jen Andres, sr., Newton

Results: 26.81, 2nd at Winfield (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 26.81 (26.81)

This week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

5. Jaden Taylor, jr., Derby

Results: 26.86, 3rd at Winfield (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 26.86 (26.86)

This week: Maize (Friday).

Next 5: Alyssa Gillespie, so., West Elk; Sidney Howland, sr., El Dorado; Haley Jacques, so., Maize South; Paris Vincze, jr., Collegiate; Chloe Ward, fr., Campus.

400-METER DASH

1. Christal Mosley, jr., Southeast

Results: 58.15, 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 58.15 (58.15)

This week: Maize (Friday).

2. Sidney Howland, sr., El Dorado

Results: 59.15, 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 59.15 (59.15)

This week: Marion (Friday).

3. Kassidy Johnson, sr., Maize South

Results: 1:00.63, 2nd at Southeast (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 1:00.63 (1:00.63)

This week: Valley Center (Friday).

4. Jaden Taylor, jr., Derby

Results: 1:00.73, 2nd at Winfield (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 1:00.73 (1:00.73)

This week: Maize (Friday).

5. Taylor Antonowich, jr., Newton

Results: 1:01.27, 3rd at Winfield (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 1:01.27 (1:01.27)

This week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

Next 5: Zenzele Asante, sr., South Grace Buessing, sr., Bishop Carroll; Jayla Fennell, jr., Heights; Jolie Howland, sr., El Dorado; Makenzie Owings, fr., Maize.

800-METER RUN

1. Kassidy Johnson, sr., Maize South

Results: 2:21.71, 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 2:21.71 (2:21.71)

This week: Valley Center (Friday).

2. Jolie Howland, sr., El Dorado

Results: 2:30.16, 1st at El Dorado (Mar. 27).

Record: 1-0

Average (Best): 2:30.16 (2:30.16)

This week: Marion (Friday).

3. Kylee Harman, so., Clearwater

Results: 2:32.30, 1st at Clearwater (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 2:32.20 (2:32.20)

This week: Valley Center (Friday).

4. Anna Keller, sr., Circle

Results: 2:34.14, 1st at Augusta (Mar. 30).

Record: 1-0

Average (Best): 2:34.14 (2:34.14)

This week: Mulvane (Friday).

5. Grace Buessing, sr., Bishop Carroll

Results: 2:34.16, 1st at Andale (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 2:34.16 (2:34.16)

This week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

Next 5: Delaney Bird, jr., Trinity Academy; Grace Buessing, sr., Bishop Carroll; Carson Pierce, jr., Maize; Katie Wagner, fr., Maize South; Hannah Wiebe, so., Andover Central.

1600-METER RUN

1. Gabriela Reyna, sr., North

Results: 5:24.09, 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 5:24.09 (5:24.09)

This week: Newton (Tuesday).

2. Kassidy Johnson, sr., Maize South

Results: 5:26.67, 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 5:26.67 (5:26.67)

This week: Valley Center (Friday).

3. Claire Winter, so., Bishop Carroll

Results: 5:44.92, 1st at Andale (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 5:44.92 (5:44.92)

This week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

4. Carly Flake, sr., Andover

Results: 5:46.83, 1st at Augusta (Mar. 30).

Record: 1-0

Average (Best): 5:46.83 (5:46.83)

This week: Valley Center (Friday).

5. Bri Hulse, jr., Winfield

Results: 5:47.65, 1st at El Dorado (Mar. 27); 5:46.10, 3rd at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-1

Average (Best): 5:46.87 (5:46.10)

This week: Valley Center (Friday).

Next 5: Bailey Bangert, jr., Kingman; Sophia Braynock, jr., Andover; Graycee Meyer, jr., Maize South; Mollie Reno, fr., Cheney; Anna Van Driel, sr., Rose Hill.

3200-METER RUN

1. Sierra Mortensen, sr., Maize South

Results: 11:15.07, 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 11:15.07 (11:15.07)

This week: Valley Center (Friday).

2. Destini Eskridge, jr., Maize South

Results: 11:16.50, 2nd at Southeast (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 11:16.50 (11:16.50)

This week: Valley Center (Friday).

3. Gabriela Reyna, sr., North

Results: 11:41.83, 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 11:41.83 (11:41.83)

This week: Newton (Tuesday).

4. Aimee Davis, fr., Clearwater

Results: 11:47.03, 1st at Clearwater (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 11:47.03 (11:47.03)

This week: Valley Center (Mar. 31).

5. Claire Winter, so., Bishop Carroll

Results: 12:09.60, 1st at Andale (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 12:09.60 (12:09.60)

This week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

Next 5: Annie Allenbach, fr., Maize; Cameron Hill, sr., East; Spencer Jacobson, sr., Circle; Lexi Inscho, sr., North; Anna Reimer, fr., Maize.

100-METER HURDLES

1. Autumn Hanna, jr., Maize

Results: 15.60, 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 15.60 (15.60)

This week: Maize (Friday).

2. Maggie Remsberg, so., Newton

Results: 15.60, 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 15.60 (15.60)

This week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

3. Emma Ruddle, fr., McPherson

Results: 16.14, 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 16.14 (16.14)

This week: Newton (Tuesday), Marion (Friday).

4. Taylor Holmes, sr., Maize

Results: 16.40, 2nd at Southeast (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 16.40 (16.40)

This week: Maize (Friday).

5. Tori McGinnis, so., Circle

Results: 16.74, 1st at Augusta (Mar. 30).

Record: 1-0

Average (Best): 16.74 (16.74)

This week: Mulvane (Friday).

Next 5: Tia Breckenridge, sr., Arkansas City; Morgan Howard, sr., McPherson; Trinity Masters, jr., Bluestem; Kindel Nordhus, so., Bishop Carroll; Abby Smarsh, jr., Andale.

300-METER HURDLES

1. Abby Smarsh, jr., Andale

Results: 48.09, 1st at Andale (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 48.09 (48.09)

This Week: Valley Center (Friday).

2. Hope Thiel, jr., Remington

Results: 48.62, 1st at Oxford (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 48.62 (48.62)

This Week: Marion (Friday)

3. Kindel Nordhus, so., Bishop Carroll

Results: 48.39, 2nd at Andale (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 48.39 (48.39)

This Week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

4. Autumn Hanna, jr., Maize

Results: 49.46, 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 49.46 (49.46)

This Week: Maize (Friday).

5. Maggie Remsberg, so., Newton

Results: 49.97, 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 49.97 (49.97)

This Week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

Next 5: Shelby Cox, fr., Andale; Avery Hill, fr., Campus; Taylor Holmes, sr., Maize; Stephanie Reichenberger, sr., Pratt; Christian Sponsel, fr., Bishop Carroll.

400-METER RELAY

1. Newton Railers (Class 5A)

Results: 49.24, 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 49.24 (49.24)

This Week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

2. Southeast Golden Buffaloes (Class 6A)

Results: 51.21, 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 51.21 (51.21)

This Week: Maize (Friday).

3. Andale Indians (Class 4A)

Results: 51.91, 1st at Andale (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 51.91 (51.91).

This Week: Valley Center r(Friday).

4. Kapaun Mt. Carmel Crusaders (Class 5A)

Results: 52.10, 2nd at Southeast (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 52.10 (52.10)

This Week: Newton (Tuesday).

5. Maize Eagles (Class 5A)

Results: 52.24, 3rd at Southeast (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 52.24 (52.24)

This Week: Maize (Friday).

Next 5: Augusta (Class 4A), Bishop Carroll (Class 5A), McPherson Bullpups (Class 4A), Northwest Grizzlies (Class 6A), Pratt Greenbacks (Class 4A).

1600-METER RELAY

1. Andale Indians (Class 4A)

Results: 4:22.06, 1st at Andale (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 4:22.06 (4:22.06)

This Week: Valley Center (Friday).

2. Maize Eagles (Class 5A)

Results: 4:23.01, 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 4:23.01 (4:23.01)

This Week: Maize (Friday).

3.Newton Railers (Class 5A)

Results: 4:24.02, 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 4:24.02 (4:24.02)

This Week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

4. Clearwater Indians (Class 4A)

Results: 4:28.67, 1st at Clearwater (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 4:28.67 (4:28.67)

This Week: Valley Center (Friday).

5. Circle Thunderbirds (Class 4A)

Results: 4:29.35, 1st at Augusta (Mar. 30).

Record: 1-0

Average (Best): 4:29.35 (4:29.35)

This Week: Mulvane (Friday).

Next 5: Andover Central Jaguars (Class 4A), Bishop Carroll Golden Eagles (Class 5A), Derby Panthers (Class 6A), Pratt Greenbacks (Class 4A), West Elk Patriots (Class 1A).

3200-METER RELAY

1. Maize South Mavericks (Class 4A)

Results: 9:59.00, 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 9:59.00 (9:59.00)

This Week: Valley Center (Friday).

2. Bishop Carroll Golden Eagles (Class 5A)

Results: 10:35.29, 1st at Andale (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 10:35.29 (10:35.29)

This Week: Valley Center (Friday).

3. Clearwater Indians (Class 4A)

Results: 10:37.60, 1st at Clearwater (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 10:37.60 (10:37.60)

This Week: Valley Center (Friday).

4. Maize Eagles (Class 5A)

Results: 10:31.80, 2nd at Southeast (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 10:31.80 (10:31.80)

This Week: Maize (Friday).

5. Valley Center Hornets (Class 5A0

Results: 10:44.14, 2nd at Andale (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 10:44.14 (10:44.14)

This Week: Valley Center (Friday).

Next 5: Andover Trojans (Class 5A), Conway Springs Cardinals (Class 3A), Kingman Eagles (Class 3A), Newton Railers (Class 5A), North Redskins (Class 6A).

HIGH JUMP

1. Megan Elliott, jr., Trinity Academy

Results: 5’6", 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 5’6" (5’6")

This Week: Conway Springs (Friday).

2. Christal Mosley, jr., Southeast

Results: 5’4", 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 5’4" (5’4")

This Week: Maize (Friday).

3. Nataleigh Cantu, so., Augusta

Results: 5’3", 1st at Augusta (Mar. 30).

Record: 1-0

Average (Best): 5’3" (5’3")

This Week: Mulvane (Friday).

4. Dejanae Arnold, jr., Northwest

Results: 5’2", 2nd at Southeast (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 5’2" (5’2")

This Week: Maize (Friday).

5. Madison Runnion, sr., Valley Center

Results: 5’0", 1st at Andale (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 5’0" (5’0")

This Week: Valley Center (Friday).

Next 5: Ryann Flax, sr., Garden Plain; Gretchen Graham, jr., Maize South; Kailey Harris, sr., Newton; Lacey Pauly, jr., Conway Springs; Emma Wonder, so., Kapaun Mt. Carmel.

POLE VAULT

1. Alyssa Wheeler, sr., Kapaun Mt. Carmel

Results: 11’1", 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 11’1" (11’1")

This Week: Newton (Tuesdsay).

2. Jewel Eck, sr., Andale

Results: 11’0", 1st at Andale (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 11’0" (11’0")

This Week: Valley Center (Friday).

3. Mia Magby, sr., Maize

Results: 10’7", 2nd at Southeast (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 10’7" (10’7")

This Week: Maize (Friday).

4. Hannah Buller, sr., Goddard

Results: 10’0", 1st at Eisenhower (Mar. 28).

Record: 1-0

Average (Best): 10’0" (10’0")

This Week: Valley Center (Friday).

5. Jaden Eck, so., Andale

Results: 9’6", 2nd at Andale (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 9’6" (9’6")

This Week: Valley Center (Friday).

Next 5: Lauren Dodson, jr., Andale; Madalyn Huhman, so., Kingman; Ryleigh Jackson, jr., Eisenhower; Kylie Klassen, jr., Hesston; Nicole Reichenberger, sr., Pratt.

LONG JUMP

1. Jaden Damon, sr., Eisenhower

Results: 17’11", 1st at Eisenhower (Mar. 28).

Record: 1-0

Average (Best): 17’11" (17’11")

This Week: Valley Center (Friday).

2. Hannah Cole, sr., Andover Central

Results: 17’6½", 1st at Augusta (Mar. 30).

Record: 1-0

Average (Best): 17’6½" (17’6½")

This Week: Valley Center (Friday).

3. Ryleigh Jackson, jr., Eisenhower

Results: 17’3½", 2nd at Eisenhower (Mar. 28).

Record: 0-1

Average (Best): 17’3½" (17’3½")

This Week: Valley Center (Friday).

4. Maggie Remsberg, so., Newton

Results: 17’0½", 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 17’0½" (17’0½")

This Week: Newton (Tuesday), Maize (Friday).

5. Krissandra Pollard, jr., Southeast

Results: 16’11", 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 16’11" (16’11")

This Week: Maize (Friday).

Next 5: Elle Barrett, jr., McPherson; Ashley Cookson, fr., West Elk; Morgan Henderson, sr., Heights; Paris Jackson, fr., Augusta; Clarice Nichols, fr., Heights.

TRIPLE JUMP

1. Kailey Harris, sr., Newton

Results: 32’2½", 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 32’2½" (32’2½")

This Week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

2. Elle Barrett, jr., McPherson

Results: 35’0½", 1st at Andale (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 35’0½" (35’0½")

This Week: Newton (Tuesday), Marion (Friday).

3. Jaden Damon, sr., Eisenhower

Results: 34’11¼", 1st at Eisenhower (Mar. 28).

Record: 1-0

Average (Best): 34’11¼" (34’11¼")

This Week: Valley Center (Friday).

4. Hannah Seiler, jr., Andale

Results: 33’6", 2nd at Andale (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 33’6" (33’6")

This Week: Valley Center (Mar. 31).

5. Halie Brown, jr., Arkansas City

Results: 32’11", 2nd at Winfield (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 32’11" (32’11")

This Week: Valley Center (Friday).

Next 5: Addyson Emmons, so., Bluestem; Kenzie Goering, jr,. McPherson; Alexus Lee, jr., South; Haleigh Pool, jr., Arkansas City; Caitlyn Stewart, sr., Maize.

SHOT PUT

1. Astrid Same, sr., East

Results: 40’9", 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 40’9" (40’9")

This Week: Maize (Friday).

2. Taylor Latimer, sr., Valley Center

Results: 39’6", 1st at Andale (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 39’6" (39’6")

This Week: Valley Center (Friday).

3. Greta Lies, jr., Kapaun Mt. Carmel

Results: 38’7", 2nd at Southeast (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 38’7" (38’7")

This Week: Newton (Tuesday).

4. Brooke Lachenmayer, sr., Newton

Results: 36’8½", 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 36’8½" (36’8½")

This Week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

5. Katy Commons, jr., Andale

Results: 36’7", 2nd at Andale (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 36’7" (36’7")

This Week: Valley Center (Friday).

Next 5: Kenzie Biehler, jr., Conway Springs; Amanda Dorrell, so., Newton; Morgan Fairchild, sr., Andale; Jamila Love, so., East; Abbee Rhodes, so., Augusta.

DISCUS

1. Taylor Latimer, sr., Valley Center

Results: 142’11½", 1st at Andale (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 142’11½" (142’11½")

This Week: Valley Center (Friday).

2. Janessa McMains, sr., Rose Hill

Results: 110’10", 1st at El Dorado (Mar. 27).

Record: 1-0

Average (Best): 110’10" (110’10")

This Week: Mulvane (Friday).

3. Emily Klusener, sr., Valley Center

Results: 108’7", 2nd at Andale (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 108’7" (108’7")

This Week: Valley Center (Friday).

4. Halie Brown, jr., Arkansas City

Results: 107’5", 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 107’5" (107’5")

This Week: Valley Center (Friday).

5. Greta Lies, jr., Kapaun Mt. Carmel

Results: 105’0", 1st at Southeast (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 105’0" (105’0")

This Week: Newton (Tuesday).

Next 5: Jacy Anderson, so., Andale; Morgan Geist, jr., Andale; Rebecca Hurd, sr., Andover Central; Kirby Krumsick, sr., Collegiate; Hollie Stewart, fr., South.

JAVELIN

1. Taylor Latimer, sr., Valley Center

Results: 128’5", 1st at Andale (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 128’5" (128’5")

This Week: Valley Center (Friday).

2. Julie Archer, sr., Andale

Results: 126’6", 2nd at Andale (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 126’6" (126’6")

This Week: Valley Center (Friday).

3. Katy Commons, jr., Andale

Results: 126’0", 3rd at Andale (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 126’0" (126’0")

This Week: Valley Center (Friday).

4. Halie Brown, jr., Arkansas City

Results: 122’2", 1st at Winfield (Mar. 31).

Record: 1-0

Average (Best): 122’2" (122’2")

This Week: Valley Center (Friday).

5. Madison Miller, sr., Bishop Carroll

Results: 112’8", 4th at Andale (Mar. 31).

Record: 0-1

Average (Best): 112’8" (112’8")

This Week: Newton (Tuesday), Valley Center (Friday).

Next 5: Nicole Engelken, sr., Newton; Sarah Hammer, sr., Winfield; Camryn Huggans, so., Campus; Stefania Staffolani, sr., Pratt. 

  Comments